PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin Deposu Acilll :((

poyraz010
03 Mart 2012, 23:57
Konuyu doğru yerde mi açtım bilmiyorum ama umarım doğrudur yanlışsa bile şimdiden kusura bakmayın.. :pale:

Benzin depom paslanmış, karbüratörede pis benzin geliyo haliyle, ilçede oturduğum için bi motosikletçiye uğradım, Sordum..

Motosikletim kanuni windy 2007 kırmızı.. Kanuni servisi falan dediler girdim bende toptancımıymış neymiş, herneyse.. Depo siparişi vereyim olmazsa dedim. Girdim sordum adam ölçtü biçti netten bişilere baktı, hesap makinasıyla çarptı böldü bana 175 Tl hesap çıkardı sadece benzin deposu için. Afedersiniz ama Ohaa ! Diye tepki vermişim, adamda gülüp fiyatları böyle gülüm dedi .. :pr: Yanımdaki arkadaşımdada var aynı motordan siyah renk, oda ben 100 tl aldım geçen sene burdan dedi adam evirdi kıvırdı çevirdi .. Bende eve gelince internette baktım ama bi tanecik bile bulamadım depo. Yamaha Ybr depoları bile 120 Tl civarıyken bu depo neden pahalı yoksa adam mı kazık atmak istedi ? Nettede bulamadım başka alabileceğim bi yer yokmu ?

Bi yardım edin motora binemez oldum garajda yatıp duruyor. depoyu Değiştirmem lazım sonrada benzin filtresi hava filtresi hepsini değiştrcem..

Varmı bana yardım edebilecek biri iyice kafam ağrıdı şeytan diyor git uyan bi motorun deposundan bul spariş et :( :pr::pr::farao:

dürümdöner
04 Mart 2012, 00:05
depoyu temizlemek aklına gelmedi mı dostum? yoksa çok mu zenginsin?

Mengu16
04 Mart 2012, 00:10
Kuralkan'ın sitesine baktım benzin deponuzun fiyatı şamandıra vs. hariç 166 lira görünüyor. 10 lira için adamın yakasına yapışılmaz adam normal fiyat vermiş.
https://www.kuralkan.net/

poyraz010
04 Mart 2012, 00:17
depoyu temizlemek aklına gelmedi mı dostum? yoksa çok mu zenginsin?

Zenginlikle bağlantı kurman sanırım senin parayla olan yakın ilişkini belli ediyor.

Denemediğim yol kalmadı, depoyu temizlemek ve temizletmek buna dahil.

o kadar varmış yani öylemi 166 lira çok be yaa :(

ixeywent
04 Mart 2012, 00:19
deponu sök bi kaynar su ile yıka iyice hatta pas sökücülerdende dök içine sonra iyice durula daha sonra kuruma ya bırak fakat çok uzun bırakma yine pas tutar. depo almana gerek yok yani.

dürümdöner
04 Mart 2012, 00:19
neyle temizlemeyi denedın dostum..? belki biryerde bi eksik yapmışsindir..

poyraz010
04 Mart 2012, 00:22
Pas sökücü aldık, içine döktük görsen çamur gibi aktı sonra bi düzeldi şimdi gene başlayınca moralimi bozdu biraz açıkcası ..

ixeywent
04 Mart 2012, 00:23
Pas sökücü aldık, içine döktük görsen çamur gibi aktı sonra bi düzeldi şimdi gene başlayınca moralimi bozdu biraz açıkcası ..
yine öyle pas sökücü ile temizle ve temiz olduguna emine ol daha sonra depon genelde full olsun o zaman yapmaz.

Samet Ağır
04 Mart 2012, 00:24
depo çıkışına bir filtre takarak problemlerinin tekrarlama aralığını oldukça uzatabilirsin...

her sanayide oto parçacılarında vardır,ucuzdur...

dalyan_
04 Mart 2012, 00:26
Depoyu boş bırakma genelde 4'te 3'ü dolu olsun. Boş depoda paslanma ve korozyon çok hızlı oluyor.

dürümdöner
ben çok temizledim önce biraz kalın kum at deponun içine..kaynar suyu da doldur önce bi kabasini al..daha sonrasinda 'porçöz' kullan ama sulandırmadan sakin kullanma, bak bakalım o depo pırıl pırıl olmayacak mı?

poyraz010
deponu sök bi kaynar su ile yıka iyice hatta pas sökücülerdende dök içine sonra iyice durula daha sonra kuruma ya bırak fakat çok uzun bırakma yine pas tutar. depo almana gerek yok yani.

Kurumaya bırak derken kuruturuz saç kurutma makinası falan ama çok kurutma nasıl ıslaklık kalsın sonra benzin mi atayım içine ?

Sinan Er
04 Mart 2012, 00:28
Temizlemene değiştirmene gerek yok. Butün depoların içi aynıdır. Zamanla karıncalanma olur ve sonra delinir. Ama bu 3-5 yılda olacak ıs degıl. TAkma kafana filtreni temiz tut.

poyraz010
04 Mart 2012, 00:37
ben çok temizledim önce biraz kalın kum at deponun içine..kaynar suyu da doldur önce bi kabasini al..daha sonrasinda 'porçöz' kullan ama sulandırmadan sakin kullanma, bak bakalım o depo pırıl pırıl olmayacak mı?

Yarın sabah deneyeyim bakalım .. Kurutma işlemini nasıl yapmalıyım ? ben depo kapağını söküp ağzına saç kurutma makinası dayıyorum öyle kurur diye düşündüm daha güzel bi yöntem varmı ?

dürümdöner
04 Mart 2012, 00:43
içine yumuşak bi bez at deponun önce suyu al sonra fönle güzelce kurut..kuruttuktan sonra da az miktar benzinle bi çalkala depoyu pislik kalmış mı kontrol et hem su kalmışsa bile onu da minimıze etmiş olursun..ama porçözü deponun içinde 1,2 dakikadan fazla bekletme ve mutlaka bol bol durula..

poyraz010
04 Mart 2012, 00:53
eyvallah sabah deniyorum yarında olumlu olumsuz paylaşırım bilgiler için teşekkürler ..

@Dürümdöner

Başta fırçaladın ama oldun, bana yardım edecek ışık varmış sende.. :bounce::thumleft:

dürümdöner
04 Mart 2012, 01:29
:) sen ışığı yarın deponun içine tut temizliği gör:)

harun27
04 Mart 2012, 02:16
http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/82872-yaptim-oldu-benzin-deposu-bakimi-resimli.html linki incelemeni kesinlikle tavsiye ederim

poyraz010
04 Mart 2012, 04:00
:) sen ışığı yarın deponun içine tut temizliği gör:)

denicem sabah kalkınca ilk iş o :):rendeer:

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/82872-yaptim-oldu-benzin-deposu-bakimi-resimli.html linki incelemeni kesinlikle tavsiye ederim

evet çok işime yaricak resimli anlatım. teşekkür ederim ::cat:

gs500inanc
04 Mart 2012, 04:35
eyvallah sabah deniyorum yarında olumlu olumsuz paylaşırım bilgiler için teşekkürler ..

@Dürümdöner

Başta fırçaladın ama oldun, bana yardım edecek ışık varmış sende.. :bounce::thumleft:

Güneşi gördüm :))))))))))))))))))))

boudberg
04 Mart 2012, 04:49
Herkes bir yöntem söylemiş, bende eksik kalmayayım.. Denendi ve kesin çözüm diyebilirim.Şimdi karşı çıkanlar,paran çok heralde diyenlerde olabilir :)) .... çözümü şudur.deponun büyüklüğüne göre 2 3 litre benzin ve 2 3 avuç dolusu somun vida pul gibi metal parçalar. uygulama: depo komple( musluk hariç sökülür.. benzin içine doldurulur, vida,somunlarda depo içine atılır.kapağı kapatılıp sabırla farklı farklı yönlere doğru çalkalanır bu işlem ne kadar uzun sürerse depo içindeki pas kir v.s. o kadar çok temizlenmiş olur.. çalkalama işlemi bitince temizliğinden emin olduysak depo içindeki somun pul vida v.s. boşaltılır..depo monte edilir musluktan sonraki hortuma bir tane 1 2 tl olan benzin filtresi takılır..ve depo istenildiği kadar doldurulup yola çıkılır..hayırlı olsun :D (125cc scooter deposu için(sanırım 5 litre) 2 seferde bir buçuk litre benzin kullanıldı.) toplamda en fazla maliyet 20tl :D

harun27
04 Mart 2012, 11:57
denicem sabah kalkınca ilk iş o :):rendeer:

evet çok işime yaricak resimli anlatım. teşekkür ederim ::cat:
Eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu bana:)

poyraz010
05 Mart 2012, 01:06
Herkes bir yöntem söylemiş, bende eksik kalmayayım.. Denendi ve kesin çözüm diyebilirim.Şimdi karşı çıkanlar,paran çok heralde diyenlerde olabilir :)) .... çözümü şudur.deponun büyüklüğüne göre 2 3 litre benzin ve 2 3 avuç dolusu somun vida pul gibi metal parçalar. uygulama: depo komple( musluk hariç sökülür.. benzin içine doldurulur, vida,somunlarda depo içine atılır.kapağı kapatılıp sabırla farklı farklı yönlere doğru çalkalanır bu işlem ne kadar uzun sürerse depo içindeki pas kir v.s. o kadar çok temizlenmiş olur.. çalkalama işlemi bitince temizliğinden emin olduysak depo içindeki somun pul vida v.s. boşaltılır..depo monte edilir musluktan sonraki hortuma bir tane 1 2 tl olan benzin filtresi takılır..ve depo istenildiği kadar doldurulup yola çıkılır..hayırlı olsun :D (125cc scooter deposu için(sanırım 5 litre) 2 seferde bir buçuk litre benzin kullanıldı.) toplamda en fazla maliyet 20tl :D

Peki sonra o pullarla somunları nasıl çıkarmayı planlıyorsun :) Çünkü ben paslı pis suyu bile çıkaramıyorum içinden mutlaka kalıyo şıkır şıkır ?

dürümdöner
05 Mart 2012, 01:28
temizleyemedın mi depoyu?

acayüp
05 Mart 2012, 01:35
Bir depo paslanmaya başladımı durdurması çok zordur.
Yada onu sağlıklı bir şekilde yapmak senin depo parasını geçer. ayrıca depo için verilen fiyat çok yüksek değil.

En sağlıklısı yeni depo onun dışında kiler geçici çözüm olur.

Ayrıca depoya tiner , Karbüratör temizleyici , oktan arttırıcı gibi farklı kimyasallar dökmemek lazım. Bu kadar kısa sürede paslanmasını nedeni olabilir.

poyraz010
05 Mart 2012, 01:46
temizleyemedın mi depoyu?

yapmam mı yaptım, söktüm kapağı alyan anahtamı neymiş, sonra kaynar suyu döktüm çalkaladım baya kum attım iri taneli iyice temizlendi :D sonra dökmeye çalışıyorum mutlaka dibinde kalıyo şıkır şıkır ötüyo delirtti resmen, sonra pas sökücü porçöz tarzında bişi sulandırdım döktüm suyla çalkaladım gene aktı görmeniz lazım kapkara .. ama mutlaka dibinde kaldı suyla duruladım biraz ama elimden geldiğince, sonra kapağına dayadım fön mkinasını beezle falan baya uğraştım :D elimden geldiğince yaptım benzinde attım içine iyi gibi şimdi bakalım görcez :)

dürümdöner
05 Mart 2012, 01:51
ben o yöntemle coooook depo temizledim hiçbiri sorun çıkarmadi ama bol benzinle gez bi süre yeniden hemen paslanmasını engelle

poyraz010
05 Mart 2012, 01:54
aynen öyle yapcaz artık napalım :) idare edelim olmadı baktım tekrar edecek bidaha temizlik :D

acayüp
05 Mart 2012, 02:45
Depoya porçöz de dökmemek lazım dı ama dökmüşsün bile.

Depolar içindeki galvaniz tabaka bozulmaya başlayınca pas yapar. Ve kullanacağınız herhangi bir kimyasal o an mevcut pası alıp akıtır ama kaplamayı daha fazla zayıflatıp paslanmayı arttırır.
Kalıcı çözüm yeniden kaplama yapılması , buda evde yapılabilicek birşey değil. Ucuzda sayılmaz.

poyraz010
06 Mart 2012, 21:16
Konu kalabalığı yapmamak için, kendi açtığım konudan bişey daha sormak istiyorum..

Karbüratörümü değiştirmek istiyorum motosikletimi parçaladım bu hafta sonu, depo temizliği, hava filtresinin borusu yırtıktı karbüratöre bağlanan yer onu arıyorum ve herşeyi tek tek yapmadan motosikletimi toplamicam anlicanız yaza tam takır olsun hazır olsun istiyorum. kanuni'nin kendi sitesinde 90 Tl civarında ama ben nette bir yerden buldum. 125 cc Ama 150 cc olanın gaz pistonu 22 mm, 200cc karbüratörün ki ise 24 mm

125 cc olan ise 20mm benim karbüratöre olurmu ? görünüşü aynı benim motosiklette 125 cc kanuni windy.

Onun için bilen, anlayan birinin bi bakıp bana bilgi vermesini istiyorum. Ona göre ordan almayı düşünüyorum.

Biliyorum çok soru soruyorum ama Yardım ederseniz sevinirim.

Edit: Bakınız link uygun olanı gösteriverin bi zahmet ..

http://www.denizmotortr.com/kategori.asp?id=119

poyraz010
07 Mart 2012, 00:29
http://www.rialli.com/urunler/motorsiklet-yedek-parca/341_karburator-ve-filtre-grubu/3760__sheng-wey-karburator-komple-125cc-cg-modeli-elden-/

Burdada gördüm güvenebileceğimiz site varmı ? Sorun çıkarmayacak ?

immortalboss
07 Mart 2012, 00:38
Hocam karbüratör sorununu bilmem ama depo temizliğini de arkadaşlar anlatmış.Ben dibinde kalan kumları çıkarmanın yolunu söyleyeyim.Deponun içine hortumu sok.Ver suyu.Bu sürede depoyu da sürekli çalkala.Emin ol kalmayacaktır.:)Sonrasında ise benzin filtresi kullan derim.1-2 tl civarıdır zaten.Her 1000 km'de değiştirsen bile sana faydası 1-2 liradan fazla olacaktır.

dürümdöner
07 Mart 2012, 00:45
senin motora o karbüratör olur ama düzgün bir karbüratör almazsan kafan ağrır..illa alacaksan git bi tıtan karbüratörü al tak koç gibi çalışır ya da tamir takımı al kendi karbüratörünu güzelce topla..senin cidden paran çok galiba harcamaya yer arıyorsun :):)

poyraz010
07 Mart 2012, 01:23
yaw şunu diyip durma ne parası öğrenciyim arttırdığımla toplim diyorum rahat rahat binemiyorum durmadan sorun çıkıyor hep aynı yerlerden hafa filtresinin karbüratörle birleşen yerinin boğazı yırtılmış motoru 2 yıl yatırmıştım evde baba mesleği yüzünden. şimdi alayımda toplayayım diyorum sende durmadan bana para diyosun :):) memur çocuğu bi öğrencide ne kadar para varsa bendede o kadar para var :) Umarım anlamışsındır.. :) o hava filtresinin boğazı kesin değişecek sordum tek boğaz satılmıyo dediler. komple kutu değişecek kuralkan'da 60 lira ben netten 15 liraya buldum işre öyle parça parça yaza kadar alayım dedim yanlış mı yapıyorum ? :(:(

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:21 ----------

Hocam karbüratör sorununu bilmem ama depo temizliğini de arkadaşlar anlatmış.Ben dibinde kalan kumları çıkarmanın yolunu söyleyeyim.Deponun içine hortumu sok.Ver suyu.Bu sürede depoyu da sürekli çalkala.Emin ol kalmayacaktır.:)Sonrasında ise benzin filtresi kullan derim.1-2 tl civarıdır zaten.Her 1000 km'de değiştirsen bile sana faydası 1-2 liradan fazla olacaktır.

eyvallah usta burda onu tavsiye ettiler onu bulup aldım taktım zaten 2 liraya hortumu kesip ortaya ekledim, gayet güzel oldu işte karbüratör çok sorun çıkarıyo bana akıtıyo, aradan kaçırıyo arada olan o siyah lastikleride değiştirdim ama randıman alamadım ondan yani. Bugünde deponun koltuğun altında kalıp akıtan yerinin boyasını kazıdım. sıvı kaynak diye bişey varmış ondan yaptım güzel oldu.