PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorun öksürüp stop etmesi

Mengu16
17 Aralık 2011, 22:54
Motorum soğuk yada sıcak, debriyaja basıp durunca adeta öhö dermiş gibi bi ses çıkartıp stop ediyor. Dur kalk trafikte yaparsa sıkıntı oluyor. Rölantiyi 1500 devire ayarladım. Rölanti motor sıcakken 2500 devirlerdeyken hiç böyle bi sorun yoktu. 100'lük çinli cup için ideal rölanti devri kaç olmalıdır ?

Mengu16
23 Ocak 2012, 19:37
Bugün 2000km bakımında baya kafasını ütüledim servistekilerin bu sorun yüzünden, karbüratörü değiştirmeme rağmen aynı sorun var. Servisin dediğine göre sorun bu 100'lük motorların kronik sorunuymuş.

eray_uluyazı
23 Ocak 2012, 19:59
öksürüyosa antibiyotik verseydin 500 mg lık :P
şaka bi yana hava filtresine bujiye baktın mı?

Mengu16
23 Ocak 2012, 20:02
öksürüyosa antibiyotik verseydin 500 mg lık :P
şaka bi yana hava filtresine bujiye baktın mı?
Hava filtresini kendim temizledim, bakımda temizlemiyolar zahmet oluyo. Bujiyi de 3 gün önce taktım NGK rezistanslı buji.

Seger125
23 Ocak 2012, 20:35
ateşleme, karburator, benzın ve hava bu 4'unde aramalısın sorunun cevabını..

marmarasiste
28 Ocak 2012, 01:23
ben rölantiyi 2500 yaptım kışın

Mengu16
28 Ocak 2012, 01:34
ben rölantiyi 2500 yaptım kışın
Yağmurda, karda binersem o da fayda etmiyo, yatay motor yoldan gelen sulardan dolayı ısınmak bilmiyo anca yol boşsa tam gaz gidersen biraz ısınabiliyo, fakat boşa atınca rolantide 3-5 saniye çalışıp yine direk stop ediyor. Motordan inince bakıyorum, silindir kafasını silindiri falan değil elleyince elini yakmak elimi ısıtmıyor bile. o zaman da normal ne diyim, ısınamayan motor buz gibi havada düzgün çalışır mı hiç ...

egelim 43
28 Ocak 2012, 01:50
Honda spacy 110 ları tokatlayıp Lifan 3 sübaplara meydan okurken nazar olmuş motorun bence nefesi kuvvetli bi servise okutup üfletmen yerinde olur :queen: karbüratörün dibinde plastik bi kapak vardır o çatladı yada gevşediyse oradan hesapta olmayan şekilde hava alıyodur motorun karbüratörü iyice bi gözden geçirmelisin :cat:

Mengu16
28 Ocak 2012, 02:07
Honda spacy 110 ları tokatlayıp Lifan 3 sübaplara meydan okurken nazar olmuş motorun bence nefesi kuvvetli bi servise okutup üfletmen yerinde olur :queen: karbüratörün dibinde plastik bi kapak vardır o çatladı yada gevşediyse oradan hesapta olmayan şekilde hava alıyodur motorun karbüratörü iyice bi gözden geçirmelisin :cat:
Valla bugün bile 80km hıza kadar CBF'lerin YBR'lerin 3-5 metre gerisinden takip ediyodum, hatta daha redline'a gelmemiştim ama yollar ıslak daha basmaya cesaret edemedim. tam gaz gidersem yine geçer honda spacy 110'u. Bu sorun scooter ve cup motorlarının farkından kaynaklanıyo sanırım çinli scooter'lar bu havada rahat çalışırken, çinli cuplar tekleye tekleye gidiyor. Dedim ya motor ısınamıyo, hazır koruma demiri alınıp takılabilseydi önden gelen havayı suyu engelleyecek bişeyler yapardım. ama bu ay için motora ayırdığım bütçeyi harcadım o yüzden şu anda sanayiye gidip demir yaptıracak yada hazır demiri motora uyduracak halim yok. zaten bu havada bi kere karda motora binmiş olmak için çıktım. Araziye çıkıp cross yapmadıkça, işi olmayan birinin karda motora binmesi çok gereksiz. Karbüratörü de 100KH karbüratörü ile değiştireli 2 hafta oldu, bakıma da 4 gün önce girdi. çok uğraştırdım servisi, mondial'e mail bile attım, 2 iş gününde geri dönüş yaptılar aradılar.

Mengu16
29 Ocak 2012, 01:29
Bi tane en küçüğünden resim çantası aldım, motorun sakal grenajı civata yerine resim çantasını yanlamasına vidaladım, çantanın üstünü de kancalı lastikle motora tutturdum, hiç pencere bile açmadım gerekte yok, motorun çevresinde 10cm genişliğinde bir alan var, alttan üstten aldığı hava yeter bu soğuklarda. Kar çiseliyordu ama motor kısa sürede ısındı ve cuma günki teklemeleri yapmadı. Rölantiyle hiç oynamadan sadece motorun aşırı soğumasını engellemek sorunu halletti. Her durmada stop ediyordu şimdi rölantide durur hale geldi.

maxi97
29 Ocak 2012, 10:58
çinli scooterlarda otomatik jikle olduğundan rahat çalışır. 1 aydır yatan zc motorum 2. marşta çalıştı. yalnız yakamadığı benzini siyah damlalar halinde atıyordu :).