PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakar Yakmaz Yanan Benzin

arca94
15 Aralık 2011, 02:05
Merhabalar..

Başlığa aldırmayınız sadece soru soracaktım.. :)

Motosikletim Honda PCX 125cc

1 Aralık Perşembe 268 km de benzin doldurdum şu an an itibariyle 15 Aralık Perşembe 430 km..

410 km 'de benzin uyarı ışığı yanmaya başladı depoyu kontrol edip kullanmaya devam ettim, şu an 430 km..

Yarın bi 5-6 km daha yapıp depoyu fulleteceğim (manayla bi de yıkarım :) ) şimdilik 162 (+5) km yapmış bulunuyorum..

Sizce yakması nasıl ?

samsam
15 Aralık 2011, 03:24
Dostum çok karışık anlatmışsın :)

Ne kadar lık benzin doldurdun, 268 KM den sonra

inzell
15 Aralık 2011, 03:28
Sen her benzin alışında konu açacaksın sanırım. :)

jeansatar
15 Aralık 2011, 03:30
benzine ödediğin TL.miktarını yaptığın aşagı yukarı KM.olan 170sayısına bölersen,
çıkan sonuç KM.başına yaktığın benzin miktarıdır
ve bu sayı 125cc. otomatik vites bir scooter için şehiriçinde maximum 20 kuruşu geçmemelidir
gerçi kullanım şekli,yol eğimi, senin ağirliğin gibi faktorler var işin içinde ama

dürümdöner
15 Aralık 2011, 03:35
depondaki benzinini öncelikle bitir, unut onu, unut.. 10ar tl lik 3 bidon benzin al..ilk bidon benzinle motorunu tabiri caizse deli qbi sür kaç km de biteceqine bak..o bitince 2. bidondaki benzinle de sakin sakin sür bitince onun km sine de bak..sonra ikisinin ortalamasını al bu senin yakıtını bulman icin en qaranti ve en hızlı yol..bir depo benzinin bitmesini beklemek çok uzun çünkü..bu arada 3. bidondaki benzinlede depoyu fullemeye benzinliqe qit..hehe..nasıl fikir?

CrosseR
15 Aralık 2011, 03:51
Arkadaşım bırak sen 5-6km daha falan yapmayı,yarın git direk fulle deponu,100km kullandıktan sonra tekrar fulle,4litre mi aldı,ozaman 100km de yaktığı yakıt o dur bukadar basit..

Lucas
15 Aralık 2011, 03:53
Suc adamda degil ki, benzin pahali...

samsam
15 Aralık 2011, 04:18

Bize gram gram benzin hesabı yaptıranlar utansın

motorcu48
15 Aralık 2011, 05:36
6 litre depo 430 km yol götürmesi anormal iyi ancak doğrumu bilemem

Syanur
15 Aralık 2011, 10:17

:mrgreen::mrgreen: Yahu bari depo hacmini yazsaymış, "fulledim-ışık yandı" felan diyor. Ben nerden bileyim pcx nekadar benzin alıyor:silent:...:)

Bir de size de garip gelmez mi bilemem ama ben hala kuruş hesabı yapan arkadaşlara dayanamıyorum. Dünyanın sadece en pahalı değil aynı zamanda en yüksek hızla zamlanan benzinini kullanmamıza rağmen ısrarla-inatla-fenkle-benzin fiyatlarının artışına direnerek-fiyatlar genellikle sabit kalıyormuşçasına kuruş hesabı yapan insanlar...Artık litre/100km hesabını kullanmanın vakti gelmedi mi yahu hala??? Hayır, sonra modeller ile ilgili yakıt sarfiyatını sorunca "konuda var, yazdıydıktı, araştırsana!:jocolor:!" diye azar işitiyoruz. Ulan 6 ay önceki kuruş hesabı tutumuyor ki. Bir bakıyorum adam 2 yıl önce kuruş hesabı yapmış forumda, peehhhh.........:farao:

Olcay Avşar
15 Aralık 2011, 10:37
syanur un yazdıklarını yazacaktım ki gerek kalmadı :)
böyle saçma hesapalr ile benzin hesabı yapmakta ısrar eden çok kişi var.

ben senin hesabına göre sonucu yazayım 74 cm benzin yakmışsın. ne kadar saçma değil mi :mrgreen:

sakın alınma arca dostum, bu hesapları böyle hatalı yapan birtek sen değilsin. bunu hepimiz birden düzeltmeliyiz.

Soykan67
15 Aralık 2011, 10:44
:mrgreen::mrgreen: Yahu bari depo hacmini yazsaymış, "fulledim-ışık yandı" felan diyor. Ben nerden bileyim pcx nekadar benzin alıyor:silent:...:)

Bir de size de garip gelmez mi bilemem ama ben hala kuruş hesabı yapan arkadaşlara dayanamıyorum. Dünyanın sadece en pahalı değil aynı zamanda en yüksek hızla zamlanan benzinini kullanmamıza rağmen ısrarla-inatla-fenkle-benzin fiyatlarının artışına direnerek-fiyatlar genellikle sabit kalıyormuşçasına kuruş hesabı yapan insanlar...Artık litre/100km hesabını kullanmanın vakti gelmedi mi yahu hala??? Hayır, sonra modeller ile ilgili yakıt sarfiyatını sorunca "konuda var, yazdıydıktı, araştırsana!:jocolor:!" diye azar işitiyoruz. Ulan 6 ay önceki kuruş hesabı tutumuyor ki. Bir bakıyorum adam 2 yıl önce kuruş hesabı yapmış forumda, peehhhh.........:farao:

Litre hesabı yap olsun bitsin. Kuruş hesabı yapmaya da üşenmiyorlar :)

KUVVETMİRA
15 Aralık 2011, 10:50

benim hesap daha değişik bi bak bakalım;
haftada 50 liralık benzin alıyorum.
kabaca böldüğün zaman saatte 30 kuruş yaktığı gibi bir değer çıkıyor :)

tigermbz
15 Aralık 2011, 10:56
benim hesap daha değişik bi bak bakalım;
haftada 50 liralık benzin alıyorum.
kabaca böldüğün zaman saatte 30 kuruş yaktığı gibi bir değer çıkıyor :)

benimki de değişik, ayda bir kez benzinciyi görüyorum

excavatus
15 Aralık 2011, 11:05
ben en son 37,22 nanometre benzin yakıyordum 100 joule'de.
En son zamdan sonra ölçmedim ama, sanırım 7,5 Newtonda x^2+7y^3=22 ohm yakıyorum.
Gerçi tam emin olmak için motoru antalya falezlerden iple sallandırıp frenkansına bakmak lazım
hem depo doluyken hem boşken...

K o r @ y
15 Aralık 2011, 11:57
Merhabalar..

Başlığa aldırmayınız sadece soru soracaktım.. :)

Motosikletim Honda PCX 125cc

1 Aralık Perşembe 268 km de benzin doldurdum şu an an itibariyle 15 Aralık Perşembe 430 km..

410 km 'de benzin uyarı ışığı yanmaya başladı depoyu kontrol edip kullanmaya devam ettim, şu an 430 km..

Yarın bi 5-6 km daha yapıp depoyu fulleteceğim (manayla bi de yıkarım :) ) şimdilik 162 (+5) km yapmış bulunuyorum..

Sizce yakması nasıl ?
Dostum bu sorunun cevabını sitede arama yaptır bulursun..

GaCCaLL
15 Aralık 2011, 12:08

Bilmiyorum, ben 35 TL ile ~280 km yapıyorum, hepsi de şehir içi.

cık cık cıkk :queen: oldumu şindi bu :P

Syanur
15 Aralık 2011, 13:02
...ben senin hesabına göre sonucu yazayım 74 cm benzin yakmışsın...

:mrgreen::mrgreen: bu iyiydi gerçekten...

cık cık cıkk :queen: oldumu şindi bu :P

Çakaaaal seni :) Paparazi vari hareketler bunlar::ban::, yemezler.:mrgreen:

Bilmiyorum, ben 35 TL ile ~280 km yapıyorum, hepsi de şehir içi. Yani 3 defadır ölçüyorum tam 100 km de 3 lt yakıyor :) ...İSPAT!)) (http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/96528-en-az-yakan-tarz-hangisi.html#post2513600)
Sen şu konuya bakmadın mı bakayım; manipulasyon (http://www.motosiklet.net/forum/konu-disi/96659-manipulasyon.html)

Bu konuyu açan abimize de hörmetler :) Seni ona havale ediyorum :) Yaşasın hafta/saatlik yaktığımız kalori hesabı :mrgreen:

arca94
15 Aralık 2011, 19:04
Tekrardan merhabalar..

Bayağı azar işitmişim o yüzden ayrıntılı olarak bi daha bi özetliyim.. :)

268 km 'de depomu fulledim öncesi önemli değil.. :)

PCX: 6.2 Lt depo kapasitesine, Sıvı soğutmalı 4 zamanlı 2 subaplı 124.9 cc motora ve 120 kg ağırlığa sahip..

Aradaki diğer ayrıntıları boşverelim..

Bu gün 433.1 km 'de gittim depo mu fulledim E'de yanıp sönüyordu.. 24.03 TL ve 5.6 Lt benzin aldı depom. Aslında daha gidermiş ama riske atmıyım dedim kendimi, daha önce bi kere yolda kaldığım için hoş bi anı değildi.. :mrgreen:

İşte özet bu sevgiler.. :mrgreen:

Haa unutmadan kuruş hesabı yapanlar için pompacı -hastayım bu terime- dolduruken dikkatsizlik sonucu bi 20-30 krş 'luk benzini yere döktü..

2 Tl ye de gittim bi güzel motorumu yıkadım köpük ve basınçlı suyla.. Mesudum.. :bounce:

Sizce nasıl yakıyor ?

K o r @ y
15 Aralık 2011, 19:10
benzini en iyi hesaplama yöntemi şudur;
-Benzincide benzin fullenir, taşana kadar silme olarak.
-Km saati sıfırlanır
-Marşa basılır ve benzin harcanmaya başlanır. (Ben genellikle uzun gezilerde yapıyorum)
-Benzin harcandıktan sonra (1 LT -2 LT farketmez istersen hepsini bitir), tekrar benzinciye gidilir.
-Depomuzu tekrar fulleriz taşana kadar..
-Son olarak km saatimize bakarız.. kaç tl benzin alındıysa km ye böleriz..km ye yaktığımız parayı buluruz

serdarsom
15 Aralık 2011, 19:12
Sonuç olarak 5.6/(433-268)*100=3.39 39u yuvarlarsak 40 YAPAR, Milliyetçi hareketin 40.yılı derken 100km'de ortalama 3.4 litre çıkar:)

arca94
15 Aralık 2011, 19:16
Sonuç olarak 5.6/(433-268)*100=3.39 39u yuvarlarsak 40 YAPAR, Milliyetçi hareketin 40.yılı derken 100km'de ortalama 3.4 litre çıkar:)

Vay canınca cCc.. Haricinde güzel bi hesaplama teşekkür ederim iyi mi yakıyor sizce ?

Syanur
15 Aralık 2011, 19:24

Yaşasın!!! Benim motordan daha fazla yakıyor...!!! :cherry:

"En az benim motor yakıyor, en birinci ben oldum, herkesi ben yendim!!!"(Fırat-UYKUSUZ) :mrgreen:

arca94
15 Aralık 2011, 19:28
Yaşasın!!! Benim motordan daha fazla yakıyor...!!! :cherry:

"En az benim motor yakıyor, en birinci ben oldum, herkesi ben yendim!!!"(Fırat-UYKUSUZ) :mrgreen:

RT125-Karion 'dan daha fazla yakıyosa ben yakıyorum şimdi motorumu.. :cherry: Fırat dedin aklıma geldi yeni sayıyı almayı unuttum bu gün yarın okuldan dönerken alıyım bari.. :)

kingcüneyt
15 Aralık 2011, 19:32
:queen::queen:yorumları okurken gözlerimden yaş geldi gülmekten ya ne kadar hayal gücü yüksek topluluğa sahibiz biz 74 cm filan süperdi:queen::queen::queen: arca kardeşim ne yalan söyliyeyim ilk mesajdan bende bişey anlamamıştım ...:)

Syanur
15 Aralık 2011, 20:11
RT125-Karion 'dan daha fazla yakıyosa ben yakıyorum şimdi motorumu.. :cherry: Fırat dedin aklıma geldi yeni sayıyı almayı unuttum bu gün yarın okuldan dönerken alıyım bari.. :)

O zaman benim motordan artan benzinle yakacaz seninkini...üzgünüm :)

Ya geçen ustadayken de herkes aynı şeyi homurdanıp duruyordu, "Ooo teker kalınmış bunun, çok yakar bu çok çok...". Ulan diyorum içimden neden bana sormuyorsun nekadar yakıyor diye, habire konuşuyolar çok yakıyodur kesin diye... İçimde kalmıştı, rahatladım şimdi biraz :mrgreen:

arca94
15 Aralık 2011, 21:41
O zaman benim motordan artan benzinle yakacaz seninkini...üzgünüm :)

Ya geçen ustadayken de herkes aynı şeyi homurdanıp duruyordu, "Ooo teker kalınmış bunun, çok yakar bu çok çok...". Ulan diyorum içimden neden bana sormuyorsun nekadar yakıyor diye, habire konuşuyolar çok yakıyodur kesin diye... İçimde kalmıştı, rahatladım şimdi biraz :mrgreen:

Yok yok sen yanlış biliyosundur.. Birisi gece gizlice filan dolduruyodur senin depoyu kalın teker o çok yakar çook..

.Mhmt.
15 Aralık 2011, 21:50
Bi scooter için normalimsi 3.4 litre ama nasıl kullandın ?

arca94
15 Aralık 2011, 21:57
Bi scooter için normalimsi 3.4 litre ama nasıl kullandın ?

Sürekli şehir içinde kullanıyorum okul-kurs-dershane-ev güzergahında :cherry:

sezer aykaç
15 Aralık 2011, 21:57
öncelikle motorun henüz rodaj aşamasında bu nedenle ne yaktıgını degil saglıklı bir rodaj yapmayı düşün. küçük cc motosikletlerde ekonomi 4000 km den sonra maksimuma ulaşır. en azından teorik olarak böyle.

gelelim senin motorun ne yaktıgına. en son yakıt aldıgında(deponuzu fullediginiz km yi bi yere not edin. tam olarak 100 km gittikten sonra istasyona girin ve tekrar silme fulleyin. motorunuzun aldıgı litre 100 km deki tüketim degeri olur. bir başka deyişle ödediginiz miktarı 100 e bölün kaç krş yaktıgı ortaya çıkacaktır. bu işlemi ardarda en az 3 defa tekrarlayın ortalamasını alın böylece daha net sonuca ulaşırsınız.

CİHAN
15 Aralık 2011, 22:11
benimki de değişik, ayda bir kez benzinciyi görüyorum
bende her evden çıkışımda mutlaka benzinciye girip ondan sonra gideceim yere gidiyorum...
malum fazer 4 silindir 98 beygir mübarek, bazen hepsini kullanmıyorum ama yarısını eve de bırakamıyorum,
illaki hepsi gelecek peşimden,
valla bu gidişle istanbul sokaklarına gezemeyeceğim, yada bunun bir scooter almam lazım olacak.

ketchup
15 Aralık 2011, 23:50
100km'de 3.4 litre pcx gibi bir ekonomi motoru için biraz fazla gibi. Eğer verdiğiniz kilometreler fabrikadan itibaren yapılmışsa, yani motor rodajdaysa normaldir. İlk yağ değişiminden sonra motorun karakteri epey oturuyor. Bu arada kilometreler geçtikçe siz de motorun karakterine alışıyorsunuz ve gittikçe daha ekonomik kullanmaya başlıyorsunuz.

izmiRT125
16 Aralık 2011, 00:03
RT 125, Hem görüntü var, Hem ekonomi yapan bir motora sahip..

şiddetle tavsiye ederim.. benim hesabımı söyleyeyim 12 tl ye 1 hafta işe gidip gelebiliyorum :)

pazar günü tura çıkacağım, 100 km de kaç litre yaktığını ölçüp SYANUR ile mukayese etmeyi düşünüyorum.. :wiinkk:

Khutuck
16 Aralık 2011, 00:37
depondaki benzinini öncelikle bitir, unut onu, unut.. 10ar tl lik 3 bidon benzin al..ilk bidon benzinle motorunu tabiri caizse deli qbi sür kaç km de biteceqine bak..o bitince 2. bidondaki benzinle de sakin sakin sür bitince onun km sine de bak..sonra ikisinin ortalamasını al bu senin yakıtını bulman icin en qaranti ve en hızlı yol..bir depo benzinin bitmesini beklemek çok uzun çünkü..bu arada 3. bidondaki benzinlede depoyu fullemeye benzinliqe qit..hehe..nasıl fikir?

Türk alfabesindeki harfleri bile bilmeyen birinden motosiklet kullanma tavsiyesi alma.

Bu da benim tavsiyem.

Syanur
16 Aralık 2011, 12:37
RT 125, Hem görüntü var, Hem ekonomi yapan bir motora sahip..

şiddetle tavsiye ederim.. benim hesabımı söyleyeyim 12 tl ye 1 hafta işe gidip gelebiliyorum :)

pazar günü tura çıkacağım, 100 km de kaç litre yaktığını ölçüp SYANUR ile mukayese etmeyi düşünüyorum.. :wiinkk:

Hiç gerek yok, ben buradan aldığım bilgiler ışığında hesapladım, sen geçtiğin yerlerde 98~100 db(desi"bell"!) yakıyorsun::151::

Bir "Kocaayak::150::" için oldukça alışıldık-kulağa hoş gelen bir değer

Ayrıca herkese tavsiye edip durma lütfen, biraz farkımız olsun ::shhh::

arca94
30 Aralık 2011, 02:17
Tekrardan merhabalar..

Konuyu hortlatmış gibi olucam ama yeni başlık açıp şey yapmıyım dedim..

433.1 km de depomu fulleyip..

Benzin olayını sormuştum basit hesaplarla 3.4 lt çıkmıştı çok denmişti..

100 km testini yap önerisini almıştım tamam dedim..

Nasıl bir tesadüfe denk geldiysem tam 533.1 de benzincide 97 oktan pompasının önündeydim.. :)

Depomu doldurdum 3.88 lt aldı yani düz 3.8 Lt/km oldu oha dedim, gerçekten çok yakmış..

Sonra bizim motor ustasına gittim hem dedim buğu için bi tavsiye alıyım hem muhabbet olsun..

3.8 Lt yakması şu an gayet normal dedi sen bunu şehir içinde dur kalklarla, kontağı kapatıp motoru sürekli soğutarak kullanıyosun dedi bunca yıllık motorcu doğrudur dedim zaten..

Buraya yazıldığına göre de bu motosikletler 4000 km den sonra tasarufa geçiyormuş benim duyduğuma göre 1000 kmden sonra.. Bilemiyorum artık..

Ama koydu yani bu bana.. -ayrıca 600-750-1000-1100 kullanıcılarının yüz ifadesini gözümde canlanrıdım da "p.....nge bak bi de çok yakıyor diyor ya da yaktığını sanıyor" gibi birşeyler-

Haa unutmadan 17 TL ödemiştim sanırsam yani 1700 krş/100 = 17krş/km ee çokta değil gibi ama.. Ne bileyim bilemedim şimdi nasıl sizce ?

Malum öğrenciyim, harçlığımdan -maaş diyorum ben- karşılıyorum benizini ve 100 km yi 1 hafta içinde yaptım sadece ev-okul-dershane-kurs dörtgeninde..

Minibüs daha pahalıya gelir gerçi ama neyse artık..

Sevgiler saygılar..