Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Ya büyük motorun olacak ya da serseri olacaksın / Ayşe Şule Bilgiç

Motovento
    REKLAM ALANI
    GÜNTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 & BMW F 650 GS
    serseri motorcuya kesinlikle katılmıyorum. Milletimizin kafasında amerikan filimlerindeki serseri motor gurupları imajı yerleşiyor. Bu imajı insanların kafasından silmek yine bizim elimizde, trafikte serserilik yaparsan, motorun avantajını kullanıp insanları rahatsız edersen, trafik polisinden kaçarsan bu imajı silemezsin. Evraklarını tamamla, eksiğin olmasın, kurallara uy seni takmayacak yada adam gibi konuşmayacak polisin alnını karışlarım.
    Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    CYGNUS L X ENTER 150
    Ben Katılıyorum arkadaşlar kendşm yaşamadım ama bir arkadaşımla seyir halindeyken yaşadım arkadaşımızın bahsettiği hususu ankara bahçelievlerde uygulama oldugu bir gun polis memuru arkadaşımın motorsikletinin önüne atladı ve gidonu yakalamaya çalıştı o arkdas oracıkta düşse motoru aldtından kaysa trafikte araçların altına kaysa bunun sorumlusu trafik memurudur ama üstlenmezler gerçekten ankarada motorsikleti trafikte pek fazla önemseyen yok aslında belediyeler bunun için çalışma yürütmeli pankart afiş gösteri vb şeyler çünki motorsiklet arabaya nazaran daha tehlikeli ve dikkat isteyen bir şey yoldaki en ufak bir taş parçası biizm hayatımıza mal olabilirken polisin gidon tutmaya çalışmasına siz ne dersiniz arkadaşlar.

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    acemiliğim zamanında daha motorun üstünde düz oturmasını bilemezken, iki tane motosikletli polisin trafikte " cebelleştiğimi " görüp bana refakat etmesi, gene acemiliğimde panik frenle yatırıp düşürdüğüm motorumu görünce durup motosikletimi kaldırıp kenara çeken devriye ekibi, gel seni hastaneye götürelim motorla biz ilgileniriz diyenini gördüm...

ters yönde motoru çalıştırmadan en kenardan dörtlülerim açık 20 metre öteye motorumu iterken, o şeritten geçmekte olan ve beni durduran motorlu polisin : " hiç yakışıyo mu motorcuya, yaptığın makul olsa da! motosikletin ruhuna böyle ihanet etme " diyip beklemesi gibi çok ilginç anılarım var.

aslında şöyle bir gerçek var. uslu uslu şeridimizde gidince kornalara sellektörlere ve önümüzde bizden daha hızlı gitmeyen bir aracı takip ettiğimiz halde, daha hızlanmadığımız için bize kızan ve tamponu yapıştırırcasına süren zombilere maruz kalıyoruz.

halbuki bi ara gaz atıp sola sinyal verip agresif bi iki sağ sol yapınca trafik güneş görmüş ay çiçeği gibi açılıveriyo.... ben nefret ediyorum ama, her zaman olmasa da arada bir agresif sürmek, serseri olmak iyidir....

dün köprünün tam ortasında, en sol şeritteydim. trafiğin akış hızı 70 - 80 km civarı. her zaman kaçabileceğim bir boşluk görebiliyorsam, arkamdaki arabaya yakın olmaktansa, önümdeki arabaya yakın sürerim... çoğu zaman da bu mesafe araya bir arabanın girmesi için emniyetli bir mesafe değildir.

velhasıl. insan görünümlü bir öküz, ne alakaysa görece daha hızlı akan orta şeritteki bi kamyoneti sollamak üzere o önümdeki boşluğa girmeye kalktı... bunun için önündeki kamyonetle benim aramdaki mesafe, benim önümdeki arabayla mesafeyi değerlendirdiğinde en ufak hata ( benim yada onun yada önümüzdekinin ) benim ölmem fırlamam karşı şeride düşmem gibi çok egzantirik sonuçlar doğurabilecek...

bahsi geçen öküzün şeridime atlayacağını anladığımda korna filan çalmıştım ama sallamamıştı. zira tam manevra yapacağı sırada biraz hızlanıp deli gibi ara gaz verince noluyoz lan olup uslu uslu şeridine geri döndü....

noldu? ben elimdeki gereksiz sinir ve stres, üstelik gereksiz yakıt sarfiyatı ve gereksiz bir motor aşınması ile ama güven içinde yoluma devam ettim....

HAAAAA, tam o sırada ordan polis geçse o öküz'ü öküzler trafik yasalarına tabi olmadığından sorgulamazken, ben serserilik yaptığım için sorgulardı... o çok ayrı bir konu ...

Ayşe şule bilgiç iyi niyetle ve güzel yazıyor ama kimi zaman bir yerlerde yazabiliyor oluşunun getirdiği sorumluluğun gerektirdiğinden daha bilgisiz olduğunu düşünüyorum...
    !?

Malik Eşter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Destro Mr 250
    Babamın çok güzel bir sözü vardı; ''İnsanların karakterlerini araç kullanma şekillerinden anlayabilirsin''...Özellikle büyük şehirde yaşayan insanların en büyük problemi karakteri bozuk insanlar...Kimi araba sürücüsü, kimi motorcu ve kimi polis...Nasıl bir insan hareket halindeki bir motorun gidonunu tutarki?! araba sürücüsünü verdiği ara gazla yerinden hoplatan motor kullanıcıları ya da benim aracım büyük başkasından bana ne bilinçsizliği ile yola çıkan magandalar...Eh her herşey insanda bitiyor...Trafiği ve insanları idare etmek kolay değil ama bence serseri olmaya da gerek yok...

http://video.mynet.com/albeymeta/Cak-Bakalim/501549/
    ''Her suç topluma sorulmuş bir sorudur''

Motosikleti
    cygnus rs
    valla bana hepsi saçmalık gibi geldi,

_SpartacuS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok Gibi Ama Çok Gibi
    Ben Serseri değilim, Sadece Tarzımı sergiLiyorum ;) Serseri değilim!

Herkes motor kullanabilir. Ama herkes Tarz kullanamaz. Bi motorun Tarzı vardır, Bide Sürücünün tarzı

Tarzını adam gibi HıııııııııııııııııııııııııııııııııN Hııııııııın dıye ara gazı yerıne önunde ki aractan hın hın bi sellektör yaparak istersen işler değişir.

Apaçiliğede karşı değilim öle kullanıcılar söförler olsun ki Bizim farkımız anlaşılsın ;)

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu konuda hortluyuvermiş

İİstanbul trafiğinde motorun egzozsesi ile ben burdayım dicek arkadaş millet sein görmüyo görsede tınmıyor yoksa.

işitsel uyaran faydalı

harun1077 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SUPER8// Yamaha XJ6N'e Kasııyor.
    Ben katılıyorum, ama neye motorucunun yaya veya arabaların görmezlikten gelmseine.
    Ben Antalyanın Korkuteli ilçesinde olmama rağmen yani küçük bir yer olmasına rağmen ara sokağa girdim yaya yola inmiş kalabalık bir şekilde yürüyor arkdan geliyorsun adam kenera çekilme gereğ bile duymuyor tabi bende haliyle gaz verip çekrek uyarıyorum.Eksoz açık tabi Bkz:http://www.youtube.com/watch?v=e52zo5BQDUk korkuyolar bende yoluma devam ediyorum.

sarıdev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    Alıntı harun1077 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben katılıyorum, ama neye motorucunun yaya veya arabaların görmezlikten gelmseine.
    Ben Antalyanın Korkuteli ilçesinde olmama rağmen yani küçük bir yer olmasına rağmen ara sokağa girdim yaya yola inmiş kalabalık bir şekilde yürüyor arkdan geliyorsun adam kenera çekilme gereğ bile duymuyor tabi bende haliyle gaz verip çekrek uyarıyorum.Eksoz açık tabi Bkz:http://www.youtube.com/watch?v=e52zo5BQDUk korkuyolar bende yoluma devam ediyorum.
    Videoyu izledikten sonra motorsikletinin eksozuyla seni çok yakınlaştırdım.Çok güzel ses çıkıyor özellikle gece sessizliğinde baya etkili olur düşüncesindeyim.Antalyadaymış keşke İstanbula daha yakın bir yerde olsaydın ikimiz tecrübelerimizi birleştirebilirdik.
    Akilzsizlar hirsizlarin en zararlilaridir: Zamaninizi ve nesenizi çalarlar.

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    Ankara trafiginde büyük hacimli sayılabilir motora biniyorum.E anamdan bu motorla doğmadım ya,ufak hacimliyede uzum müddet bindim.Evet büyük hacimli motora trafikteki araçların mesafesi var ve iki yıldır büyük motorla trafikteyim hiç polis çevirmedi.Küçük hacimli motorda ise 15 dakikada 3 kez durduruldugum olmuştur.Trafikteki diğer araçlar,kendi çocuğu motora binmedikçe bizi dikkate almayacaklar.Bunu zaten biliyoruz.Ancak polisin bize karşı olan tutumunun muhakkak değişmesi lazım.Geçenlerde başımdan geçen trafik kazasından sonra ne polise,ne adalete zerre kadar güvenim kalmadı.Biz trafikte birbirimizi kollamazsak kimsenin umrunda değiliz.
    Atari kolum buzuldugunda böyle üzülmüştüm.
    Bide motorumu sattıgımda...

BWSTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Bws
    Çok Çok katılıyorum doğru demiş arkadar bende birçok defa yazdıklarına maruz kaldım polislerin tavırları çevirme usülleri vs. adam çevirme yapıyor ne trafik kontrol levhası ne dubalar ne polis araçlarının ikaz lambaları yanıyor nede polsilerin akşamları kendilerini belli edecek reflektörleri var üstünde Emniyetin adını kirletiyorlar sadece yıllardır polisin kirli çamurunu atamadılar hala.
    Yamahaşk 😍

CİHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 fazer ve ybr 125
    arkadaş haklı olaraktan büyük motorlara diğer araçlar yol veriyor, ya sesinden yada büyüklügünden,
    şahsen ben fazer kullanıyorum ve sesli eksozum var, dolayısı ile araçların arasından geçerken,
    1 veya 2 vitese atıp geçiyorum sesimi duysunlar yol versinler diye.
    bir keresinde mecidiyeköyden karşıya geçiyorum trafik felç cuma akşamı idi, en sağdan ilerlerken, önümde bir ybr belirdi ve ben arkasına geçtim, bir süre beraber gittik ve arkadaş hep korna hep sellöktör veriyordu, ama ara sıra arabayı solundan sollayıp yine önüme geçiyordu,
    aynaya baktı beni bir ara süzdü, ve arabanın arkasına geçerek sağ eli ile geç dercesine dyol verdi, hafif gaz verip önüne geçtim ve arkamda konvoy oldu, 4 5 motor köprü yolunu bitirip ben çamlıca gişelere yöneldim.

sesin varsa yol veriyorlar, yoksa biraz zor geçiyorsun,
    98 Beygir.....

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ayşe şule bilgiç motosiklet kullanmayı biliyormu işte sorulması gerken soru bu
    NRG900 bunu beğendi.

Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    dediğinize katılıyorum yeni egsoz yaptırttım vanalı şehir içinde açıorum neden diceksiniz serserilikten değil modnail zn 125 kullanıcısıyım motorun egsozundan hiç bir ses çıkmıyor elektirikli bisiklet gibi sizi duyan yok sırf geldiğimi anlatabilmek için vanalı egsoz modeli yaptırdım 2 tane havalı korna taktım farımı güçlendirdim ama yine aynı yine aynı polis bir kere geçn gün önüme atladı armode gt mont kafamda lazer kask eldiven var tam çemberin bitimindeydi rölantide 2 tur çember turu attırdım sonra durdum üstüme yürüdü dedim anons etmedin bir ikaz yok çevirme hakkında görmedim sizi dedim delirdi bağırdı ama durum o şekilde çözüldü yani olay dediğiniz gibi yüksek cclere tapan bir toplumuz ama benimde dayım benimde eniştem var işte genelde orda hata yapıyorlar :D

raks1995 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R 2012
    adam haklı ya. alcan bi mondial cup egzozu sökcen bağıra çağıra ferrari kornayla gitcen yayalar isterse fark etmesin :D:D
    2011 Custom Chopper / 2012 Mayıs CBR250R

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Erhan Erdil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi geçen hafta elektronik posta kutuma gelen bir mektubu sizle paylaşmak istiyorum. Mektubu yazan Mevlüt Sağlam Ankara’da motosikletli kurye olarak çalışıyor. Anlattıkları Mevlüt bey’in gözünden Ankara’da yaşananlar. Vallaha ben bu yazıya çok yorum yapmak istemiyorum. Katıldığım epey bir yer olmasa kalkıp da buraya koymazdım ama abartıldığını düşündüğüm yerler de yok değil. Buyurun okuyun ve yorumu siz yapın!

ÇEK BAKAYIM SAĞA EHLİYETİN VAR MI

"Ben Ankara trafiğinde günde yaklaşık 200 kilometre yol yapan biri olarak şu kanıya vardım. Ya büyük motorun olacak ya da serseri olacaksın. Nedenine gelince...

Otomobil sürücülerinden örnek vererek başlayabilirim. Diyelim ki altınızda şöyle ’ciks’, gösterişli, pahalı bir otomobil var. Trafik sizi çevirdiği zaman ne der? "İyi günler beyefendi evraklarınızı görebilir miyim?" Peki, altınızda eski kasa her hangi bir otomobil olsa, ya da eski olması da önemli değil orta halli modifiyeli bir otomobil olsa? Siz ne kadar güzel kullansanız da polisin çevirmede diyeceği laf şu; (iyimserleştirilmiş haliyle) "Çek bakıyım, sağa çek, in bakıyım, ehliyetin var mı senin? Şu evraklarını ver bakıyım?" Bunlar hep bilinen şeyler (tabi bu söylediklerimde istisnaları saymıyorum).

MOTORUN ÖNÜNE ATLAYAN TRAFİK POLİSİ

Şimdi gelelim asıl konumuza. Bu anlattıklarımın aynısı motosiklet içinde geçerli; bizzat yaşadıklarım ve gördüklerim olaylar bunlar. Altınızda güzel bir makine varsa büyük ihtimalle ya zenginsinizdir ya da sağlam bağlantılarınız vardır, bir yerlerde dayınız falan. Polisler niye böyle düşünür, çünkü o motosikletin pahalı birşey olduğunu bilirler. Şimdide size serserilikle kurduğum bağlantıyı anlatıyım. İlerde bir çevirme var diyelim; altınızda pahalı bir makine varsa çekinmenize gerek yok güzel bir dille karşılanırsınız. Ama benim kullandığım gibi ya da daha küçük bir motosiklet varsa? Polis direk soru bile sormadan, sizin veya kendisinin sakat kalacağını bile düşünmeden pat diye önünüze atlar, (hatta durdurmak için hareket halindeki motosikletin gidonundan tutmaya çalışanlar bile var, onu da bırakın hareket halindeki motorun anahtarını çıkarmaya çalışan polislerimiz var).

MOTORCU SERSERİ İSE ÇEVİNMEDE DURMAZ

Şimdi diyelim ki motorcu serseri, ne olacak o zaman? Çevirmede durmayacak. Polis var mı yok mu hiç iplemeden basıp gidecek. Eee serseri olduğu içinde büyük ihtimalle ya plakası kıvrıktır ya da sökülmüştür nasıl olsa cezada gelmez. Ne oldu hiç birşey çekti gitti. Bir de şöyle düşünün güzel makinanızla normal bir yolda seyir halindesiniz. Büyük ve sesli olduğu için görünmesi daha kolay kimse önünüze pat diye atlamaz. Ya motosikletiniz ufaksa, ne sesi çıkıyor ne kendi görünüyor. İnsanlar arkanızdaki otomobile bakar, önünüzdeki araca bakar sizin önünüze atlayıverir. Ne oldu olan yine size oldu. Ama ki o motorcu serseriyse ne olur. Eee serseri ya; ya egzozu açıktır bas bas bağırıyordur ya da etkili bir kornası vardır yayanın ya da aracın sizi fark etmemesi için bayağı bir salak olması lazım. Ne oldu serseri yine kurtuldu.

SERSERİ OLMAYA MECBUR EDERLER

Size bir örnek daha; trafik yoğun, ileri doğru motosikletinizin sığacağı kadar boş ver var. İllaki gireceksiniz. Yine motorunuz kayda değer bir şeyse öndeki araçlar size yol açar geçer gidersiniz. Ama sessiz sakin bir motorcuysanız ve motorunuzda ufak bir şeyse? Özellikle taksiciler başta olmak üzere, dengesizin biri iyi bir şey yaptığını sanıp önünüzü kapatır ve bilerek yol vermez. O motosikletin üstünde serseri olsa ne olur? Aralardan motoru bağırttırarak geçeceği için ister istemez öndeki araç yol veriyor. Vermemekte inat ederse ne olacak peki? O da kolay zaten kask kafada değil kolda büyük ihtimalle otomobilin aynasına çarpar ve kırar. Yol illaki açılır yani...

Ve size son bir örnek. Normal bir şekilde gidiyorsunuz. Dengesizin biri durup dururken size çarptı ve yavaşta olsa düştünüz ve sürücü tamamen hatalı. Şimdi motorunuz kalite bir şeyse sizi orda bırakıp gidemez hasarı karşılamak zorunda. Eğer motorunuz ufaksa hatalı olduğu halde diyeceği laf şu; (bayan olduğunu düşünelim) "Napıyosun be salak şey görmüyor musun beni?" Motorunuz ufak olduğu için hasarı da ufak olur diye düşünür ve büyük ihtimalle yoluna devam eder. Siz de efendi motorcuysanız bir trafik polisine gerekeni anlatırsınız ve hiçbir sonuç çıkmaz. Eee serseri olursanız ne olacak. O sinirle kalkarsınız düşersiniz aracın peşine, masraf gözünüzde değildir zaten ve yakalarsınız. Önce konuşmaya çalışırsınız baktınız işe yaramıyor. büyük ihtimalle ayağınız ya da kaskınız otomobilin aynasına çarpar ya da parmağınızdaki yüzük veya herhangi bir metal parça yanlışlıkla arabayı boydan boya çizebilir. Yani sürücüden ya hasar parasını alırsınız ya da sinirinizi alırsınız.

KİMSEYE SERSERİ MOTORCU OL DEMİYORUM

Şöyle bir bakıldığında serseri yaptıklarında kısmen haklı. Yollarda dışlanacağına polislerden laf yiyeceğine, her gün birine rüşvet vereceğine, her an hayati tehlike atlatacağına ki ben şahsen bunlara maruz kalıyorum. Ben burada kimseyi serseriliğe teşvik etmiyorum, ama milletimizin cahilliği bazı motorcu arkadaşlarımızı buna zorluyorlar. Piyasada gördüğünüz serseri tipli motorcuların çoğu bu yüzden bu şekilde kullanıyorlar. Zamanla da alışkanlık haline geliyor. Yani kısacası ben bunu fark ettim ve sizlerle paylaşmak istedim. Ya büyük motosikletin olacak ya da serseri olacaksın (en azından Ankara’da böyle).

Ayşe Şule BİLGİÇ
    ruzgarinkizi@hurriyet.com.tr
    Rüzgarın Kızı - Ayşe Şule Bilgiç'in Yazıları Her Çarşamba Hürriyet Gazetesi Otoyaşam Ekinde Yayınlanır.
    Biraz hort olacak ama Mektubu yazan Mevlüt Sağlam'a (Youtube:Koloaçan)geçenlerde bu yazısını hatırlattım.

Nc750 aldın durumlar(trafikte saygı) değişti mi diye?

Çok değiştiğini söyledi...

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    biraz kompleks yapmış kurye arkadas

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler