PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : U Dönüşü Yapan Katil Taksici

Sayfa : [1] 2

o da olur
13 Aralık 2011, 21:43
http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/12/13/universitelinin-feci-olumu-kamerada-534576166905

Bugün görüntülerini haberlerde izlediğim sonu motosikletli gencin ölümüyle biten kaza diyemiyorum, hayvanlık. 21 yaşında üniversite öğrencisini öldürmüş adam. Altın Elbiseli Adam'ın programına çıkmıştı bir kere taksiciler bir tanesi "motorcular zaten sinek gibi" demişti. başka insanların hayatı bunun gibi adamlar için bu kadar önemli; sinek kadar.

arkadaş trafik, içinde başka insanların bulunduğu kocaman bir sistem. ayı gibi nasıl sinyal vermeden araba kullanabiliyorsunuz anlamıyorum. senin döneceğini diğer sürücüler nereden bilecek? yolda şeritten şeride dolanan sürücü varsayıyor ki kendisi dışında herkes sabit süratle dümdüz yola devam etmek zorunda. başkası ne yapıyor, kendisi yapmayı planladığı şeyi diğerlerine anlatmak gibi bir zorunluluktan münezzeh. kafasına göre sola dönsün, kafasına göre sağa.

motorcular da az değil anacığım. kaskı kafana takke giyer gibi tak, kelleyi koltuğa al gez. iş mi bu!? anadolu'da zaten kask giymek binde bir. sinyal veren motorcu oranı sinyal veren otomobil şoförü oranından azdır.

bugün bir başka haber vardı manisa'da kırmızı da geçen yayalara ceza kesmişler 66 tl. aman ne güzel. e o aynaları sökülmüş motosikletleri ne yapacaksınız manisa'daki? onları toplamak için kırmızı da geçmelerini mi bekleyeceksiniz. yahu memleketin nerdeyse bütün motorları aynasız adam yayaya ceza kesme peşinde. hepsini geçtim, motorcu kardeşim aynasız motorla çektiği resmi siteye koymuş. "ben aynası olandan daha dikkatli kullanıyorum" diye savunuyor! zaten diğer sürücüler motorcular için ölümcül teditken bir de kendini ayrıca tehlikeye atmayı anlamak gerçekten güç.

ben motorlar hakkında sadece kitap okuyan ve video izleyen bir adam olduğum ve hiç kullanmadığım için ayırt edemiyorum ve sormak istiyorum. bu videosunu gördüğümüz kazada vefat eden kardeşim kendini kurtarabilir miydi yoksa elden gelen bir şey olmaz mıydı?

glock
13 Aralık 2011, 21:45
adi şerefsiz!!! başka birşeyler de söylerdim ama!!!
allah belasını versin... lanet olsun!!!

McWarnaly
13 Aralık 2011, 21:51
Evet bende simdi haberlerde izledim.Yazik olmus gencecik bir arkadas.Allah yakinlarina sabir versin.Maglesef Turkiye de hemen hergun buna benzer kazalar oluyor.

---------- Post added at 21:51 ---------- Previous post was at 21:47 ----------

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/12/13/universitelinin-feci-olumu-kamerada-534576166905

Bugün görüntülerini haberlerde izlediğim sonu motosikletli gencin ölümüyle biten kaza diyemiyorum, hayvanlık. 21 yaşında üniversite öğrencisini öldürmüş adam. Altın Elbiseli Adam'ın programına çıkmıştı bir kere taksiciler bir tanesi "motorcular zaten sinek gibi" demişti. başka insanların hayatı bunun gibi adamlar için bu kadar önemli; sinek kadar.

arkadaş trafik, içinde başka insanların bulunduğu kocaman bir sistem. ayı gibi nasıl sinyal vermeden araba kullanabiliyorsunuz anlamıyorum. senin döneceğini diğer sürücüler nereden bilecek? yolda şeritten şeride dolanan sürücü varsayıyor ki kendisi dışında herkes sabit süratle dümdüz yola devam etmek zorunda. başkası ne yapıyor, kendisi yapmayı planladığı şeyi diğerlerine anlatmak gibi bir zorunluluktan münezzeh. kafasına göre sola dönsün, kafasına göre sağa.

motorcular da az değil anacığım. kaskı kafana takke giyer gibi tak, kelleyi koltuğa al gez. iş mi bu!? anadolu'da zaten kask giymek binde bir. sinyal veren motorcu oranı sinyal veren otomobil şoförü oranından azdır.

bugün bir başka haber vardı manisa'da kırmızı da geçen yayalara ceza kesmişler 66 tl. aman ne güzel. e o aynaları sökülmüş motosikletleri ne yapacaksınız manisa'daki? onları toplamak için kırmızı da geçmelerini mi bekleyeceksiniz. yahu memleketin nerdeyse bütün motorları aynasız adam yayaya ceza kesme peşinde. hepsini geçtim, motorcu kardeşim aynasız motorla çektiği resmi siteye koymuş. "ben aynası olandan daha dikkatli kullanıyorum" diye savunuyor! zaten diğer sürücüler motorcular için ölümcül teditken bir de kendini ayrıca tehlikeye atmayı anlamak gerçekten güç.

ben motorlar hakkında sadece kitap okuyan ve video izleyen bir adam olduğum ve hiç kullanmadığım için ayırt edemiyorum ve sormak istiyorum. bu videosunu gördüğümüz kazada vefat eden kardeşim kendini kurtarabilir miydi yoksa elden gelen bir şey olmaz mıydı?
Motorsu arkadas hizli geliyormus orasi maglumm,ama bence asil suc trafigin vizir vizir aktigi ve U donusunun yasak oldugu yerde donmeye calisan taksi soforunde.

mertmugen
13 Aralık 2011, 21:54
Allah korusun hepimizi, vefat eden arkadaşında ailesine sabır versin, yaşam boyunca taşıyacakları bir acıyı almış oldular omuzlarına, öyle yada böyle aşırı hızdan uzak duralım, maalesef motosikletlere araç gözüyle bakılmıyor, geçmiş bir tarihte minibüste yolculuk ederken, şöförün yanındaki muavine dönerek, önünde seyreden motorsiklet için "değdireyim mi tamponuna" dediğinide hatırlıyorum, biz milletçe böyleyiz arkadaşlar.

Yazık Çok yazık....

Dogan88
13 Aralık 2011, 22:12
biraz önce gordum tvde. ne küfürün sonu ne belanın sonu geldi. kaçmasıda işin kaymağı oldu. bunları linç mi etsek, 15 er yıl hapis mi versem. nedir bu toplu taşımalardan çektiğimiz. Adam gibi önlem alınamaz mı. Trafik magandaları bunlar....

glock
13 Aralık 2011, 22:17
biraz önce gordum tvde. ne küfürün sonu ne belanın sonu geldi. kaçmasıda işin kaymağı oldu. bunları linç mi etsek, 15 er yıl hapis mi versem. nedir bu toplu taşımalardan çektiğimiz. Adam gibi önlem alınamaz mı. Trafik magandaları bunlar....

bak ne güzel kendi ağzınla söylüyosun TRAFİK MAGANDALARI!!! ne gibi bir önlem alınabilir ki?
adi şerefsiz birde kaçıyor! ya lanet olsun be amaaann!!! bu milletin ne önünden gidilir ne arkasından gidilir!
mayın gibiler, kaç kaç nereye kadar!

Shrieker
13 Aralık 2011, 22:18
Yapabileceği birşey var mıydı... Taksi yasak yerde U yapıyor. Sinyal verdiği görülüyor ancak yola çıkarken de sinyal verilir (gerçi Türkiye'de pek adet değil malesef) dolayısıyla sinyalden U dönüşü yapacağını kestiremeyebilidi, sinyali gördüğünü varsayıyorum. Bir de hızı bir miktar daha düşük olabilirdi. Hatanın tamamı taksicide yine de. Ruhu şad olsun.

Kaçması ise hayvanlıktan başkaca salaklık olmuş...

Okan Sinan Ocan
13 Aralık 2011, 22:23
Şehir içerisinde 70 km sürat çok dediğimde bana kızan kardeşlerim.

Trafik kurallarına göre 8 de 8 haklı olarak ÖLMEK böyle birşey işte....

Mezar taşınıza yazdırırsınız YOL BENİMDİ ÖLDÜM

Allah rahmet eylesin de asıl geride kalan o acılı ailenin hali geldi gözümün önüne darmadağın olmuştur o insanlar dahada toparlanamazlar. Allah sabır versin.

Guven
13 Aralık 2011, 22:23
Ölen gence rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Okan Sinan Ocan
13 Aralık 2011, 22:27
Sorduğunuz soruya gelirsek , evet kurtulabilirdi ben bunun cevabını daha önce açtığım bir konuda yazdım inceleyebilirsiniz.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/86179-eyvahhhhh-sagdan-firladi-yola-ne-yapabilirim.html

Phantom264
13 Aralık 2011, 22:30
Allah cezasını versin. İçimden geçenleri buraya yazsam uzaklaştırma ya da süresiz ban alırım. Ama motorda biraz fazla hızlıymış sanki.. Allah rahmet eylesin, ailesine sabır versin özellikle babasına..

glock
13 Aralık 2011, 22:33
toplumca yaşamanın 1. kuralı!
kendinden önce başkalarını düşünerek hareket etmektir!
ancak bu şekilde sorumluluk sahibi ve medeni birer BİREY oluruz!
insanoğlunun erdemliği burda bellidir! düşünceli olabilmek veya sağduyulu olabilmek...

sudabatmayanadam
13 Aralık 2011, 22:33
desenize azraill her an ensemizde,onun için çok dikkatli olalım karşıdan gelenlerin her an hata yapabileceklerini düşünüp tedbirli davranalım, ölen arkadaşımıza allah rahmet etsin mekanı cenet olsun dileklerimle......

acayüp
13 Aralık 2011, 22:34
Şu memlekette aklı başında toplu taşıma sürücüsü bir makinistler kaldı. Onlarıda kaymetmeyiz umarım.

Taksi , otobüs, minibüs, dolmuş, vsvs Kuralları en fazla ihlal edenler . Nasıl hala işlerini yapmaya devam edebiliyorlar. Tümü kaldırılsada herkes motosiklete hamkum olsa.

inzell
13 Aralık 2011, 22:36
Şehir içerisinde 70 km sürat çok dediğimde bana kızan kardeşlerim.

Trafik kurallarına göre 8 de 8 haklı olarak ÖLMEK böyle birşey işte....

Mezar taşınıza yazdırırsınız YOL BENİMDİ ÖLDÜM

Allah rahmet eylesin de asıl geride kalan o acılı ailenin hali geldi gözümün önüne darmadağın olmuştur o insanlar dahada toparlanamazlar. Allah sabır versin.Aynen abi, 8 de 8 haklı olarak ÖLMEK böyle birşey...

O motoru çocuğuna hediye eden babanın hali nasıldır kim bilir.

Soykan67
13 Aralık 2011, 22:42
Elin cahiline ehliyet verip trafiğe çıkmasına izin verirsen bu olur.Nerde saygı ve sorumluluk var ki trafikte olsun.

glock
13 Aralık 2011, 22:49
bende motosikletimi aldığım zaman rengini babamla kararlaştırdık! babama dedim ki, ben bu motosikleti sevişmek için alıyorum...
babam da; oğlum! benim bisikletim bile olmamıştı, sen en iyisine layıksın umarım sende çocuğuna daha iyilerini alırsın demişti.
şuraya bak be... bir varmış bir yokmuş!! forumda bazı eski konulara baktığımda
bazı arkadaşlarımızın isimleri siyah kalın harflerle yazılmış olup seni unutmayacağız diye not düşülmüş. (insan bir tuhaf oluyor)
hepimiz için geçerli... ne uğruna peki??? basit zararsız masumca bir zevk veya hobi uğruna! ölümü göze alacak kadar değer demek ki!..
30 bin euroluk motora da binsen gariban bir motorcusun işte ulan!!!

kimi
13 Aralık 2011, 22:51
Ben trafikte şimdiye kadar normal bir taksiciye veya minibüsçüye rastlamadım. O yüzden ne zaman bunlardan birini görsem mümkünse hemen yanlarından uzaklaşmaya çalışıyorum veya sıkıştırırlarsa fazla inat etmeden yol verip küfrediyorum.

GP500-1st
13 Aralık 2011, 22:57
Bu hayvanlara çözüm yok orası kesin! Adam parasını trafikte kazanıyorya bütün karayolları onun malı. Herhangi bir yol tartışması içinde levyesi hazır arabasında

Diğer yandan ölen arkadaş 110 kmden aşşagı gitmiyor gibi 5-6 kere hızını hesaplayabilmek için izledim. o taksicilerin sürüsüne bereket olduğu yolda nasıl kendini güvende hissedebiliyor? 21 yaş ve Racing motor:pr:

Kazadada arkadaşı yanıltan tuzak gibi husus önünün 100 küsür metre açık olması:pr: Kendi şeridindeki araca göre durabilecek fren mesafesi var o anki hesabına göre:pr:

Adanada vefat eden basketbolcu arkadaşta şehir için gereksiz sürattliydi! Yol komple boş değilse böyle böyle kısa deparlar atıp bi anda 100-110 ları görmek çok sakıncalı.

21 yaşında alınan racing motorla yüzde doksanımız aynı hataları yapar zaten.

Ruhen yaşından olgun olan istisnai kişilerin dışında 20 yaşında Racing motor ölüm makinasından insanın elindeki bir bombadan farksız.

o da olur
13 Aralık 2011, 22:58
Sorduğunuz soruya gelirsek , evet kurtulabilirdi ben bunun cevabını daha önce açtığım bir konuda yazdım inceleyebilirsiniz.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/86179-eyvahhhhh-sagdan-firladi-yola-ne-yapabilirim.html

teşekkür ederim.

COQ
13 Aralık 2011, 23:28
Şu memlekette aklı başında toplu taşıma sürücüsü bir makinistler kaldı. Onlarıda kaymetmeyiz umarım.

.
sen beni güldürdün, Allah'da seni gûldürsün.:)
Ulem makinistler kaza yapmiyor degil,yapamiyor.
trenler yavas.
Yoksa ellerinden geleni artlarina koymazlar.
bak azicik hizlandirdilar,pamukovada 41 kisiyi oteye gonderiverdiler.

necatik35
13 Aralık 2011, 23:32
trenler yavas.

Sevgili coq,ülkemizde makinistler kaza yapıyorlar ve onların yaptığına"Adam Kesmek"deniyor.Adam kestikten sonra ellerini kollarını sallayarak geziyorlar.

Okan Sinan Ocan
13 Aralık 2011, 23:35
trenler yavas.

Tanıdığım emekli bir makinist amcama hiçkimseye çarpıp ölümüne neden oldunmu diye sorduğumda 100. den sonra saymayı bıraktığını söylemişti. Maalesef trenin duramayacağını bile bile önüne atlamayı seven bir milletiz.

evocamd
13 Aralık 2011, 23:39
Pisi pisine bir ölüm ne denilebilirki yazık 20 yaşında gencecik delikanlı.
Bu kaza değil bu bir cinayet resmen, kameralarında yakadığı bir cinayetden başka birşey değil adamın kaçmasıda cabası.
acaba cezası ne olacak çok merak edıyorum.

Ahmet N.
13 Aralık 2011, 23:57
Haberlerde izledim şok oldum resmen,kurtarmak için şansı pek yokmuş rahmetlinin taksici şeriti komple kesmişti zaten,manevra yapabilsede ya karşıdan gelen araçların önüne atacaktı kendini yada kaldırıma çıkıp binalara sertçe çarpacaktı her iki ihtimaldede kurtulma şansı yok,çünkü sürat 100 km/h üzerindeydi...Allah gani gani rahmet eylsin,ailesine sabır ve takat versin,gerçekten çok üzücü ve dayanılmaz birşey...
sabah işe gitmek için evimin önünden sokağa çıkmak üzereyken birazda sabahın uyku sersemliğinin etkisiyle dikkatsiz çıkış yaptım galiba...çıkar çıkmaz karşımda bir araç belirmesi bir oldu, frenlere asılmamla birlikte ön tekerleğimi yaladı geçti sertçe...Nasıl böyle bir hata yaptım anlmadım,her sabah sokağa çıkarken sağa sola iyice bakmadan çıkmazdım...
Motosiklet üzerinde hayatta kalmak için;çok çok dikkat etmek,kurallara uymak ve hız limitlerini aşmamak gerekiyor bence.

Rahmetli kardeşimiz;8/8 taksici kusurlu olmasına rağmen sürati 50-70 km/ civarında olsaydı kurtarabilirdi...kurtaramasa bile bir kaç ciddi kırıkla atlatırdı kazayı...

halepli
14 Aralık 2011, 00:05
bide kaçıyor ... işin aslısı arabadan inipte bakmıyor hayvan değil başka cins yaratık...ve sonunda yakalanıyor ...ya yazık 21 inde hayatın baharını yaşayan gence allahdan rahmet yakınlarına sabırlar versin

K o r @ y
14 Aralık 2011, 00:06
Çok feci bir kaza olmuş.Genç kardeşimize allah rahmet eylesin , sevenlerine sabır versin..
Başkada da diyecek bir şeyim yok , yorum yapmakta dahi güçlük çekiyorum ; çok üzüldüm

seza35
14 Aralık 2011, 00:10
Diyecek söz bulamıyorum. Resmen cinayet işlemiş şerefsiz. Allah geride kalanlarına sabır versin.

Mavi_Anahtar
14 Aralık 2011, 01:07
Herzaman söylerim taksi,dolmuş ve bayan şöförlere dikkat etmek lazım. Burada motorcu arkadaşımızın yapacağı pek birşey yokmuş tek suçu hız hızlı olmasa ölümlü kaza olmazdı . Ama tabiiki asıl suçlu müşteri kapma uğruna trafiği insanları hiçe sayan taksi sürücüsü . Daha geçen hafta bana da bir taksi çarpmıştı. Türkiyedeki bu sistem değişmediği sürece böyle gider. ALLAH rahmet eylesin

safakk
14 Aralık 2011, 01:24
türkiyede ehliyet sahiplerine özellikle ticari araç kullanıcılarına kaza kotası konulmadıkça bu adamlar böyle yapmaya devam eder

Misal ticariler için 1 yılda 5 kazadan fazla yaparsa ehliyet elinden alınıp tekrar eğitime tabii tutulup sınava girip çıkarttıracak ve yeni çıkarttığı ehliyette yıllık maks yapacağı kaza sayısı 3 olacak eğer bu seferde 1 yılda 3 kaza yaparsa ehliyet elinden alınacak özellikle bu durum ticari araç kullanıcılarında daha etkili olacağı kesin

Allah rahmeteylesin gittiği yer cennet olsun şehir içi hız sınırı 50 unutmayalım uygulayalım.

kefeeee
14 Aralık 2011, 01:40
Burası sanırsam kuruçeşme civarı. ben burda karlı bir akşam üstü giderken aynı model marka taksi banada aynısını yapıyodu şükür adamın arka köşesinden yanlaya yanlaya milimle geçtim. Sonra bir süre kendisini kovaladım ama kaçtı. Kuruçeşme tarafında özellikle bu şekilde manevra yapan araçlara çok dikkat etmeli arkadaşlar.

RruDeBoyY
14 Aralık 2011, 01:54
Allah Rahmet EyLesin KAlanlarına SAbır Versin TAmam Hızlı Olabilir Ama Böyle Geri ZEkalılar Olduktan SOnra 40 La giderken Altına ALırlar Yine ölürsün

Syanur
14 Aralık 2011, 02:56
Allah rahmet eylesin.

Hayatını kaybeden arkadaş oldukça süratliymiş. Yani duramayacak kadar. Taksicinin motoru fark edemediğini düşünüyorum. Elbette haklı bir tarafı yok, ancak bir de sizin gözünüzün içine baka baka üzerinize kıran/süren hayvanlar var. Bu sanırım o şekilde olmamış. Ancak yinede çok dramatik ve acı verici. Evet 8de8 haklı ölüm budur. Bende boşuna yeşil ışıkta bile sağımı solumu kontrol etmiyorum.

Ben videoyu defalarca izledim ve gördüm. Sevgili oocan abimizin dediği gibi kurtuluş olduğunu düşünmüyorum. Her 2 kameradan da nekadar süratli ve kaçış alanının nekadar dar olduğu bir kaza olduğu net. Ben bu süratte manevra yapabilecek bir insan değil motor düşünemiyorum. Zaten otobüs sol tarafı kapatıyor, sağa gitmesi neredeyse imkansız. Gitse bile ölümüne bir hamle olur, toparlaması çok çok zor. Simoncellinin ölümüne benzettim biraz, okadar yakın mesafeden önüne çıkıyor ki taksi, siz salisesinde gidona yüklenseniz de kontra yapsanız da motorun bunu uygulayacak mesafesi yok...

Şimdi düşündüm, belki çarpma anında motor üzerinde yükselseydi(motoru yatırmak yerine buna konsantre olmak yürek, refleks ve soğuk kanlılık ister sanırım), çarpma ile taksinin üzerinden fırlayıp asfalta düşerek sürüklenebilirdi. O zaman kurtulma şansı olurdu belki. Ama böyle doğrudan taksiye çarpmış ve büyük ihtimalle çarpmanın etkisiyle hayatını kaybetmiş. Allah rahmet eylesin...

Mengu16
14 Aralık 2011, 03:33
Kuruçeşme-Ortaköy arası gecekulüplerinin bol olduğu bir bölge ve o yol adeta taksilerin manevra sahası. Ben orda 50-55 km hızı geçmiyorum dümdüz yol diye yardırabilirim de ama kör noktası çok bi yol birde taksi kaynıyor. Arkadaşa Allah rahmet eylesin. O hız ne öyle ama ya :pr:

aggressive
14 Aralık 2011, 03:50
o caddeden sık sık geçiyorum taksicilerin orada bu haltı yediklerinin bilmekteyim.
bu tür yollarda aslında istanbulda ne gaz çekilir nede hız sınırına bakılır,

önünüze biri fırlayınca duracak kadar hızlı giden çok yaşar agalar.

trafik kuralı diye birşey yok bu ülkede çünki uyan yok
ölen arkadaşa çok üzüldüm ALLAH rahmet eylesin.geride kalanlarına sabır versin.

Raphae1
14 Aralık 2011, 04:56

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/86179-eyvahhhhh-sagdan-firladi-yola-ne-yapabilirim.htmlevet sağa manevra yapsa , sıyırma tekniği ile belki kurtulabılırdı. Allah Rahmet eylesin.

Bu hayvanlara çözüm yok orası kesin! Adam parasını trafikte kazanıyorya bütün karayolları onun malı. Herhangi bir yol tartışması içinde levyesi hazır arabasında

Diğer yandan ölen arkadaş 110 kmden aşşagı gitmiyor gibi 5-6 kere hızını hesaplayabilmek için izledim. o taksicilerin sürüsüne bereket olduğu yolda nasıl kendini güvende hissedebiliyor? 21 yaş ve Racing motor:pr:

Kazadada arkadaşı yanıltan tuzak gibi husus önünün 100 küsür metre açık olması:pr: Kendi şeridindeki araca göre durabilecek fren mesafesi var o anki hesabına göre:pr:

Adanada vefat eden basketbolcu arkadaşta şehir için gereksiz sürattliydi! Yol komple boş değilse böyle böyle kısa deparlar atıp bi anda 100-110 ları görmek çok sakıncalı.

21 yaşında alınan racing motorla yüzde doksanımız aynı hataları yapar zaten.

Ruhen yaşından olgun olan istisnai kişilerin dışında 20 yaşında Racing motor ölüm makinasından insanın elindeki bir bombadan farksız.Hocam ozaman bence birkez dah a izleyin . Taksi sola manevra yaptığında motorun farları ekrana giriyor. Taş çatlasın- 50-60 metre mesafe var ve eğer hızı dediğin gibi 100+ ise frenleme ile tamamen duramazdı belki, ama düzgün frenaj ile daha yavaş çarpabilirdi. . Tabi birde o ankı panıkle (bunu çoğu kişi yapabilir) frenlere asıldıysa ,tekerlekler kitlenmiş ve durma mesafeside artmıştır. Allah ailesine sabır versin.

Mengu16 ;
kuruçeşmeye motoru daha yenı aldıgım zamanlarda gıttım ve malatya plakalıydı sanırım sinyal dah ı vermeden hamle yapacagını anladım korna selektor yapmama ragmen u donusu yapmak ıcın yolu anıden ortaladı ve ben daha ozmnlar motoruma alısamadıgım ıcın frenlere asıldım ve ancak sofor kapısına yarım metre kala durabıldım. Arabada aıle var kufur etmedım ama bagırdım oldurcanmı bızı dıye , adam hatalı oldugundan yuzume bıle bakamadı kıtlendı.

engineers
14 Aralık 2011, 07:53
görüntüler
http://www.youtube.com/watch?v=sioCz7TYBbw&feature=youtu.be

örnek olarak ingilterede taksi şöförü olmak için bi ton eğitimler ve sınavlar gerekirken bizde taksici nasıl olunuyor ?

GP500-1st
14 Aralık 2011, 08:40
evet sağa manevra yapsa , sıyırma tekniği ile belki kurtulabılırdı. Allah Rahmet eylesin.

Hocam ozaman bence birkez dah a izleyin . Taksi sola manevra yaptığında motorun farları ekrana giriyor. Taş çatlasın- 50-60 metre mesafe var ve eğer hızı dediğin gibi 100+ ise frenleme ile tamamen duramazdı belki, ama düzgün frenaj ile daha yavaş çarpabilirdi. . Tabi birde o ankı panıkle (bunu çoğu kişi yapabilir) frenlere asıldıysa ,tekerlekler kitlenmiş ve durma mesafeside artmıştır.

Mobese kayıtlarında frame sayası düşük oldugundan hızı algılamak zor ama 2. kamera açısından vurduğu andaki hızı 60-70 km en az belli. 1-1.3 sn arası fren yaptığı görülüyor ki bu arada hızını 30-40 km yavaşlatması panik frenle normal değerler. yani 70+30 =100 km net hızı var fren öncesi malesef.

Eğer 70 le gidiyor olsaydı frenlemek için taksicinin şeridine girdiğini fark ettiğinde ortalama 1.1 sn civrarı değil 1.8-1.9 sn arası fren yapıcak süresi olurdu çarpışma gerçekleşene kadar. buda ona 50-60 km hız azaltma imkanı vereceğinden çarpışma hızı 20 km olurdu maksimum. Taksiciyi fark ettiği anda 25-30 metre mesafesi var çünkü. ve yüzde 90 yaşıyordu şuana

Yani kısaca 100 km yerine 70 le gitseydi hızının orantısından(1.5 katı zaman) daha fala zaman kazanması sözkonusu olurdu birim zamanda aldığı yol azaldığı için. buda yaklaşık 2 katı fren süresi demek.

o ekstra 30 km nin başımıza açtığı bela sanıldığından çok büyük arkadaşlar. Lütfen şehir içinde 60-70'i geçmeyelim.

Taksicide normal algıları içinde arkasından 100 km hızla bi araç geliceğini tahmin etmiyor o yolda hatalı manevrasını yaparken

Gencecik bi hayat söndü gitti hiç yere...

dersansport
14 Aralık 2011, 09:17
ne yazıkki genç arkadaş tecrübesizliğinin kurbanı olmuş,azıcık tecrübeli olsaydı bir taksicinin herhan herşeyi yapabiliceğini bilir ve zaten gidiş gelişli bir yolda yüksek süratle seyir etmezdi.Herkez racing ölüm makinesidir demiş racing motorların frenleri çok güçlüdür ve motorlarda kıvraktır ama üstünde tecrübesiz biri olursa işte sonuç ortada.Taksiciye birşey demiyorum onlar böyle ama bizim uyanık olmamız lazım ben istanbulda 80 i geçmiyorum oda çevre yoluna çıkarsam böyle ara yolarda değil 60 50 yi bile bazen zor geçiyorum.Çok ufk yaşlarda çok güçlü ve pahalı motorlara sahip oluyorsunuz çok yanış yoldasınız.Ben 40 ıma yaklaştım anca adam gibi bir motora sahip olabildim biraz emek harcayıp birşeylere sahip olmalısınz bu kadar erken yaşta 300 km hıza çıkan motorlar insanı öte dünyaya götürür.Arkadaşda babasıda bilinçsizmiş gene diyorum taksiciye lafım yok çünkü onları değiştiremeyiz bu eğitim meselesi ve burasıda türkiye

drsteel
14 Aralık 2011, 11:25
http://www.trafikhareketi.org/
trafikte sorumluluk hareketi. evet arkadaşlar herşeyi trafik polislerinden beklemeyeceğiz. kurala uymayan sevgilimiz, kardeşimiz olsa bile göz yummayacağız. kim kurala uymuyorsa onu şikayet edeceğiz. adam belki her hafta devlete yüklü cezalar ödeyecek. sonra ya akıllanacak yada maaşını her ay devlete geri yatıracak. adam şehir içinde 70 in üstüne çıktımmı yapacan şikayet. kaskı takmayanı gördünmü alacan plakasını yapacan şikayet. u dönüşü yapan taksiciyi 15 defa şikayet edilmiş olsaydı. yapamazdı korkardı. avrupada yaşayan arkadaşlar böyle anlatıyor. kurala uymazsanız trafik polisinden önce oradaki vatandaş şikayet ediyor. sonra postaya yüklü bir ceza. bu şekilde insanları trafik kurallarına uymayı öğretebiliriz.

MaxiBoost
14 Aralık 2011, 11:27
heralde kanunların bunlara tedbir alacağı yok bunu biliyoruz artık (sene 2012 neredeyse)
o it ... 1 sene bile yatmadan çıkar, belki hiç içeri bile girmez doğrumu ?

demekki türkiyede trafik kanunları değişmeyecek (tekrar yazıyorum sene 2012 neredeyse)
değişse çoktan değişirdi
o taksicinin %100 suçlu olduğu için alacağı ceza almanyada kaç senedir ?

hımm demekki bu iş kanunla olmayacak (bak son kez yazıyorum sene 2012 hala aynı)

sivil bir toplum örgütü kurulacak..
bu taksici ve minübüsçüler varya
bunları alıp, yakalayıp tek tek kafalarını patlatana kadar sopalarla güzelce bir döveceksin
ama ciddi sağlam dayak olacak, belini melini kafasını gözünü patlatacaksın .

her ay 50 tane minibüsçü it, taksici it, döv yeter
bakın bakalım 6 ay sonra nasıl oluyor trafik ?

kimse kalkıp bana insan hakları... eğitim ... bilmem ne zırvalarından bahsetmesin
hayvan dayaktan anlar,
dayağı yedimi aklı başına gelir, konuşmak vakit kaybıdır, özellikle bizim hayvanlar için .

frustrated
14 Aralık 2011, 11:45
bu hayvanları çalışma kampına kapatıp çalıştırmak lazım adam olana kadar. adam inmeye bile tenezzül etmiyorsa her şeyi hakediyor demektir.

Talhaboy
14 Aralık 2011, 12:07
Bu gibi yollardaki en büyük problemlerden biri de sağa park etmiş araçlar. Bu araçlar yüzünden sağ şeritten normal bir hız ile gidemiyorsun. Mecburen sol şeriti kullanıyorsun. Sol şeritte de hız limitine uyduğun zaman arkadaki araçların tacizleri başlıyor. Selektör/korna/sağdan geçiş vs. Arkadaki araca yol vermek için sağ tarafa yanaştığında da aniden açılan bir kapı ile karşılaşabiliniyor.

Kardeşimize Allah rahmet eylesin, kalanlara sabır versin.

Uğur Bilgili
14 Aralık 2011, 12:23
Motosiklet almak istediğini söyleyen kişiye "bizim bir tanıdık vardı motosiklet aldı öldü" denilebilecek bir hadise daha :( Allah rahmet eylesin. Bir şey diyemiyorum :jocolor:

sarıdev
14 Aralık 2011, 12:41
Motosikletimde 3 farklı taksiye ait boya izleri var.Birisi ani şerit değiştiren taksinin motor koruma demirime sürtmesi,diğeri ara sokaktan çıkan taksinin durmayıp eksoz koruma nikelajına çarpması diğeri yolcunun sol kapıyı aniden açması sonucu benim kapıya hafifçe dokundurmam.Allahtan bu saydıklarımın hepsi düşük hızlarda olan kazalar.Ceza bir yere kadar eğitim şart arkadaş işsiz güçsüz cahil adamların yaptığı en basit iş taksicilik ve minibüsçülük olan bir ülkede böyle kazaların olması çok normal.Ölen arkadaşın ailesine Allah sabır versin.

jeansatar
14 Aralık 2011, 12:42
ölen kardeşimize allah rahmet eylesin,
geride bıraktıgı ailesi ve sevenlerine de baş sağliği diliyorum,sabırlar versin rabbim çok zor bir durum çok zor :(

drsteel
14 Aralık 2011, 12:59
MaxiBoost arkadaşım sen sanırsam trafikte bir dolmuşcu veya taksici ile kavga etmedin galiba. kavgada tüm taksiciler durup senin üzerine yürür sen 10 kişiysen onlar yüz kişi gelirler. ayrıca böyle bir durumda hiç sucsuz insanları dövme olsalığında yüksek. bence trafik cezası en iyi ceza düşün adam her gün 100 defa trafik kuralını ihlal ediyor. bundan eminiz. her birey sorumlu davransa adamı şikayet etse en küçük ceza olan 69 tl den 50 ceza kesilse adama 3450 lira günde ceza öder sonra buna bir ay dayanır ikinci ay artık uslu olur.

lycantrophic
14 Aralık 2011, 12:59
İstanbul gibi bir yerde motosiklet kullanıyorken iki kat dikkatli olmak gerekiyor. Tam bir keşmekeş hali var ortada maalesef. Amerikada avrupada en ufak bir trafik ihlalinde hemen kameradan yakalayıp cezayı basıveriyorlar. Ama maalesef güzel ülkemizde trafik tam bir keşmekeş kim kime dum duma. Bu kadar kolay ehliyet alınırsa, ehliyet sadece formaliteden ibaret olursa, taksiciler dolmuşçuları denetleyen bir kurum olmazsa olacağı da budur ne yazık ki. Çocuğum olursa ilerde en az 25 yaşına gelmeden motosiklet almam, almasına da izin vermem açıkçası; bu çocuğun babası da feci vicdan azabı çekiyordur eminim. Geride kalanlara bol sabır, ne kadar kötü birşey gencecik yaşında seyahat etmeye çalışırken sönen bir hayat, bu kadar ucuz olmamalı yaşam. :(

brooklynnn
14 Aralık 2011, 13:51
istanbul trafigini dun bizzt yasadim
cok korktugum icin surekli temkinliydim kocaelide bu kadar dikkatli kullanmiyorum normalde
taksiciler dolmuslar surekli taciz halinde
cok fazla problem yasamadim ama yokus yukari cikarken dibime giren taksici sabirlari zorladi
e5te cok fazla problem yasamadim bana mi oyle geldi bilmiyorum sikistiran eden yoktu
Sikistirmalarina izin vermemeye calistim seritte surekli saga sola gittim v.s.
Faydasi oldugunu dusunuyorum
Seritte sabit durmayin sag sol surekli hareket halinde olun benim tavsiyem :)

Serdarrr
14 Aralık 2011, 13:59
Otomobil kullanırken 24 saat farlarım açıkık olamsına rağmen gündüz gözüyle dahi sola U dönüşü yapan araçlar sayısız defa önüme benzer biçimde atlamıştır. ya da aynaya bakar son aracın geçtiğini zanneder ama bir araç daha vardır. O yüzden arabayla bile hep kornayla yaklaşırım bu manevrayı yapanlara. Bunu hepimiz tecrübe etmişizdir.
Aynaya bakan kişi özellikle karanlıkta ve karmaşık bir trafikte çift ışık hüzmesine şartlandığı için tek farla gelen motosikleti büyük ihtimal fark etmeyecektir.
Bu taksicinin yerine hangi taksiyi koysanız %99, dolmuş %110, hususi otomobil sürücüsü %75 ihtimalle o motosikletin gelişini fark etmeyecektir.
Kaçmasına gelince, insansa %100 durur.

Ben hızının 50-60'ın üstünde olduğunu sanmıyorum, çünkü kamera dik bir açıyla bakıyor, bize hızlı gibi geliyor. 100ün üzerinde olsa güvenlik kamerasının motorun gelişini yakalaması mümkün değil. Bu arada bunun şans eseri kameraya yakalanmış bir olay olduğunu, yalnızca bu yüzden haber değeri taşıdığını unutmayalım..

Ben geceleri çok korkarak kullanıyorum, size de tavsiye ederim. Bildiğin halde korkuyorsan bu iyidir.

Kardeşimize Allah rahmet eylesin...