Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Karizmayı çizmeyen 125’lik Yamaha XT 125R / Ayşe Şule Bilgiç

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstedim ki bu hafta bir motosiklet test edeyim. Aklımda bir Ducati vardı, ama motosiklet bir türlü ayarlanamayınca, Beldeyama, Yamaha XT125R’ı test etmek isteyip istemeyeceğimi sordu. Başlangıç motoru olarak tavsiye edilecek motosikletler grubuna alıp alamayacağımızı merak ettiğimden peki dedim.

OTURUŞ POZİSYONU

Sıcak bir gün, XT125 ile ilk göz göze geldiğimizde, görünüşüne bakıp, ‘Yok ya bu çok yüksek bi motor, acemi ve kısa bacaklılar için zor’ diye düşünmüştüm ki, üzerine oturmamla fikrim tamamen değişti.

Görünüşte yüksek ve heybetli duran XT125, 860 milimetrelik sele yüksekliği ve üzerine oturduğunuzda, kuş tüyü yastığa oturmuşsunuz gibi yumuşak süspansiyonları ile oldukça alçak ve rahat bir oturuş pozisyonuna sahip. Enduro motosikletlerden bildiğimiz bir sele ve peg düzeni var.

Şöyle anlatayım: Motosikletleri çok kaba bir sınıflandırma ile Chopper, enduro, touring, sport-touring, super sport, racing, diye dizelim. Oturuş pozisyonları, modelden modele de fark etmekle birlikte, genelde bu sıra ile bir hareket izler. Chopper dediğimiz bu hani ışıl ışıl, süslü motosikletlerde iki gidon arası açık, kollar öne ve biraz yukarı uzanır, ayakları koyduğumuz pegler de selenin çizgisinin yani vücudumuzun ağırlık merkezinin ön tarafındadır. İşte bu saydığım sınıflandırmada chopperdan racinge gidildikçe kollan aşağı iner, didon aralığı kısalır, pegler sele hizasına hatta gerisine kayar. Enduro motosikletlerin oturuş pozisyonu benin kanımca en rahat pozisyonlardan biri.

TEKNİK ÖZELLİKLER

8000 devirde 12.5 beygir güç üreten, hava soğutmalı, 4 zamanlı, 125 cc’lik bir motora sahip XT125. Otobana çıktığınızda sol şeritlere çıkmayı pek aklınıza getirmemeniz gerektiğini hatırlatmama gerek yok sanırım. İnanılmaz yumuşak süspansiyonlar alışana kadar motosiklette değil de lunaparktaymışsınız hissi yaratıyor ve motordan indiğinizde hani çok uzun süre denizde kalınca, karaya çıktığınızda hala bir sallanma, dalga çarpma hissi olur ya, işte ona benzer bir his bırakıyor. Kocaman ön tekeri, 111 kg’lık hafifliği, bacaklarınızın arasında bisiklet gibi duran ince gövdesiyle şehir içinde herkeslerin kaçtığı her çukurdan, her tümsekten geçmek istiyor insan. Benim XT ile en keyif alarak yaptığım şey ise diğer motorcuların fellik fellik park yeri aradığı hani böyle koca bir adım atarak çıkılan kaldırımlara sahip pek çok mekanda kalkıp ayağa çıkıp kaldırıma bir güzel kurulmaktı. Tabii motoparklarımız olduğu zaman bu sorun tüm motorcular için tamamen ortadan kalkacak.

Genel olarak yumuşak huylu bir karaktere sahip olan XT125 , hem elektrik marşlı hem ayak marşlı olarak üretilmiş. Çalışırken bazen biraz mızmızlansa da suyuna gitmeyi öğrendiğinizde itiraz etmeden her dediğiniz yapıyor. En hoş özelliklerinden biri de egzoz emisyonunun düşürülmesi adına hava enjeksiyon sistemi ve egzoz sisteminde katalizör bulunması.

GÖRÜNÜM

Dediğim gibi ilk bakıldığında oldukça cüsseli görünen XT125’in 125 cc’lik bir motosiklet olduğunu bir bakışta anlamak zor. Şeklini şemailini, abisi XT 660’tan alan XT125’in, XT125R ve XT125X olmak üzere iki ayrı modeli var. R off-road kullanıma da uygun enduro tipi, X ise jantları ve lastikleri asfalt kullanıma uygun süpermoto tipi. Benim kullandığım R tipiydi.

Gelelim sevmediğim yanına... FazerCan’da olduğu gibi XT125’in de gösterge panelini sevmedim. Manuel gösterge fanatiği olarak, gözümün önünde yükselip alçalan rakamlar yerine, ‘ıııın ıııınn’ diye ibrenin inip çıktığını görmek istiyorum ben.

SONUÇ : Sonuç olarak XT125’in özellikle de ‘Küçük cc’li bişi alırsam, görünüşünden dolayı karizmam çizilir mi?’ korkusu yaşayan acemi motorcular ve tabii ki bayanlar için ideal başlangıç motoru olduğunu söyleyebilirim. Bu arada unutmadan, yumuşak plastikten yapılmış çok az grenaja sahip olması ve esnek bağlantılı sinyaller sayesinde acemilikte sık rastlanılan; ‘Aha vallaha düştü motor’ anlarında, durumun ucuz atlatılmasını sağlayacağa benziyor.

En iyi motosiklet hangisi

Motosikletten pek anlamayan ya da henüz motosiklet kültürünü tam kavrayamamış arkadaşların ısrarla sorduğu ve benim de ısrarla ‘Herkes için genel-geçer en iyi motosiklet diye bir şey yoktur’ diye ısrarla cevapladığım diyalog geldi bugün aklıma. Dedim ki bunu arada bir hatırlatmakta fayda var. En iyi motosiklet sizin beklenti, istek ve keyfinize en uygun olan motosiklettir. Hea fiziksel yapınıza uygunluğu söylememe gerek yok her halde... Özellikle, yeni başlayacaklara şunu da söylemeden geçemeyeceğim, kalbinizdeki prense kavuşmadan önce birkaç kurbağa öpmeniz gerekebilir. Yerinizde olsam yani tekrar sıfırdan motosiklete başlama şansım olsa, beni prensime kavuşturacak yolda ilerleten bu kurbağalara sıkı sıkı sarılıp en az 1-2 sezon öperdim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Şuanda bir motor arayışı içindeyim 3 ila 5 bin civarı tabii birazda güçlü bişey.
    xt125x karşıma çıktı bir yerde acaba nedir ne değildir derken, burada biraz olsun motor hakkında bilgi sahibi oldum ve vazgeçtim. Teşekkürler.
    Birde ilğinçtir 2005 aralıktan beri kimse bişey yazmamış.

Bende başlangıçta aynı motoru seçtim.yeni başlıyanlar için ideal bir motor diyebilirim.

bende xt125r var 2005 model ikinci el olarak aldım gayet memnun ve mesudum motorumla.dağ,bayır demeden heryere gidiyorum acemi değil iseniz iki kişi bile istediğiniz yere gidebiliyorsunuz,tavsiye ederim
    Ahmet TOPAL

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Bi bakalım motora
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

bathu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var 636
    ben bu motorun XT 125X olanını sevdim beni işten eve evden işe yaz kış getirip götürür
    Yeşil Peri..tıtanıum Yüküm ağır geride kalırsın! Bulaşma avlayamazsın! Sakın deneme öldüremezsin! Vargeç ciddiyim

rayjay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR
    bence motoru yetersiz ybr motorundan biraz daha verimli bir makine konsa iyi olurdu...
    [COLOR="Red"][B]Been here, done that before and survived[/B][/COLOR]

ogulcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbx 250 twister HONDA hayat ONDA
    guzel makıne
    [i][u][b]''''GERCEKCI OL İMKANSIZ OLANI İSTE'''' 34 AZ 3637 TEK ASKIMM MOTORUM HERSEYIMMM.
    AMA MALESEF SATIYORUM.....[/b][/u][/i]
    [b]Denize ve Özgürlüğe[/b]

DISTORTEDMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200GS
    Gördüğüm kadarıyla çok yavaş ilerleyen bir başlık. Arkadaşlar bu motoru kullanan bilenler bizleri bilgilendirirlerse çok makbule geçer. Taşıyabileceği maksimum yükü ve boy problemi açısından benim kriterlere uyan bir makinamıdır?

Sürücü : 1.90m.-85kg
    Artçı : 1.60mt.-55kg.
    Hayallere ulaşmanın yolu, rüyalardan uyanmaktır.

Satılık xt 125 r
    2005
    15.700 km
    mavi
    3.750 tl
    arkadaslar motorda kurus masraf yok muayeneden yeni geçti 2012 ye kadar devamm ilgilenen arkadaslar 539 412 96 40 acil satılık.

Alıntı kastino adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Satılık xt 125 r
    2005
    15.700 km
    mavi
    3.750 tl
    arkadaslar motorda kurus masraf yok muayeneden yeni geçti 2012 ye kadar devamm ilgilenen arkadaslar 539 412 96 40 acil satılık.

slm. dostum motoru satmadıysan eger bana ulaşırmısın.
    ibrahim

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    eğer YBR motoru varsa herhangi bir mekanik arızada piston sekman krank vs için ybr yedek parçalarından yararlanılabilir mi ozaman?
    Karadeniz - Giresun.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    YBR nin neredeyse hiç bir parçası bu motora uymaz,kullandım,çok parça aradım biliyorum.

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    YBR nin neredeyse hiç bir parçası bu motora uymaz,kullandım,çok parça aradım biliyorum.
    savaş abi bugun yamaha servisine gittim dedim ki bende xt 125 R var 2005 model dedim,fren maneti fln lazım dedim siparişle 1 aya getiririm dedi bende eminmisin dedim adam hayırdır ne alaka dedi bende anlattım millet parça arıyormuş aylarca gelmiyormuş dedim, kimse o parça arayan gelsin istediği parçayı 1 ayda getireyim dedi =/ acaba senin sıkıntı gittiğin servisten olabilir mi yoksa burdaki servis mi kolpaladı?
    Karadeniz - Giresun.

dufylonely - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr,honda cbx 250,yamaha rx 115
    xt 125 r demişler ybr den ne farkı varki bunu açıklayabilck olan var mı

ferad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Klx 250 D`Tracker
    Alıntı dufylonely adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    xt 125 r demişler ybr den ne farkı varki bunu açıklayabilck olan var mı
    En başta şase ve süspansiyon sistemi ve daha aklına ne gelirse sadece motorları aynı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler