PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor için su ısıtıcı ketle-akü dayanır mı

Sayfa : [1] 2

marmarasiste
19 Aralık 2011, 15:06
arkadaşlar merhaba aşağıda vereceğim linkte otomobiller için tasarlanmış 12V 120W gücünde bi su ısıtıcı var.Bizim akülerin çok üzerinde olduğunu biliyorum wattın.Ancak nihayetinde çok nadir kullanacağımız dağlara tepelere gezintiye çıktığımızda ihtiyaç duyduğumuz süper bir alet.Motor rölantide çalıştırılırken bu aleti motorumuzun çakmak yuvasına bağlasak nasıl bir durum ortaya çıkar?
1-cihaz çalışır mı?ısıtması çok mu uzun sürer
2-bizim aküyü hüppp diye çeker mi
3-elektrik tesisatına zarar verir mi ?verir diyecek olursa kısa süreli bağlı kalacağını düşünürsek yine mi aynı cvp olur?yada aküden direkt elektrik alırsak yine mi aynı olur

termos taşı gibi çözümler yerine konuya odaklı olursak memnun olurum :)
link :http://urun.gittigidiyor.com/garaj/oto-su-isitici-120-watt-500-ml-oto-kettle-12-v-46753955
hep garip önerilerle çıkıyorum farkındayım :)

dürümdöner
19 Aralık 2011, 15:16
ateşin üstüne pet şişede su koyup ısıtmak daha mantıklı..aküyü kısa sürede deşarj etmesi kuvvetle muhtemel..en iyi çözüm mini kamp tüpü..

marmarasiste
19 Aralık 2011, 15:18
ateşin üstüne pet şişede su koyup ısıtmak daha mantıklı..aküyü kısa sürede deşarj etmesi kuvvetle muhtemel..en iyi çözüm mini kamp tüpü..

pet şişeyi erittin be hocam :S

zeda3000
19 Aralık 2011, 15:31

Pet sise bazi yerlerde cozum diye adlandirilir, lakin PP bazli olan bu malzemeyi atese tutugunuzda o suya tum kansorejen kimyasallari transfer etmis olursunuz. O suyu icmek son careniz olmali. |atese belli mesafede duran pet sisenin icinde su kaynatmak mumkundur. Polypropilen malzemeler 180 dereceye kadar dayanabilir. Bu arada her pet sisede dayanacak diye bir kural yok. Iyi kalite olmasinda fayda var. Cogu pet sise standartlara uymuyor bile.

Basit ve guvenli olan bir tup daha mantiklidir. Oto tipi elektrikli su isiticisindan daha fazla yer kaplamaz. Hem su harici yemek te isitabilirsiniz.

evocamd
19 Aralık 2011, 15:40
arkadaşlar merhaba aşağıda vereceğim linkte otomobiller için tasarlanmış 12V 120W gücünde bi su ısıtıcı var.Bizim akülerin çok üzerinde olduğunu biliyorum wattın.Ancak nihayetinde çok nadir kullanacağımız dağlara tepelere gezintiye çıktığımızda ihtiyaç duyduğumuz süper bir alet.Motor rölantide çalıştırılırken bu aleti motorumuzun çakmak yuvasına bağlasak nasıl bir durum ortaya çıkar?
1-cihaz çalışır mı?ısıtması çok mu uzun sürer
2-bizim aküyü hüppp diye çeker mi
3-elektrik tesisatına zarar verir mi ?verir diyecek olursa kısa süreli bağlı kalacağını düşünürsek yine mi aynı cvp olur?yada aküden direkt elektrik alırsak yine mi aynı olur

termos taşı gibi çözümler yerine konuya odaklı olursak memnun olurum :)
link :http://urun.gittigidiyor.com/garaj/oto-su-isitici-120-watt-500-ml-oto-kettle-12-v-46753955
hep garip önerilerle çıkıyorum farkındayım :)

Bardak kettıllardan var çakmaklıkla çalışan aynısekılde 40dereceye kadar ısıtıyordu suyu (70 dereceye kadar ısıtanı var bırde onu bulamadım).
çakmaklık girişine takıp 40 dereceye kadar rolantıde ısıttım bı kaç defa akuyle ılgılı sorun yasamadım deneyımım bu motorda boyle portatıf bırsey daha mantıklı bence..Bunun wattı yuksek sorun oalbıleceği kanısındayım

Okan Sinan Ocan
19 Aralık 2011, 16:01
120w ciddi güç motorunuzu riske sokmayınız.

yürekçe
19 Aralık 2011, 16:58
120w ciddi güç motorunuzu riske sokmayınız.

o vakit neden üretilmiştir?
ben de bu ürünü araştırmaktayım.

alterntif ne yapışabilir?

şu 12 voltu 120 volta çeviren prizli aletlerden bulunduruplap top şarj etsek zarar verir mi?

dürümdöner
19 Aralık 2011, 17:12
Pet sise bazi yerlerde cozum diye adlandirilir, lakin PP bazli olan bu malzemeyi atese tutugunuzda o suya tum kansorejen kimyasallari transfer etmis olursunuz. O suyu icmek son careniz olmali. |atese belli mesafede duran pet sisenin icinde su kaynatmak mumkundur. Polypropilen malzemeler 180 dereceye kadar dayanabilir. Bu arada her pet sisede dayanacak diye bir kural yok. Iyi kalite olmasinda fayda var. Cogu pet sise standartlara uymuyor bile.

Basit ve guvenli olan bir tup daha mantiklidir. Oto tipi elektrikli su isiticisindan daha fazla yer kaplamaz. Hem su harici yemek te isitabilirsiniz. ben de onu dıyorum ıste o 120 w lık ısıtıcı yerine pet şişe de ısıtıp 'kanser olmak' daha mantıklı bir iş olacaktır..en azından elektrik tesisatına ve aküye zarar vermemiş oluruz.. hahaha..

HaydarBıçak
19 Aralık 2011, 17:24
ben de onu dıyorum ıste o 120 w lık ısıtıcı yerine pet şişe de ısıtıp 'kanser olmak' daha mantıklı bir iş olacaktır..en azından elektrik tesisatına ve aküye zarar vermemiş oluruz.. hahaha..

bence daha kolay yöntem var radyatörün alt tarafında müşür vardır

motoru 5 dakika olduğu yerde çalıştırıp müşürü sökün ve altına bardağı tutun

sıcacık antifrizli su bardağa akarken bi sigara yakıp tadını çıkarabilirsiniz

yamyamaha
19 Aralık 2011, 17:24
iki tip ketil kullandım. ikiside bir iki bardak kadar su ısıttıgım için motorun elektirik tesisatına ve aküye zararı olmadı. ama kaç watlık olduklarını bilmiyordum. 120w olanı şahsen takmam. takarsamda motor çalışırken kullanırdım.

_w_
19 Aralık 2011, 17:29
Bu olay çakmaklık girişine bağlı bi olay. eğer çakmaklığa aküden ayrı bir hat çektiyseniz ( arada sigorta olmak şartıyla ve 1.5-2.0 mm kablo ile çekerseniz) bi problem olmaz. sadece akü bitme ihtimali olur. ama çakmaklığa elektrik hattını motorun herhangi bir yerinden ( far girişi vites gösterge girişi ... ) çektiyseniz emin olun o tesisat birkaç ısıtmadan sonra yanacaktır.

immortalboss
19 Aralık 2011, 17:41
Bence hevesini kırmak gibi olmasın ama o su ısıtıcılar suyu 50-60 dereceye kadar ısıtıyor.Ve bu yaklaşık 20 dakika alıyor.Aracımıza almaya niyetlendim ama bulduğum bütün ürünlerin en altında aynı şey yazıyordu.Hatta verdiğin ürünün görüntü olarak aynısı içinde okumuştum bu olayı.Ama markası farklıysa onu bilemem.Bence kola kutusundan ispirto ocağı yapılıp çantaya atılabilir.Hem böyle başka şeylerde pişirirsin.Hem daha kolay olur.
Bence bu parçaya su ısıtıcı değil su ılıtıcı desek daha düzgün olur.

dürümdöner
19 Aralık 2011, 17:59
bence daha kolay yöntem var radyatörün alt tarafında müşür vardır

motoru 5 dakika olduğu yerde çalıştırıp müşürü sökün ve altına bardağı tutun

sıcacık antifrizli su bardağa akarken bi sigara yakıp tadını çıkarabilirsiniz akıl akıldan üstündür..!!! hem sindirim sistemimiz de pırıl pırıl olur qirişten çıkışa kadar.. puhahaha:thumleft:

mezit
19 Aralık 2011, 18:04
bence en iyisi küçük kamp tipi ısıtıcılar ömrü nekadar bilmiyorum ama dağ başında kalmaktan kat kat ucuzdur...

yürekçe
19 Aralık 2011, 18:11
güneş ışığıyla dünya bile ısınıyorsa far ışığıyla neler pişmez ki değil mi?

ben yemeğimi yakmamak için sinyalimi kullanayım bari :P

search16
19 Aralık 2011, 18:12
Aynı aletten kullandım aracımda. 30 dk yı buluyor ısınması. Birde sıcaklık, içecekte kullanacak kadar olmuyor. Hal araçta böyle olunca motorda nasıl olur artık düşünün.

Mengu16
19 Aralık 2011, 18:33
Hava soğutmalı motorda silindirin yada egzozun üzerine bakır boru sarıp içinden su geçirip ısıtmak daha mantıklı. Altında musluğu olan içme suyu barındırabilecek küçük bir depoda yarım litre kadar suyu bir pompa ile bu sistemde sürekli devridaim yaptırırsanız su baya ısınır. Bakır boruyu egzozun motora yakın yerlerine sararsanız su sıcaklığı 100 dereceye kadar varabilir. 100 dereceden sonra buhar olur biliyorsunuz :D

search16
19 Aralık 2011, 18:48
Hava soğutmalı motorda silindirin yada egzozun üzerine bakır boru sarıp içinden su geçirip ısıtmak daha mantıklı. Altında musluğu olan içme suyu barındırabilecek küçük bir depoda yarım litre kadar suyu bir pompa ile bu sistemde sürekli devridaim yaptırırsanız su baya ısınır. Bakır boruyu egzozun motora yakın yerlerine sararsanız su sıcaklığı 100 dereceye kadar varabilir. 100 dereceden sonra buhar olur biliyorsunuz :D
Sarıalan bakır borunun çapı ne olacakki içerisinden çıkan su nekadar olur.:cyclopsan Aslında mantıklıda su az çıkar o burunun içinden. Birde silindire sarıldımı motorun hava ile temasını kesmezmi. Bu alana sarılması tehlikeli bence.

---------- Post added at 18:48 ---------- Previous post was at 18:41 ----------

Birde yukarıda plastik şise kullanımını belirtmiş arkadaşlar. Bakır boruda aynı olur. Zamanla oksit yapar. Hatırlarmısınız yada hiç duydunuzmu bilmem ama sokak aralarında kalaycı romanlar gezerdi. Gümüşleri bakırları kalaylardı. Hatta '' kalaycı geldi haaanııııııııııım'' diye bağırırlardı.:queen:

Mengu16
19 Aralık 2011, 18:52
Sarıalan bakır borunun çapı ne olacakki içerisinden çıkan su nekadar olur.:cyclopsan Aslında mantıklıda su az çıkar o burunun içinden. Birde silindire sarıldımı motorun hava ile temasını kesmezmi. Bu alana sarılması tehlikeli bence.
Bunu sanmayın ki hiç denemeden yazıyorum 13 yaşımda elektrikli havya ve biraz bakır borudan sis makinesi yapmıştım hani şu sahnelerde duman püskürtürler ya ondan ayrıca bir Mühendisim ölçüp tartmadan teknik konularda ahkam kesmem,
Silindirin tamamına sarmak zorunda değilsiniz motora ne tehlikesi olacak, ama egzozdaki ısı tamamen atık ısıdır o ısıdan faydalanmak motora hiç zarar vermez. Dediğim sistem egzoza bağlandığında kararlı halde 100ml suyu en fazla 5 dakikada kaynar hale getirecektir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:50 ----------

---------- Post added at 18:48 ---------- Previous post was at 18:41 ----------

Birde yukarıda plastik şise kullanımını belirtmiş arkadaşlar. Bakır boruda aynı olur. Zamanla oksit yapar. Hatırlarmısınız yada hiç duydunuzmu bilmem ama sokak aralarında kalaycı romanlar gezerdi. Gümüşleri bakırları kalaylardı. Hatta '' kalaycı geldi haaanııııııııııım'' diye bağırırlardı.:queen:
Bişey olmaz bakır o kadar zararlı bişey değil ayrıca 10 dakikada suya ne kadar bakır bulaşır. Sanıyormusunuz kettle'lar çok sağlıklı, ucuz kettle'larda reziztans bile yok. adamlar şebeke elektriğini iki tane uyduruk çubuk ile suya veriyor metal çubuk su içinde parçalanıyor metal içiyorsun, üzerine boşuna elinizi içine sokmayın çarpar yazmıyorlar.

search16
19 Aralık 2011, 18:56
Egzost mantıklı ama oksit zarar vermeyecekmi suya. İnanmayacaksın ama burada benim bildim bileli kurye olan biri var. Honda titan ile senelerdir kuryelik yapıyor. Onun egzort ta vardı bakır boru ama kısa sürdü çıkartması. Ne içinde taktığını bilmiyorum yanlız. Aynı amaç için olabilir.

dürümdöner
19 Aralık 2011, 18:59
Bunu sanmayın ki hiç denemeden yazıyorum 13 yaşımda elektrikli havya ve biraz bakır borudan sis makinesi yapmıştım hani şu sahnelerde duman püskürtürler ya ondan ayrıca bir Mühendisim ölçüp tartmadan teknik konularda ahkam kesmem,
Silindirin tamamına sarmak zorunda değilsiniz motora ne tehlikesi olacak, ama egzozdaki ısı tamamen atık ısıdır o ısıdan faydalanmak motora hiç zarar vermez. Dediğim sistem egzoza bağlandığında kararlı halde 100ml suyu en fazla 5 dakikada kaynar hale getirecektir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:50 ----------

Bişey olmaz bakır o kadar zararlı bişey değil ayrıca 10 dakikada suya ne kadar bakır bulaşır. Sanıyormusunuz kettle'lar çok sağlıklı, ucuz kettle'larda reziztans bile yok. adamlar şebeke elektriğini iki tane uyduruk çubuk ile suya veriyor metal çubuk su içinde parçalanıyor metal içiyorsun, üzerine boşuna elinizi içine sokmayın çarpar yazmıyorlar. çok haklısınız..3. dünya ülkesiyiz maalesef..herşeyin kötüsünü bize iteliyorlar..

Mengu16
19 Aralık 2011, 19:00
Egzost mantıklı ama oksit zarar vermeyecekmi suya. İnanmayacaksın ama burada benim bildim bileli kurye olan biri var. Honda titan ile senelerdir kuryelik yapıyor. Onun egzort ta vardı bakır boru ama kısa sürdü çıkartması. Ne içinde taktığını bilmiyorum yanlız. Aynı amaç için olabilir.
Valla kardeşim evlerde bakır borulu su tesisatları var içinden kaynar sular da geçiyor ne oluyor ölüyormuyuz ? Sigara da zararlı ona bakarsan ama herkes içiyor, 1 sigaranın verdiği zararın karşılığı bakır boruda ısıtılmış 1 ton su içmeye bedeldir ama.

airhead
19 Aralık 2011, 19:10
Bence hiç bişey olmaz.Motoru çalıştırır,suyu ısıtırsın.Isıttıtan birkaç dakika daha çalışır şarzını toparlar.Zaten ısıtıcının çalışacagı bikaç dakika.

ots
19 Aralık 2011, 19:22
Ben 125 cc ve 250 cc Çin motoruna aküden direk hat çekerek sis farı takmıştım sis farının çifti 110 W motoru devirli kullanırsam 10 dk Trafiktede 5 dk sonra sonra farlar sararıyordu yani motorun Alternatörünün gücü aküyü doldurmaya yetmiyordu ölçtüğümüzde akü 11,5 volta düşüyordu(Akü 9 Amper) Burda bu ısıtıcıyı kullanan arkadaşlar 30 dk ısıtmasının sürdüğünü söylemiş Bunuda hesaba katarsak
1-evet cihaz çalışır ve ısıtması çok uzun sürer istenen ısıya gelmeyebilir
2-Rölantide akü ve alternatörün gücü yetersiz kalır 5 dk sonra akü zor marş basacak konuma gelir
3-Mutlaka aküden direk hat almalısınız yoksa tesisata zarar verirsiniz

marmarasiste
19 Aralık 2011, 22:10
ots tesekkurler.konuya odaklanalm yazmıs olsamda konu epey savrulmus.anladgm kadarıyla uzun suruyor ve verdıgı ısı yeterlı olmuyor bu durumda kamp ocaklarına yonelmek daha mantıklı hem yumurtada kırarız :d ama onlarında kartus temını sıkıntı galıba

---------- Post added at 22:10 ---------- Previous post was at 22:07 ----------

rısk almaya degmez ayrıca.

ÜmitDURA
19 Aralık 2011, 22:59
Bahsettiğiniz uygulamayı eski motosikletime yapmıştım.Eski motosikletim GSF600S banditti ve alternatörü yanılmıyorsam 650W elektrik üretiyordu.(Japon muhendisler motosikletin tüm elektrikli fonksiyonları açıkken bile ihityacı olan enerjiden daha fazla güç üreten alternatör tasarlamakla ıyılık yapmıslardı bana).Benım oncelıklı amacım GPS-GSm cihazlarımı yolculuk esnasında şarj etmekti.Su ısıtma olayı arkadaşlarında belirttiği gibi,evde kullanılan 1000-1500w kattlelar gibi hemen olmuyor,min 20 dakika.İllaki yapacağım diyorsanız alternatörünüzün ne kadar güç ürettiğini ögrenin ve ayrı olarak bir tesisat yapın.Alternatörünüz yetmeyip aküden takviye ihtiyacı duyacak ise,su ısındıktan sonra bile motosikletini stop etmeyip aküyü doldurmasını bekleyin.buda motosıklet duragan olacagından hareret problemıne sebep olabılır.

dersansport
19 Aralık 2011, 23:05
msr pocket ocak alın suyu bir güzel kaynatın :)

draggy
19 Aralık 2011, 23:08
Doğuda iken bol bol, pet şişede kahve içtim, plastik kokusundan hoşlanmıyorsanız; metal termoslardan alın ve yakacağınız ateşin içine atın :)

sezer aykaç
19 Aralık 2011, 23:21
http://www.youtube.com/watch?v=_57WI2hyTSc&feature=player_embedded

ihtiyacın olan sadece bu fantazilere ve risklere girmene gerek yok.

Lucas
20 Aralık 2011, 00:08
Evde suyunu ısıtsan, termosa koysan (hani şu 2 bardaklık ufacık olanlardan) sonrada gittiğin yerde bardağa suyunu doldursan. Biz öyle yapıyoruz. Sabah yola çıksak bile akşama kadar su sıcak kalıyor.

Sinan Aksu
20 Aralık 2011, 00:15
Reşo yakıtı kullanın, hem ketıldan daha az yer kaplar, hem akünüze zarar vermez, hemde su haricinde yemek bile ısıtabilirsiniz.

Evde suyunu ısıtsan, termosa koysan (hani şu 2 bardaklık ufacık olanlardan) sonrada gittiğin yerde bardağa suyunu doldursan. Biz öyle yapıyoruz. Sabah yola çıksak bile akşama kadar su sıcak kalıyor.

Günü birlik gezilerde bende böyle yapıyorum.
Fakat 3-5 günlük gezilerde reşo yakıtı çok ideal.

Lucas
20 Aralık 2011, 00:19
Reşo yakıtı kullanın, hem ketıldan daha az yer kaplar, hem akünüze zarar vermez, hemde su haricinde yemek bile ısıtabilirsiniz.

Evet bak o da olabilir. İsmi neden reşo hep merak etmişimdir.
Bir gün reşo ile maho yolda yürürlerken belirsiz bir cisim yaklaşıyordu gibi bir hikayenin sonunda reşo böyle bir yakıt icat ediyormuşcasına bir izlenim yaratıyor hep zihnimde.

mezit
20 Aralık 2011, 00:21
Bir gün reşo ile maho yolda yürürlerken belirsiz bir cisim yaklaşıyordu gibi bir hikayenin sonunda reşo böyle bir yakıt icat ediyormuşcasına bir izlenim yaratıyor hep zihnimde.

yeme içme benden sorulur..:queen:

Lucas
20 Aralık 2011, 00:22
yeme içme benden sorulur..:queen:

Yarın nerdesin, geleyim de yiyelim içelim :P

Sinan Er
20 Aralık 2011, 00:23
Ben bunun tıpkısının aynısını kullandım yaz sıcağında suyu ısıtması 25 dakika sürdü. Kahve içesim kalmadı zaten tadıda güzel olmadı. Sonra bir kez daha denedim yine aynı attim çöpe. En azından çay kahve için biryerlere gitmenin ayrı bir alamı var. Ama illaki kendim yapacağım dıyorsan Kolayı var.

Alırsın 1 litrelik çelik termos Koyarsın içine kaynar suyu atarsın içine 4 demlik poşet çayı 20 dakka sonra çayın demlenmiş olarak hazır ayrıca 2-3 saat sıcaklık garantisi var.

Afiyet olsun.

Sinan Aksu
20 Aralık 2011, 00:24

Reşo yakıtı denmesinin sebebi ;

Reşo denilen ve yemekleri sıcak tutmaya yarayan servis kaplarının ısıtmakta kullanılmasıdır.

Reşo'ya bi örnek :)

http://img513.imageshack.us/img513/6900/urll.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/513/urll.jpg/)

mayildiz
20 Aralık 2011, 00:25

Aynı sistemi bende düşündüm, egzos ısısı tamamen atık ve bir şekilde değerlendirilebilir. Egzosa sarılı bakır borular yada egzosu kaplayan bir su hazneside olabilir.
Ucuna bir de küçük imbik montelenirse semaverli motosiklet :) çaylar şirketten.

Yada minik bir pompa ile koltuk ısıtmaya döneşebilir. Zihni sinir projeleri geri mühendislik üzerine kurmak lazım. Yani sensör elektrik yada pik gibi elektronik devreler yerine herhangi bir fazladan güç gerektirmeyen sistemin attığı elemandan yararlanan aygıt tasarlamak lazım. Çinliler Moğolistanı geçen demiryolunu 50 yıllık bilgi birikimleri ve geri mühendislik sayesinde kurmuşlardır. Oldukça ilgi çekici basit aygıtlar tasarlamışlar.

mezit
20 Aralık 2011, 00:29
yeme içme benden sorulur..:queen: çalışıyorum malesef..ama boşlukta mesaj atarım bi patates ekmek patlatırız...patladı gitti..:mrgreen:

Lucas
20 Aralık 2011, 00:29
Reşo yakıtı denmesinin sebebi ;

Reşo denilen ve yemekleri sıcak tutmaya yarayan servis kaplarının ısıtmakta kullanılmasıdır.

Reşo'ya bi örnek :)

http://img513.imageshack.us/img513/6900/urll.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/513/urll.jpg/)

Anasayfami sinanaksunoktakomnoktatere yapıyorum. Yeter gugıl'a bu kadar yüz verdiğimiz :)

Sinan Aksu
20 Aralık 2011, 00:31
Anasayfami sinanaksunoktakomnoktatere yapıyorum. Yeter gugıl'a bu kadar yüz verdiğimiz :)

Estagfirullah azizim :)
Bende bu reşo yakiti denilen naneden 200-300 tane vardi.
MT'de bi çok kişiye dagittim. Oradan biliyorum bende :)

Benim kullandigim bu sekilde.
1 tanesi ortalama 2 saat yaniyor.
Çorba bile yapiyorum üzerinde,
Yani benim gibi bekar bi adam icin yeterli olabiliyor.
http://img14.imageshack.us/img14/1953/urlxm.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/14/urlxm.jpg/)

Lucas
20 Aralık 2011, 00:31
çalışıyorum malesef..ama boşlukta mesaj atarım bi patates ekmek patlatırız...patladı gitti..:mrgreen:

Çalıştığını biliyorum beyaa.. Müsait bir ortamda olursan gelirim iki boru keserim kaynatırım, delik delerim vs. gibi şeyler yaparım diye dedim di.

mezit
20 Aralık 2011, 00:33
Çalıştığını biliyorum beyaa.. Müsait bir ortamda olursan gelirim iki boru keserim kaynatırım, delik delerim vs. gibi şeyler yaparım diye dedim di. baksen.. mesleğe el atma yarından tezi yok münübüs alıp servis çekicem orhangazi arası..:mrgreen:

Lucas
20 Aralık 2011, 00:40
Minibüs değil o bi kerem. Ruhsatinda otobüs yazıyo, 6 aylık vergisi 700 lira. Trafik sigortası 400 lira, koltuk sigortası 350 lira, kaskosu 1500 lira. Her yıl muayene de cabası. Almak bişey değil abim kisaca :)

Sinan Aksu
20 Aralık 2011, 00:41
Minibüs değil o bi kerem. Ruhsatinda otobüs yazıyo, 6 aylık vergisi 700 lira. Trafik sigortası 400 lira, koltuk sigortası 350 lira, kaskosu 1500 lira. Her yıl muayene de cabası. Almak bişey değil abim kisaca :)

Primier J9 mu yoksa?

Lucas
20 Aralık 2011, 00:43
Primier J9 mu yoksa?

Yok paşam, Fiat Ducato

Sinan Aksu
20 Aralık 2011, 00:45
Yok paşam, Fiat Ducato

Öyle bisey banada lazim bi tanede.
Şimdi burasi bunlari konusmanin yeri degil.
Bi ara aydinlat beni pirim.

Lucas
20 Aralık 2011, 00:46
Anlaşıldı merkez, konunun suyunu çıkardık zaten :) Ne zaman nerede istersen :)

cakmak3306
20 Aralık 2011, 01:01
120 watt. / 12 volt = 10 amper.
Akün 5 amper. Yaklasık yarım saat takılı durursa akünü köküne kadar sömürür. Elektrik tesisatına muhakkak zarar verir. 10 Amper az bi akım değil.
Direk aküden akırsan bi sıkıntı olmaz. Ama akunun omrünü öneemli ölçüde azaltır. Bunun yerine çelik termoslar var. Yarım lıtrelık. 2-3 saat sıcak tutar. Onları tavsıye ederım.

marmarasiste
20 Aralık 2011, 02:38
cevabımı fazlasıyla aldım özellikle 2.sayfada herkese teşekkürler.Peki sorumu şimdi farklı yöne çeviriyorum arkadaşlar.msr pocket ocakı araştırdım ilk alım 95 lira diyor sonra 1 kartuş 1 saat yanıyor diyor bitince kartuşuda maliyet.ama eğer şu reşo yakıtını yanlış anlamadıysam daha makul bir şey .bir ara bi tahtakaleden almıştım dağcılar kampçılar için konserve ısıtmaya ateş yakmaya yarayan jel filan yazıyordu bu omu? çaydanlıkların altına yakıp soğumamasını sağlayan bir aparatıda vardı.onları söndürdükten sonra o jel tekrardan yanabiliyormuydu ve verdiği enerji o kadar güçlümüydü ki çorba bile yapabiliyodunuz yaw :S ? ve ben bunu(eğer aldığım şey reşo yakıtı ise) çok ucuza almıştım 4-5lira filandı acaba benmi ucuzunu aldım yoksa kalite kalite farklıları var mı bunların

---------- Post added at 02:38 ---------- Previous post was at 02:31 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=_57WI2hyTSc&feature=player_embedded

ihtiyacın olan sadece bu fantazilere ve risklere girmene gerek yok.
esbit pocet stove güzelmiş nereden temin edebilirim.1 tablet yanma süresi ne kadardır bilginiz varmı

Sinan Aksu
20 Aralık 2011, 10:43
cevabımı fazlasıyla aldım özellikle 2.sayfada herkese teşekkürler.Peki sorumu şimdi farklı yöne çeviriyorum arkadaşlar.msr pocket ocakı araştırdım ilk alım 95 lira diyor sonra 1 kartuş 1 saat yanıyor diyor bitince kartuşuda maliyet.ama eğer şu reşo yakıtını yanlış anlamadıysam daha makul bir şey .bir ara bi tahtakaleden almıştım dağcılar kampçılar için konserve ısıtmaya ateş yakmaya yarayan jel filan yazıyordu bu omu? çaydanlıkların altına yakıp soğumamasını sağlayan bir aparatıda vardı.onları söndürdükten sonra o jel tekrardan yanabiliyormuydu ve verdiği enerji o kadar güçlümüydü ki çorba bile yapabiliyodunuz yaw :S ? ve ben bunu(eğer aldığım şey reşo yakıtı ise) çok ucuza almıştım 4-5lira filandı acaba benmi ucuzunu aldım yoksa kalite kalite farklıları var mı bunların

Evet..
Bu bahsettigin jel o benim bahsettigim reşo yakıtı işte.
Yani şu :
http://img808.imageshack.us/img808/5263/reso11.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/808/reso11.jpg/)

4-5 lira biraz fazla bi fiyat sen ucuz degil pahalı bile almışsın, bunların tanesi ortalama 2-3 TL civarı.
Bu yakıtlar en zor koşullarda insanların yiyecek ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde üretilmiştir.
Çorba yapmayı bırak, üzerinde sucuk kızartan, yemek yapanlar bile var.

Kullanırsın işin bittikten sonra kapağı kapatırsın, ihtiyaç halinde tekrar kapağını açıp kullanabilirsin.
Bu şekilde 2 saat yanma süresi var.