Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12311 ... SonuncuSonuncu

[Elazığ - MT]

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200ns
    S.A. Elazığ mt üyeleri buradan tanışıp haberleşebiliriz. Selam ve saygılar
    hard drive39 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kraljames - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Elazığ Kültür ve Sanat

PALU

Tarihi milattan önceki yıllara dayanır. Bölgenin bilinen en eski kavimleri Hurriler, Hititler ve Urartulardır. Özellikle merkezi Tuşba (bugünkü Van) şehri olan Uratular bölgede uzun

süre hüküm sürmüşlerdir. Palu Kalesi'nde Urartu Kralı Menaus'a ait taş kitabe vardır. Bu kitabeden Palu'ya Sebitaruas, Harput çevresinine de Surani adı verildiği öğrenilmektedir.

Urartular'dan sonra bölgeye hakim olan Sophane Krallığı'na ait Arsanosta şehrinin kalıntıları ilçenin Örencik köyü yakınlarında bulunmuştur.

Palu daha sonra sırasıyla Roma, Bizans, Arap ve tekrar Bizans egemenlikleri altında kalmıştır.

1071 Malazgirt Zaferi ile birlikte bölgeye gelen çeşitli Türk boylarının buraya yerleşmesi sonucu ilçe Selçuklu hakimiyetine girerek Türkleşmiştir.Selçuklu devletinin yıkılmasından

sonra Anadolu Selçuklu Devleti Hükümranlığı içinde gördüğümüz Palu, daha sonra Osmanlı hakimiyeti altına girmiş ve bu dönemde Kuzey-güney hattı üzerinde önemli bir ticaret

merkezi haline gelmiştir. Yavuz Sultan Selim, Doğu (Çaldıran) seferi dönüşünde Palu bölgesini komutanlarından Karacimşit Bey emrine tımar olarak vermiştir.

Palu Cumhuriyetin ilanına kadar Diyarbakır iline bağlı Ergani-Maden sancağının bir levası(İlçesi) olarak idari taksimatta yer almıştır.
    PALU'DAN FOTOĞRAFLAR

1-

2-

3-

4-

5-

6-

7-

8-

9-

10-

11-

12-

HARPUT

M.ö. 2000 yıllarından itibaren cok eski kalıntılar bulunmaktadır. Antik Harput yerleşim alanı, bir açık hava müzesi gibidir.Müzesi, kalesi, camileri ve Buzluk Mağarasıyla görülmeye
    değer bir turizm merkezidir.

Mevcut tarihi kaynaklara göre Harput'un en eski sakinleri M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Doğu Anadolu'ya yerleşen Hurrilerdir. Hurrilerden sonra bölge Hitit hakimiyeti altına

girmiştir. Çok uzun sürmeyen Hitit hakimiyetinden sonra M.Ö. 9. Asırdan itibaren Doğu Anadolu'da devlet kuran Urartular Harput'ta uzun süre hüküm sürmüştür.

Harput ve çevresi, 1085 yılında Türklerin eline geçmiştir. Bundan sonra İlhanlıların Dulkadiroğullarının, Akkoyunluların, Safevilerin eline geçmiş ve nihayet 1516 yılında

Çaldıran muharebesinden sonra Osmanlı ordusu tarafından fethedilmiştir.Harput Adının Kaynağı ve Yazılışları Harput adının kaynağı konusunda öne sürülen düşünceler arasında,

yoğunluğu "Kar/Har=taş", "Pert/berd=kale"den oluşan "Taşkale" açıklaması alırken Evliya Çelebi Seyahatnamesinde, konuya ilişkin farklı açıklamalar görülür. Birinci açıklamaya

göre; yörede meşhur dikenli bir söğüt ağacı varmış, bu nedenle de kente "Har-Bid" demişler. Diğer açıklamaya göre, bölgede bol miktarda diken yetiştirildiğinden, diken getirici

anlamında "Har-Berid" denilmektedir.

HARPUT'TAN FOTOĞRAFLAR

1-

2-

3-

4-

5-

6-

7-

8-

9-

Arkadaşlar bo topic yeni yeni yazı ve resimlerle sürekli güncellenecektir.Daha fazla bilgi için google yi kullanmanız yeterllidir burada verilen bilgiler kısıtlıdır daha fazla blgi edinmek isteyen arkadaşlarımız dediğimiz gibi yapabilirler.İnşallah bu çalışmayı beğenirsiniz tarihini anlattığımız ve resimlerle süslediğimiz yer ELAZIĞ'IMIZA ait yerlerdir.Palu ilçemiz Harput ise şehirin biraz üst taraflarında bulunan köklü bir yerdir.Gelen kardeşlerimiz bilirler...Bu fotoda Harputtan çekilmiştir:

Tarihi Harput beldesinin kuzeydoğusunda Elazığ’a 11 km. uzaklıktadır.

Buzluk mağarası, jeomorfolojik yapısı nedeniyle burada gerçekleşen klimatolojik şartlar ve hava sirkülasyonu özelliğinden dolayı yaz ayları içinde doğal olarak tabakalar, sarkıt ve dikitler halinde hatta bazı kısımlarında bal peteğini andıran buz tabakaları oluşturmaktadır. Kış aylarında ise tam tersine içerisinde sıcak hava oluşmaktadır.

Mağaranın tarihinin, Harput’un tarihi kadar eski olduğu, Harput’un ilk sahipleri olan Urartular dönemine kadar uzandığı salnamelerden bilinmektedir.

1990 yılında merdiven basamakları ve aydınlatılması yapılan mağara, Türkiye’de gezilebilen on mağara arasında yer almaktadır. Buzluk Mağaraları, çevresinin doğal güzelliği yanında tarihi Harput beldesinde bulunması, tarih ve doğanın iç içe bulunduğu nadir turistik yörelerimizden biridir. Yılda yaklaşık 15-20 bin kişi mağarayı gezmektedir.

Çeşitli videolar...

ELAZIĞ HALAYI

Gladyatör Elazığ versiyonu

Gladyatör Elazığ versiyonu2

Elazığ sılaya doğru

ELAZIĞSPOR-FENERBAHÇE

ELAZIĞSPOR-MALATYASPOR GOL HASAN ÖZER MUHTEŞEM Bİ GOL

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Koskoca Elazığ bu kadar mı yaf
    İnternet kullanım azlığından mı? Yoksa motorcu sayısı mı az?

Neyse, 31 Temmuz da ordayım 1 günlüğüne. Beleş çay varsa tanışırız
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

NicemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    bak bende elazığ lıyım ama eyong cum arkadaşlar azlıktan diil hepsi motor un üstünde dolaşmaktan internet e gelemiyorlardır emin ol gidince görürsün zaten dünya kada ije görüceksin orada

Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı
    Koskoca Elazığ bu kadar mı yaf
    İnternet kullanım azlığından mı? Yoksa motorcu sayısı mı az?

Neyse, 31 Temmuz da ordayım 1 günlüğüne. Beleş çay varsa tanışırız
    www.enguclu.com ==>> EnGuclu Bilişim&Internet Hizmetleri

ZZR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZZR1400 KawaSaKi Rengi:KapKara
    elazığ ne kadar ki yaww malatya elazığın 20 katıı
    küçücük şehire koskoca diyonuz
    KapTaN 44

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Elazığ Yüzölçümü : 9.151 km2
    Malatya Yüzölçümü : 12.313 km2

Gördüğün gibi 20 katı değil, sadece 1,3 katı ki zaten oradaki "koskoca" kelimesi mecazi anlamdadır. Her muhabbete iş olsun diye bodoslama dalma konusunda akıllanmadın galiba!!!
    uur_zay bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

arkadaşlar bende fırat ünv. okuyorum bu yaz istanbuldayım elazığa giderken yanımda hondamda olacak insallah orda görüşmek üzere

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Elazığa selamlar..bende motosikletimle Sivasa gitmeyi düşünüyordum bizimkileri üzmemek için vaz geçtim..bu arada Elazığ Malatya muabbeti eskide kaldı artık kardeş şehirler diye düşünüyorum.

ZZR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZZR1400 KawaSaKi Rengi:KapKara
    eyonng yüzölçümü olarak deme dim yanlış anlamışsın kentleşme açısından
    söyledim. 20 kat da mecazi anlamda. elazığ malatya şimdiye kadar düşmandı ama onlar eskiden kaldı şimdi kardeş şehir elazığ.
    KapTaN 44

NicemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    orda dur bakalım ben elazığ lıyım malatya da büyüdüm ama en son geldiğimde malatya köy gibiydi çarpık binalar dolmuş her tarafa mimari bi anlayış bitmiş rezil olmuş elazığ ise son derece düzenli bir mimari gelişme gösteriyor en azından elazğı ın giriş ve çıkışında bayağı uzun bir km çift şerit banketle bölünmüş bir yolu var üstelik sağı ve solu yeşillendirilmiş... ama sen yinede 3000 yıllık bir kent olan elazığ ın kültürel anlamdaki gelişimini malatya ile kıyaslama istersen

Alıntı ZZR adlı üyeden alıntı
    eyonng yüzölçümü olarak deme dim yanlış anlamışsın kentleşme açısından
    söyledim. 20 kat da mecazi anlamda. elazığ malatya şimdiye kadar düşmandı ama onlar eskiden kaldı şimdi kardeş şehir elazığ.
    www.enguclu.com ==>> EnGuclu Bilişim&Internet Hizmetleri

82İlİ Gezdİm DolaŞtim Zaman Oldu Çok ŞÖhrete UlaŞtim Çok Yerlerde Çok İŞlere BulaŞtim Vatanin Ellerİ Çok GÜzel Amma GakkoŞlar Dİyari ElaziĞ BaŞka!zzr ArkadaŞ Bu Sene Lİgde GÖrÜŞÜrÜz Sİzİn Malatyada Caddede Şampİyon ElaziĞ Dİyİp Gezmezsek Adam DeĞİlİzzz!sen Bİ GeÇmİŞİ AraŞtir GÖrÜrsÜn Ne Vukaatlar OlmuŞtur Malatyada Bİzİm Gakkolarin Bİ Tane Malatyali Sesİnİ Bİle ÇikaramamiŞtir Sİzİ Bİ TÜrkİyem Taniyor Ne BİÇİm Adam Old.fazla SÖze Gerek Yok Canim Sen Daha İyİ Bİlİrsİn.burdan ElaziĞli Ve Palululara Sevgİler Ve Saygilar Şampİyon ElaziĞspor Sİzlerİ Sevİyorum!

selam arkadaşlar
    Motosiklet Satış Servis Yedek Parça

kimyacı_23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung gv 650
    merhaba gakkoslar bende elazıglı sayılırım 4 senedir okuyoruz dahada okuycak gibiyiz suan yaz için istanbuldayım.ve allah kısmet ederse istanbuldan motorla elazıga gecmeyi düşünüyorum.motor aynı zamanda macera demek degilmi elazıg gercekten güzel bi yer kıymetini bilelim.

GakkosAtalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 SUZUKİ GSX 600 F
    Merhaba Arkadaşlar. Hemşehrilerim Ve Mt Dostları. yukarıda bi arkadaşımızın Dedigi Gibi Elazıqda Motorcu cok internet kullanıcısıda. Eyong Keşke GeLeceginden Haberdar oLsaydım Misafirim olurdun agırlardım Cayıda yemekten sonra içerdik Ve KralJaMes Senı Yaradanada, Yetiştirenede Kurban oLam. Bi Gakkos ve bi paLulu oLarak Senı SaygıyLa yad ediyorum.
    Kalın saglıcakla.

Haydi maça!Sezonun ilk karşılaşması ELAZIĞSPOR-MALATYASPOR arasında takımımızı yalnız bırakmayalım abilerim tşk ederim.web:http://www.elazigspor.org.tr

GakkosAtalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 SUZUKİ GSX 600 F
    iki ELim Kanda Da oLsa Bu Maç Kacarmı Yavf:=)
    Bu maça Yer Bulunmaz ilk Maç ilk Derbi. KralJaMes Benım HyosungLa Yarışta Bana Tur Bindirirler 250 cc Lik Sonra Daha Rodaj Aşamasında. Biraz Zor gakkom:=)

Abİ Valla Ne Bİlİm 650gt Gİbİ Duruyor Kusura Bakma Ama YariŞa Gel BEn Tarİhİ ÖĞrenİrİm Gelİrsİn Orada GÖrÜŞÜrÜz İnŞallah Kİb A.e.o

biz bu kadar mıyız?nerdesiniz gakkoşlarrrrrrr

sahin23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fjs 400 silverwing
    ben de ankara dan elazığlı sahin23 selam olsun kardeşlerime

ŞAMPİYON ELAZIĞIM!Bilindiği üzere 20.08.2006 tarihinde doğu derbİiSİ oynandı.temsilcimiz ELAZIĞSPOR baştan sona kadar mükemmel bir futbol ortaya koydu.Bide kaçan goller olmasaydı çok iyi olurdu;ama bizim için sonuç önemli gakkoş kendine yakışanı yaptı ve maçı 3-2 almasını bildi.Helal size çocuklar helal.GÖKMEN ABİ SEN BİZİM KALBİMİZDESİN ELAZIĞ SENİ UNUTMAYACAK!!!!!!SAYGILARIMLA!

REKLAM ALANI
1. sayfa 12311 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler