PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vergi ile ilgili sorularım var

wers
26 Ocak 2012, 00:30
Merhaba

Arkadaşlar, abilerim motorumu yeni aldım plaka işlerini aldığım yer halletti. Bende şu MTV' nin ilk taksidini yatırmak için girdim garanti internet şubesine plaka yıl falan derken karşıma şöyle bir ekran çıktı
http://a1201.hizliresim.com/t/t/23hfd.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

bu 167,5tl ler nedir anlamadım tabi bide bankadan sorguladığımda kayıt benim adıma değil.hemen aradım bayiyi muameleci tescil (yada benzeri bişi) ettirmemiştir hemen ilgileniyorum dedi. bende tamam dedim yarın öğlen tekrar arıcağım.Sonra aklıma vergi dairesinden sorgulamak geldi ordan da sorgulayınca böyle bir ekran çıktı

http://d1201.hizliresim.com/t/t/23gyd.png (http://bit.ly/c25MCx)

Kayıt benim adıma ama burda da 167,5 tl bir ödeme gözükmekte. Şimdi bu 167,5tl ler nedir yardımcı olabilir misiniz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:16 ----------

Başlık biraz saçma oldu vergi ile ilgili sorularım var diye değiştirebilir misiniz?

ysn17
26 Ocak 2012, 00:34
2012 nin 2. taksidi tahakkuk ettirilmiş ama nasıl 1. taksit nerede ? eğer yarın çözülmez ise vergi dairesine mtv servisine bir danışın derim. Tam olarak bende çözebilmiş değiim.

wers
26 Ocak 2012, 00:46
2012 nin 2. taksidi tahakkuk ettirilmiş ama nasıl 1. taksit nerede ? eğer yarın çözülmez ise vergi dairesine mtv servisine bir danışın derim. Tam olarak bende çözebilmiş değiim.

aslında motorum 200 cc olduğundan bildiğim kadarıyla 46 tl lik 2 taksit olması gerekmiyor mu?

zongoku
26 Ocak 2012, 01:14
dostum 46 tl lik iki taksit senin normal bandrollerin ama öteki nedir bende anlamış değilim. Yalnız bandroller benim bildiğim ocak ve temmuz aylarında olur. O zaman üsttekine göre senin bandrollerin 167,5 lar oluyo ki bu zaten olmaz 200cc motor vergisi 46 tl. İkinci sorgulama da da ocak ayı nerde. Dostum valla kafam karıştı benim sen bunu iyice bi araştır sıkıntı yaratır. Mükellef olarak sen gözüküyosan sana ödettirirler aman dikkat!!!

drsteel
26 Ocak 2012, 01:20
benim aklıma gelen sıfır motor olduğu ve ötvyi 2 taksitle ödeme seçeneği kullanıldığı yönde. şimdi siz peşin ödediğiniz vergiyi satıcınız belki iki taksitle ödemek istedi. bu parayı kullanmak istedi. dolayısıyla burada da böyle bir şey gözüktü.

wers
26 Ocak 2012, 01:25
dostum 46 tl lik iki taksit senin normal bandrollerin ama öteki nedir bende anlamış değilim. Yalnız bandroller benim bildiğim ocak ve temmuz aylarında olur. O zaman üsttekine göre senin bandrollerin 167,5 lar oluyo ki bu zaten olmaz 200cc motor vergisi 46 tl. İkinci sorgulama da da ocak ayı nerde. Dostum valla kafam karıştı benim sen bunu iyice bi araştır sıkıntı yaratır. Mükellef olarak sen gözüküyosan sana ödettirirler aman dikkat!!!

doğru söylüyosun iki sorgulamada da şubat yazıyor bi türlü anlayamadım. yarın arayıp bilgi alacağım olmassa cuma şişli vergi dairesinde alacağım

ysn17
26 Ocak 2012, 01:26
aslında motorum 200 cc olduğundan bildiğim kadarıyla 46 tl lik 2 taksit olması gerekmiyor mu?
evet 46 çarpı 2 olacak ancak 167 nin ilk taksidi nerede ?

zongoku
26 Ocak 2012, 01:28
Acaba sıfır motor aldığın zaman böyle bir vergi ödemen mi gerekiyor bandrol den ayrı olarak? Yoksa 0 aldığında da sadece bandrolleri mi ödüyosun? Tanıdıklarından 0 motor alan varsa sormanı öneririm...

wers
26 Ocak 2012, 01:31
benim aklıma gelen sıfır motor olduğu ve ötvyi 2 taksitle ödeme seçeneği kullanıldığı yönde. şimdi siz peşin ödediğiniz vergiyi satıcınız belki iki taksitle ödemek istedi. bu parayı kullanmak istedi. dolayısıyla burada da böyle bir şey gözüktü.

aslında ben vergi ödemedim bayide anladığım kadarıyla ödemedi ama bu 167 tl canımı cok sıktı yarın ısrarla rahatsızlık vereceğim bayiye :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:29 ----------

evet 46 çarpı 2 olacak ancak 167 nin ilk taksidi nerede ?

bankadan sorguladığında 2side çıkıyor ama vergi dairesinden sorgulayınca 1.si çıkmıyor.

ysn17
26 Ocak 2012, 01:31
aslında ben vergi ödemedim bayide anladığım kadarıyla ödemedi ama bu 167 tl canımı cok sıktı yarın ısrarla rahatsızlık vereceğim bayiye :(

bayı size motosikleti verir iken vergi dairesi makbuzu(ötv ve mtv ye dair), fatura, uygunluk belgesi gibi evraklar vermedi mi ?

wers
26 Ocak 2012, 01:34
Acaba sıfır motor aldığın zaman böyle bir vergi ödemen mi gerekiyor bandrol den ayrı olarak? Yoksa 0 aldığında da sadece bandrolleri mi ödüyosun? Tanıdıklarından 0 motor alan varsa sormanı öneririm...

gerçeği söylemek gerekirse hiç sıfır motor alan arkadaşım yok. Hatta 1 tane motorcu arkadaşım var ama bilgisi yok.

burdan sıfır motor alan arkadaşlar belki yardımcı olur ???

zongoku
26 Ocak 2012, 01:37

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:29 ----------

bankadan sorguladığında 2side çıkıyor ama vergi dairesinden sorgulayınca 1.si çıkmıyor.
Dostum sen vergi dairesin dekini esas al. Maliyede tanıdık biri varsa ekrandan plakayla sorgulasın bakalım onların kendi ekranların da ne gözükcek. Büyük ihtimalle bu bayinin işi.

wers
26 Ocak 2012, 01:42
bayı size motosikleti verir iken vergi dairesi makbuzu(ötv ve mtv ye dair), fatura, uygunluk belgesi gibi evraklar vermedi mi ?

fatura uygunluk belgesi ve anladığım kadarıyla ötv vergisine dair tahsilat makbuzu var

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:39 ----------

Dostum sen vergi dairesin dekini esas al. Maliyede tanıdık biri varsa ekrandan plakayla sorgulasın bakalım onların kendi ekranların da ne gözükcek. Büyük ihtimalle bu bayinin işi.

maliyede tanıdığım yok :( yarını beklicem artık bayiyi sıkıştırmak için tabi bu gece rahat uyku yok

zongoku
26 Ocak 2012, 01:49
Kardeşim bu işleri inan bilirim insanın içini kemirir. Benim aldığım motorda eski vergi borcunun yapılandırılmış halini görmüştüm. Sorgulattığım da hemen ortalığı ayağa kaldırdım. Önceki sahibini falan aradım. Neyse ki ödemiş. Canını sıkma hallolur inşallah. Buradan bizi bilgilendirebilirseniz sevinirim.

aydinnami
26 Ocak 2012, 01:56
senin motorunun plakasında senden önce otomobil varmış en yakın nakil vasıtaları vergi dairesi şubesinden bilgi alabilirsin

zongoku
26 Ocak 2012, 02:03
senin motorunun plakasında senden önce otomobil varmış en yakın nakil vasıtaları vergi dairesi şubesinden bilgi alabilirsin
0 motor almış arkadaş yeni plaka çıkmıyo mu ki nasıl daha önce araba olmuş olabiliyo? Ama mantıksız da değil gerçekten olabilir böyle bi durum.

aydinnami
26 Ocak 2012, 02:15
0 motor almış arkadaş yeni plaka çıkmıyo mu ki nasıl daha önce araba olmuş olabiliyo? Ama mantıksız da değil gerçekten olabilir böyle bi durum. il dışına giden araçların plakaları boşa çıkıyor ve boşta olan plakalardan veriliyor bende 2008'de aldığımda aynısı oldu nakil vasıtaları vergi dairesi şubesinden bilgi alabilir

zongoku
26 Ocak 2012, 02:20
il dışına giden araçların plakaları boşa çıkıyor ve boşta olan plakalardan veriliyor bende 2008'de aldığımda aynısı oldu nakil vasıtaları vergi dairesi şubesinden bilgi alabilir
Anladım sanırım arkadaşın sorunu da aydınlanmış oldu. enterasan bi durum benim de öğrendiğim iyi oldu. teşekkürler. Selamlar...

aydinnami
26 Ocak 2012, 02:33
Anladım sanırım arkadaşın sorunu da aydınlanmış oldu. enterasan bi durum benim de öğrendiğim iyi oldu. teşekkürler. Selamlar...ben istanbul dişinda bir vergi dairesinde gelir uzmanı olarak çalışıyorum fakat taşıt servisinde çalışmıyorum araç vergileri 01/01/.... tarihlerinde sistem tarafından otomatik olarak tahakkuk ediliyor ve bu tarihten sonra araç satılınca plakası boşta kalıyor ve yeni araç alanlara bu plakalar veriliyor ve eski aracın vergiside aynı plakada gözüküyor ve arkadaşımızın en yakın taşıt vergi dairesine gidip plakasını söyleyince bu borcun ona ait olmadığı söylenecek ama kafasının rahat olması için taşıt vergisi taksitini vergi dairesine yatırmasını tavsiye ederim

wers
26 Ocak 2012, 15:01
Gün içinde yaptıklarım

önce motorlu taşıtlar vergi dairesini aradım oradan da soruladıklarında 2 adet 46 TL bir adet 167.5 TL gözükmekte. İçeriğini sorunca Nakil vasıtaları vergi dairesini aramam gerektiğini söylediler. Orayı aradım benim plakam üzerinde bana ait olmayan bir vergi borcu gözüküyor dedim plakayı ve tc yi verdim telefondaki adam ne alakası var 46 TL var başka birşey gözükmüyor dedi. Bu sefer tekrar motorlu taşıtlar vergi dairesini aradım. Hangisi doğru ben birşey anlamadım dedim. Onlarda mtvvd@gelirler.gov.tr adresine mail atmamı durumu izah edip karışıklığın düzeltilmesini rica etmemi söylediler. Mail de aynen bu

Merhaba

........ 9602 plakalı L3 araç sınıflı 200cc altı bir motorsikleti ocak ayı içersinde teslim aldım. Motorlu taşıtlar vergisini ödemek için internet vergi dairesine giriş yaptığımda iki adet 46 TL lik ödeme ve bir adette 167.5 tl lik ödeme gözükmekte. Bildiğim kadarıyla aracımın vergi borcu 46 TL x 2 = 92 TL olması gerekli.Bu gun motorlu taşıtlar vergi dairesini telefonla arıyarak bilgi aldım ve vergi borcumun 2 adet 46TL ve bir adet 167.5 TL olduğunu söylediler. Onlarda nakil vasıtaları vergi dairesinden bilgi alabiliceğimi söyleyerek oraya yönlendirdiler. Nakil vasıtaları vergi dairesini aradığımda sadece 46 TLl lik bir vergi borcu olduğunu söylediler. Bir karışıklık söz konusu bu karışıklığın giderilerek tarafıma bilgi verilmesini ve hangi sorgulamamın doğru olduğunun bana söylenmesini rica ederim.

MTV ' nin ödenebilmesi için son gün 31 Ocak. Bende bu süreyi geçirmeden ödememi gerçekleştirmek istemekteyim.

Saygılarımla arz ederim

EMRAH .......

TC NO: 3.............

Tel: 0537..............

Adres .......................... üsküdar istanbul

mail : emrah.....@gmail.com

...... 9602

tescil tarihi

10.......

işte durum budur.. Daha ne yapabilirim ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:55 ----------

Şimdi bayimde beni aradı. Beşiktaş vergi dairesinden sorgulattırmış orada da sadece 46 TL lik bir ödeme gözüküyormuş. Kafam çorba oldu ::baaas::

wers
26 Ocak 2012, 18:44
Maile cevap geldi ( hızlarına hayran kaldım) :

MTVVD
16:34 (0 dakika önce)

Kime: bana
Sayın PAÇACI;

46.- TL borcunuz ödeyiniz.

İyi çalışmalar. :flower:

Herhalde gelen mail de yanlış olamaz. Genede yarın Nakil vasıtaları vergi dairesine gidip ödeme yapıp oradan da veriliyorsa borcu yoktur gibi bir yazı rica edeceğim.

Yardımcı olan , olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim. (ysn17 , zongoku , drsteel , aydinnami , umarım atladığım yoktur ) :thumleft:::biggrinn

Gene bir aksilik olursa paylaşırım.

kurubuz
26 Ocak 2012, 18:59
Biraz beklemen gerekiyor. Plaka kaydın bu plakanın senden önce takılı olduğu araca ait. Senin motorunun değil. 30 gün içinde sistem gerçek plakaları gösterir. Ay sonuna doğru tekrar dene.

erro
26 Ocak 2012, 19:00

MTVVD

Sayın PAÇACI;

Herhalde gelen mail de yanlış olamaz. Genede yarın Nakil vasıtaları vergi dairesine gidip ödeme yapıp oradan da veriliyorsa borcu yoktur gibi bir yazı rica edeceğim.

Yardımcı olan , olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim. (ysn17 , zongoku , drsteel , aydinnami , umarım atladığım yoktur ) :thumleft:::biggrinn

valla borcu yoktur yazını iste ve bu karışıklığı düzeltsinler..burası türkiye...3-5 yıl saonra kapına dayanıverirler..:) sonra yükümlü olmadığın vergiyi ödemne için sana lütfedip imkan sağlarlar taksit yaparlar:)

wers
26 Ocak 2012, 19:28
Biraz beklemen gerekiyor. Plaka kaydın bu plakanın senden önce takılı olduğu araca ait. Senin motorunun değil. 30 gün içinde sistem gerçek plakaları gösterir. Ay sonuna doğru tekrar dene.

Vergiyi ödemeden mi beklemem gerekiyor?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:25 ----------

valla borcu yoktur yazını iste ve bu karışıklığı düzeltsinler..burası türkiye...3-5 yıl saonra kapına dayanıverirler..:) sonra yükümlü olmadığın vergiyi ödemne için sana lütfedip imkan sağlarlar taksit yaparlar:)

Haklısın... Borcu yoktur yazısını isteyeceğim zaten de umarım öyle bir yazı veriyorlardır. =)

quadro
26 Ocak 2012, 19:48
Yeri gelmişken sorayım sıfır km motorun faturası 2011 aralık, ve ben ocak ayında ruhsat çıkarttım. Şimdi 2011 mtv tahakkuk eder mi?

zongoku
26 Ocak 2012, 19:57

MTVVD

Sayın PAÇACI;

Kardeşim hadi geçmiş olsun kurtuldun bu eziyetten.

wers
26 Ocak 2012, 20:11
Yeri gelmişken sorayım sıfır km motorun faturası 2011 aralık, ve ben ocak ayında ruhsat çıkarttım. Şimdi 2011 mtv tahakkuk eder mi?

mtvvd@gelirler.gov.tr adresine mail at. Tc kimlik no ve plaka bilgilerinide ekle.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:08 ----------

Kardeşim hadi geçmiş olsun kurtuldun bu eziyetten.

teşekkür ederim kardeşim. Valla rahatladım.

wers
27 Ocak 2012, 12:32
Bu gün sabahtan Nakil vasıtalar vergi dairesine gidip 46TL yi ödedim. Artık borcu yoktur gibi bir kağıt düzenlenmiyormuş. Durumu anlattım onlarda sadece 46TL gözüktüğünü söylediler. Şimdi internet vergi dairesinden kontrol ettim 167.5tl lik borç silinmiş.

Asıl şimdi rahatladım:queen::queen: