PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tünel giriş ve çıkışları

erro
06 Ocak 2012, 01:25
Arkadaşlar selamlar...

direkt konuya girip tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak istiyorum...yazın gündüz güneşinde ilerlerken birden alt geçit ya da tünele giriyoruz..biliyosunuz buralar da karanlık...o güneşten sonra kısa süreli bir körlük durumu oluşacaktır muhtemelen...

bu sorunu bertaraf etmek için ne yapmamız gerekmekte...güneş vizörü çözüm mü...dezavantajları var mı?

erro
09 Ocak 2012, 02:19
beyler tecrübeli olanlar yok mu?

merkezkale
09 Ocak 2012, 02:21
yapacak bir şey yok. hızınızı ve konumunuzu ayarlayacaksınz

Syanur
09 Ocak 2012, 02:22
Hocam ankaranın alt geçitlerinden bahsediyorsan biraz abartıyorsun gibi geldi bana. En azından okadar da karanlık olmuyor veya okadar süratli bir giriş yapacağınızı sanmam... :)

K o r @ y
09 Ocak 2012, 02:22
Ben genelde orta şerit çizgisini izliyorum kontrollü olarak..en iyi yönü o veriyor..araba ile ise sol taraftaki 2 tekerimle orta şeridi çiğniyorum

Sinan Aksu
09 Ocak 2012, 02:23
Güneş gözlüğü işe yaramiyor, vizörde bi halta yaramiyor.
Bunlar sadece güneş ışınlarından koruyor bizi.
Tam tünele giriş anında vizörü kaldırıyorum ben.

erro
09 Ocak 2012, 02:27
Hocam ankaranın alt geçitlerinden bahsediyorsan biraz abartıyorsun gibi geldi bana. En azından okadar da karanlık olmuyor veya okadar süratli bir giriş yapacağınızı sanmam... :)

üstad...kızılay kütüphane yönündeki alt geçitlerden ikincisi uzun ve karanlık..ben araçla bile girerken tırsıyorum kimi güneşli havalarda...

Syanur
09 Ocak 2012, 02:42
üstad...kızılay kütüphane yönündeki alt geçitlerden ikincisi uzun ve karanlık..ben araçla bile girerken tırsıyorum kimi güneşli havalarda...

Anlıyorum, çok enteresan... Demek kişiye göre epey fark yapıyor. Çünkü bende 5~6 yıldır oralardan sürekli geçiyorum. Gerek arabayla gerek toplu taşımayla. Bu yaz da motorla bir sıkınıtı yaşamamıştım. Dikkatli olun ozaman, öndeki arabalarla mesafenizi ayarlayarak girmeye çalışın. Gerçi hızlı ve yoğun aktığı zaman motorlar için sıkıntı oluyor oralar. Özellikle ortadaki çelik halat ve tutamakları beni fena geriyor...:farao:

Rocknrolla
09 Ocak 2012, 02:46
Fatiha var problem yok

bugay
09 Ocak 2012, 02:50
Altgeçide girerken içerde hiç bi şey görünmüyor yolu ezberlemek şart ve ani fren yapmaya hazırlıklı olmak lazım, yazın konya'da ezbere viraj alıyordum 2sn falan :)

woxow
13 Şubat 2012, 18:00
vites düşürülür, gaz verilir, o güzel ekolu ses dinlenir :)
şaka bi tarafa tünel, köprü vb görüş ve manevra alanının azaldığı yerlerde her zaman hız düşürmeliyiz ve olabilecek her şeye karşı tetikte olmalıyız, kendimizi ona göre hazırlamalıyız, sonra ben bunu beklemiyordum falan dememeliyiz. kısacası kör uçuşu yapmamak lazım.

mehmet tufan
13 Şubat 2012, 18:05
Fatiha var problem yok

ahahahahah kahkaha attım allah iyiliğini vermesin lol.

alp_tunay
13 Şubat 2012, 19:22
Girmeden önce gözünü kapa..Alıştır.... İçerde zorluk çekmessin.... :)))

jackonbir
13 Şubat 2012, 19:37
ten rengi açık ve renkli gözlü olan insanlar güneşe daha çok tepki verir
2 sene beraber arabayla işe gittiğimiz arkadaş her sabah E5 te güneşe döndüğümüzde hapşırırdı ve gözleri kısar göremiyom lan diye bağırırdı :)
bu sebepten aynı tünelde iki kişinin ışıktan farklı etkilenmesi son derece normal

drsteel
13 Şubat 2012, 19:56
tüneller çok tehlikeli yerler. girmeden ne karşılacağın belli olmaz. geçen yıl ben samsun yolundaki tünellere girdiğimde bir baktım zincirleme kaza olmuş. hemen durmak gerekti. kaza yapan araçlar uyarı reflektorunu tunelin girişine koymaları gerekirken arabadan sadece 1 m geriye koymuşlardı. zaten zincirleme kaza da ondan olmuş. önce iki araç çarpışımış. sonra arkadan gelenler duramamış onlarda kazaya karışmışlar.

alp_tunay
13 Şubat 2012, 20:26
tüneller çok tehlikeli yerler. girmeden ne karşılacağın belli olmaz. geçen yıl ben samsun yolundaki tünellere girdiğimde bir baktım zincirleme kaza olmuş. hemen durmak gerekti. kaza yapan araçlar uyarı reflektorunu tunelin girişine koymaları gerekirken arabadan sadece 1 m geriye koymuşlardı. zaten zincirleme kaza da ondan olmuş. önce iki araç çarpışımış. sonra arkadan gelenler duramamış onlarda kazaya karışmışlar.
En tehlikeli yerlerden biri tünel giriş ve çıkışları... Tünel diyoruz ama aslında alt geçitler....
Girişine ve çıkışına aşırı ilgi vermek gerekiyor.. Hem kendimiz hem de arkadan gelenler için...:cat:

akerfeldt
24 Mart 2012, 10:23
faydali bilgiler icin tesekkurler :)

sarıdev
24 Mart 2012, 10:46
Emniyet şeridi ve en sağ şeridi kullanmamak gerekiyor bu şeritlerde arıza yapan araçların durduğunu çok gördüm.Kesinlikle dalgın bir şekilde tünele girmemek özellikle Çamlıca tepesinin altından geçen Vecdi Diker tünelinde çoğu zaman trafik olduğu için tünele girdiğimde trafiğin bir an da durduğunu gördüğüm çok oldu.Bide bu tünelle ilgili başka bir sıkıntı tünelde trafik varsa araç sürücüleri kısıklı çıkışından tersten çıkıyorlar yada kısıklı girişinden geri geri geliyorlar bu tam bir rezillik ve cehalet.

Ra_Messu
24 Mart 2012, 11:31
Girmeye yakın, tünele yaklaştıkça gözünüzü kademeli kısın. Bi nevi otomatik diyafram ayarı yapar gibi=) Tünele girdiğinizde de ani karanlığa girer girmez açtığınızda sıkıntı yaşamazsınız. Ben gündüz vakti aşırı güneşli havalarda böyle yapıyorum =)