PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsiklet Aldım Süremiyorum

KanJuiS
09 Aralık 2011, 23:46
Merhaba abiler Ben bir tane Mondial 125 aldım 3 gündür trafiğe çıkmaya korkuyorum adeta Arabalar Üstüme geliyor sanki sıkıştırıyorlar sizdede böyle bir sorun varmı motorsiklet kullanan biri değilim ilk motorum ?

Zodium
09 Aralık 2011, 23:46
ehliyetin varmi.

KanJuiS
09 Aralık 2011, 23:48
Var neden sordun.. kurallara uyan biriyim ama kimse uymuyor

mekan67
09 Aralık 2011, 23:57
bu da gelir bu da geçer:cat:

m.şanveren
09 Aralık 2011, 23:58
Motoru götür geri ver:cat: VE hayatta kal

arca94
09 Aralık 2011, 23:59
Ben ehliyetimi geçen hafta aldım rahat rahat gezerim diyordum ama.. Bu memleket sığır kaynadığı için zar zor geziyorum.. Korka korka, paylaşıyorum yani korkunu..

KanJuiS
09 Aralık 2011, 23:59
Siz çok güzel yardımcı oldunuz.. :)

siyahatmaca
10 Aralık 2011, 00:00
Zamanla alışırsın, yol ve trafik tecrüben olur. Dert etme..
Kuralların dışında ayrıca doğru sürüşü yapman lazım. Arabalar ve yayalar seni dikkate almazlar.
İlk başlarda korku sana çok şey öğretir, devam...

syn022
10 Aralık 2011, 00:01
Ben ehliyetimi geçen hafta aldım rahat rahat gezerim diyordum ama.. Bu memleket sığır kaynadığı için zar zor geziyorum.. Korka korka, paylaşıyorum yani korkunu..

Lüleburgaz'da çoban çok. Aman dikkat edin bende ilk motorumu ordan aldım. Emniyete giderken ayrılan yoldan önüme çıkıyorlar epey sorun olmuştu.

KanJuiS
10 Aralık 2011, 00:03
Devam etcem inş bunu atlatırım yoksa motorsiklet satcam sıfır aldım motorsikleti ona yanıyorum

syn022
10 Aralık 2011, 00:04
Merhaba abiler Ben bir tane Mondial 125 aldım 3 gündür trafiğe çıkmaya korkuyorum adeta Arabalar Üstüme geliyor sanki sıkıştırıyorlar sizdede böyle bir sorun varmı motorsiklet kullanan biri değilim ilk motorum ?

Trafiğe çıkma böyle pazar alanı falan bul çalış azcık sonra yavaş yavaş çıkarsın trafiğe.

mekan67
ilk olarak sakin yerlerde kullan motoru.dur kalklara manevralara alıştır kendini.ben motora bınmeye korkardım.hatta kendı motorumu almadan arkadasın motorundan düşmüştüm.ama azmettım hırs yaptım cok sukur bı sıkıntım yok şimdi...bi anda olmaz yanı bu işler

immortalboss
Aramıza hoşgeldin. :) Korkutmak gibi olmasın ama gördüklerin daha göreceklerinin yanında hiç bir şey...Sana doğru bakıp seni görmüş gibi yapan arabalara aldanıp benim gibi vw amblemi burnunun dibindeyken açma gözlerini. :) Sen dikkatli ol.Onların hatalarını da telafi etmeye çalış.Zamanla alışıyorsun.Ama şöyle söyleyeyim aslında alışmayıp bunları her fırsatta garipsemek daha iyi.Trafikte önce kendini,sonra başkalarını korumayı düşün.(Otomobil için konuşuyorum.) Asla korkma.Bu sana daha çok zarar verir.Dikkatli ol.İnşallah bir gün biz de büyük araçların motosikletlere yol verdiği bir ülkede yaşayacağız. :) İyi forumlar.

_w_
10 Aralık 2011, 00:06
En dikkatli sürücü yeni sürücüdür. Çünkü korku hakimdir. Sizin durumunuza gelınce . Başta Ara sokaklarda boş arazilerde kullan. Sonra zaten kendiniz cadde trafiğne çıkmak isticeksiniz.

safakk
10 Aralık 2011, 00:07
kornanı sellektörünü nerde nasıl kullanacağını ve diğer sürüş tekniklerini okumalısın ayrıca trafiği okumak denilen alışkanlığı herkesin doğuştan kazandığı bir yetenek olmadığı gibi hepimiz irili ufaklı kaza yapmışızdır ve tecrübe yenilen kazıkların bileşkesidir misali öğrenmişizdir trafikte ne yapacağımızı.

Korkma ancak tedbiri kuralları elden bırakma ve bol bol oku böylece güvenin gelecektir.

Not: önce ara sokaklarda motoruna alış motorunun frenine gazına hakim ol sonra trafiğe çık ehliyet herşey demek değil ne yazıkki

Hayırlı olsun güle güle kullan :)

KanJuiS
10 Aralık 2011, 00:09
Tşk ederim Içimi rahatlattınız..

mekan67
10 Aralık 2011, 00:12
rahat ol tabı ya.atla motoruna ver aragazını yak sigaranı at havanı :flower:

KanJuiS
10 Aralık 2011, 00:14
Mekan67 sn yapıyormusun bunları Trafik Canavarı gibisin..

mekan67
10 Aralık 2011, 00:23
:cyclopsan işin şakası bu tabıkı de.yanı korkulacak bısey yok.hemen trafıge cıkma kalabalık yerlere yanı.zamanla alısacaksın elbette biiznillah

KanJuiS
10 Aralık 2011, 00:26
:) Bende şaka yapıyorum Bu forumun en sevdiğim yanıda bu çok sıcak kanlılar tşk ederim yorumlarınızdan dolayı

mekan67
10 Aralık 2011, 00:30
hahahah cok sakacısın yahu :cherry:

halepli
10 Aralık 2011, 00:31
alışırsın merak etme tedirgin ve panik yapma

Zodium
10 Aralık 2011, 02:11

ehliyetin var motor almissin ve kullanamiyorsun garip gercekten neyse alisirsin zamanla.

askon
10 Aralık 2011, 02:29
motosıklet kullanırken kaza nasıl yaparım değilde kaza nerden gelır durumlarını öğrenmek gerekır .
bununla ilgili binlerce örnek var ama bunları yaşayarak ve dıkkatli olarak ve korkarak öğrenıyorsun anlaman için bır örnek yeşil ışıkta ilk gecen arac sen olma çünkü kırmızıda gecen başka öküz vardır altında kalırsın ALLAH korusun
motosıkletıni muhakak bütcene uygun ve beğenerek almışsındır onunla cok vakıt gecır birbirinize alışın aman dikkat o yabancı sen yabancı bu işi gözden uzak trafıkten uzak boş alanlarda yapın
ani önünüze bir yaya yada arac fırlamış gıbı hayal edın ve frenleme calışması yapın bunlar cok olur
korkun belki inanmayacaksın ama ben 10 senedır korkuyorum ama hiç korktuğumu bellı etmıyorum ve bazen motosıkletın üzerınde unutuyorum
yol okumayı öğrenın kalabalık trafığın içine gırdiğinizde motosıkletınızı nereye yönlendıreyım ben ne tarafa gıdeyım nerde durayım demeyın gözünüzün gördüğü aklınızın kestiği yerde olun ve asla unutmayın siz görünmezsınız sizi kımse görmez
bence işin aslı motosıklet kullanmaktan zıyade trafiği kullanmayı öğrenın
tam tersi şöyle düşünün otobüs ehlıyetı aldınız ve ılk defa şehırde otobüs kullanacaksınız onda da aynı sorun var kocaaa otobüsü nasıl götüreceğim nerden döndüreceğim trafiğin içinde ona nasıl yer bulacağım gibi tek far o görünen siz ise görünmeyensınız bunu asla unutmayın

Mengu16
10 Aralık 2011, 03:36
En dikkatli sürücü yeni sürücüdür. Çünkü korku hakimdir. Sizin durumunuza gelınce . Başta Ara sokaklarda boş arazilerde kullan. Sonra zaten kendiniz cadde trafiğne çıkmak isticeksiniz.
Ne zaman korkarak motor sürsem daha çok sorun yaşıyorum, bu nedenle ya korkmadan motora biniyorum, korkuyorsam binmiyorum yada sağa çekip 20-30 ile gidiyorum. Korkarak hızlı gitmek, trafiğin olağan akışına dahil olmak kazaya davetiyedir.

Non-Quattro
10 Aralık 2011, 13:36

Eger motor üzerine bir eğitim alamiyor isen internetin nimetlerinden yararlanman gerekiyor. Nerede yaşadiğin hakkinda pek bir bilgimiz yok eğer istanbulda yaşiyorsan. Trafikte aralara girmemeni tavsiye ederim 2-3 hafta. Okumayi seviyorsan http://www.motosiklet.net/forum/donald-duck/ kismindaki paylaşimlari sırasiyla okursan cok yardimci olucagina inaniyorum bir cok şeyi ordan okuyabilirsin kisa kisa zevklidir canını sıkmaz okurken onlarin baya bir etkisi olucaktir kapali bir alanda ordaki yazilanlari denemeni tavsiye ederim taşlar koyup aralarindan dolaşabilirsin falan çevre ile iltişimini geliştirmelisin. İstanbul içinde oturuorsan pazar günleri beraber sürüş yapabilirz. İstersen yardimci oluruz motor tutkunu kardeşimize

serkanADH13
10 Aralık 2011, 13:46
ehliyetin varmi.

demekki neymiş,
ehliyetin varsa direksiyonun yanındaki ehliyet yuvasına yerleştireceksin ve ''otomatik pilot ehliyetle kullan DİYECEKSİN'' :)

Arkadaşlar artık pek çok kursta motor sürme dersi verilmiyor,
bu kadar EHLİYET AL diyoruz fakat kursa giden bi yakınınız ile hiç kursa gittinizde hocalara ''HOCAM MOTOSİKLET DİREKSİYON DERSİ VERİYORMUSUNUZ'' diye sordunuzmu???

işte arkadaşın ehliyeti var!!!
şimdi ne olacak???
trafiğe gözü kapalı çıkacak ve sonuç HÜSRAN,
__________________________________________________ __________________________________________________ __________
Kanjuıs
Arkadaşım çevrende motosiklet sürmeyi bilen tanıdıkların varsa yardım iste,
hatta sen olan birilerinin yanına otobüsle minibüsle vs git 3.5 gün öğretsinler,
yada eğer ist'da ise adresi vereyim yanıma gel,
yada müsait olduğumda ben geleyim yardımcı olayım...

yok öylede olmaz dersen eğer,

http://www.honda.com.tr/m_motosiklet_egitim_merkezi_nedir.aspx

Buraya başvurabilirsin...
ayrıntılar Link'te...

ersin90
11 Aralık 2011, 02:29
Kendini ve Motorunu görünmezmiş gibi düşün...Sağında solunda önünde hiçbi araba seni göremiyomuş gibi düşün...ve öyle sür..çok dikkatli ol
Zira bi çok 4teker sürücüsü motosikletliyi görmez,görsede motosikletliye saygı duymaz,acımaz,affetmez...sonra ya altına alır çiğner yada sıkıştırır ,çarpar...

dionysos06
11 Aralık 2011, 02:53
Hocam lütfen bulunduğunuz şehirde extradan sürüş eğitimi veren bir kurs bulun ve kurstan güzel sağlıklı bir eğitim alıp öyle çıkın trafiğe ;)

TutkuluAcemi
12 Aralık 2011, 00:29
ehliyetin varmi.

Sayın arkadaşım yazım kurallarına dikkat edersen sevinirim.

Bu arada trafikte uyanık olacaksın sen onların üstüne üstüne gideceksin zamanla alışırsın.

RruDeBoyY
12 Aralık 2011, 00:36
başta bisiklete binmek lazım aslında sonra motora geçince hiç olmassa trafik bilgin oluyor o kadar sıkıntı çekmiyorsun

Bahoz
12 Aralık 2011, 17:08
bende yeni aldım Yamaha ybr esd 2012...
Trafikte kullanmaya alışmaya çalışıyorum... Depo kılıfı bana lazım... nerden bulabilirim.

ozrace
12 Aralık 2011, 17:15
korkunun ecele faydası yok...bu iş otomobil kullanmak gibi cesaret istiyor.şahsen ben ilk motorumu teslim aldım ve kendime böyle söyledim.Bismillah deyip çıktım yola yavaş yavaş eve gittim.sonra hemen alıştım.ayrıca trafik tecrübesi şart bence.yani daha önce otomobil kullanmış biri daha rahat kullanır diye düşünüyorum.şahsen benim otomobil kullandığımdan trafik tecrüben vardı hiç zorluk çekmedim.çünkü kimin ne yapacağını tahmin edebiliyorum trafikte...

huceyn
12 Aralık 2011, 17:54
zamanla alışırsın. ben küçük yaşlardan beri trafikteyim ara vermiştim sonra bile çekince oldu ama geçiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:52 ----------

ehliyetin varmi.
trafik polisi misin?:sunny:

Onyx250
12 Aralık 2011, 18:29
bana da olmuştu ilk kez motoru kullandığımla... biraz denge ile alakalı bişey... motorda dengen sağlamlaştıkça manevra kabiliyetin de iyileşiyo ve bununla beraber gözün o kadar korkmuyo artık.. geçer zamanla

truveo
12 Aralık 2011, 18:40
boş yollarda bol bol sür biraz alış kendine güvenin artsın sonra rahat olursun trafikte

KanJuiS
12 Aralık 2011, 18:59
Yorumlarınız Için Tşk ederim Akşamları Sürüyorum Alışmaya Çalışıyorum ama Hep Trafik Polisleri Durduruyor burda Akşamları adana Çakmak Cad.. Çıkana kadar Rahat bir trafik polisi durduruyor..Çok zevkli bir şeymiş bu motorsiklet

excavatus
12 Aralık 2011, 19:15
Gelişmiş motosiklet sürücülüğü mü ne.
Öyle bir kurs veren bir abim vardı bana da özel olarak ders vermişti zamanında.
Onun bir sözünü hatırlatmak isterim...

Motorun üzerindeyken, dururken, giderken, hızlıyken, yavaşken...
Eğer içinde korku yoksa, aklına her an, yok şu çıkabilir, yok bu üstüme kırabilir, yok bu yaya yola atlayabilir, yok bu virajdan sonra çukur olabilir.. lan o yoldaki mıcır mı? aha o kamyon sollamaya mı çıkacak gibi.. korkular düşünceler gelmiyorsa... in o motordan

demişti bana. .Motorun üzerinde belirli bir miktar korkun olmalı, bu senin dikkatini ayakta tutan en önemli şey olacaktır...

demişti...

Özetle.. korku iyidir. Çok fazla olmadığı sürece.

KanJuiS
13 Aralık 2011, 00:05

Eğer içinde korku yoksa, aklına her an, yok şu çıkabilir, yok bu üstüme kırabilir, yok bu yaya yola atlayabilir, yok bu virajdan sonra çukur olabilir.. lan o yoldaki mıcır mı? aha o kamyon sollamaya mı çıkacak gibi.. korkular düşünceler gelmiyorsa... in o motordan

demişti bana. .Motorun üzerinde belirli bir miktar korkun olmalı, bu senin dikkatini ayakta tutan en önemli şey olacaktır...

demişti...

Iyi Demiş :)

Mengu16
13 Aralık 2011, 00:07

demişti...

korku sadece panik ve endise yaratir hicbir faydasi yoktur dikkati gereksiz yerlere de odaklayip dikkat daginikligina yol acar.

excavatus
13 Aralık 2011, 10:30
korku sadece panik ve endise yaratir hicbir faydasi yoktur dikkati gereksiz yerlere de odaklayip dikkat daginikligina yol acar.

Benim yukarıda yazdıklarımdan anladığım, gereksiz kendine güvenin zararlı olduğu,
içinde her zaman birşey olabilecek her köşebaşından biri çıkabilecek, yolda her an yağ veya çukur olabilecekmiş gibi düşünüp,
her an gözünü ve algılarını açık tutman gerektiğidir.

En azından böyle ben böyle anladım.

Yoksa motorun üzerinde sürekli Anam! anam! diye oturursan olmaz tabiki...
Donald Duck'ın her zaman söylediği gibi,
relax olucaz, gülümseyecez...

Talhaboy
13 Aralık 2011, 17:31
Öncelikle güvenlik ekipmanların her zaman üzerinde olsun. Eğer yoksa, kesinlikle temin et. Bir tek kask ile belki hayatta kalabilirsin ama sakat kalmanı engellemeyebilir. Bundan dolayı scooter da olsa Racing de olsa Kask+Korumalı ceket+Eldiven+Dizlik her zaman üzerinde olmalı. Ayrıca aldığın ürünlerin CE onaylı olmasına dikkat et. Bunun dışında motosikletin bakımlarını düzenli yaptır. Bunları yaptığın zaman korku+güven meselesini %50 halletmiş olursun.

Eğer imkanın varsa Güvenli Sürüş Eğitimi kesinlikle al. Belki kur başına ehliyete verdiğin kadar para vereceksin ama doğru oturuştan keskin viraja, ani frenden yokuş çalışmalarına kadar çok güzel bilgiler edinirsin.

Son olarak her zaman güvenli bir hızda seyir yap. Bu hız bazı yerlerde 30-40 km/s bazı yerlerde 80-90 km/s olabilir. Önemli olan ani bir durumda güvenli bir şekilde durabileceğin bir hız olması.
Allah kazasız belasız sağlıklı sürüşler nasip etsin.

alp_tunay
13 Aralık 2011, 17:53
süremiyorsan neden aldın arkadaşım?....
Önce alışıp öğrenmeyi deneseydin....
Motosiklet bir hevesle alınıp yapılacak birşey değil....
Kimsenin malına, canına ,bu arada kendi malına ,canına ,ailene kast etmek istemiyorsan trafiğe çıkma...
Boş alanları kullan...
Heves ve yeteneğine göre zamanı kendin belirledikten sonra güvenli şekilde çık trafiğe...

tornado57
13 Aralık 2011, 18:51
birader korku hayatta kalmayı kolaylaştırır, panik de zorlaştırı bunun bi dengesi var,
motoruna mekanik olarak tamamen hakim olmadan trafiğe çıkman kendini de idğerlerinin de tahlikeye sokar,
mekanik olarak (gaz fren debriyaj vites dönüş motorun ağpırlığına hakim olma ve kullanma) konularında iyi değilsen, siteden de bulabileceğin tecrübeli arkadaşlarla boş arza gibi yerlerde çalış, kalkış, frenleme durma dönme zamanla geliştirilebilcek konular,
mekaniği bitirdikten sonra, vitesi freni kafanı gözünü çevirmeden kontrol edebiliyorken, trafiğe de yavaş yavaş girmelisin,
ama arkadaşların dediği gibi motor pek görünmez özellikle de gece, aydınlatması kötü yerlerde, bununla ilgili tedbirleri de bu sitede de bulabilirsin,
motorunu kullandıkça tanıyacak tanıdıkça daha iyi kullancak, hem motoruna hem de kendine güveneceksin,
ben bu işin ustası oldum dediğin zmaan burnunun sürteceği zamandır bunu unutma ;)
tekerine taş değmesin,
aramıza hoş geldin,

Özer
14 Aralık 2011, 19:06

Sürücü belgesini Postayla göndermediler her halde!
Almaya hak kazanmadan önce motosiklet üzerine oturdun, biraz kullandın trafikte vs vs...O esnada trafikte araç yokmuydu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:04 ----------

süremiyorsan neden aldın arkadaşım?....
Önce alışıp öğrenmeyi deneseydin....
Motosiklet bir hevesle alınıp yapılacak birşey değil....
Kimsenin malına, canına ,bu arada kendi malına ,canına ,ailene kast etmek istemiyorsan trafiğe çıkma...
Boş alanları kullan...
Heves ve yeteneğine göre zamanı kendin belirledikten sonra güvenli şekilde çık trafiğe...

Aynen katılıyorum:cat:

sercanagacik
15 Aralık 2011, 13:51
kardeşim sana tavsiyem bos alanlarda semt içinde sür frenleme,dönüs gibi konularda motorunu tanı nerde kalkıp nerde duruyor iyice ögren kendini tam anlamıyla hazır hıssettiginde cık trafiğe kurallara uy ve sakın korkma heycan yaparsın kötü seyler gelir basına trafikte araclar genellikle saygı duymaz bizlere gozun korkmasn kendine güven.

Non-Quattro
16 Aralık 2011, 14:14
Dostumsürüşün ne durumda alişabildin mi?

Markopaşa
16 Aralık 2011, 15:10
Herkesin dediği gibi boş bir arazı yada sakin olan ara sokaklarda kendini iyice geliştir. Korumalarını mutlaka giy hiç yoktan KASK sız asla. bende 9 aydır kullanıyorum ve halen korkuyorum ama taki Motorun üstüne binip gazı açana kadar :) bir değişime mutasyon geçiriyorum sanki korku felan kalmıyor rüzgarı yedikçe ruhum temizleniyor yollar benim oluyor. Sen sadece motorunu sev ve hisset gerisi gelir. Kazası belasız sürmen dileğimle.