PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kampana içinden ses geliyor

Mengu16
16 Aralık 2011, 20:00
Motorumun ön kampana fren içinden ses geliyor hareket ettirince çıt çıt çıt bisiklet arka rublesi gibi, KM saati düzeneğiyle ilgili olduğunu zannediyorum ama KM saati bağlantısını çıkardığımda hatta teli komple söktüğüm durumda bile aynı ses var. Tekeri ve fren tertibatını söktüm balata tozlarını temizledim. İçerden kırık parça kesinlikle çıkmadı herşey düzgün çalışıyor gibi. Orta sehpada tekeri elimle çevirdiğimde de ses yok. Ses neden kaynaklanıyor anlayamıyorum.

immortalboss
16 Aralık 2011, 20:49
İsterseniz bir balata spreyi ile deneyin diyeceğim ama disk frende kullandım bu zamana kadar.Kampana frende bir süre yağlanma sorununa neden olabilir.Bu arada würth tavsiye ederim.İlk sıktıktan sonra birkaç pompalama sonrası fren eski haline geliyor haberiniz olsun. :)

Mengu16
16 Aralık 2011, 22:57
Bir ihtimal daha var daha korkunç, sorunun ön teker ile hiç ilgili olmaması ve şanzıman içinde sorun olması, eve yeni geldim biraz dinlendikten sonra motoru yola çıkartıp orta sehpada vitese takıp ses geliyor mu deneyeceğim. Daha önceden motorda biraz dişli sesi vardı sanki. 15-50W yağ ile daha az oluyor. Bakımda usta 10-40W koydu doğal olarak sanki o yağla daha sesli çalışıyor motor. ama soğukken çalışması kolaylaştı daha ince yağ ile.

fbcino
16 Aralık 2011, 23:42
Balatanın iki yayı da yerinde ve sağlam mı?
Aynı sorun bende de oldu yayın biri yerinden çıkmış ve ezilmiş yay. Yeni yay taktık sorun çözüldü.

Mengu16
17 Aralık 2011, 00:17
Ön tekerde hiç sorun yok, orta sehpada çalıştırdım 3. vitese taktım gazladım gazı bırakınca müthiş bi dişli sesi geliyo. çok yoğun çıtırtı sesi. Önce ön dişlide kırık var sandım. motor biraz ısındı hafif bi dişli sesine rağmen yola çıktım bi tur attım motor iyice ısınınca neredeyse hiç ses kalmadı. Heralde bakımda konulan 10-40 yağ ince geliyor. Motoru sıfır aldığımda da hızlanırken 6 bin deviri geçince biraz dişli geliyodu, 400km de koyduğum 15-50W yağ ile azalmıştı dişli sesi. Ama vites dişlilerinde biraz sorun var zaten vitesler baya zor geçiyor yarım geçiyor biraz yol alınca takkk diye bi sesle vitesin tam oturduğu oluyor. 1 den boşa da zor atıyorum genelde 4 ten boşa atmak tercihim. Cuplardan farklı olarak manuel vitesli motorumda hareket halinde de 4 ten sıfıra geçilebiliyor.

_w_
17 Aralık 2011, 01:21
Ön tekerde hiç sorun yok, orta sehpada çalıştırdım 3. vitese taktım gazladım gazı bırakınca müthiş bi dişli sesi geliyo. çok yoğun çıtırtı sesi. Önce ön dişlide kırık var sandım. motor biraz ısındı hafif bi dişli sesine rağmen yola çıktım bi tur attım motor iyice ısınınca neredeyse hiç ses kalmadı. Heralde bakımda konulan 10-40 yağ ince geliyor. Motoru sıfır aldığımda da hızlanırken 6 bin deviri geçince biraz dişli geliyodu, 400km de koyduğum 15-50W yağ ile azalmıştı dişli sesi. Ama vites dişlilerinde biraz sorun var zaten vitesler baya zor geçiyor yarım geçiyor biraz yol alınca takkk diye bi sesle vitesin tam oturduğu oluyor. 1 den boşa da zor atıyorum genelde 4 ten boşa atmak tercihim. Cuplardan farklı olarak manuel vitesli motorumda hareket halinde de 4 ten sıfıra geçilebiliyor.

Motordaki ince yağ motoru gürültü ve titreşimli çalıştırır diye duymuştum. Ama doğru mu bilmiyorum :silent:

Mengu16
17 Aralık 2011, 02:21
Motordaki ince yağ motoru gürültü ve titreşimli çalıştırır diye duymuştum. Ama doğru mu bilmiyorum :silent:
Titreşim de arttı bakımda 10-40 yağ konulunca. İstanbul'un trafiği biraz hızlı akıyor sürekli yüksek devirlerde gitmek zorunda kalıyorum. Titreşim biraz çok oluyor, bazen de olmuyor bir günü diğerini tutmayan bi motorum var. Bazen durduğu yerde masraf açıyor bugün topu topu 5km kullandım denemek için, kontrol etmek için kampana üzerinden çıkardığım km telini yerine tam takamadım, yolda giderken çıktı ve parçalandı, neyse tekeri kilitlemedi kilitlese de mahalle arasındaydım yavaştım yolda gece boştu bişey olmazdı. Zaten teli değiştiresim vardı biraz yamuktu düzelmiyodu da pek üzülmedim. Ön kampanayı peçeteyle silince de on numara tutmaya başlamış frenler, arada bi tozları temizlemek lazım hem balataların durumunu da görüyor insan.

marmarasiste
17 Aralık 2011, 02:28
dostum biliyorum çözüm önerisi değil bu ama bir motorcuya gösterip sorununu anlattın mı ?

Mengu16
17 Aralık 2011, 02:34
dostum biliyorum çözüm önerisi değil bu ama bir motorcuya gösterip sorununu anlattın mı ?
Perşembe günü motoru 1000km bakımına götürdüm desem, ustaya bi tur da attırdım zorla motorumla :cherry: bakımın üzerine yaptığım km 50 den az.