PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : makina marş almıyor

waffenSS
04 Ocak 2012, 19:43
arkadaşlar merhaba 97 model dragstar 650 sport kasa motosikletimdebir sorunum var umarım yardımcı olabilirsiniz.
makinayı çalıştırıp hareket ettigimde ( farları her zaman açarım ) ve belli bir km yol yapıp kontak kapattıgımda makina bir daha çalışmıyor koltugun altından sigortaların oldugu yerden zırrttt zırrtt diye bir ses geliyor ve hata lambası yanıyor vurdurup çalıştırıyorum fakat belli kullanım süresinden sonra yine aynısını yapıyor sinir oldum sorunu anlayabilen var mı? sanırsam elektiriksel bir sorun var yardım ederseniz sevinirim

Samet Ağır
04 Ocak 2012, 20:53
bazen marşla çalıştırabiliyormusunuz??
yoksa herzaman vurdurarakmı çalışıyor???

eğer marşla hiç çalıştıramıyor sürekli vurdurarak çalıştırabiliyorsanız..sorununuz aküden...
ya şarj tutmuyor,yada motosikletiniz (farlar açık olduğu için) yeterli enerjiyi sağlayamıyor...sağladığınıda farlar emiyor...

ama akünün bozulup şarj tutmaması daha mantıklı..bahsettiğiniz ses ise marş rölesinden geliyor...aküde yeterli enerji olmadığından yapıyor...

motosikletinizi çalıştırıp farlarınızı yakın..rolentideki ışık şidetine bakın..birde gaz vererek bakın..artıyorsa.....
motosikletiniz çalışmaz haldeyken farlarını yakıp sonra marşa basın...farlarınız tamamen sönüyorsa...

akünüzü değiştirin...
her ihtimale karşıda motosikletin şarj değerlerini bir ölçtürüverin...
kolay gelsin...

_w_
04 Ocak 2012, 23:58
Sorun aküde veya akünün bağlantı kablolarına temassızlık olablr

waffenSS
05 Ocak 2012, 00:57
bazen marşla çalıştırabiliyormusunuz??
yoksa herzaman vurdurarakmı çalışıyor???

eğer marşla hiç çalıştıramıyor sürekli vurdurarak çalıştırabiliyorsanız..sorununuz aküden...
ya şarj tutmuyor,yada motosikletiniz (farlar açık olduğu için) yeterli enerjiyi sağlayamıyor...sağladığınıda farlar emiyor...

ama akünün bozulup şarj tutmaması daha mantıklı..bahsettiğiniz ses ise marş rölesinden geliyor...aküde yeterli enerji olmadığından yapıyor...

motosikletinizi çalıştırıp farlarınızı yakın..rolentideki ışık şidetine bakın..birde gaz vererek bakın..artıyorsa.....
motosikletiniz çalışmaz haldeyken farlarını yakıp sonra marşa basın...farlarınız tamamen sönüyorsa...

akünüzü değiştirin...
her ihtimale karşıda motosikletin şarj değerlerini bir ölçtürüverin...
kolay gelsin...

her zaman yapmıyor kısa mesafe yolculuk yaptıgımda sorun yok fakat uzun mesafe örnek 10 15 km yaptıgımda kontak kapattıgımda çalışmıyor:S
eyvallah sağolasın yarın gündüz vakti söylediklerini deneyeceğim

---------- Post added at 22:57 ---------- Previous post was at 22:52 ----------

Sorun aküde veya akünün bağlantı kablolarına temassızlık olablr

baglantı kablolarını kont etmiştim fakat herhangi bir kısa devre yada şase yapacak bir şey göremedim ilgin için sağolş dostum

Samet Ağır
05 Ocak 2012, 01:00
soğuduğunda marşla çalışıyormu peki???

yada bahsettiğin mesafeyi farların kapalı yapmayı dene..sonrada çalıştırmayı bi dene...

durum değişiyor sanırım...

waffenSS
05 Ocak 2012, 01:32
soğuduğunda marşla çalışıyormu peki???

yada bahsettiğin mesafeyi farların kapalı yapmayı dene..sonrada çalıştırmayı bi dene...

durum değişiyor sanırım...

soğuk halde denemedim sadece eve geldigimde sigara içip park alanına götürmek için durmustum maximum 5-7 dk kadar kapalı kalmıstır motor.
sürekli farlar açık halde sürmeye alıştıgımdan denemedim hiç ama tavsiyen üzere deneyeceğim.aku konusundada gerçi önceki sahibini aramıştım 6 ay önce değiştirdigini söylemişti ama ne kadar dogrudur bilemem

Zodium
05 Ocak 2012, 21:17
servise götürmeyi denedinmi.

35emre35
05 Ocak 2012, 21:34
servise götürmeyi denedinmi.
iyiki söyledin dostum :)
burada olmamızdaki amaç birbirimizin bilgileriden faydalanıp, yapabileceğimiz tamiri bakımı yapıp, sorunu gidermek; olur olmaz her ufak sorunda servise bayılmamak değilmi?? kaldıki arkadaşında yaşadığı problem çok büyük bir sorun değil. ekstradan bir aydınlatıcı(Xenon far, sis farı vs.) takıldı ise akü yeni olsada kaldırmaya bilir, ekstra birşey yok ise akü miyadını doldurmuş şarj tutmuyordur yada akü sağlam ama şarj eden konjektör miyadını doldurmuştur.

Zodium
05 Ocak 2012, 22:35
iyiki söyledin dostum :)
burada olmamızdaki amaç birbirimizin bilgileriden faydalanıp, yapabileceğimiz tamiri bakımı yapıp, sorunu gidermek; olur olmaz her ufak sorunda servise bayılmamak değilmi?? kaldıki arkadaşında yaşadığı problem çok büyük bir sorun değil. ekstradan bir aydınlatıcı(Xenon far, sis farı vs.) takıldı ise akü yeni olsada kaldırmaya bilir, ekstra birşey yok ise akü miyadını doldurmuş şarj tutmuyordur yada akü sağlam ama şarj eden konjektör miyadını doldurmuştur.

oyuncak
motormu bu deneme yanilma yapacaksin :)

draggy
06 Ocak 2012, 00:11
profilime de yazmışsın, burada da cevaplayım marş rublesinde sorun olabilir ya da elektriksel bir sorun kitapçığa uygun olarak akım başlangıcından itibaren kontrol ediniz.

waffenSS
06 Ocak 2012, 01:33
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sorun ortadan kaltıgında açıklamasını yaparım bilgi bilgidir.
bu arada manuelleri elinde olan varsa link atabilirmisiniz?

35emre35
06 Ocak 2012, 01:45
oyuncak
motormu bu deneme yanilma yapacaksin :)
birkeresinde önceki motorum hiç marş almıyordu buji değiştirdim gene farketmedi ilk aklıma gelen statör veya beyindi. ustamı getirdiğimde önce bujisine baktı, sonra beyini çıkartıp yenisiyle denedi, en sonunda statörün gidik olduğunu gördü, motoru dükkana çektik ve değiştirildi. bir problemin 3-5nedeni varsa ustası bile bunu deneyerek bulur ve tamir eder, kimse müneccim değil. motoru indirip, komple söküp tamirini yapıp toplayan arkadaşlarım var, benim okadarını yapmaya ne yerim nede zamanım var ama imkanım olsa arkadaşlarımla beraber söker öğrenir sonrasında kendi motorumuda tamir etmek, herşeyiyle kendim uğraşmak isterdim. yani deneme yanılma yapmaktan korkma, bu tarz küçük problemlerde herkes kendi tamirini yapabilir. yapamazsa bile bir fikri olur, ustaya götürdüğünde şundan bundan kaynaklı olabilir demen arıza olabilecek sebepleri sayman bile seni kazıklamamasını sağlar.

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sorun ortadan kaltıgında açıklamasını yaparım bilgi bilgidir.
bu arada manuelleri elinde olan varsa link atabilirmisiniz?
kolaygelsin. evet kardeşim sorun nedir bilelim. bilgi bilgidir :cat:

draggy
06 Ocak 2012, 10:30
Dragstar sayfasında paylaşmıştım, linkler öldü ise, şu linkten alabilirsin http://www.paulmilner.com/yamaha/handbuch/VSTAR_650_MAIN_MAN.pdf sorun statör veya pickup coilse benimle irtibata geçebilirsin, marş rublesi ise ebaydan bakmanı öneririm.

feliçita
06 Ocak 2012, 11:38
statör ve konjektörü değiştir..bana dua et ...

waffenSS
06 Ocak 2012, 23:56
Dragstar sayfasında paylaşmıştım, linkler öldü ise, şu linkten alabilirsin http://www.paulmilner.com/yamaha/handbuch/VSTAR_650_MAIN_MAN.pdf sorun statör veya pickup coilse benimle irtibata geçebilirsin, marş rublesi ise ebaydan bakmanı öneririm.

pazar günü arkadasın atelyesinde ayrıntılı bır sekılde bakıcaz işim yüzünden ilgilenemiyorum şu an.sonucu bakıp görücez umarım basit birşeydir.

waffenSS
09 Ocak 2012, 23:12
hafta sonu havaların durumu ile sorun ile ilgilenemedim bugun ise kendi çapımda küçük bir şey denedi.
marş basıp çalıstırdım ve sonrasında akü nün bir başını söktüm 5 10 sn çalıştıktan sonra stop etti sanırsam statör enerjiyi sağlayamıyor makinaya bu tespit dogru mudur?

draggy
09 Ocak 2012, 23:21
Bu marş motorundan kaynaklı da olabilir, en iyimser ihtimal kömür bitmesi, eğer bu ise marş motoru yenileyen oto tamircileri işini görür..

waffenSS
09 Ocak 2012, 23:26
artık kesin yarın aksam baktırcam inş.sorunu kısa yolda bitircez.bu arada verdiğin manueller için çok teşekkür ederim çok faydasını görüyorum:)

search16
09 Ocak 2012, 23:32
Aynı sorun bendede vardı. Akü zayıflayınca bu ses geliyormuş. Marş motorunu döndürecek akım olmadığından kontaktör çekip bırakıyormuş. Bunu çok seri yapıncada zırt zırt ses çıkartıyormuş.

waffenSS
16 Ocak 2012, 21:01
arkadaşlar anca yazmaya vaktim oldu geçen hafta arkadaşın atelyesine götürdüğümde ve bana sorunun akü kaynaklı oldugunu ( ölçme biçme yok direkt tehşis:S ) söyledi akü ye
sıvı ilave edip 1.5 saat şarj ettikten sonra evin yolunu tuttum.
ne garip ve güzeldir ki 66 km yol yaptım 3 gündür daha sorun ile karşılaşmadım inşallah bir dahada olmayacak.
bilğinize olsun iyi akşamlar

draggy
16 Ocak 2012, 22:11
Yenileme zamanı gelmiş :)

waffenSS
16 Ocak 2012, 22:39
ama arkadaş senin ruble gidici geberene kadar kullan dedi:))

draggy
16 Ocak 2012, 22:40
şimdiden yedeklemek lazım, ebayı iyi takip et hocam 50 dolara bazen düşüyor :)

waffenSS
16 Ocak 2012, 22:54
şimdiden yedeklemek lazım, ebayı iyi takip et hocam 50 dolara bazen düşüyor :)

doğru söylüyorsun tamam bir dolanayım:)

Samet Ağır
16 Ocak 2012, 23:12
kahretsin mayk!! yine doğru teşhis...:pl: :joker: :queen::queen:

sorununun çözülmesine sevindim...:rendeer:

waffenSS
16 Ocak 2012, 23:52
kahretsin mayk!! yine doğru teşhis...:pl: :joker: :queen::queen:

sorununun çözülmesine sevindim...:rendeer:

aynen dostum tehşis dogru bravo:)
eyvallah saol