PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda Cbr 125 mi Scooter mı ?

Turbulence
18 Aralık 2011, 20:32
Arkadaşlar kısmetse yaza doğru motor alacağım ( Tabi ki ehliyet alacağım :mrgreen: ). Aslında araba alacaktım ama maddi imkanlar elvermedi. Birazda motora merakım vardı ve motor almaya karar verdim. Motor deneyimim yok. İlk motor olarak cbr 125 çok güzel göründü gözüme. Birazda araştırdım, tekerleri dışında mükemmel bir başlangıç motoru olduğunu gördüm. Supersport olması da ayrı bir güzellik. Birde scooter var. Şöyle 1000 liraya bir scooter alıp trafik öğrenmeyi de düşündüm ancak scooter alırsam bir süre sonra tekrar bir motor alacağım, bu da ekstra masraf olacak. O yüzden direk cbr 125 alıp uzun bir süre onu kullanmak mı yoksa scooter alıp trafik öğrenip sonra cbr 125 almak mı ? Gönlümde yatan cbr ile başlamak tabi ama sizlerinde görüşlerini almak istedim. Forumda yeniyim, umarım yanlış bir konu olmamıştır, teşekkürler :)

safakk
18 Aralık 2011, 20:40
araba kullanmışlığın varsa direk cbr al scooterla oyalanma

Turbulence
18 Aralık 2011, 20:48
Hiç kullanmadım açıkçası, ne araba ne motor. Küçükken bisiklet sürmüşlüğüm var sadece. Ama direksiyon dersi alacağım.

DarkSeleCT93
18 Aralık 2011, 21:12
scoterla 2 günde bilemedin 1 haftada sıkılırsın direk cbr ile basla

ixeywent
18 Aralık 2011, 21:18
scooterın zaten cbr için bi deneyim vermezki. bisiklet sürmeyi biliyorsan tamam yani bunun üstüne scootera binmeye gerek yok debrıyajlı motorla başla fakat ne araba ne motor deneyimin var cbr 125 başlangıç motoru için gayet güzel fakat grenaj olayı var düştünmü masrafı çok olur. bunları göz önünde bulundur grenajsız commuter tarzı motorlara bak istersen. yada cbr yi al tafiğe kapalı yerde çalış ilk zamanlar ondan sonra trafiğe çık.

Turbulence
18 Aralık 2011, 21:26
scoterla 2 günde bilemedin 1 haftada sıkılırsın direk cbr ile basla

O kötü olabilir benim için maddi anlamda.

scooterın zaten cbr için bi deneyim vermezki. bisiklet sürmeyi biliyorsan tamam yani bunun üstüne scootera binmeye gerek yok debrıyajlı motorla başla fakat ne araba ne motor deneyimin var cbr 125 başlangıç motoru için gayet güzel fakat grenaj olayı var düştünmü masrafı çok olur. bunları göz önünde bulundur grenajsız commuter tarzı motorlara bak istersen. yada cbr yi al tafiğe kapalı yerde çalış ilk zamanlar ondan sonra trafiğe çık.

Onu da düşünüyorum aslında. Bizim burada ki ilkokulların bahçeleri yazın müsait oluyorlar, bomboş alan, çok rahat çalışılabilir. Direksiyon dersi de alacağımı göz önüne alırsak sanırım scooter ile başlamanın bir amacı yok.

ixeywent
18 Aralık 2011, 21:33
O kötü olabilir benim için maddi anlamda.

Onu da düşünüyorum aslında. Bizim burada ki ilkokulların bahçeleri yazın müsait oluyorlar, bomboş alan, çok rahat çalışılabilir. Direksiyon dersi de alacağımı göz önüne alırsak sanırım scooter ile başlamanın bir amacı yok.
hiç anlamı yok o zaman direksiyon dersi alacaksan.

Turbulence
18 Aralık 2011, 21:37
Tamamdır o zaman hocam, kararım cbr 125'ten yana :) Konuya cevap yazan herkese teşekkürler.

samet10
18 Aralık 2011, 21:38
bu işlere bira zyeteneğim var çabuk öğrenirim dersen cbr al

ama yok ben iyice pekiştirerek öğrneyim acelem yok temel sağlam olsun diyorsan scooter al

GP500-1st
18 Aralık 2011, 22:15
hocam yanlız araba ile trafik deneyimin yoksa motor özellikle istanbulda iyice tehlikeli hale geliyor. Kim nerden atlar napar trafik akışı nasıldır bunları bilmeden motorla istanbul trafiğine dalmak çok ama çok riskli

brooklynnn
18 Aralık 2011, 22:28
istanbul trafiginde hayatta kalmak icin sıyrık olmak gerek biraz
kurallara uymamak gerek :)
1 gün trafikte zaman gecirdim bunu anladım
manyak motorcuyu oynayacaksın sıkısık trafıkte yoksa kımse sallamıyor

Turbulence
18 Aralık 2011, 22:30
Ha bu arada şunu belirtmedim, arkadaşlar önümüzde ki sene Eskişehir ya da Antalya'ya gideceğim, bu yıl sınavlara hazırlanıyorum. İstanbul'da çok motor kullanmayacağım yani, taş çatlasa 1 ay :) O da bizim buralarda sürerim, çok sorun olmaz.

RruDeBoyY
18 Aralık 2011, 22:33
yzf r1 al 1000 cc

Turbulence
18 Aralık 2011, 22:51
Yok hocam o kesmez beni, Triumph Rocket III alayım bence :)

immortalboss
18 Aralık 2011, 23:02
Şimdi durum şu.Araba alacağım maddiyat el vermedi demişsin üstadım. :)İlk araba olarak ne alacaktın bilmiyorum.Ancak cbr 125'i 0 km alacağını varsayarak konuşuyorum işini hayli görecek araba alınır. :) Cbr 125 ile başlaman motoru yatırdığında masrafın artması demek.Gaz koluna ve debriyaja güzel sahip çıkmalısın.Bence 500-600 lira ver bir dandik scooter al.Bin,parçala... :) 400'e satarsın heralde sonra.0 km motosikleti yatırdın mı evlat acısı gibi koyar... :)

Turbulence
18 Aralık 2011, 23:09
Şimdi durum şu.Araba alacağım maddiyat el vermedi demişsin üstadım. :)İlk araba olarak ne alacaktın bilmiyorum.Ancak cbr 125'i 0 km alacağını varsayarak konuşuyorum işini hayli görecek araba alınır. :) Cbr 125 ile başlaman motoru yatırdığında masrafın artması demek.Gaz koluna ve debriyaja güzel sahip çıkmalısın.Bence 500-600 lira ver bir dandik scooter al.Bin,parçala... :) 400'e satarsın heralde sonra.0 km motosikleti yatırdın mı evlat acısı gibi koyar... :)

Hocam sıfır kilometre almayacağım ancak maksimum 5000'de olacak alacağım motor.2010 yada 2011 model.Sıfır sayılır yani :) Dikkat ettikten sonra yan yatırmayız herhalde yahu :) Zaten dediğim gibi ilk önce direksiyon eğitimi alacağım, olan orada olur zaten :D

raks1995
18 Aralık 2011, 23:29
merhabalar belki konumu okumuşsunuzdur. bende ss mi scooter mı diye sormuştum. 5dk önce ss ye karar verdim ve cbr250r alacağım bende yaza doğru.. hayırlısı olsun sizinde :)

Turbulence
18 Aralık 2011, 23:34
merhabalar belki konumu okumuşsunuzdur. bende ss mi scooter mı diye sormuştum. 5dk önce ss ye karar verdim ve cbr250r alacağım bende yaza doğru.. hayırlısı olsun sizinde :)

Evet göz atmıştım :) İkimizde scooter'a pek yanaşamadık herhalde, bende cbr 125 için karar kıldım. Hayırlısı :)

Onur Y.
18 Aralık 2011, 23:52
Hiç kullanmadım açıkçası, ne araba ne motor. Küçükken bisiklet sürmüşlüğüm var sadece. Ama direksiyon dersi alacağım.

cbr 125 r süper bir başlangıç motorudur. hafiftir kolay kolay tekere almaz iyi kaçar. şekli vardır. bence cbr 125 al boş biyerlerde 1 hafta felan sür sonra gerisi çok kolay gelir. scootera hiç bulaşma BENCE

Turbulence
19 Aralık 2011, 00:07
cbr 125 r süper bir başlangıç motorudur. hafiftir kolay kolay tekere almaz iyi kaçar. şekli vardır. bence cbr 125 al boş biyerlerde 1 hafta felan sür sonra gerisi çok kolay gelir. scootera hiç bulaşma BENCE

Teşekkür ederim yorum için, bir cbr kullanıcısının ağzından yorum almak beni dahada rahatlattı. :)

arca94
19 Aralık 2011, 00:26
Bizim bi arkadaşta aynı şekilde motosiklet deneyimi olmadan direk cbr125 aldı gerçi şimdilik boş yollarda kullanıyor -malum ehliyet alamadı daha- daha önce araba kullanmayı biliyomuş galiba debriyaja ondan şeyi vardı.. Başka da motosiklet tecrübesi yoktu yani hiç oynama scooterla başla vitesliyle adam gibi öğrenmiş ol :mrgreen: ben scooterla başlamıştım yaş biraz küçüktü yaz başı cbf150 aldık sonra babama esti sattı onu yaz sonu Honda PCX scooter aldık ama benim aklım hala cbf de özlüyorum onu :(

Turbulence
19 Aralık 2011, 14:49
Bizim bi arkadaşta aynı şekilde motosiklet deneyimi olmadan direk cbr125 aldı gerçi şimdilik boş yollarda kullanıyor -malum ehliyet alamadı daha- daha önce araba kullanmayı biliyomuş galiba debriyaja ondan şeyi vardı.. Başka da motosiklet tecrübesi yoktu yani hiç oynama scooterla başla vitesliyle adam gibi öğrenmiş ol :mrgreen: ben scooterla başlamıştım yaş biraz küçüktü yaz başı cbf150 aldık sonra babama esti sattı onu yaz sonu Honda PCX scooter aldık ama benim aklım hala cbf de özlüyorum onu :(

Haklısın hocam, dediğin gibi direk vitesliyle başlayalım.

GP500-1st
19 Aralık 2011, 21:56
2010-2011 demişsin msj ında. arada kasa farkı var. yeni kasayı kastettin heralde çünkü eski kasa ile arasında hatırı sayılır bi güzellik farkı var

Turbulence
19 Aralık 2011, 22:11
Evet, yeni kasaları kastettim hocam :) Şöyle kırmızı-beyaz-mavi karışımı olan bir modeli var, o çok hoşuma gidiyor. Hem akşamları belli ederiz kendimizi.

samet10
19 Aralık 2011, 22:30
hocam yanlız araba ile trafik deneyimin yoksa motor özellikle istanbulda iyice tehlikeli hale geliyor. Kim nerden atlar napar trafik akışı nasıldır bunları bilmeden motorla istanbul trafiğine dalmak çok ama çok riskli

aynen aynen katılıyorum. istanbulda araba ile trafik tecrüben yoksa öğrenmek için çok tehlikeli bir şehir

istanbul trafiginde hayatta kalmak icin sıyrık olmak gerek biraz
kurallara uymamak gerek :)
1 gün trafikte zaman gecirdim bunu anladım
manyak motorcuyu oynayacaksın sıkısık trafıkte yoksa kımse sallamıyor

kesinlikle katılıyorum kurallara uymamak gerekiyo. kurallara uyunca uymayan şoförler üzerinden geçebilir onlardan 10-20 km hız üstün olup bazen şerit ihlalleri yapmak gerekebiliyo