PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sürüş ve mekanik eğitimi

Mechanized_W
06 Ocak 2012, 00:46
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 1,5 senedir motor üzerindeyim. Motorcu olmaya çalışıyorum ama galiba tıkandım. eğitim aldım özel ders aldım, 250cc kullandım, şimdide 600cc bi motorum var. yaz demeden kış demeden mutlu mesut kullanıyorum.

ancak cehaletim canımı çok sıkıyor. servise gidiyorum derdimi anlatamıyorum, servis bana bişeyler diyor bön bön bakıyorum. kaliperdi, senkrondu, taraktı, kürekti ne diyosun be arkadaş? anlamak istiyorum, öğrenmek istiyorum nası olacak bilmiyorum.

Servise stajyer olarak mı gireyim desem almazlar bu yaştan sonra. makine mühendisliği okuyayım diye parlak bi fikir geldi ensonunda. valla napayim bana bu işi öğretecek birileri lazım şimdiye kadar da başka bir yol bulamadım.

öte yandan işin sürüş kısmı var. motoru ne kadar güzel kullanırsan o kadar fazla keyif alıyorsun. kursa gittim, özel ders aldım tecrübem de oldu biraz lakin artık daha fazlası lazım. Motora daha fazla hakim olmak hükmetmek, kısacası çok daha iyi kullanmak istiyorum. OMM ARA ya bakıyorum eğitim nerede ne zaman bulamıyorum hep geçmiş etkinlikler, . daha yoğun ileri düzeyde eğitim nasıl nereden bulacağım. ingiltere'de stunt eğitimi avusturya'da enduro eğitimi buldum burada standart ileri yol eğitimi bulamadım bi türlü arkadaş.

Kısacası bu yazıyı okuyan sevgili motosiklet duayenlerim. canım abilerim. yol gösterin, elimden tutun, sevaptır. çok seviyorum öğrenebildiğim kadar öğrenmek kendimi ilerletmek istiyorum ama nasıl bir türlü bulamıyorum.

ShowDown
06 Ocak 2012, 01:22
Birazcık motosiklet gruplarında vakit geçirirseniz mekanik bilginiz olur bence.Ama en büyük etken burda hevesli olmak ki sizde olduğu belli oluyor :)
Sürüş konusunda bir yorum yapamayacağım.
Bu arada hangi şehirdesiniz?

Samet Ağır
06 Ocak 2012, 01:29
bu işin temeli merakta gizlidir...

bana kimse araba ve motosiklet kullanmayı öğretmedi...
bakarak gördüklerimi uyguladım..sonuçta 20 yılı geçtim..

mekanik bilgimdede bu çokda farklı değildi..biraz bilgi,bolca merak ve oldukça mantık..

nasıl olmuşta olmuş bu yahu??

ee gavur yapmış kardeşim demedim..nasıl yapmış,nereden yapmış dedim..

zamanla motosikletin sağını solunu sökmeye,takmaya,içinde dışında neler var öğrenmeye başladıkça...
bak bu silindir..içinde piston var..yuvarlak..üstündede bilezikler takılmış..gibisinden teorikte öğrendiğin bişeyi gerçekte görüp hafızana kazıdığında....

gerisi gelir...

bunun tek yolu...

gözlerinle görmek...imkanın varsa eğer dokunmakiellerini yağlamak...

masa başında oturduğun yerde,ekrandaki resimleriyle olmaz bu şeyler...

Allah kolaylık versin...

unutma azimle çalışırsan....zamanla motoruda sökersin...:wiinkk:

Tolme
06 Ocak 2012, 01:40
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 1,5 senedir motor üzerindeyim. Motorcu olmaya çalışıyorum ama galiba tıkandım. eğitim aldım özel ders aldım, 250cc kullandım, şimdide 600cc bi motorum var. yaz demeden kış demeden mutlu mesut kullanıyorum.

ancak cehaletim canımı çok sıkıyor. servise gidiyorum derdimi anlatamıyorum, servis bana bişeyler diyor bön bön bakıyorum. kaliperdi, senkrondu, taraktı, kürekti ne diyosun be arkadaş? anlamak istiyorum, öğrenmek istiyorum nası olacak bilmiyorum.

Servise stajyer olarak mı gireyim desem almazlar bu yaştan sonra. makine mühendisliği okuyayım diye parlak bi fikir geldi ensonunda. valla napayim bana bu işi öğretecek birileri lazım şimdiye kadar da başka bir yol bulamadım.

öte yandan işin sürüş kısmı var. motoru ne kadar güzel kullanırsan o kadar fazla keyif alıyorsun. kursa gittim, özel ders aldım tecrübem de oldu biraz lakin artık daha fazlası lazım. Motora daha fazla hakim olmak hükmetmek, kısacası çok daha iyi kullanmak istiyorum. OMM ARA ya bakıyorum eğitim nerede ne zaman bulamıyorum hep geçmiş etkinlikler, . daha yoğun ileri düzeyde eğitim nasıl nereden bulacağım. ingiltere'de stunt eğitimi avusturya'da enduro eğitimi buldum burada standart ileri yol eğitimi bulamadım bi türlü arkadaş.

Kısacası bu yazıyı okuyan sevgili motosiklet duayenlerim. canım abilerim. yol gösterin, elimden tutun, sevaptır. çok seviyorum öğrenebildiğim kadar öğrenmek kendimi ilerletmek istiyorum ama nasıl bir türlü bulamıyorum.

okuyarak araştırarak baya birşeyler öğreniliyor ama pratikte eksik kalıyor sonuçta ,birde tamirciye gittiğinde daha bilinçli konuşmaya başlıyorsunki buda ustaların hiç hoşlandığı birşey değil :) hemen ukala çok bilen yaftasını yakana asarlar ,ben daha geçen bu yüzden bir usta ile papaz oldum tavsiye ederim :D

Mechanized_W
06 Ocak 2012, 01:46
@ ShowDown: istanbuldayım. motosiklet grupları derken? internette çok fazla bilgi kirliği var. kışın motora binen kimse de görmüyorum. bi klüp gibi fiziki birşey olsa gidip üye olacağım ama nerde?
@sametagir: kurcuklaya kurcuklaya mekaniği, düşe kalka da sürüşü öğrenmek istemiyorum açıkcası. tabiki öğrenirken motoru "yatırabilirim" veya "aha koptu!" şeklinde bi öğrendiğimi uygularken sakarlıklar yapabilirim. ama öğrenme sürecinin temelinin sadece buna dayanması bende maddi manevi büyük yaralar açar.

Samet Ağır
06 Ocak 2012, 01:50
ben 25 senedir hiç yaralanmadım..
o dediğin biraz el becerine,birazda cesaretine bağlı...

güvenmiyorsan tamirciler heryerde var..

ama dikkat et forumda habire bunlardan yakınanlar da var...

egzoz bilyası dağılmış..ondan bu şekilde arızalanmış denildiğinde hala inanabilecek...motosiklet ve araba sürücülerimiz var..:pr::pr::pr:

Okan Sinan Ocan
06 Ocak 2012, 03:18
Sevgili Sencer,

Almayı düşündüğün eğitim için gerekli bilgileri özelden attım umarım faydası olur.

Sevgiler

Mechanized_W
06 Ocak 2012, 03:53
Aldım, Teşekkürler

ShowDown
07 Ocak 2012, 23:01
Grup zaten fiziki olarak bu devirde zor, grup olayından kastım; etkinliklere katılmanız.Motosiklet gruplarında sürekli bu konulardan bahsediliyor benim gözlemim.En azından bahseden 2 standart kişi mutlaka oluyor.Onlara kulak misafiri ola ola çözersiniz benim kanaatim. :)

yasdal
07 Ocak 2012, 23:11
Sen bizi arıyorsun. Aynı dertlerden yola çıkıp bir sene kadar önce GARAJ adı altında bir oluşum kurduk. Kendi motorlarımızı tamir ediyor, arada sürüşlere gidiyoruz. Gönüllü bir organizasyon. Garajımız burada ;

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=&daddr=40.968143,29.110483&hl=tr&geocode=&mra=mift&mrsp=1&sz=19&sll=40.967942,29.110865&sspn=0.001343,0.002275&ie=UTF8&t=h&z=19

İletişim için ise Facebook grubumuza gözatabilirsiniz.

https://www.facebook.com/groups/184977634854733/

kenansubasi
07 Ocak 2012, 23:12
Merhabalar eğitimle ilğili mesajı bende alabilirmiyim
Sevgili Sencer,

Almayı düşündüğün eğitim için gerekli bilgileri özelden attım umarım faydası olur.

Sevgiler

Mechanized_W
08 Ocak 2012, 23:27
[QUOTE=yasdal;2542555]Sen bizi arıyorsun. Aynı dertlerden yola çıkıp bir sene kadar önce GARAJ adı altında bir oluşum kurduk. Kendi motorlarımızı tamir ediyor, arada sürüşlere gidiyoruz. Gönüllü bir organizasyon. Garajımız burada ;

İletişim için ise Facebook grubumuza gözatabilirsiniz.

ben de geliyoruuum beni de basin bagrinizaaaaa