PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir yagi olarak WD-40

Mengu16
04 Aralık 2011, 20:42
Cup motorumun zincirini 200-300km de bir WD-40 ile yagliyorum.
Sprey formunda ve WD-40 dan pahali olmayan bir zincir yagi var midir ?
10-15 liralik zincir icin 30 liraya zincir yagi spreyi alamam dogrusu :silent:

HaydarBıçak
04 Aralık 2011, 20:47
gaz yağı ile temizliği yapıp motosiklet aksesuarı satan mağazalardan 5- 10 liraya ucuz zincir yağı alabilirsiniz

dersansport
04 Aralık 2011, 20:52
wd 40 yağlama yapmaz uçar akar gider sakın wd 40 kullanma bir daha

sapo
04 Aralık 2011, 20:53
wd-40 pas sokucu bir spreydir cok az bir yaglama ozelligi de vardir ama zincir yagi olarak kullanmak pek mantikli degil .sana kolay ve ucuz bir cozum bulacak olursak once veterinere git 50 ml lik icinde conta olmayan bir enjektor ( siringa ) al sonra bir tamirciye git varsa 90 numara sanzuman yagi al yarim litre yag ile en az 1 sene zincirini yaglarsin.yaglama yaparken de once zinciri mazota batirilmiz dis fircasi ile temizle yarim saat kadar sonra zincir baklalarinin birlesme noktalarina birer damla damlatsan toplam 20 ml yag ile butun zinciri yaglarsin hemde her bakla yaglanmis olur cok fazla miktar yag olmadigi icin de jant ve arka tekerlek bolumune yag cirpistirma sorunu ortadan kalkmis olur hemde ucuza gelmis olur hatta tamirci muhtemelen bu yag icin senden para da almaz boylelikle bir siringa parasiyla bu isten siyrilirsin

lycantrophic
04 Aralık 2011, 20:54
yağlama yapmaktan ziyade olan yağı da alır götürür wd40; zaten amacı o. atık kızartma yağı kullan daha iyi. :)

_w_
04 Aralık 2011, 22:18
dostum sonuçta SS makina kullanmıyorsun. gerek yok böyle speylere. motorun yağını değiştirirken çıkarttığın yağ ile gresti bi güzel karıştır. sonra zincire uygula. yıllardır böyle yapıyorum. zaten dediğin gibi 15 liralık zincire 30-40 liralık yağ almaya değmez :)

Mengu16
04 Aralık 2011, 22:37
gres mres anlamam ama. en son mesajı okumadan da aklıma geldi :cherry: yağ değişiminden kalma 100ml kadar 15-50W 4T yağ var onu sürerim zincire.

glock
04 Aralık 2011, 23:14
wd40 çok ince bir yağ, ancak temizlik amaçlı kullanılabilir.

_w_
04 Aralık 2011, 23:20
gres mres anlamam ama. en son mesajı okumadan da aklıma geldi :cherry: yağ değişiminden kalma 100ml kadar 15-50W 4T yağ var onu sürerim zincire.

yağın zincire yapışması gerektiği için gresle karıştır dedim.

acayüp
04 Aralık 2011, 23:36
Zincir yağı yada kalın gres yağı dışında kullanmamanda fayda var.
WD40 kesinlikle olmaz.

Soykan67
05 Aralık 2011, 00:34
10 liraya zincir yağı satılıyor.Alırsın aylarca kullanırsın ve için rahat olur.

sessizsakin
05 Aralık 2011, 00:40
soykan67 nin dediği gibi, zincir spreyleri pahalı değil. genel özellikleri, metallere iyi yapışırlar ve üzerlerinde toz pislik vs. tutmazlar. kötü bir zincir spreyi bile, yukarıda yazılan derme çatma formüllerden on kat iyidir.

10 kiralık zincir de ilginçmiş. eğer zincir on lira ise, temizlemekle uğraşma derim :) yılda 2 - 3 kere zincir dişli seti değiştirirsin. daha ekonomik olur.

gorkemuls
05 Aralık 2011, 01:54
Kendim yaptigim zincir bakimini yazmak isterim;

1- Zinciri oncelikle gazyagiyla temizleyin, eger zinciriniz oringli degil ise benzin veya tinerde kullanabilirsiniz. ( Motorunuzu 1. vitese alin, motor sehpada olarak kendiliginden donsun. Dis fircasi yardimiyla temizliginizi yapabilirsiniz)

2- Temizlenen zinciriniz yagdan arinmis ve beyaz parlak bir hal almis olacaktir.

3- Sanayiden 15 liraya falan bulabileceginiz, siktiginiz zaman sari renkte bir yag cikaran yagi alabilirsiniz. Fakat 15 lira veremem diyorsunuz, bu yag size 5 sene rahat gider. Cunku icinde cok fazla var.

4- 1. viteste cokta abarmadan spreyi zincire skarsaniz, daha sonrada zincir ayariniz yaparsiniz.

Oldu bitti...

Okan Sinan Ocan
05 Aralık 2011, 02:04
Cup motorumun zincirini 200-300km de bir WD-40 ile yagliyorum.
Sprey formunda ve WD-40 dan pahali olmayan bir zincir yagi var midir ?
10-15 liralik zincir icin 30 liraya zincir yagi spreyi alamam dogrusu :silent:

Zincir yağı sadece zincir için alınmaz sevgili kardeşim. O para vermeye kıyamadığın sprey yağlar zincirine yapışarak uzun süre yağlı kalmasını, yağsızlık sonucu kopmasının engellenmesini sağlarlar.Sen saatte 80 km ile giderken kopan bir zincirin sürücünün hem kolunu hem bacağını aynı anda koparabileceğini bilmiyor olabilirsin ama bu maalesef olabilen birşeydir.
Normal yağlar (gres v.b.) zincir üzerinde kalıcı gibi görünselerde asıl çalışan kısımlardan merkezkaç kuvveti nedeni ile kolayca ayrılırlar, ayrıca zincir üzerine hertürlü tozun yapışarak aşınmayı hızlandırmasına katkıda bulunurlar .

Sevgilerimle

immortalboss
05 Aralık 2011, 02:09
Üstadım sigara içmiyorsun değil mi? Yoksa kızarım. :) Şaka bir yana 10 lira civarı işini görecek bir zincir yağı alabilirsin.Ben 3 kez yağladım.Hala da var kutusunda.Zincirin sağlığı ve senin sağlığın için bu gerekli.O zincir kopabilir,ve jantın arasına girerek kitleyebilir.Felaket tellalı gibi oldum ama doğru bu. :) En kötü ihtimal eski yağlarından kullan.Wd 40 olmaz ama.Sigara içenler için de bir paket sigara parası bu. :) Çok kasmayın kendinizi.

Mengu16
05 Aralık 2011, 02:16
Yok sigara içmiyorum, üff tamam ya amma olay yaptınız ekonomi yapma isteğimi :cherry:
Motoru aldığım ilk hafta o kadar saçma sebeplerle 150 liraya yakın para kaybettim ki
300 liraya malolan kask, mont, dizlik, eldiven'i de unutmayalım
şimdi benzin hariç hiç bir şeye para vermemeye çalışıyorum benzini de para değil zaten :cherry:
Karaköy'de hep önünden geçtiğim bir yağcı var ordan alırım güzel bir yağ, yukardaki 90 numara şanzıman yağı tavsiye etmişler gözüme kestirdim.

gorkemuls
05 Aralık 2011, 02:43
Yok sigara içmiyorum, üff tamam ya amma olay yaptınız ekonomi yapma isteğimi :cherry:
Motoru aldığım ilk hafta o kadar saçma sebeplerle 150 liraya yakın para kaybettim ki
300 liraya malolan kask, mont, dizlik, eldiven'i de unutmayalım
şimdi benzin hariç hiç bir şeye para vermemeye çalışıyorum benzini de para değil zaten :cherry:
Karaköy'de hep önünden geçtiğim bir yağcı var ordan alırım güzel bir yağ, yukardaki 90 numara şanzıman yağı tavsiye etmişler gözüme kestirdim.

Yanlis ustune yanlis konusuyorsun arkadasim. Kusura bakma ama 300 liraya mal olan kask, mont, dizlik ve elidiven senin hayatini kurtaracak gereclerdir.!
Duzgun bir tane zincir yagi al, 15 lira-20 lirayi gecmez. Ve cok uzun sure kullanabilirsin. 300 km de bir, zincir gergisine de goz atmani tavsiye ederim.

Okan Sinan Ocan
05 Aralık 2011, 03:08
Arkadaşlar , motosiklet para yiyen bir uğraştır . Eğer kurye veya dağıtıcı değilseniz motosiklet sizin için masraf kapısıdır bunu baştan kabullenmiyor ve hayati önem taşıyan kısımlardan kısıntı yapmaya çalışıyorsanız sonuç size tamirci veya hastane masrafı olarak dönecektir.Motosiklet bir zorunluluk değil bisiklete de binebilirsiniz çok daha ekonomiktir.

Mengu16
05 Aralık 2011, 03:48
Bu sitede neden bilmiyorum bütün açtığım konular böyle bir yerde kilitleniyor kalıyor. hiç sorun yaşamadığım attığım binlerce mesajım, aldığım yüzlerce teşekkür olan forumlar da var halbuki. Samimice konuştukça daha da seviyesizleşiyor konu, satır aralarını uzun uzun inceleyip alıntılar yaparak kendinizi komik duruma düşürüyosunuz bence. Her insan her konuda mükemmel konuşmak zorunda değil. insanların üzerine bu kadar gitmeyin ayıp. Yanlış üzerine yanlış konuşuyosam hadi verin cezamı.

glock
05 Aralık 2011, 03:57
:cherry::cherry::cherry::cherry:

gorkemuls
05 Aralık 2011, 05:15
Bu sitede neden bilmiyorum bütün açtığım konular böyle bir yerde kilitleniyor kalıyor. hiç sorun yaşamadığım attığım binlerce mesajım, aldığım yüzlerce teşekkür olan forumlar da var halbuki. Samimice konuştukça daha da seviyesizleşiyor konu, satır aralarını uzun uzun inceleyip alıntılar yaparak kendinizi komik duruma düşürüyosunuz bence. Her insan her konuda mükemmel konuşmak zorunda değil. insanların üzerine bu kadar gitmeyin ayıp. Yanlış üzerine yanlış konuşuyosam hadi verin cezamı.

Peki ozaman, nasil istiyorsan oyle yap arkadasim. Olmasi gerekeni soyledigim halde kiziyorsun. 1. yanlisini herkes soylemis, 2. yanlisin ise hayati onem tasiyan seni koruyan gerecler icin onlarda masraf oldu zaten demen, zira bu masrafi bir kez yapacaksin. O halde ne diyelim, kaskini sat git bir tane zincir yagi al mi? Yada aldigin gereclere cok para vermissin onlari geri vermelisin? Onlara ihtiyacin bile yok mu demeliyiz?

Burasi bir forum, sen nasil burada goruslerini saygi icerisinde soylemekte ve danismakta ozgursen. Forumun diger uyeleride bu soylemlere ve danismalara cevap vermekte okadar ozgurdur. Bunda kirilcak gucenecek bir durum yok. Kimse kendini burda bir baskasindan ustun gormuyor. Sadece yanlis dusundugun ve yaptigin seyleri soyluyor. Eger herhangi bir cevapta, usluptan sahsina hakaret edildigini dusunuyorsan '' bu mesaji sikayet et'' butonuna tiklarsin, mesaji yazan forum uyesi uyari alir veya uyeligi iptal edilir.

yenimotorcuu
07 Aralık 2011, 21:22
abilerr bende 50 hc mondial var hangi yağı kullanmalıyım yardım edermisiniz ????

bassturbin
08 Aralık 2011, 13:23
abilerr bende 50 hc mondial var hangi yağı kullanmalıyım yardım edermisiniz ????

Zincir yağı diye satılan sprey yağlardan al.Almam dersen motoruna koyduğun motor yağıyla az miktarda yağla.Oda olmazsa küçük tüpte bir iki liraya makine (dikiş makinesi vs) yağı var onla az miktarda yağla.Yağı zincirin içine sür.Fazla sürersen dökersen heryer yağ olur arka lastik vs.Yağlamadan önce zinciri temizle gaz yağıyla, yoksa wd 40 yoksa mazot, yoksa avucunun içine birkaç kat bez alıp zinciri tutup sıkıca ileri geri ince tel temizler gibi temizde sıkarak.

Mengu16
08 Aralık 2011, 15:18
Zincir yağı diye satılan sprey yağlardan al.Almam dersen motoruna koyduğun motor yağıyla az miktarda yağla.Oda olmazsa küçük tüpte bir iki liraya makine (dikiş makinesi vs) yağı var onla az miktarda yağla.Yağı zincirin içine sür.Fazla sürersen dökersen heryer yağ olur arka lastik vs.Yağlamadan önce zinciri temizle gaz yağıyla, yoksa wd 40 yoksa mazot, yoksa avucunun içine birkaç kat bez alıp zinciri tutup sıkıca ileri geri ince tel temizler gibi temizde sıkarak.
Scooterda hangi zinciri temizleyecek yaglayacak :cherry: motor yagi soruyor.

Kullanma kilavuzuna bak arkadasim, o yoksa da bir servise sor hangi yagi kullanacagini.

gorkemuls
08 Aralık 2011, 15:29
Scooterda hangi zinciri temizleyecek yaglayacak :cherry: motor yagi soruyor.

Kullanma kilavuzuna bak arkadasim, o yoksa da bir servise sor hangi yagi kullanacagini.

Motosikletlerin yagi 10/40'dir. Her motor icin uygundur :wiinkk: Kardes noldu cevapta yazmamissin benim yorumuma, sanirim haksiz oldugunu farkettin.

bassturbin
08 Aralık 2011, 21:03
Zincir konusu olduğundan motoruna hiç dikkat etmedim:cherry: