PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet sorunu _?_

murat_1989
06 Ocak 2012, 06:10
Şuanda ehliyetim yok fakat şubattaki sınava kadar herhangi bir kursa kayıt yaptırmayı düşünüyorum ama kafamda bir soru var bunu birkaç yerde duydum ama net bi bilgi sahibi olamadım eğer böyle bir olay varsa mutlaka bilen bir arkadaş vardır diye düşünüyorum.Şimdi kursa başvurduktan sonra ehliyet almaya aday oldugum için bana bir sertifika verilip ben o sertifika ile ehliyetin aslı elime geçene kadar aracı kullanabiliyormuyum böyle bir olay varmıdır acaba bu şekilde araç kullanmış arkadaş varmıdır aramızda aslında bu sorunun cevabını ehliyet kursundada alabilirm ama böyle bir olay yoksa eğer orda düşüceğim .... durumu tahmin edersiniz :silent:

omeruby
06 Ocak 2012, 06:21
Amerika'da var o dizilerden gördüğüm kadarıyla. Bizde olduğunu pek sanmıyorum :) Bu pazar sürüş sınavı var benimde Ankara'da kar varmış pazar günü inşallah düşmeyiz :D

murat_1989
06 Ocak 2012, 06:32
hocam sanmam bende tahmin ediyorum bir kaç sivri zekalıdan duydum aslında olsa çok işime yarada bi heves işte. :) Allah kolaylık versin bu arada harbi titretiyor ankara.

safakk
06 Ocak 2012, 08:31
yok öyle birşey dostum

Ehliyet emniyetten çıkıp eline geçti mi kullanabilirsin

DarkSeleCT93
06 Ocak 2012, 09:38
var stajyer ehliyet bi sor sürücü kursuna

drsteel
06 Ocak 2012, 11:06
yasada var ama uygulanmıyor. yasalarımız avrupadan kopya olduğu için var. ama sürücü kursundan istediğinde sana vermiyorlar. k ehliyeti diye geçiyor. kurs bitinceye kadar kullanman için veriliyor. ama dediğim gibi ben istemiştim bir sürü vermemek için laf ürettiler

ümit_150_zc
06 Ocak 2012, 11:14
ehliyeti eline alana kadar araç süremiyosun tabi (kaçak sürmek hariç)sürücü kursunun sana verdigi tek sey yatırdıgın paranın makbuzu.birazda mantıken düsünmek lazim..sen sinava girmeden hatta dreksiyon sinavina girmeden nasil trafikte resmi olarak motor kullanacaksin ki..

asot
06 Ocak 2012, 11:21
a2 ehliyeti cebine koyup gezene kadar, dolmuşa binmeye devam edeceksin. Diğer türlü her türlü cezayı ödemeye razı olacaksın.

Kurs'un verdiği sertifika hiçbir resmi delil teşkil etmez, bu sertifikayı ancak Emniyet'e götürüp onaylatınca anlam kazanır bunun da adı zaten ehliyettir.

erro
06 Ocak 2012, 11:24
sertifikayla dolaşmak yasak arkadaşım..zaten sertifika çıktıktan sonra direkt emniyete gidip alıyosun ehliyeti ne diye kasıyosun sertifikayla sürmeye...yani sertifika dediğin şey sınav sonuçları belli olduktan sonra ilçe milli eğitim müdürlüğü imzalayarak çıkarıyor...

Slayerrr
06 Ocak 2012, 11:48
var stajyer ehliyet bi sor sürücü kursuna

Stajer ehliyetle bahsedilen şey apayrı şeyler.

yasada var ama uygulanmıyor. yasalarımız avrupadan kopya olduğu için var. ama sürücü kursundan istediğinde sana vermiyorlar. k ehliyeti diye geçiyor. kurs bitinceye kadar kullanman için veriliyor. ama dediğim gibi ben istemiştim bir sürü vermemek için laf ürettiler

Yok öyle bir şey. K ehliyeti dediğin şey sadece yanında öğreticiyle beraber, belgenin üzerinde belirtilen güzergahta (kurs çalışma alanı) araç kullanman için düzenlenen belge.

excavatus
06 Ocak 2012, 12:54
Türkiye yasalarında, sadece K sınıfı ehliyet var,
o da direksiyon eğitimi sırasında, yanında bir hoca ile kullanırken sahip olman gereken belge.

Motosiklet ile direksiyon eğitimi, tamamen trafiğe kapalı alanda verilmek zorundadır. O yüzden K belgesi geçerli değildir.
A2 ehliyeti emniyetten alana kadar kullanamazsın.

Mengu16
06 Ocak 2012, 13:03
Bu olmayınca direksiyon eğitiminde bi arabaya çarparsan al başına belayı, kim yaptıracak çarptığın arabayı. Ehliyet alırken bi kere dıreksiyon eğitimi almıştım baya korka korka kullanmıştım o yüzden.

afatsum
06 Ocak 2012, 14:22
Oyle birsey olmasi mumkun mu ?
Arac surmeyi bilmiyorsun ama sen gidip ara sureceksin o zaman ehliyet sinavinin ne anlami kaldi ?
Sinavlari bosuna mi yapiyorlar?
Zaten yurumda ehliyet almak saka gibi araba kullanamayanlar bile ehliyet aliyor
Her donem ehliyet sinavi verenlerinlerin uydurmasi olan stajyer ehliyet olaylarina inanmayin

arca94
07 Ocak 2012, 04:54
Ben sertifikayı aldım gittim ertesi gün de ehliyetimi çıkarttım.. Şanslıydım biraz.. :) Aynı gün içinde çıkardı oradaki polis 2-3 polise de kendimi sevdirdim ve acındırdım :) hemen o gün çıkardı adam.. :)

Bana sorarsan hiç riske atma kendini zaten en fazla 3-5 günde alırsın ehliyeti eline, bırak biraz hasret kalsın motosiklet sonra da binince durdursunlar diye polisin üstüne sürersin.. :) (Hala göstermek kısmet olmadı bu arada, bi okulun müdürüne gösterdim bizim okula motorla gidip geliyom diye sordu)

motorcu48
07 Ocak 2012, 08:48
türkiyede orman kuralları gecerlidir ne zamanki elle tutulur gözle görülür birşeyin varsa adam yerine o zaman konursun öyle kağıtla sertifikayla olmaz
gidicen şubeye ordanda çıkartma parası vercen etcen o zaman işlem tamamdır:D

ozrace
07 Ocak 2012, 12:35
söylediğin şey çok saçma.kursa başvurduğun için sana sertifika verilmez ve o sertifikayla kullanamazsın.o sertifika sınavları geçince veriliyor,sende o sertifikayı trafik şube ye veriyosun ve ehliyeti alıyosun.dediğin gibi olsa kimse ehliyet almaz başvurur ve sertifikayla kullanır...

AtalarMTSK
03 Kasım 2013, 14:57
Malesef sertifika ile araç kullanma durumu yok.Ehliyete çevirmeden bir geçerliliği yok.1407 TL de yetkisiz ehliyet cezası var.Teşebbüs dahi etme derim :)

D e m i r
03 Kasım 2013, 16:25
merhaba, öyle bişey yok bence ama dediniğiz olay ilerde stajer sürücü adı altında yapılabilir,

Benim bildiğim : Sınavı geçip, sertifikayı aldıktan sonra olur ya ehliyete dönüştürmeden trafikte ehliyetsiz araç kullanırken yakalanırsanız cezanın yarısını ödüyorsunuz

rumelian
03 Kasım 2013, 17:38
1 sene + 10 aylik bir hortlama olmus :)

@Demir yanlis biliyorsun.

RAMİREZ
03 Kasım 2013, 17:47
merhaba, öyle bişey yok bence ama dediniğiz olay ilerde stajer sürücü adı altında yapılabilir,

Benim bildiğim : Sınavı geçip, sertifikayı aldıktan sonra olur ya ehliyete dönüştürmeden trafikte ehliyetsiz araç kullanırken yakalanırsanız cezanın yarısını ödüyorsunuz

Sertifika hiçbirşey ifade etmez. ehliyetinin aslı olmadan araç kullanabilinecek tek durum şu; eğer ehliyetine sınıf ekletiyorsan yani B den B+a2 yapacaksan, evraklarını ve eski ehliyetini emniyete teslim ettikten sonra yeni ehliyet kartını teslim alana dek araç kullanabilmen için bir form veriliyor. üzerinde eski ehliyetindeki herşey +cezaların puanların, yeni ehliyetinde olacak hersey yani sınıfın falan olan resmi kaşeli bir a4 kağıt.
Yani kurstan aldığın sertifika sahada çalışan polisler için hiçbirşey ifade etmez. direk yazarlar.

fatek95
03 Kasım 2013, 20:17
Hâlâ merak eden vardır belki :) K ehliyeti sadece sizin eğitimde olduğunuz saatler içerisinde geçerli olan bir belgedir. Hani eğitmenler eşliğinde gittiğimiz zamanlar. Eğitiminiz bittiği an k ehliyetiniz de yok demektir :) sadece eğitimde olduğunuz zaman olan bir belge bu. Diğer türlü ehliyet almadan kendiniz araç sürmek için bi belgeye sahip olamazsınız.

ninja rider
03 Kasım 2013, 21:11
maalesef yok öyle bişey :D ama trafik polisini kafaya alabilirsin :D ehliyeti bastırmaya gidiyorum die :D bişey demezler şahsen ben öyle yaptım :D