PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj ayarı

samsam
15 Aralık 2011, 21:00
Sevgili arkadaşlar

Pazar günü baskı balata değişmişti, usta debriyaj ayarını da değiştirmiş, ben ayarı en gevşeğe sanırım öyle deniyor yani çeker çekmez yola çıkıyor ben böyle istiyorum bu şekil ayar yaptım bunun motora bir zararı olur mu ?

Saygılarımla

serkanADH13
15 Aralık 2011, 21:05
debriyaj ayarı tamamen senın nasıl rahat ettıgıne baglı,
tabı bırde vıtes gecıs durumlarına,
vıteslerın rahat gecıyor ıse boşa alman rahat ise dilediğin gibi kullan...

samsam
15 Aralık 2011, 21:14
Serkan teşekkür ederim

Okan Sinan Ocan
15 Aralık 2011, 21:35
Sevgili Şamil ,

Öncelikle bir süre sonra tekrar ayarlaman gerekecek , balatalar birbirine alışıp debriyaj oturunca ayarlar değişecektir bu normaldir.

Tercihine gelince , ben olsam bu şekilde ayarlamazdım . Kavrama noktası manetin hareketli bölgesinin orta kısımlarına denk gelirse debriyaj kontrolün çok daha iyi olacaktır ve vites değişimlerin çok daha seri hale gelecektir.

Sevgiler

HaydarBıçak
15 Aralık 2011, 22:40
bende çok uç noktada sanırım baskı balata bitiyor :/

samsam
16 Aralık 2011, 00:50
Okan abi Haydar hocam çok teşekkür ederim,

Okan abi dediğiniz gibi ama ben aldığımdan beri öyle kullanıyorum, bakın şimdi olaya ben anlamam motordan , baskı balatadan sonra bir gariplik oldu motorda servise götürdüm adama anlattım böyle böyle diye adam ne dese beğenirsin o ayarlanmaz yenisi ile değişmesi lazım dedi, bende arkadaşa telefon açtım eline pense al beni dinle dedi onun dediği ayar de debriyaj ayarı dedi yaptırdı motor oldu, bir şeyden anlamamak gerçekten çok zor, arabam var, servis tanıdık kazıklanmıyorum çok şükür :) ama motorda biraz zorlanıyorum bazı şeyleri anlamaya

HaydarBıçak
16 Aralık 2011, 00:54
forumda ne zamandır aktif üyesiniz bilmiyorum ama ben son bir aydır çok sık bir şekilde motosikletiniz ile ilgili sorunlara cevap yazıyorum
yanlış anlaşılma olmasın sorun yardımcı olmak ya da olmamak değil ama sanki sizin motor biraz fazla mı problemli :)

samsam
16 Aralık 2011, 01:07
Haydar hocam durum şöyle :)

Ben motordan anlamıyorum her ufak şeyde servise gidiyorum, bak şimdi bir jikle olayı var dı sürekli stop ediyordu çünkü ben kapalı sanıyordum ama açıkmış motoru sürekli boğuyormuşum sonra bu baskı balata olayı oldu sonra benzin olayı oldu, baskı balatayı değiştiren usta sanırım debriyaj ayarlarını da değiştirdi tabi ki iyilik yapmak için ama, sürek stop ediyorum vites atamıyorum kaldıramıyorum vs, debriyaj ayarını pense ile sıktım o kadar servis değişmesi gerektiğini söyledi e ben şimdi acele etsem ki motor konusunda olsun araba konusunda çok kılım aşırı derece misal motorum ve arabam hiç pis olmaz :) sürekli bakımını yaptırırım vs. araba bu kadar sorun çıkarmıyorum ama motor zaten ucuza aldım biraz da basamak niyetine aldım bunu hayalim hyo 650 direk onu almak mantıksızlık olurdu hiç bilmiyorum çünkü, bende dikkat ediyorum yardım ediyorsun :) yardımını esirgeme,

Sorunlarıma gelirsek
Yaktıtı hallettik sanırım 20 TL ile 150 KM
Sabah çalışmama sorunun halletik jikle ayarını düzelttirdim,
Baskı Balata da tamam

Ama mondial işte bakım ile yürüyor farkındayım

Saygılarımla

HaydarBıçak
16 Aralık 2011, 01:14
bende geçiş amaçlı regal raptor kullanıyorum biraz masraflı halde aldım

motosiklet konusunda pek bilgim yoktu evimin otoparkında motor bloğu hariç herşeyi söküp baştan sağlamladım

motoru da ustaya verdim elden geçirdi şimdi saat gibi çalışıyor

biraz deneme yanılma yaptım 2 kez km telini kopardım 1 tane civata kırdım ama sonunda motorun dilinden anlar oldum

tamir işlerinden anlıyorsanız çok basit mantıkla çalışıyor herşey biraz cesaret biraz da tecrübeyle hallediliyor

oktayakgoz
23 Ağustos 2019, 10:33
Bu ayar nasıl yapılıyor ya. En üstte kavrıyor benim motorda. Ben daha ortalarda olsun istiyorum. Alttan gevşetiyom üstten sıkıyorum aynı şey oluyor. Var mı bunun bir püf noktası