PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 150 ZC Ateşleme sorunu

sercanagacik
02 Aralık 2011, 17:08
bi motor aldım başıma bela :D neyse once olayı anlatıyım sonra sorularımı sizlere yöneltmek istiyorum

motorum 2010-10. ay trafige cıkıslı 2007 model 150 zc olay şu motor 2 hafta yattı daha sonra akü zayıflamıstı bı kac gün takviyeyle idare ettim tabi takviye yaparkende zor calısıyodu 2-3dk marsa bas cek yaparak calıstırıyodum ama bı kere calıstıktan sonra ayak marşı ile tekte calısıyodu şarjı 12vnın ustunde oluncada koldan calısıyo sorun aküdenmi şarz dınamosundan bi bilemedım 2-3 saat motorun ustunden ınmedım şarj etsın dıye maltepeden\sabiha gokcene gittim yolda tam gaz gıdıyorum farlarım duzgun sekılde yanıyo gaz kesıyorum 5-10sn gecmeden farların ısıgı zayıflılıyo geldım cektim motoru sabah denedım akünün şarz yıne yok neyse takviyeyle denedım mars motorundan gıv gıv gıv sesı gelıyo ama calısmıyo aklıma bujı geldı degistirdim bujı piposu degıstı motorun şase kablosunda sıkıntı yok kontrol ettim , benzin gelıyo ve içindede var akü baslarına sıcak su dokmustum hangı akılla yaptım bılmıyorum ama :D neyse karbüratöre suc kacma ıhtımali olablır dıye onu soktüm dün aksam , bugun temızleyıp takıcam fakat karbüratöre giren hava ve benzinin hortumunun dısında bi kablo daha vardı ayak marsınun ordan gelen plastik sarı renkte ve korumalı o takılı degıldı ne işe yarar bılmıyorum karbüratörde yeri var takerken onuda takıyımı ? bu yontemlede calışmassa aklıma daha yapıcak bısey gelmıyo motor calıssa goturucem tamırcıye ama calıstıramıyorum sizin yapmamı onerceğiniz baska bisey varmı nedendir calısmaması

biraz uzun oldu ama kusra bakmayın yardımlarınız için teşekkür ederim.

serkanADH13
02 Aralık 2011, 21:03
dostum o kablo otomatik jikle kablosu onu yerıne tak takmasanda çalışmalıydı ama,
şimdi gelelim sonuna.

ilk olarak KONJEKTÖRÜN şarj etmıyor gibi anlaşılıyor,
bunu motor çalıştıktan sonra kontrol ettırmelısın
fakat o arızalı olsada motor çalışmalıdır,
önce ateşleme olup olmadığına bakmalısın,

buji'yi sök pipoya dışarıdayken tak,
ve şaside biyer'e değdirerek ayak marşına bas,
ateşlemeyi kontrol et.
ateşleme var ise karbüratör'de temizlendi ve düzgün toplandı ise çalışması gerekir,
ateşleme yok ise eğer,
sırası ile kontrol etmelisin,
buji piposunu,
buji kablosunu,
ateşleme bobinini,
ve son olarak sargıyı kontrol etmelisin,

Duruma göre baktıklarından sonra yazarsan yıne duruma göre cvp verilebilir...

Kolay Gelsin...

sercanagacik
03 Aralık 2011, 00:03
elim yatkın bu işlere sıkıntı degıl hallederim aküyü şarja baglattım yarın alıcam karbüratörüde temizledim aküyü alıp baglıycam yarın bujıye tekrar bakıcam , pipoyu en son calıstı gun degıstırmıstım ama tekrar bakarım ateşeme bobini bu karbüratore takılı olan plastik bi parça var adı ne bılmıyorum :D ona takılıyo calısıyosa kontak acıkken soketlerı yaklastırdımda elektırıklenme olması gerekır sanırım onada oyle bakarım olmassada ayarlıycaz artık bı araba dogru ustasına

teşekkür ederim ilgin için .

serkanADH13
03 Aralık 2011, 02:56
saglıklı bırının bakması elbette ıyıdır,
oluşabılecek bır hata daha buyuk sorun yasatabılır,

cunkı elınde test parcaları vardır muhakkak (bende var cünki arızanın kesın çözümü için bulundururum)
değiştir mantığı ile en kötüsü değişim yapar çalıştırır...

ümit_150_zc
03 Aralık 2011, 03:26
ben ce beyini degistir..çünk benim motordada aynı9 sorun olmustu servise getirdim adam beyni degisti masarsa basar basmaz çalıştı..

sercanagacik
04 Aralık 2011, 01:21
bugun karburatorü taktım baglantılarını yaptım havayı kapatıp benzını getırdım neyse bagladım fln bastım marsa once bıraz gıv gıv gıv etti bi öksürdü sonra calıstı ayarını fln yaptım iyi durumda suan cekiside arttı bu arada sorunum cozuldu yardımcı olan herkeze teşekkür ederim.