PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Düşük Maliyetli Basit Moto Garaj Yapımı

mete_han
05 Ocak 2012, 00:14
Dün bir vesileyle Honda servisime uğradım...bir detay dikkatimi çekti...

servise gelen motoların bulunduğu demir kasalardan harika bir moto garaj iskeleti olur...bu detayı sizlerle paylaşmak istedim...benim aklıma geldi ama işçilik konusunda desteğe iihtiyacım olacak...

ahım şahım bir şey olmasa da bu iskeleti bir malzemeyle kaplarsanız idareten güzel bir şey çıkar ...girişi içinde bir menteşeli kapı alın size harika bir garaj...bunun için bahçeniz olmalı ama...

moto garaj hususunda yaratıcı bir kaç çalışma olsa bunu seri üretime geçirebilecek bir girişimci olsa ..maliyeti ucuz tutsa deli satar diye düşünüyorum...

vallahi gına geldi evin balkonuna motoru sokup çıkarmaktan...belime ağrılar girdi...evimin önünde minik bir kullanım alanım var...oraya sabit bir moto garaj yapmak istiyorum...

bu hususta bir maliyet belirtebilecek ve proje çizebilecek arkadaşlar konu hakkında yardımcı olurlarsa makbule geçecektir...

Özellikle Piyanist İrfan bey römorktan arta kalan zamanda bu işlerede bir el atarsa...şöyle yaratıcı bir moto garaj projesi çizerse bize ilham kaynağı olacaktır...ama detaylar önemli...

kapısı bacası kapısı vs işçilikle ilgili detayları hünerli arkadaşlardan bekleriz...

ethemm76
05 Ocak 2012, 00:27
Metocum,bende kafayı yiyorum, nasıl ekonomik bişey yapabilirim diye. Her gün 50 kere branda aç kapa,zor oluyor. İlk etapta bi demirciye bi iskelet kaynatayım diye düşündüm. Benim istediğim aslında yanları ve üstü kapalı olsun yeter. Hatta ilk etapta sadece üstü kapalı olsun yeter. Yani yağmur ve yazın güneş almasın yeterli. Bende ciddi ciddi bazı şeyler düşünüyorum. Bakalım ne olacak. Bu arada naptın, aldın mı bişey pcx ten sonra ?

mete_han
05 Ocak 2012, 00:38
Metocum,bende kafayı yiyorum, nasıl ekonomik bişey yapabilirim diye. Her gün 50 kere branda aç kapa,zor oluyor. İlk etapta bi demirciye bi iskelet kaynatayım diye düşündüm. Benim istediğim aslında yanları ve üstü kapalı olsun yeter. Hatta ilk etapta sadece üstü kapalı olsun yeter. Yani yağmur ve yazın güneş almasın yeterli. Bende ciddi ciddi bazı şeyler düşünüyorum. İlk etapta problemsiz bi şekilde üstünü kapatabilmek istiyorum. Bakalım ne olacak. Bu arada naptın, aldın mı bişey pcx ten sonra ?

Ya kuzen bi garaj şart seninde dediğin gibi sırf gündüz vakti için...akşama balkona iç kısma alırım gündüz kısa süreli parklarda kedileri sele üzerinde görmekten..üst kattakilerin çırptıkları toz toprağıda görüyorum bazen çileden çıkıyorum...birde güneşten korumak lazım yazın...

İrfandan yardım alabilirsin..zaten bu konuyu okuyunca ilk işi sana bir moto garaj yapmak olur gangam böyle naif bir kobradır...:P sen malzemeyi alırsın isteklerini söylersin kobra gereğini yapar...:) yaza doğru bakıcaz kuzencim...

Samet Ağır
05 Ocak 2012, 00:43
aslında ben sana bedavadan biraz pahalıya yaparım bunu.
köfte sevmem pek...

ama garajın toplam (6 kenarının toplamı) metre karesine hesaplarız..her metre karesine 2 lüfere biter bu iş...
sadece işçilik..malzeme senden....:pl::pl::bounce:

cbr1100 xx
05 Ocak 2012, 00:44
köfte sevmem pek...

ama garajın toplam (6 kenarının toplamı) metre karesine hesaplarız..her metre karesine 2 lüfere biter bu iş...

kolaylar gelsin üstadlar....

Süvarİ
05 Ocak 2012, 00:46
aslında yapılan şeye göre uygun yer varsa çok da büyük bir dert değil. bir demirciye izah edip 1 günde bitirilebilecek birşey. maliyeti öyle aşırı pahalı olmaz kanımca.

Samet Ağır
05 Ocak 2012, 00:47
Allah razı olsun abi...de...
sanırım Mete lüferin ne olduğu ve fiyatı hakında derin bir bilgiye sahip değil...:wiinkk::bounce::pl:

ethemm76
05 Ocak 2012, 00:48
Ya kuzen bi garaj şart seninde dediğin gibi sırf gündüz vakti için...akşama balkona iç kısma alırım gündüz kısa süreli parklarda kedileri sele üzerinde görmekten..üst kattakilerin çırptıkları toz toprağıda görüyorum bazen çileden çıkıyorum...birde güneşten korumak lazım yazın...

İrfandan yardım alabilirsin..zaten bu konuyu okuyunca ilk işi sana bir moto garaj yapmak olur gangam böyle naif bir kobradır...:P sen malzemeyi alırsın isteklerini söylersin kobra gereğini yapar...:) yaza doğru bakıcaz kuzencim...

İlk etapta yere 1.5 m boyunda 4 çubuk sabitleyebilsem üzerine branda veya bi eternit vb. gerçi üstü kapatmak kolay, çok malzeme alternatifi var. Asıl olan iskeletor olayı :) Yani en azından üzeri kapanmış olucak. Oturduğum evde kiracığım. Otopark kısmında müsait bi yerim var. Buraya çok ta göze batmayan bişey düşünüyorum. Mal sahibi olsam kapılı mapalı daha büyükçe bişey yaparım, uğraşırım. Ama kiracı olunca, çok fazla göze batsın da istemiyorum.

İrfan' la gerçek hayatta pek görüşme imkanı oluşturamadık ama uçan kuşun kanadı kırılsa yardımına koşuyor. Ne mutlu onu tanıyana. Ne mutlu ona.

Blackeagletr
05 Ocak 2012, 00:49
Plastik doğrama yerlerinde ucuz yollu bi garaj iskeleti yapılıp brandayla kaplanabilir amaç sadece dış etkenlerden korunmak ise :)

mete_han
05 Ocak 2012, 00:49
köfte sevmem pek...

abicim sağol varol ama seni tee oralardan buralara getirmek vs...sana zahmet vermiş olmayayım...bir maliyet tablosu çıkarabilirmisin...neler lazım nelere ihtiyac olacak vs...dardanel kurtarmaz dimi abey...:queen:

Samet Ağır
05 Ocak 2012, 00:54
yimezler....dardanelle ancak klavyede fikir yazarım...:pl:

sen bana en-boy -yükseklik ölçülerini verirsen ..
bişeyler çiziktirmeye çalışırım....

hemide beleşe hee...:rendeer:

3 ay önce bahçedeki garaj kapısını söküp attım..1.5m yüksekliğinde komple saç kaplı 5 metre uzunluğunda garaj kapısı yaptım...
aklına gelebilecek herşey dahil..
400 tlyi ancak buldu..
malzemeler sıfır ve 1.5 mm kalınlığındaydı..
o malzemelerle 2 tane garaj çıkardı,çünkü çok sık çattım malzemeyi...

mete_han
05 Ocak 2012, 01:00

eyvallah reis...

aslında yapılan şeye göre uygun yer varsa çok da büyük bir dert değil. bir demirciye izah edip 1 günde bitirilebilecek birşey. maliyeti öyle aşırı pahalı olmaz kanımca.

demirci bi çakıyor işçiliği hacım...offff...astarı yüzünden pahalıya geliyor...bize dost işi işçilik lazım...

İlk etapta yere 1.5 m boyunda 4 çubuk sabitleyebilsem üzerine branda veya bi eternit vb. gerçi üstü kapatmak kolay, çok malzeme alternatifi var. Asıl olan iskeletor olayı :) Yani en azından üzeri kapanmış olucak. Oturduğum evde kiracığım. Otopark kısmında müsait bi yerim var. Buraya çok ta göze batmayan bişey düşünüyorum. Mal sahibi olsam kapılı mapalı daha büyükçe bişey yaparım, uğraşırım. Ama kiracı olunca, çok fazla göze batsın da istemiyorum.

İrfan' la gerçek hayatta pek görüşme imkanı oluşturamadık ama uçan kuşun kanadı kırılsa yardımına koşuyor. Ne mutlu onu tanıyana. Ne mutlu ona.

abi olay basit gibi görünüyor ama aslında değil...detaylar çok önemli...sonucta motora paralel bizde sabitlemek için yanında olacağız...geniş olunca garaj enine de boyuna da büyüyor...girişi önemli...malzeme önemli ..

Plastik doğrama yerlerinde ucuz yollu bi garaj iskeleti yapılıp brandayla kaplanabilir amaç sadece dış etkenlerden korunmak ise :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:57 ----------

yimezler....dardanelle ancak klavyede fikir yazarım...:pl:

sen bana en-boy -yükseklik ölçülerini verirsen ..
bişeyler çiziktirmeye çalışırım....

hemide beleşe hee...:rendeer:

3 ay önce bahçedeki garaj kapısını söküp attım..1.5m yüksekliğinde komple saç kaplı 5 metre uzunluğunda garaj kapısı yaptım...
aklına gelebilecek herşey dahil..
400 tlyi ancak buldu..
malzemeler sıfır ve 1.5 mm kalınlığındaydı..
o malzemelerle 2 tane garaj çıkardı,çünkü çok sık çattım malzemeyi...

abi aslında ölçüleri sen az çok biliyosun...yani ideal boyutlar desek...sonucta benim boy 1.90...benim bu garajın içine rahatca girmem gerektiği düşünülürse ...yani proje sende...top sende...:P

Samet Ağır
05 Ocak 2012, 01:03
çalım çalım çalım....

şuuuuuuuuuuuuuuuuuuuttt..

aut......:pr::queen::queen:

hadi yüksekliğin tamam da genişliğe ne diyeceğiz?? motorun uzunluğu ne kadar??
motor girdikten sonra içerde ne kadar yer olsun istiyorsun???

blue white
05 Ocak 2012, 01:05
çıkma soğuk hava odası paneli ile güzel olur bu iş. 4 - 6 - 8 - 12 cm kalınlıkta oluyorlar. iki sacın arasına polüretan dolgu. sıcak soğuk geçirmiyor haliyle . en basiti onlarla olur .

takendy
05 Ocak 2012, 01:12
pinti panter

mete_han
05 Ocak 2012, 01:18
çalım çalım çalım....

şuuuuuuuuuuuuuuuuuuuttt..

aut......:pr::queen::queen:

hadi yüksekliğin tamam da genişliğe ne diyeceğiz?? motorun uzunluğu ne kadar??
motor girdikten sonra içerde ne kadar yer olsun istiyorsun???

ya abi beni patron olarak düşün...ne istediğini bilmeyen bir boss gibiyim yani...hep böyle olur ya...:P veya keko bir subayım...ne istediğimi bilmiyorum ama kullarım yapmış...:P bende olmuş veya olmamış diyim mantalitesindeyim...yani olay sende canım abim...

er6 n baz alınabilir...:cherry:

çıkma soğuk hava odası paneli ile güzel olur bu iş. 4 - 6 - 8 - 12 cm kalınlıkta oluyorlar. iki sacın arasına polüretan dolgu. sıcak soğuk geçirmiyor haliyle . en basiti onlarla olur .

agam varmı tükanda atıl bi ambians...

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:15 ----------

pinti panter

tezgahın önünü kapamayalım paşam...:P

abiler uyumam lazım zabahınan çook erken kalkıcam...selamlar...fikir alışverişine devam...

Carbon
05 Ocak 2012, 01:21
Apartmanın garajı olduğundan ben sıkıntı yaşamıyorum.Ama ihtiyacım olsaydı ilk aklıma gelen maliyetin de düşük olması sebebiyle,

Bir nalburdan istediğim hacim kadar uzunlukta plastik kalorifer borusu ve gerekli sayıda dirsek alırım.En adisinden.Sonra boru kaynatma makinesi olan bir tesisatçı ustanın 1 saatte halledeceği iş borulardan iskelet kurmak.Brandanın metresi kaç kuruş tuttur boruya at zımbayı.Hafif olur yere sabitlersin.Sıkıntı olursa kaldırır atarsın başka yere... Maksat fikir olsun...

drsteel
05 Ocak 2012, 15:05
bir kenarı 2m yüksekliğinde diğer kenarı 1,5 m yüksekliğinde olan 1,5*2,5 m park için gerekli olan malzeme 15,5 m 40*3 kutu profil 6 m olarak satıldığı için 3*6=18 m 40*3 çapraz ve ikinci kirişler için rhs20*2 kutu profil 18 m ve toplamda 17 m2 yüzey kaplaması 4 adet menteşe ve bir kapı kilidi
rhs40*3 .... 18m*6=108 tl
rhs20*2 ........ 18m*2 = 36tl
17 m yüzey kaplama trapze saç kullanırsan 17*10 = 170 daha ucuz bir şey kullanabilirsin.
kaynakçı 20 tl
kapı kilidi menteşe 10 tl
kaplama malzemesiz 175 tl halledersin. kaplamayı da istediğini secebilirsin. eğer kiracıysan sök tak sistem için yaklaşık 30 tl civata masrafı ile sökülebilier bir garaj yapabilirisn.

mehmet tufan
05 Ocak 2012, 15:45
samet abiye bak işi gücü gırtlak bide bana diyor pisgırtlak diye :queen:

mete üstad demir kaynaklı olabilir diye düşünüyorum, üstüne branda yada suyu ve güneşi motordan uzak tutucak bi çatı.
benimde böyle bir düşüncem var, sitenin açık otoparkına yapıcam :)

ersin90
05 Ocak 2012, 23:11
pvc ci ye den yaptırtabilirsin....