PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Feci kaza!

Sayfa : [1] 2

CrosseR
16 Aralık 2011, 21:08
Mecidiyeköy meydanında yol kenarında bekleyen bir otomobil, ani bir kalkışla yolun karşısına geçmek isteyen yayaları arasına daldı. 1 kişiyi yol kenarına fırlatan otomobil 3 kişiyi ise altına alıp sürükledi. Otomobilin altında yaklaşık 60 metre sürüklenen 39 yaşındaki kadın hayatını kaybetti. O dehşet anları saniye saniye görüntülendi.

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/25761/0/1/mecidiyekoy-deki-feci-kaza-kamerada.aspx

Yine bayan sürücü dehşeti,bence bu kadarı rastlantı olamaz,bunu her söylediğimde tepki görüyorum ama bu kadarına da pes doğrusu!

umurcan
16 Aralık 2011, 21:15
konunun bayanla adamla alakası yok hocam eğitimle alakalı tamamen. ne o kadın iyi eğitim almış olsa ne de belli ki bilmeyen o kadının altına o arabayı veren eğitim almış olsa bunlar olmazdı

CrosseR
16 Aralık 2011, 21:18
Ben öyle düşünmüyorum,bir insan 60 metre boyunca bastığı pedalın fren pedalı olmadığını anlayamıyorsa daha görmeden bayan derim..

-unnamed-
16 Aralık 2011, 21:20
dehşet verici...
Allah cümlemizi korusun...
şu ehliyet alımlarına yeni düzenlemeler getirilmesi şart oldu artık....

umurcan
16 Aralık 2011, 21:23
ben gerizekalı derim. Erkeği de var kadını da var böylesinin

---------- Post added at 21:23 ---------- Previous post was at 21:21 ----------

dehşet verici...
Allah cümlemizi korusun...
şu ehliyet alımlarına yeni düzenlemeler getirilmesi şart oldu artık....

bi devlet adamımız veya tanıdığı bu şekilde birşeye maruz kalmadığı sürece zor. Manisanın ünlü sabuncu beli de tansu çillerin makam arabası kaza yaptıktan sonra düzenlenmişti
böyle gelmiş böyle gider

BİROL 78
16 Aralık 2011, 21:24
Dikkat etmek lazım böyle beyinsiz insanlara.

halepli
16 Aralık 2011, 21:28
ben bunlar yüzünden araba lardan nefret ediyorum

GP500-1st
16 Aralık 2011, 21:35
Haberlerde gördüm verilen videoyu acmadım ama gerçekten bi insan aracın altındaki kişiyi faketmeden nasıl 60 metre sürükler????

CrosseR
16 Aralık 2011, 21:41
Video sitelerine sadece bayan sürücü yazmanız yeterli,hem güleceğiniz hem de bunun gibi dehşetle izleyeceğiniz binlerce görüntü var,özellikle gaz yerine frene basma konusunda.. Konuyu okuyan bayan arkadaşlar varsa üstlerine alınmasınlar elbette istisnalar var ama bunun bilimsel bir açıklamasının olduğunu da duymuştum.. Sürüş esnasında arkalarına bir türlü yaslanamamaları,direksiyonu 9-15 el hizasında kıracakmış gibi tutmaları,köşe dönerken kafalarını tavan döşemesine değirerek aracın tamponunu görebilme çabaları daha neler neler.. Bu ne heyecan,bu ne evham arkadaş..

Önümdeki arabanın kalkışından tutun frenlemesine,dönüşünden tutun park ederken trafiği kilitlemesine,'abi bu bayan' diyorum,yanından geçerken aracın içine bakıyorum %99 isabet,Allahın hikmeti işte!

cbr1100 xx
16 Aralık 2011, 21:42
Haberlerde gördüm verilen videoyu acmadım ama gerçekten bi insan aracın altındaki kişiyi faketmeden nasıl 60 metre sürükler????

gerizekalı o.ç. bunlar.....beyin yokki kafataslarının içinde..o geri zekalıyada aynısı yapıp geberteceksin bu kadar kısasa kısas....böyle şeymi olur yahu...

CrosseR
16 Aralık 2011, 21:43
Bu da aracın durduğu nokta

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/25757/0/1/surucu-yayalarin-arasina-daldi.aspx

cbr1100 xx
16 Aralık 2011, 21:51
Video sitelerine sadece bayan sürücü yazmanız yeterli,hem güleceğiniz hem de bunun gibi dehşetle izleyeceğiniz binlerce görüntü var,özellikle gaz yerine frene basma konusunda.. Konuyu okuyan bayan arkadaşlar varsa üstlerine alınmasınlar elbette istisnalar var ama bunun bilimsel bir açıklamasının olduğunu da duymuştum.. Sürüş esnasında arkalarına bir türlü yaslanamamaları,direksiyonu 9-15 el hizasında kıracakmış gibi tutmaları,köşe dönerken kafalarını tavan döşemesine değirerek aracın tamponunu görebilme çabaları daha neler neler.. Bu ne heyecan,bu ne evham arkadaş..

Önümdeki arabanın kalkışından tutun frenlemesine,dönüşünden tutun park ederken trafiği kilitlemesine,'abi bu bayan' diyorum,yanından geçerken aracın içine bakıyorum %99 isabet,Allahın hikmeti işte!

Aynen katılıyorum kardeşim....bu kadar geri zekalılık mı olur fiziksel olarak anca bu kadar işte.....otomatik vitestir büyük ihtimalle en azında el frenini çek
kontağı kapat yuh yahu yazık oldu kadıncağız pisi pisine gitti yaralananlarda cabası..bu şöföre öyle bir ceza vereceklerki a.a. görecek...bir daha arabanın yanına bile yaklaşamayacak.amerikada böyle bir şey olsun yada almanyada görün siz yargılamayı....zaten geri zekalı olduğu o kadar bariz ki kalabalık tarfiğinde sin hiçmi dikkat etmiyorsun....

---------- Post added at 19:51 ---------- Previous post was at 19:46 ----------

Bu da aracın durduğu nokta

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/25757/0/1/surucu-yayalarin-arasina-daldi.aspx

yuh yanı yuh bir kere karıyı teşhir edecek sin ki millet yüzüne tükürsün ...ikincisi hemenyolu yıkıyorlar hayır yıkamayacaksın o yolun o kısmınada belirli süre araba sokmayacaksın ki insanlar devamlı orayı görsün ler...şimdi yargı sürecini izleyelim bakalım ne olacak geri zekalı dediğim gibi gaz yerine frene basmış o telefonuda ona monte edeceksin ki bir daha unutmasın....suraya bak yahu resmen katil ....ne kazası bu katil bu yahu....

plaka : 34 ag 1861

CrosseR
16 Aralık 2011, 21:56
Kullanamıyorsan zorlamayacaksın arkadaş,yok karım kullanamıyor ondan satıyorum arabayı otomatik vites alacağız,yok araba büyük geldi,burnu uzun,kıçı kısa.. Olmaz işte o kadın araba kullanabilecek sakiniğe soğukkanlılığa sahip değil zorlama ya!
Zaten ya yakın zamanda toslayıp ağlayarak arabadan çıkıp tövbe eder arabadan soğudum der,ya da yılmayıp teröre devam eder..

cbr1100 xx
16 Aralık 2011, 22:01
Kullanamıyorsan zorlamayacaksın arkadaş,yok karım kullanamıyor ondan satıyorum arabayı otomatik vites alacağız,yok araba büyük geldi,burnu uzun,kıçı kısa.. Olmaz işte o kadın araba kullanabilecek sakiniğe soğukkanlılığa sahip değil zorlama ya!
Zaten ya yakın zamanda toslayıp ağlayarak arabadan çıkıp tövbe eder arabadan soğudum der,ya da yılmayıp teröre devam eder..

Nee bok yerse yesin kardeşim ilk önce o kadının ailesine hesap vermesi gerekir....direk aynını ona yapacaksın.Zaten düz vites kullanamayana arabamı verilir ....Otomatik vites her zaman tehlikelidir....Ayağını geri çekse yine araba duracak.....ulan 60 metrede farkına varmamışki zaten kaldırıma çıkınca anlamış bu arada çarptıklarının farkına varmamış zaten....Bak görürsünüz yargıdan nasıl sıyrılacak....Lütfen bu topikte ilgili haberlere devam edelim bakalım ne olacak....

---------- Post added at 20:01 ---------- Previous post was at 19:59 ----------

Dikkat etmek lazım böyle beyinsiz insanlara.

Bi anlasak zaten hemen sıyıracağız da,motor kullanırken bayan sürücü gördümmü anında gazlıyorum mümkün olduğu kadar kaçmaya çalışıyorum....

CrosseR
16 Aralık 2011, 22:08
Yargıdan tabiki sıyrılacak,lafta kaza mı kaza,gaz yerine fren,bir de olay yerini terketmemiş (60 mt mesafeyi saymıyoruz),para cezasıyla yırtar diye düşünüyorum,onu da mini sini satarak kapatır artk..

avciceyhan
16 Aralık 2011, 22:13
her sabah geçtiğim bu sabahta aynı yerden geçtim ben geçtikten yaklaşık 3 saat sonra olmuş tam o kadını aldığı yer ve öncesinde yaya yoğunluğu bulunmakta bağzı şerrefsizler orada yaya yoğunluğunun olduğunu görerek inadına onların üstüne sürmekteler ki banada kaç kere yapıldı bu aynı yerde bu kadının yaptığı 1. si kalkışta o hıza ulaşıp çarpıp 60 metre sürüklemek kaza değil cinayettir heleki bu bir mini cooper la yapılan bir şey miniler frene bastınmı duran araçlar 60 metre boyunca gazlamış inadına sürüklemiş şerrefsiz artık yeter bunların insanlara yaptıkları bilerek yapılan bir şey bu ya aklıma geldikçe daha sinir oluyorum bunu orada banada yapabilirdi küfüredicem ama kendimi zor tutuyorum

Soykan67
16 Aralık 2011, 22:13
Eğitim eğitim eğitim..
Eğitimsizliğin üstüne aptallıkta eklenince işte böyle sonuçlar çıkıyor.Türkiye'de ipini koparan ehliyet alıyor.Kartvizit dağıtır gibi ehliyet dağıtılırsa böyle şeyler daha sık olur.Eskiden annemin usta şöförlüğünden dolayı bayan sürücüleri yadırgamazdım fakat ne zaman motosiklete binmeye başladım, bayan sürücülere gıcık oldum.Cinsiyet olarak ayırmadan sonuç olarak eğitim şart.IQ testiylede versinler ehliyet.

avciceyhan
16 Aralık 2011, 22:15
Eğitim eğitim eğitim..
Eğitimsizliğin üstüne aptallıkta eklenince işte böyle sonuçlar çıkıyor.Türkiye'de ipini koparan ehliyet alıyor.Kartvizit dağıtır gibi ehliyet dağıtılırsa böyle şeyler daha sık olur.Eskiden annemin usta şöförlüğünden dolayı bayan sürücüleri yadırgamazdım fakat ne zaman motosiklete binmeye başladım, bayan sürücülere gıcık oldum.Cinsiyet olarak ayırmadan sonuç olarak eğitim şart.IQ testiylede versinler ehliyet.
eğitim tabikide etkili ama bu insanlıkla alakalı bi durum ben diğer mesajımdada belirttim bunların yaptıkları bilerek şeyler eğitim olduğu kadar insanlıkta önemli

immortalboss
16 Aralık 2011, 22:16
Bu tamamen eğitimsizlik,biraz da kaabiliyetsizliktir. Arkadaş nasıl oluyor bu...Tamam kazadır.Her gün binlerce oluyor ama cinayet gibi.Ben de size bir olayı anlatayım isim vermeden...
Arkadaşın annesi araba almış...Serçe.Ehliyeti de 2 gün önce almış...Arkadaşımın da pek bilgisi yok araba konusunda,ehliyeti de yok.Dedi gel hem anneme öğret hem de turlamış oluruz.Neyse aldım arabayı gidiyoruz.Arkadaşın annesi arkadan bana soruyor.Sana bir şey soracağım.Gaz hangisiydi.Ben de şaka yapıyor diye ortadaki diyorum.Soldaki de gaz...Arkadaş dürttü.Ya dedi gerçekten bilmiyor...Yuh be arkadaş...Kadına ehliyeti vermişsiniz...Bir gaz pedalının yerini bilmiyor.Neyse biraz gösterdik.Yok arkadaş olmuyor işte.Senkronizasyon yok...Şöyle yap yok,böyle yap yok.Tam 1 ay neredeyse her gün çalıştırdım.En son birisi kendine güvenmen lazım,çocuğun öğreteceği direksiyon dersinden ne olur demiş.(Ben 21 yaşındayım bu arada.) Arkadaşın annesi 41...Neyse bizim teyze arabayı alıyor kapıdan.Daha çıkmadan çam ağacına çamurluğu vurmuş.Almış gitmiş arabayı.Geri gelirken 0 km insignia'ya bir giydirmiş...Ön tampon,farlar,kaput gitmiş...İnsignia sahibi tanıdık olmasa serçenin anahtarı bırakır..Şu an itibarı ile kullanmıyor artık...Arkadaş daha yetenekli.O aldı arabayı altından herkes rahat bir oh çekti.

ekremz
16 Aralık 2011, 22:33
trafikte bayan bir sürücü gördüysen eğer yapılacak tek şey var ters istikamette kaçmak

Carbon
16 Aralık 2011, 22:36
Sosyete işi.Fren pedalı ile gaz pedalını karıştıracak kadar panik yapıyorsa eminim o kadın araba sürmekten zevk almıyordur hatta nefret ediyordur.Ama çevresine ahanda ehliyet de aldım kocam da altıma mini cooperı çekti şeklinde görünmesi lazım.Yoksa olmaz.Sosyetede iyi görünmez.

Tünal abiye ve yorum yapan bütün arkadaşlara katılıyorum.Bu bir kaza değil cinayettir.Kazayı yapan kadın başta olmak üzere ehliyeti veren kurs ve onaylayan eğitmenler de sorgulanmalıdır...

4x4
16 Aralık 2011, 23:04
Daha bizim çalışanlardan bir kız ehliyet aldı,yolver tabelasının işaret ettim bu tabelanın anlamı ne böle böle baktı suratıma park,kavşak her şeyi saydı.Bilmiyorlar nasıl aldı bilmiyorum dağıtıyor olmalılar.

Ehliyet = Harç = Devlet İçin para kapısı ölen kimin umrunda zaten nufus çok 3'er 4'er artıyor.

Ehliyete erişmek zor olmalı çok zor.

1-Slalom
2-Engelden kaçma
3-Islak zeminde frenleme ve dönüş
4-Yumuşak kullanım

gibi gerçekten standartları konmuş bir direksiyon sınavı.

+

yeni ehliyet alanların 2 yıl boyunca araçlarının ön,arka camlarında ve kaskların arkasında görülebilir şekilde parlak renk A harfi yapıştırılmalı

2 yılın sonunda aldığı cezalar,ihlaller ve sürüş değerlendirmesi sonucunda ehliyet için yeterli olup olmadığına karar verilmelidir.

Yoksa haber çok çıkar,

dersansport
16 Aralık 2011, 23:10
medyanın zenginden yana oldugunu bir defa daha bu akşam haberlerinde gördük,haberde aynen şu söylendi ışıkların bir an için hem yayalar hemde otomobiller için yeşil yanmasıyla gaza basan şöför yayalara çarptı.Şimdi hepimiz biliyoruzki ikisinede aynı anda yeşil yanması imkansız bilgisayarkontrollü bir sistem ve elle müdahade bile anı anda asla yeşil yanmazlar burda birileri o karıyı kurtarmaya çalışıyor zaten arabasından ve tipinde belliki ensesi kalın birisinin karısı.
60 metre boyunca ferene basmak aklına gelmemişmi bu karının.Orda olsaydım hayattaki ilk karı dayagımıda atmış olurdum.

overcloud
16 Aralık 2011, 23:15

Ben öyle düşünmüyorum,bir insan 60 metre boyunca bastığı pedalın fren pedalı olmadığını anlayamıyorsa daha görmeden bayan derim..

gerizekalı o.ç. bunlar.....beyin yokki kafataslarının içinde..o geri zekalıyada aynısı yapıp geberteceksin bu kadar kısasa kısas....böyle şeymi olur yahu...

Aynen katılıyorum bu yorumlara.

Bre gerizekalı yaratık, yeşil yansın yanmasın, karşındaki yaya. Duracaksın. Hadi duramadın, fren yerine gaza bastın, iki pedala bile aynı anda bassan o araç zaten durur.

Bu kadına yeni kanunlara göre ceza vermezler, buraya yazıyorum 2 yıl içinde bir trafik cezası işlerse atarlar içeri.

Allah kahretsin ya..

GP500-1st
16 Aralık 2011, 23:27
Bu kadın en az 50 yaşında ve bu kazayı yapıyor. O yaşa kadar ehliyet almayıp yeni aldıysan ve ya alıp yeterli tecrube edinmediysen o arabayı almaktakı maksadın ne?

Son model cip çakması trendi arabaya binincemi gelişmişliğini ve kültür seviyeni ispatlıyosun. O arabaya o kadar para veriyosan bu konuda donanımlı birinden 1000 liraya direksiyon dersi niye almıyosun? Nasıl bir mantık nasıl bir cehalet ve bencillik bu. Kasap gibi araba kullandığının yetersiz olduğunun farkında böyle insanların çoğu.

Ya bu işin eğitimini al beceremiyosan taksi kullan. Mini cooper alıp endam etmen şartmı?

Benim abim araba kullanmayı sevmiyor ve biraz ilgisiz ve yeteneksiz. İstediği arabayı alabilecek durumda ama gideceği yere çoğunlukla taksiyle ve metroyla gidiyor.

Bunun olabileceğini etrafındaki kimse görüp uyarmıyormu bu kadın mecdiyeköy trafiğine bu halde dalıyor:pr:

İnsan sinirden bu kadının kızının oğlunun en sevdiği birininde böyle otomobil altında sürüklenerek can vermesini istiyor! Bu kadın çünkü kendini katil olarak görmicek onun için bu yanlışlıkla başka pedala basmak! o kadar basit dimi istemeden oldu...

piyanist_irf
16 Aralık 2011, 23:49
yavvvv hep kadınları suçlamayayım diyorum ayırımcılık yapmayayım diyorum, kadın erkek eşittir demek istiyorum , her şeye rağmen yine böyle saçma ve ölümlü bir kaza gördüğümde cinnetlerim başıma toplanıyor ,

be kardeşim istisna insanlar var ama 10 kişiden sadece 1 yada 2 kişisi (bayan) bırakın şu işleri daaaa erkek işine karışmayın,

motordan bi mok anlamazsınız, tekerden, lastikten, anlamazsınız, trefikten çakmazsınız,direksiyon desen , çoğusunda , acınası seviyede, gidin evde kekinizi yapın, çocuk bakın , temizlik yapın, kocanıza kadınlığınızı yapın, araba kullanmak erkek işidir, tecrübe işidir, dayanıklılık ister, madden ve manen,

halen ne çıkarsınız terör gibi yollara, günahsız suçsuz insanların vebaline girer, canlarına kastedersiniz ben anlamam...

ne olcek mını cooper ını satar hanım abla , bir kaç ayda yatar çıkar sorun deeeellll,,

sora yine aynen devam gaza, ferene basmaya....

K o r @ y
17 Aralık 2011, 00:09
Şimdi başlığa bakıp içeri girdim.. Video olduğunu görünce bakamadım.. Ben biraz bu tip konularda etkilenirim.Üç gün aklımdan çıkmaz..Ne yazık ki ülkemizde trafik pek ciddiye alınmıyor..Ben kendimi bildim bileli bu bayan sürücülerde araba kullanmasını öğrenemediler..Bizim ehliyet veren hocalardan başlamak lazım.. Hani derler ya yılanın başını, baştan ezeceksin.. o hesap..

Mengu16
17 Aralık 2011, 01:37
Kadınların otomatik vites araba kullanması yasaklanmalı yada çok ciddi eğitim almalılar, ben gazla freni karıştırıp yayaların üzerine süren erkek hiç duymadım. Otomatik vitesli arabada gazla freni karıştırıp facia yaratan çok kadın sürücü var.

Lucas
17 Aralık 2011, 01:52
Kayinvalidem 55 yasinda olmasina ragmen araba kullanir. Arabasi otomatik vitestir, sadece markete ve pazara gider. Birde bize gelirler arabayla. 7 yasindaki araba 28.000 km. daha. Ammaaaa, senede en az 30 kere vapurla istanbula gider, yazin otobusle memlekete gider doner. Neden? Bilir ki uzun yol tecrubesi yok, istanbul trafigi ona zor gelir. E yasindan dolayi reflekslerde musait degil.
Kisaca insan bay bayan olsun, kendini bilecek. Yapamayacagi ise kalkismayacak. Arac kullanamamak kabiliyetsizlik degildir, arac kullanamayan bayan belkide benden cok zekidir ama arac kullanabilecek reflekse, özguvene sahip degildir.
Bunu da kursta ehliyet alirken saglik raporu veren doktor ve psikologlar kontrol etmelidir.

CrosseR
17 Aralık 2011, 03:33
Kayinvalidem 55 yasinda olmasina ragmen araba kullanir. Arabasi otomatik vitestir, sadece markete ve pazara gider. Birde bize gelirler arabayla. 7 yasindaki araba 28.000 km. daha. Ammaaaa, senede en az 30 kere vapurla istanbula gider, yazin otobusle memlekete gider doner. Neden? Bilir ki uzun yol tecrubesi yok, istanbul trafigi ona zor gelir. E yasindan dolayi reflekslerde musait degil.
Kisaca insan bay bayan olsun, kendini bilecek. Yapamayacagi ise kalkismayacak. Arac kullanamamak kabiliyetsizlik degildir, arac kullanamayan bayan belkide benden cok zekidir ama arac kullanabilecek reflekse, özguvene sahip degildir.
Bunu da kursta ehliyet alirken saglik raporu veren doktor ve psikologlar kontrol etmelidir.

%100 eminim diyemiyeceğim ama ben kadınlarda genel olarak kabiliyetsizlik olduğunu düşünüyorum,özgüven ve psikoloji konularında eğitim almaları belki bi derece etkili olabilir kendilerini geliştirebilirler belirli düzeyde ama benim görüşüm bu.. konunun başlarında dediğim gibi bilimsel bir açıklamasınıda biryerde okuduğumu hatırlıyorum..

Erkeklerdeki görsel düşünce yeteneğinin daha fazla ve farklı olduğu yönündeydi,örneğin bir erkekte araç kullanmayı öğrenirken zorlanır ama daha kısa sürede adapte olur,yeni bir araç aldığında yada kullandığında araca bakmasıyla boyutlarını aklına daha çabuk kazır ve bir kaç sefer dar alan geçişi yaptığında ve park ettiğinde bir süre sonra ezbere yapmaya başlar..

Köşeyi dönerken aracın burnunu görmesede kolayca o köşeyi dönebilir..

Park ederken aracın arkasında ne kadar mesafe kaldığını göremesede yanaşabileceği maksimum mesafeyi kullanarak yanaşabilir..

iki araca baktığında arasından geçip geçemeyeceğini %90 doğru tahmin eder ve oldukça çabuk geçer..

Bu ve bunlar gibi aklımda olmayan görsel hafızayla ilgili birçok şey(istisna olan bayanlar elbette var),bunlara karşılık olarak kadınlarında erkeklerden + yönde bazı beyinsel fonksiyonları olduğu yönünde bilimsel bir makaleydi..

Burada kadınlara psikolojik olarak,özgüven ve refleks gibi konularda eğitim verilmesi gerektiğinde hemfikirsek,herkes kadınlar! kadınlar! kadınlar! diyorsa,hatta bu konuda konuştuğum bazı kadınlar bile kadınlar! diyorsa bilimsel bir gerçek olduğundan tarafım...

PEKTAS
17 Aralık 2011, 03:54
ingilizce site ama çok iyi ispatlıyo kadınların neden sürücü olamayacağını biraz argo anlatmış ama bilimsel olarak açıklamış bütün sebepleri
http://www.cracked.com/article_18529_6-absurd-gender-stereotypes-that-science-says-are-true.html

Raphae1
17 Aralık 2011, 07:45
Ehliyet ve sürücü kursu sistemleri değişmediği , bu kadar kolay(parayı bastırana)ehliyet verildiği sürece bu ve buna benzer olayları yaşamaya devam edeceğiz. Geçenlerde Yunanistan'dan eski iş arkadaşım ve nişanlısı geldi. Nişanlısının yeni ehliyet aldığını ve ehliyet sisteminden biraz bahsetti.

Orada ehliyet almanın buradan daha zorve 2 yıl boyunca kullandığın aracın arka camında acemi sürücü yazısını asmak zorunda olduğunu söylemişti. bu 2 yılın sonunda da yediği cezalar , kazalar, ve hatalar gözden geçirilip pro- ehliyet verilir veya verilmez demişti.

Acaba bu tur uygulamalar yapmak için trafikte daha ne kadar kasap göreceğiz?

search16
17 Aralık 2011, 07:58
Ehliyet ve sürücü kursu sistemleri değişmediği , bu kadar kolay(parayı bastırana)ehliyet verildiği sürece bu ve buna benzer olayları yaşamaya devam edeceğiz. Geçenlerde Yunanistan'dan eski iş arkadaşım ve nişanlısı geldi. Nişanlısının yeni ehliyet aldığını ve ehliyet sisteminden biraz bahsetti.

Orada ehliyet almanın buradan daha zorve 2 yıl boyunca kullandığın aracın arka camında acemi sürücü yazısını asmak zorunda olduğunu söylemişti. bu 2 yılın sonunda da yediği cezalar , kazalar, ve hatalar gözden geçirilip pro- ehliyet verilir veya verilmez demişti.

Acaba bu tur uygulamalar yapmak için trafikte daha ne kadar kasap göreceğiz?
Durmak yok görmeye devam.

sarıdev
17 Aralık 2011, 10:40
Biz motosiklet sürücüleri motor sürerken ne kadar dikkatliysek eminim ki benim gibi sizde yayayken bile çok dikkatli oluyorsunuzdur.Kırmızı ışıkta beklerken ayağımı kaldırımdan aşağı atmam ve arabaların tam olarak durmadığını görmeden yola çıkmam.Daha geçenlerde yıldız yokuşunda kırmızıda geçen araç yola bakmadan karşıya geçmek isteyen yayaya çarpıp katletti.Burası Türkiye arkadaşlar kaldırımda yürürken bile bi gözümüz araçlarda olacak.Anlatacak o kadar örnek var ki otoban gişelerinde sıra bekleyen araçlara uyuyan tır sürücüsü ezip geçmedimi sözün özü nerde olursanız olun gözünüz açık olsun

RruDeBoyY
17 Aralık 2011, 11:15
ehliyeti olan 100 kadından 90 ı araba sürmeyi bilmiyor aksini kimse iddaa edemez ve kadınların çocuğu ehliyeti çevresindekilere inat olsun diye olur çoğuda benim ehliyetim var diye bilmek için ama bilmezler ki ehliyet almak marifet değil arabayı adam gibi sürmek marifet çok gördüm akşamları farları açmadan giden bayan o yüzden olmuyorsa zorlamayacaksın

Syanur
17 Aralık 2011, 12:00
Benim arkadaşım olan birinin başına gelecekti bu olay, ben o kadın sürücüyü saçından tutup 60m yerde sürüklerdim. Ölmezse bir 60 metre daha sürüklerdim...Çok net!

Non-Quattro
17 Aralık 2011, 13:12
alkollü araba cart curt falan sinir oluorm men edilmesi lazim trafikten yada pskolojik bir muaneden geçmesi lazim kapali alanda iyice eğitim verilmeli hemen ehliyeti alir almaz lap die trafiğe çikiorlar alin benden size plaka adam kucaginda bira araba kullanıor görürseniz dikkat bordo kırmızı bir araba 34 ey 5845 modelini bilmiorum apaçi tarzi sembolünü değiştirmiş tunning yazior arkada :@

BBelt
17 Aralık 2011, 13:58
Konu kadın sürücülere saydırma etkinliğine dönüşmüş. Kazayı yapan erkek olsaydı tüm erkek sürücüleri yeteneksiz ilan eder miydik? Tabii ki hayır. Konu sürücünün cinsiyeti değil arkadaşlar, ehliyet sisteminin çarpıklığı ve trafiğin içler acısı hali.

ingilizce site ama çok iyi ispatlıyo kadınların neden sürücü olamayacağını biraz argo anlatmış ama bilimsel olarak açıklamış bütün sebepleri
http://www.cracked.com/article_18529_6-absurd-gender-stereotypes-that-science-says-are-true.html

Canım arkadaşım, Kraliçe Elizabeth ne kadar zenciyse bu makale de o kadar bilimsel...

Syanur
17 Aralık 2011, 14:16
Konu kadın sürücülere saydırma etkinliğine dönüşmüş. Kazayı yapan erkek olsaydı tüm erkek sürücüleri yeteneksiz ilan eder miydik? Tabii ki hayır. Konu sürücünün cinsiyeti değil arkadaşlar, ehliyet sisteminin çarpıklığı ve trafiğin içler acısı hali.

Hocam tamam haklısın. Hatta birçok fena kazaya da sebep olanlar da erkek sürücüler, çünkü çılgınca araba kullanmaya neredeyse hiçbir kadın cesaret edemiyor. Aşırı hız sonucu köntrolün kaybolması ile oluşan kazaların %99.999'u erkeklere ait. Evet o konuda haklısın ama Allah aşkına kalabalığın arasına dalıp 2 kişiyi pert ettikten sonra tam 60 metre altında sürüklediği insanın farkına varamayan ve bunu "panikledim" diye açıklayan kaç tane erkek duydun/gördün hayatında.

Sonuç kadınlar ehliyet almasın değil kesinlikle ancak bilmiyorum...nasıl açıklayacağımı da bilmiyorum.

(Buarada 2.videodaki k.duğumun spikeri adama "bayan sarışın mıydı?" diye soruyor..!!!! O.Ç.!!! tam 60 metre bir kadın sürüklenip büyük ihtimalle ezilerek ve parçalanarak can vermiş, ....... sipikeri neyin peşinde hala !!!!!!)

acayüp
17 Aralık 2011, 14:30
Kadın sürücülere araç kullanabilme egitimi vermek gerekiyor olabilir fakat daha acısı birçok erkek sürücüye insanlık dersi vermek gerekiyorli bu kaybedildikten sonra kazanılması daha zor bir meziyet tir bence

BBelt
17 Aralık 2011, 14:58
Hocam tamam haklısın. Hatta birçok fena kazaya da sebep olanlar da erkek sürücüler, çünkü çılgınca araba kullanmaya neredeyse hiçbir kadın cesaret edemiyor. Aşırı hız sonucu köntrolün kaybolması ile oluşan kazaların %99.999'u erkeklere ait. Evet o konuda haklısın ama Allah aşkına kalabalığın arasına dalıp 2 kişiyi pert ettikten sonra tam 60 metre altında sürüklediği insanın farkına varamayan ve bunu "panikledim" diye açıklayan kaç tane erkek duydun/gördün hayatında.

Nasıl söyleyeyim bilmiyorum ki hocam, yazılanlara katılmıyor değilim. Yalnızca konu kadınlar olunca birden yazılanların akışı son derece cinsiyetçi bir mecraya kayıyor ve bu beni rahatsız ediyor. Yoksa bir insan grubunun arasına dalıp sinek ezer gibi üstlerinden nasıl geçilir? Aptal olmak, kendini bilmemek yetmez gibi geliyor bana, en ağır cezalara layık bunu yapan ama "aptallığı kadınlığındandır" demek rahatsız edici.

Türkiye, oturup ağlamak gereken olayların gündelik hayatın parçası olduğu, zor ve yıldırıcı bir ülke oldu. Bu yalnızca trafikte değil, her konuda böyle. Bir insanı 60 metre sürüklemek demişsin ya, ben Silivri'de bir insanı altına alıp Avcılar'da fark eden adam gördüm. İçkili filan da değildi. Tek sorunu moron olmak. Arabanın altından çıkarttıklarının insan olduğunu zor anladılar diyeyim sana... Ya da, Mecidiyeköy'de bu kazanın olduğu yere oldukça yakın bir yerde, tam önümdeki arabanın üzerine kamyon düştü. Şaka değil, arabanın üzerine kamyon düştü!

Eğer yarışlara katılmayacaksanız, araç kullanmak yetenek işi değildir. Aracı kullanmayı iyice öğrendiğinden emin olmadan ehliyet verilmezse ve trafik kurallarına uymak forse edilirse trafik güvenli hale gelir. Aksi taktirde tüm kadınların elinden araç kullanma yetkilerini alsanızda trafikteki ölümler yılda 1 kişi bile azalmaz...

Ben daha uzun uzun yazarım da, Acayübüm zaten özeti geçmiş...

Kadın sürücülere araç kullanabilme egitimi vermek gerekiyor olabilir fakat daha acısı birçok erkek sürücüye insanlık dersi vermek gerekiyorli bu kaybedildikten sonra kazanılması daha zor bir meziyet tir bence

NecatMurat
17 Aralık 2011, 15:59
Daha böyle ehliyeti peynir ekmek gibi dağıtsınlar az bile , Daha çok hayıflanır dururuz , yok abi bu böyle olmaz bi imza kampanyası başlatılsın, eğitimler artırlsın nereye kadar ?????

Talhaboy
17 Aralık 2011, 16:36
Maalesef en büyük problem sürücü kurslarında verilen eğitim ve ehliyet sınavlarının ciddiyetsizliği. Bunun uzun bir süre düzeleceğini de sanmıyorum.Motosiklet ile trafikte hergün bir çok risk atlatıyoruz. Kurallara uymayan bir çok sürücü var. Bu sürücüleri şikayet ettiğimizde kesinlikle dikkate alınıyor.(Minibüs/Otobüs/Taksi hariç) Oto-kontrol harici bu işin çözüleceğini sanmıyorum. Gerekirse kaskıma bir kamera takıp İstanbulun kasaplarını buradan yayınlamayı düşünüyorum.

infazurex1
17 Aralık 2011, 16:56
bence bu durum kadın olmakla alakalı değil, (http://www.maurerskapsul.net) haa kabiliyet açısından belki kadınlar erkeklere göre daha kabiliyetsiz olabilirler bu doğru olabilir fakat , (http://www.biberhapi-zayiflama.com) biraz dikkat tüm sorunları basit bir şekilde çözecektir. (http://www.vpillsyorumlar.com)

safakk
17 Aralık 2011, 17:25
evet kadının yaptığı bir cinayet hatta vahşice insanları katletti de diyebiliriz. Ancak bu durum sadece bizim memlekette oluyor bilmem farkındamısınız?

Avrupada amerikada yada başka ülkelerde kadın ve erkeğin kaza yüzdelerine bakılırsa (herne kadar kadınların yaptığı kaza oranları erkeklerin yaptıklarına göre fazla olsada) arada bizdeki gibi uçurum fark yok.. Bu durumda bizim memleketin ehliyet konusunda çooook büyük eksikliği olduğunu gösterir ki bu eksiği salt kadınlara yüklemek haksızlık olur.

Aslında konu sadece ehliyet verilmesinden ziyade toplumsal olarak kadın araba süremez beceremez kaza yapar vs vs.. Gibi bir nevi psikolojik baskı mevcut. Bu durum bize de çok benziyor bizede motor kullanma düşersin kolun kırılır şu olur bu olur diye her gören bu tip bir baskı ile bizi caydırmaya çalışmıyor mu? Ozaman kadınlara genel anlamda yapılan bu yorumların haklı tarafı kalırmı?

Bir başka açıdan bakarsak erkek yüzyıllar boyu ata bindi yeri geldi gemiyi uçağı ve diğer birsürü binek aracı kullanması sonucu genetik olarak alet edevat ve araç kullanma yetisi buna daha uyumlu hale geldi zaman içersinde. Kadın ise yüzyıllar boyu (şu son yüzyıllara kadar) genelde hep evde oturdu çocuk baktı yemek yaptı hep aynı ortamda bulunduğu için insanlarla iletişimlerini güçlendirdi. Bu durum onun daha sosyal olmasına ufak ayrıntılara daha çok dikkat etmesine sebep oldu. Aslında bayan arkadaşlarda alınmasın ama daha konuşkan olmalarının sebebide budur :)

Kimse kimsenin alanına girmesin işine karışmasın demek biraz cahilce olduğu gibi bayağı ve basit olur. Bir erkek aşçı olabiliyor yemek yapabiliyor yada ilk okul bebelerine sahip çıkıp ders verebiliyorsa bir kadında pek ala araba kullanabilir işte çalışabilir vs..

Son olarak sitede kadın üye sayısının ve kadın motorcu sayısının artması için çabalıyoruz bir bayan motosiklet alacağım diye konu açıldığında 3 sayfa 4 sayfa erkeklerden cevap gelirken burada yok kadın araba kullanmasın yok onu sürmesin binmesin diye konuşuyoruz. Bunu yapanların bayan arkadaşlara motor önermelerinin amacı ve aşırı ilgilerinin sebeplerinide yazabilirler mi?

Evet bu kadın hatalı ancak hergün haberlerde gördüğümüz onlarca trafik kazasınıda yapan bir erkek.. Erkek sürücü kaza yaptı... Kulağa ne kadar da garip geliyor değil mi? Medyanın dayatmalarını kabul etmeyin artık.

Not: kazayı yapan kadının yaptığı kaza gerçekden kabul edilemez bir kaza olup yukarıda yaptığım genellemeyle bunu karıştırmayın

COQ
17 Aralık 2011, 17:39
Bu kadar kisi kadinlara saydirinca merak edip istatistiklere baktim.
Trafik denilen kavramin erkeklere gôre düzenlendigini düsündügümden elestirileri haksiz buldugumu söylemek isterim.
erkeklerin hareket ve mantik tarzina gôre yine erkekler tarafindan dûzenlenmis olan trafik mevzusunda kadin sürücülerin basarili olmasini beklemek, nasil bir hayalciliktir anlamam.
Buna ragmen kadinlar gayet de basarililar.
Simdi rakamlara bir gôz atalim.:)
21 milyon 548 bin 381 kişinin sürücü belgesi bulunuyor.
Ehliyeti olanların 17 milyon 457 bin 486'ısını erkekler, 4 milyon 90 bin 895'ini kadınlar oluşturuyor.
Simdi trafikte basarinin kazaya karismamak oldugunu düsünenler için bir de kaza sayilarina bakalim.:wiinkk:
Geçtigimiz yil ehliyete sahip kisilerin karistigi 119 bin 538 kaza gerçeklesmis.

Bu kazalarin 7 bin 84 tanesi kadin sürücüler tarafindan gerçeklestirilmis.
Yani kalan 112 bin 454 kaza erkek sürücüler tarafindan yapilmis.

Yani rezil durumdayiz.:P
Simdi diyeceksiniz ki iyi ama trafikte erkek sûrücü sayisi fazla!!!
Dogru.
Bunun için de hemen matematik bilimine basvuruyoruz.:)
Yani yüzdelik oranina baktigimizda her 100 erkek sürücüden 6.5 adeti kaza yapiyor.
Her 100 kadin sürücüden ise 1.7 adeti kaza yapiyor.

Kisacasi arkadaslar erkekler kadinlardan yaklasik 6 kat daha yeteneksizler.:cherry:
Hani bence daha fazla havaya girmeyin, simdi gelir kadin sûrücülerden biri istatitikleri dayar suratimiza, kafamizi öne eger kaliriz,benden söylemesi.:cherry:

BBelt
17 Aralık 2011, 19:57
Düzelteyim, erkek sürücülerde kaza oranı ~%0.64 iken kadınlarda ~%0.17... Yani 6 değil, yaklaşık 3.75 kat... Erkeklerin bu kadar aşağılanmasına da gönlüm razı olmadı :queen:

Şakası bir yana, bu tür bir istatistiğin kadınlar lehine sonuç vereceğine her ne kadar eminsem de bu kadar büyük bir farkın doğmasındaki sebep ortalama bir kadın sürücünün ortalama bir erkek sürücüye oranla çok daha az km yapmasından kaynaklanır. Doğru bakış, ortalama bir erkek sürücünün km başına yaptığı kaza sayısı ile ortalama bir kadın sürücünün km başına yaptığı kaza sayısının karşılaştırılması olmalıdır bence. Elbette, daha önce de söylediğim gibi bu tür bir istatistiki çalışma da kadınlar lehine bir sonuç verecektir, eminim... Ama bu kadar büyük bir fark olmaz (diye umut ediyorum :))

Sonuç olarak, iş trafik kurallarına uygun ve dikkatli araç kullanmakta bitiyor. Kadın erkek fark etmez...

COQ
17 Aralık 2011, 20:05
Düzelteyim, erkek sürücülerde kaza oranı ~%0.64 iken kadınlarda ~%0.17... Yani 6 değil, yaklaşık 3.75 kat... Erkeklerin bu kadar aşağılanmasına da gönlüm razı olmadı :queen:

Şakası bir yana, bu tür bir istatistiğin kadınlar lehine sonuç vereceğine her ne kadar eminsem de bu kadar büyük bir farkın doğmasındaki sebep ortalama bir kadın sürücünün ortalama bir erkek sürücüye oranla çok daha az km yapmasından kaynaklanır. Doğru bakış, ortalama bir erkek sürücünün km başına yaptığı kaza sayısı ile ortalama bir kadın sürücünün km başına yaptığı kaza sayısının karşılaştırılması olmalıdır bence. Elbette, daha önce de söylediğim gibi bu tür bir istatistiki çalışma da kadınlar lehine bir sonuç verecektir, eminim... Ama bu kadar büyük bir fark olmaz (diye umut ediyorum :))

Sonuç olarak, iş trafik kurallarına uygun ve dikkatli araç kullanmakta bitiyor. Kadın erkek fark etmez...

Ben de sana aynen katiliyorum deyip,senin gibi avutayim kendimi bari.:P
Kilometre yapmak pek de geçerli degil.
Yani arabayi hareket ettirdigin andan itibaren kaza riski de basliyor.
fazla km yaptikça tabi ki yorgunluk gibi etkenler var ama, kendimizi kandirmayalim.
Yani yorgun araç kullaniyor olmamiz da bizim bir yanlisimiz sonuçta.
Yanlis eger bir kazaya yol açiyorsa, ister fren yerine gaza bas, ister uykusuz araç kullan,ister baska sebep olsun,hiç biri mazeret degil.
Konuyu kadin-erkek ekseninden çikarip, kaza konusunda dünya ile kendimizi karsilastirinca rezilligimiz daha da çok ortaya çikiyor.
Oraya hiç girmeyeyim isterseniz.:pr:

GP500-1st
17 Aralık 2011, 20:27
Coq bu yazdıkların kadın sürücülerden motorcu olarak fellik fellik kaçtığımız gerçeğini değiştirmiyor:cherry:

kadınların ayna özürlü olduğu bi gerçek ben çok tırsıyorum açıkçası:P

Bide bu verdiğin istatislikler çok yanıltıcı. Yolda bulununlan zaman veya km orantısında kadınlar erkeklerle durumu eşitliceği gibi Türkiyede ulaşım için araç kullananla ticari maksatlı araç kullanan kullananların arasında kazaya karışma oranı olrak emin ol 1'e 10 bi bi oran var.

Ve o ticari araçları(taksi-münübüs-kamyon-otobus-servis aracı-panelvan-motosikletli kurye) bil bakalım kim kullanıyor? %99 oranında erkek:)

Yani senin yazdıkların tam fransız yaklaşım oldu:cherry:

COQ
17 Aralık 2011, 22:34
Coq bu yazdıkların kadın sürücülerden motorcu olarak fellik fellik kaçtığımız gerçeğini değiştirmiyor:cherry:

kadınların ayna özürlü olduğu bi gerçek ben çok tırsıyorum açıkçası:P

Bide bu verdiğin istatislikler çok yanıltıcı. Yolda bulununlan zaman veya km orantısında kadınlar erkeklerle durumu eşitliceği gibi Türkiyede ulaşım için araç kullananla ticari maksatlı araç kullanan kullananların arasında kazaya karışma oranı olrak emin ol 1'e 10 bi bi oran var.

Ve o ticari araçları(taksi-münübüs-kamyon-otobus-servis aracı-panelvan-motosikletli kurye) bil bakalım kim kullanıyor? %99 oranında erkek:)

Yani senin yazdıkların tam fransız yaklaşım oldu:cherry:

Maalesef verdigim rakamlara ticari araçlarin kazalari dahil degil.:pale:
Kaza sayisi sadece B ehliyetlilerin karistigi kazalar.

Yani bir erkek olarak hakli olmani o kadar isterdim ki.:P
Hatta söylemeye utaniyorum ama istatistik dûsûk çiksin diye erkeklerin hepsini isin içine kattim.
Yani sadece B ehliyetli erkeklerin karistigi kaza sayisini bölsem, rakam çok daha utandirici boyutlara çikiyor.:salut: