PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Osram H4 60\55W Night Breaker Plus ve 12V 7A akü

kerem182
10 Aralık 2011, 19:56
Değerli arkadaşlar,

Hepinize selamlar.

Cahilliğimi ve bu konudaki bilgisizliğimi mazur görün lütfen, size danışmak istediğim bir konu var.

Başlıktanda anlaşıldığı gibi, motorun aküsü 12v 7a, mevcut farımdan memnun değilim, yeteri kadar aydınlatmıyor. Osram H4 60\55W aldım bugün. Henüz montajı yapmadım.

Size sormak istediğim, mevcut ampül 12v 35w, bu 60\55W ampül akümü zor durumda bırakırmı?
Kullanabilir miyim? Aküye bi zararı olduğunu nasıl anlarım?
Mevcut elektrik tesisatında sorun çıkar mı? yangın falan gibi sorunlar yaşar mıyım?

Tecrübe, bilgi ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla.

necatik35
10 Aralık 2011, 20:03
Evet akünü çabucak boşaltırsın.Motosikletlerde genelde 35 waat ampul kullanılır ve mutlaka belirtilen değerde ampul kullanılması gerekir.

kerem182
10 Aralık 2011, 20:30
teşekkürler cevap için İlhami abi. ama bu farlar çok yetersiz ve tehlike yaratıyor

necatik35
10 Aralık 2011, 20:45
teşekkürler cevap için İlhami abi. ama bu farlar çok yetersiz ve tehlike yaratıyor
Evet Mc nin farların yetersiz.Farı mümkün olduğu kadar aşağıya indir.Daha iyi netice alırsın.
ben zenon taktırdım,ancak ondan bile memnun değilim.Far biçimsiz ve ışığı iyi yansıtmıyor.
Görünüşü güzel olmasa söküp atacağım o farı :)

kerem182
10 Aralık 2011, 22:17
abi ben daha önce zn 125 kullanmıştım. onu 2 sene kadar 55w ampülle kullandım. hiç sorun çıkmadı. bunda kullanmaya çekiniyorum biraz. fikir almak istedim.
zenon farla ilk 1-2 dk ısınana kadar 75-80 w çekiyo diyolar, sonra azalıoyrmuş aküye binen yük. doğrumudur abaca?

---------- Post added at 20:17 ---------- Previous post was at 18:53 ----------

fikir vermek isteyen var mı arkadaşlar ?

-unnamed-
10 Aralık 2011, 22:23
en basitinden far tasını eritebilir o sıcaklıkla...
internette bi araştırma yap istersen....

kerem182
10 Aralık 2011, 22:37
internette araştırdım biraz, ama çok fazla bilgiye ulaşamadım aslında. eğer motorunda kullanan varsa fikir verir dşye düşünmüştüm.

immortalboss
10 Aralık 2011, 22:51
Ben anlatayım size biraz.Ben bir ara xenon işine çok niyetlendim.Mercek yapacak tecrübem yok.Ve bulunduğum yerde de bunu yapacak yoktu.Ondan ziyade motosikletin parçasını şimdi bozmak istemedim.Far taşın eriyebilir,ya da elektrik tesisatını yakabilirsin.Bu da belki bir yangına neden olabilir.Şimdi 35 watt ve 55 watt arasında fark büyük.Onun yerine bir adet daha far alıp xenon,mercek uygulaması ve sıfırdan tesisat yapmak daha iyi olabilir.7 amper için bir şey diyemem.Büyük akü alma imkanınız varsa daha iyi olur.Bu da masraf demek tabi.Ben xenon yapma işinde değişmesi gereken parçaları istemiştim sonuç şöyle.
Mercek alınacak,
Xenon alınacak,
Yeni kablo ile tesisat döşenecek,
Orjinal far kütüğü bozulmasın dersen yeni alınacak,
Aküyü şarj eden parça değişecek büyük olanıyla...Ustam liste böyle...Bütün tesisat sağlıklı olsun diyorsan böyle yapmak gerekiyor.Benim tavsiyem pek kurcalama derim.Ya da hazır kitler vardı.Ybr farı için gördüm.Xenon,mercek,ve kablolarıyla 180 liraydı.Bir de angel eye vardı sanırım.Şimdiden kolay gelsin. :)

kerem182
10 Aralık 2011, 23:00
fatih çok teşekkürler verdiğin bilgiler için. anlaşılan ben kör kör kullanmaya devam edicem motoru :)

immortalboss
10 Aralık 2011, 23:13
Dostum motosikletin S2 ampül mü kullanıyor.Bende de var aynı ampülden.Ben cub kullanıyorum.O yüzden motosikletime pek parça takacak yer yok.Ancak şöyle yapabilirsin.Biraz elektronik bilgisi ile power led,diyot,sigorta vs...Bir koruma demiri alır takarsın bunları üzerine.Araya kaliteli su geçirmez bir anahtar.Bir sigorta...Tesisatı da direk aküden çekersin.Hem motora zararı olmaz,hem de aküye... :) Mucit İrfan'a bir danış derim.

kerem182
10 Aralık 2011, 23:24
sis farı gibi diyorsun, koruma demirine, ledler o kadar aydınlatır mı? bide masraf çol olur mu diye düşünüyorum. bu ampül olsa iyiydi 14 liraya çözülecekti sorun :)

dediğin gibi bişi yapmak gerek o zaman fatih.

immortalboss
10 Aralık 2011, 23:29
Power led olur.Forumumuzda kendin yap sitesinde vardı sanırım.Linke bakar koyarım olmazsa.14 lirayı geçeceği kesin. :) Koruma demiri var mı senin motosikletin? Eğer varsa biraz kablo,anahtar,power led,soğutucu plaka,sigorta lazım...Diyot da kullanılıyor sanırım.(Elektronik işinde pek iyi değilimdir.)
Al müdürüm.Link burada.Faruk abi ile irtibata geçebilirsin.
http://www.motosiklet.net/forum/mt-kendin-yap-%5Bdiy-do-it-yourself%5D/94229-ledten-elektronikten-anlayanlar-bu-led-far-mumkunmu-2.html

kerem182
10 Aralık 2011, 23:57
eyvallah fatih, çok saol. biraz araştırma yapim ben bu konuda :) ellerine,emeğine sağlık. ilgin için çok teşekkürler.

---------- Post added at 21:57 ---------- Previous post was at 21:51 ----------

dikkat edersen hocam, ikinci sayfada mayıldız isimli kullanıcı yazısında, farı değiştirdiğini söylüyor. bahsettiği ampülde benim dediğim ampül. ben ona özelden bi sorim bakalım :)

mayildiz
11 Aralık 2011, 01:43
Özelden cevapladım birde buradan cevaplayım :)

Öncelikle benim motorsikletim zaten 55watt idi, sadece far ampülünü osram aldım gayet memnunum diger H4 lerden daha iyi.
Ayrıca kendin yap bölümünü incele orada power led montajına dair bilgiler var. Ben yaptım, onun da epey faydasını gördüm.
Sonuç olarak, far ampülünü 35 watt osram night breaker ile değiştir ve üçerli iki tane power led modül al koruma demirine yada uygun bir yere montajla.
Power ledler için aküden doğrudan bir kablo çek ve bir anahtar ve bir sigorta ile bağla. Aydınlatman gayet iyi olacak.
Sakın bunlarda yetmedi deme (diyeceğini sanmıyorum zaten) çünkü mevcut motorun ile daha iyisi malesef ekonomik ve sağlıklı olmaz.

Üretilen elektrik, tüketilen elektrik değerlerini orantılı arttırsan bile bu enerjinin iletildiği elektrik tesisatınıda uygun oranda büyütmen gerek. Tüm bunlar zaten motorunun yarı parasına denk gelebilir. :)

Başta belirttiğim gibi far ampülünü değiştir, iki tanede 3'erli power led+lens takımı al tamamdır. Ledleri ve lensleri karaköyde bulursun.
Modern kaldırım mühendisliğinin vardığı son nokta budur.

Ben sana malzeme listenide yazayım karaköye gidince bunları temin et.

2 tane 3'lü power led PCB (Bunlar ledlerin üzerine lehimleneceği alüminyum daire biçimli levhalar)
2 tane 3'lü dar açılı lens 15-30 derece arası olabilir. (Bunlar PCBye lehimlenmiş ledlerin önüne takılan merceğe benzer plastik camlar.)
2 tane 12 volt power led sürücüsü (voltaj değerlerini düzenlemek için sisteme eklenebilir, bunlar olmadanda olur ama olsa daha iyi olur)
1 adet eletkrik anahtarı
1 adet otomobil tipi iki bacaklı sigorta ve yuvası
Bir miktar kablo (çok ince olmasın)

Tüm bunları bitirince ledleri içine koyacağın su geçirmez bir kutu yada far çanağı gibi bişeye ihtiyacın olacak.
Sirkecide uyduruk sis farları var. öyle bişey alıp için oyup ledleri monte edebilirsin, yada evde plastik bir kaptan kendin imal edebilirsin.

Ledlerin toplam maliyeti en fazla 30 TL falan tutar. Hadi sana kolay gelsin.

canekin
11 Aralık 2011, 02:29
Ben sana malzeme listenide yazayım karaköye gidince bunları temin et.

2 tane 3'lü power led PCB (Bunlar ledlerin üzerine lehimleneceği alüminyum daire biçimli levhalar)
2 tane 3'lü dar açılı lens 15-30 derece arası olabilir. (Bunlar PCBye lehimlenmiş ledlerin önüne takılan merceğe benzer plastik camlar.)
2 tane 12 volt power led sürücüsü (voltaj değerlerini düzenlemek için sisteme eklenebilir, bunlar olmadanda olur ama olsa daha iyi olur)
1 adet eletkrik anahtarı
1 adet otomobil tipi iki bacaklı sigorta ve yuvası
Bir miktar kablo (çok ince olmasın)

Tüm bunları bitirince ledleri içine koyacağın su geçirmez bir kutu yada far çanağı gibi bişeye ihtiyacın olacak.
Sirkecide uyduruk sis farları var. öyle bişey alıp için oyup ledleri monte edebilirsin, yada evde plastik bir kaptan kendin imal edebilirsin.

Ledlerin toplam maliyeti en fazla 30 TL falan tutar. Hadi sana kolay gelsin.

ben bu ürünleri 6'şar ledli yani 6 sağa ,6 sola olacak şekilde 12 tane 1 watt power led olarak aldım.
12 power led (1watt)+2 tane 6 lı pcb+2 tane 35derece lens hepsine 25TL verdim. ayrıca devre yerine pcb üzerinde değşiklik yaparak ve taş direnç ekleyerek 12 voltta çalışacak halede getirdiler sağolsunlar. tek eksiğim güzel bir far tası, 1 anahtar ve sigorta,biraz da kablo :)

toplam 12 power led le oldukça memnun olacaksın.

Süvarİ
01 Ocak 2012, 01:23
ben bu ürünleri 6'şar ledli yani 6 sağa ,6 sola olacak şekilde 12 tane 1 watt power led olarak aldım.
12 power led (1watt)+2 tane 6 lı pcb+2 tane 35derece lens hepsine 25TL verdim. ayrıca devre yerine pcb üzerinde değşiklik yaparak ve taş direnç ekleyerek 12 voltta çalışacak halede getirdiler sağolsunlar. tek eksiğim güzel bir far tası, 1 anahtar ve sigorta,biraz da kablo :)

toplam 12 power led le oldukça memnun olacaksın.

kardeş bende powerled yapmayı düşünüyordum hatta basit birşey değil projektör gibi olacaktı diyebilirim.
12 adet 3w powerled kullanacaktım. ısınma problemine karşı üzerine monte edeceğim aluminyumu kendim tasarlayıp şekillendirecektim. sürücü devresi de kullanırsam tamamen sağlıklı olacaktı.
fakat sonradan şunu düşündüm. 35w normal far birde benim yaptığım toplamda 36w lık poverled in çektiği akım ( 12adet x 3w = 36w) 70w gibi bir güç harcayacak normal farı kapatıp ledleri açmak kötü bir görüntü olacağından tercih edilmeyecektir.

sende 35 watt ın üstüne 12 watt daha eklemişsin. 47 watt lık enerji harcayacaksın. 47w da problem çıkarmayan sistem, 55 wattlık osram night breaker olsa veya philips motovision olsa yine pek bir sorun çıkarmayacaktır diye düşünüyorum. bu sıralar fazla düşünüyorum bu konuyu artık canıma tak etmiş durumda. 1 haftaya kalmaz 55w lık bir ampülü takıcam :D apachenin parçalarıda pahalı ama hayırlısı olsun diyelim. çok çok statör değişecektir tahminime göre :D ( fiyatı hakknda fikri olan var mı )

cakmak3306
01 Ocak 2012, 01:31
Bi sıkıntı çıkarmaz. Gündüz farın kapalı olursa hiç bi sıkıntı çıkmaz. Sadece zamanla far tasın aşırı sıcaktan ericektir. Bunu göze almalısın.
12 V 5 Ah akulu motorumla 2 sene kullandım 55w ampulu. Bi sıkıntı yasamadım. Sadece montaj ederken röle kullan yeni bi hat çek. Ben hem uzun hem kısa far için 2 adet role kullanmıstım.
Tesisatı da kendım çekmıstım. Hiç bi sıkıntı yasamadım.

Süvarİ
01 Ocak 2012, 01:34
Bi sıkıntı çıkarmaz. Gündüz farın kapalı olursa hiç bi sıkıntı çıkmaz. Sadece zamanla far tasın aşırı sıcaktan ericektir. Bunu göze almalısın.
12 V 5 Ah akulu motorumla 2 sene kullandım 55w ampulu. Bi sıkıntı yasamadım. Sadece montaj ederken röle kullan yeni bi hat çek. Ben hem uzun hem kısa far için 2 adet role kullanmıstım.
Tesisatı da kendım çekmıstım. Hiç bi sıkıntı yasamadım.

bende röle koycam banane :D

piyanist_irf
01 Ocak 2012, 11:13
Dostum motosikletin S2 ampül mü kullanıyor.Bende de var aynı ampülden.Ben cub kullanıyorum.O yüzden motosikletime pek parça takacak yer yok.Ancak şöyle yapabilirsin.Biraz elektronik bilgisi ile power led,diyot,sigorta vs...Bir koruma demiri alır takarsın bunları üzerine.Araya kaliteli su geçirmez bir anahtar.Bir sigorta...Tesisatı da direk aküden çekersin.Hem motora zararı olmaz,hem de aküye... :) Mucit İrfan'a bir danış derim.

fatihim bu konuyla alakalı şu an iş üzerindeyim yeri zamanı gelince buradan tüm detay ve püf noktaları en ince ayrıntısına kadar paylaşacağım fakat kısaca söylemem gerekirse benimde düşündüğüm nokta akümün küçük ebatlarda olması ancak bilinçli kullanıldığında , gerektiği yerde...

güzel bir sistem yapacağım ki o mercekli dediğiniz 250 lira gibi fiyatlara satılan alman malı farlara 4 gömlek fark atacağından benim şüphem yok :)

ancak görüntü itibari ile ve motosikletine göre değişmesiyle birlikte biraz kabaca duracakları kesin ama onada bir çare düşünüyorum şu an ,

ve aklına takılan arkadaşlar için bildiğim kadarıyla 55 watlık 2 adet far benim akümü zorlayacak ancak temiz bir tesisat işçiliği ve yerinde bilinçli kullanımla bu sorunun hallolocağından eminim en azından hava atmak için değil , ihtiyaç duyduğumda önüm sağlıklı bir şekilde aydınlatması yeterli, ki cbf nin aydınlatma polemiği halen devam etmekte ,

beklemede kalın üzerinde çalışmalarım sürüyor...

K o r @ y
01 Ocak 2012, 11:45
fatihim bu konuyla alakalı şu an iş üzerindeyim yeri zamanı gelince buradan tüm detay ve püf noktaları en ince ayrıntısına kadar paylaşacağım fakat kısaca söylemem gerekirse benimde düşündüğüm nokta akümün küçük ebatlarda olması ancak bilinçli kullanıldığında , gerektiği yerde...

güzel bir sistem yapacağım ki o mercekli dediğiniz 250 lira gibi fiyatlara satılan alman malı farlara 4 gömlek fark atacağından benim şüphem yok :)

ancak görüntü itibari ile ve motosikletine göre değişmesiyle birlikte biraz kabaca duracakları kesin ama onada bir çare düşünüyorum şu an ,

ve aklına takılan arkadaşlar için bildiğim kadarıyla 55 watlık 2 adet far benim akümü zorlayacak ancak temiz bir tesisat işçiliği ve yerinde bilinçli kullanımla bu sorunun hallolocağından eminim en azından hava atmak için değil , ihtiyaç duyduğumda önüm sağlıklı bir şekilde aydınlatması yeterli, ki cbf nin aydınlatma polemiği halen devam etmekte ,

beklemede kalın üzerinde çalışmalarım sürüyor...

slm irfan aga.. bana gösterdiğin mercekten mi bahsediyorsun? bende isterem.. :cherry:

maxi97
01 Ocak 2012, 12:47
park lambaları gösterge lambaları gibi küçük lambalar 3-5w çekiyor. bunları led lambalarla değiştikten sonra 55w lamba takmanın zararı olmaz; 6 ay far açık gezdim zc ile. bir yerden kısıp bir yere harcadığımızdan aküye ve tesisata bir şey olmuyor. power led için devreyle falan uğraşmaya gerek yok. elektrik toptancılarında 3x1 power led spot lambaları var. 12 dc voltla çalışanı da(motosiklet, otomobil) 220 ac ile çalışanı da (ev, iş) var. herşey hazır. sadece 2 kablo bağlayacaksın.

eğer bu lambaların ileriyi aydınlatmasını istiyorsan uygun açılı lensleri karaköyde bulabilirsin. bu dediğim malzemenin lenslerini değişebiliyorsun.

sahibinden.comda 3x1 power led diye aratırsan bu dediğim malzemeyi bulursun.

Süvarİ
01 Ocak 2012, 13:25
hiç bir yerde 3w powerled uygulaması bulamadım. gözüne çarpmış olan varsa link verebilir mi. + lar ı- leri nelerdir anlatan birisi yok mu :)