PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : YETKİLİ Servisler dışında Bakım Ücretleri

mstfkrfk
13 Aralık 2011, 22:40
arkadaşlar merak ettiğim bir konu motorunuzun bakımını ne kadara yaptırıyorsunuz.adana da 3-4 motorcuda normal bir bakım yaptırdım hemen hemen hiç birinden de memnun kalmadım.yağ hariç fiyat ortalama 40 lira.sizlerde yağ hariç fiyat yazarsanız memnun olurum.sonuçta motora göre yağ hacmi farklı.yapılanlar;
buji değişimi
hava filtresi
yağ değişimi
çin malı olduğu için (zs 200) yaklaşık 5-10 vida ve diğer bütün vidaların kontrolü

Carbon
13 Aralık 2011, 22:49
Yetkili servis

500km 35 TL
2000km 65 TL (Genel bakım değişen bir şey yok)
4000km 80 TL (Hava filtresi değişiyor)

Bundan sonra sanırım aynı 80 diye devam eder.Varyatör-kayış dahil değil bu fiyata.İlk ikisini yaptırdım motor 3000 km'de.Bundan sonrası için de bir arkadaşımın servisi ile anlaştım.30 TL Castrol yağ değişim dahil tüm bakım.Diğer değişecekler için ise sadece parça fiyatlarını ekleyeceğim...

inzell
13 Aralık 2011, 22:52
15 ay önce başladım motosiklet macerasına, garantili motosikletimin ücretsiz ve çok uygun olan bakımları dışında; tüm bakım ve elimden gelen çoğu onarımı kendim yapıyorum. Motorculara sadece parça almak için gidiyorum. :) İnanılmaz bir zevk alıyor olmak zaten başlı başına yeterli bir sebep benim için.

Sana tavsiyem; yağdı, bujiydi, hava filtresiydi, bunların bakımları ya da yenileri ile değiştirilmesi çok basit işler. Kendin yap...

_w_
13 Aralık 2011, 22:54
Burada yağ dahil 50 lira bence çok fazla. Burada bakımda yapılanlar şunlar:
yağ değişiyor
buji kontrol
hava filtresine hava tutuluyor
gevşeyen vidaları sıkılıyor
zincir yağlanıyor
karbüratör sökülmedn temizleniyor
zincir ayarı yapılıyor.(eğer ki hava filtresi fln değişecekse bunlar ekstra para alınıyor)
Bunlara 50 lira vermek bana saçma geliyor. Bunları azçok eli anahtar tutan herkes yapar. Şahsen Sadece sübapları ayarlattırmaya gidiyorum. Yoksa servislere para mı dayanır (çinlı servisler) sömürürler adamı .

F54
13 Aralık 2011, 22:56
yağ değişimi
buji değişimi
hava filtresi değişimi
hepsi 5 tl tanıdık diye
normal müşteriye 15 tl
seni çok öpüyorlar haberin olsun:farao:

mstfkrfk
13 Aralık 2011, 22:59
hocam benim ki servis değiller yağ ücretiyle beraber toplamda 65 le 75 arası fiyat alıyorlar.tek tek bazı şeyleri ben yapıyorumda senede 1 kere de olsa usta eli değsin.zaten motor yatacaktı bakımınıda yaptırayım dedim bugün.amortisör değişecekti ekstra ön dişli değiştiriyorum amortisörün işçiliği hariç 70 lira tutuyor 1lt yağ ve 5 liralık ön dişli var içinde.

McWarnaly
13 Aralık 2011, 23:00
Yagi,yag filtresini kendim degistiririm,hava filtresini kendim temizlerim.Bujileri ise aldigimdan beri degistirmedim.yag fiyatlari ise motul kullaniyorum her zaman litresi 9 ila 17 euro arasi

mstfkrfk
13 Aralık 2011, 23:01
yağ değişimi
buji değişimi
hava filtresi değişimi
hepsi 5 tl tanıdık diye
normal müşteriye 15 tl
seni çok öpüyorlar haberin olsun:farao:
hocam parça fiyatları dahil yani 5 liraya ngk buji alamazsın bile.

F54
13 Aralık 2011, 23:11
ben sadece işçilikten bahsediyorum
ngk buji 3 tl ye var
benim motor ybr
parçaları ben alırsam ücret bu:cat:

necatik35
13 Aralık 2011, 23:12
Yetkili servis Üçkağıdına düşmeyin.
Bu gün Erken kalkıp İzmir in Ödemiş ilçesinde bir motosiklet tamircisi arkadaşı ziyarete gittik.Orada hoşbeş sohbet ederken daha 4000 km.olan bir Honda Spacy 110 geldi.henüz bir kaç aylık motormuş ve birkaçgün evel Tire ilçesinde yetkili serviste servis yapıldığını,hava filitresinin değiştiği""ni ancak motorun çekişinin düşük olduğundan şikayetçiydi kullanıcı.Motosikletin bagaj kısmını açarak iki tane yuvarlak sünger parçası göstererek "işte değişen filitreler"diyerek tamirci arkadaşa gösterdi.Bende daha iki gün önce başka bir arkadışın servisinde aynı motosikletin servisini görmüştüm.Tamirci arkadaşla bir an göz göze geldik ve gülmeye başladık.Zira bu motosiklette yatay şekilde kağıt filitre kullanılıyordu.Motosikletin filitre kabını açıp baktığımızda ise filitrenin leş gibi durduğunu gördük.Yani üçkağıtçı yetkili servis filitre değişimini yapmadığı gibi,yaptı gibi göstermek için başka bir motosikletin sünger filitrelerini vermişler kullanıcının eline.
Bu nedenle bilip tanıdığınız bir yere sevis yaptırmanız daha iyi olur.Belki biraz fazla para verirsin ama aynı işi bir daha yaptırmak zorunda kalmazsın.