PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mondial 250 MCT yağ akıtıyor

lycantrophic
30 Kasım 2011, 16:02
Yağ akıtma konusunda son bikaç aydır sorunum var. Motoru kullandıktan sonra dururken bikaç damla yağ damlıyor, soğudu mu bu damlama gördüğüm kadarıyla yok. Başta bir yere götürdüm, yağ keçesindendir dedi ordaki. Keçeyi değiştirttim ama yanlış keçe taktı tahminimce, sonra aynen devam ediyor diye mondial servisine götürdüm. Orda keçeyi becerip takamamışlar, 5-10 km arası gittim, ışıklarda durdum, yağ aynen aşağı boşaldı. Sonra aynen geri. Bu sefer ilaçlayıp keçeyi baştan taktılar sözde. Sonra bayram geldi, pek bir sorun yok gibiydi. Motorla Sakarya'dan İstanbul Pendik'e gittim. Geldim Pendik'e, babamların evinin alt tarafa park ettim, yukarı çıktım bir geldim her yer yine yağ. Bayramın 3 günü tamirci aramakla geçti. 4üncü gün neyse mondial servisi açıktı. Yine gittim, adam keçeyi çıkardı baktı iç taraftan çok net yırtılmış. Yine değişti benim ufak zincirin ordaki keçe. En son Sakarya'ya geldim, ama en baştaki yağ damlatma sorunu aynen devam ediyor. Yağı kontrol ediyorum azaldığı yok, fazla bir kaçak yok yani. Ama sinek küçüktür mide bulandırır diye boşuna dememişler. Bu durum fazlasıyla sinirimi bozuyor. Yine gitsem yağ keçesi diyecek adamlar benim de tepemin tası atacak. Başka ne gibi bir sorun olabilir? Keçeden değilse motorda çatlak vardır motor inecek dediler de o da can sıkıcı bir durum. Her türlü öneriye açığım ne yapmam gerektiği konusunda.

HaydarBıçak
30 Kasım 2011, 16:06
sürekli aynı servise gidiyorsanız yağ damlamasını düzeltince haber verin diyip bırakın motoru
haber gelince alın ve bakın devam ediyorsa bırakın aynı servise yapamamışsınız diye para da vermicem diyin
adam gibi arızasını bulsunlar

lycantrophic
30 Kasım 2011, 16:13
Cumartesi sabahtan bırakayım akşam gidip alabilirim, mantıklı dediğiniz. Hadi yaptık diyor adamlar aynen devam ediyor motor biraz ısınıp durduktan sonra.

F54
30 Kasım 2011, 16:51
Cumartesi sabahtan bırakayım akşam gidip alabilirim, mantıklı dediğiniz. Hadi yaptık diyor adamlar aynen devam ediyor motor biraz ısınıp durduktan sonra.arkadaş sakarya isen garajları geçince show motor var cemil ona git dururmu anlat bir çare bulacaktır servise gidipte daha fazla para ödeme eğer yazgan motora gidiyorsan gitme bende 0 mondial vardı bir defa gitmedim neden mi ben ustaya veririm motoru bisikletçiye değil her defasında da sorun çözüldü deyipte çözülmediyse sen anla ne kadar usta olduğunu....

erdemed
30 Kasım 2011, 18:43
motora ne kadar yag koyuyorsun?...eger fazla koyuyorsan enınde sonunda keceyı patlatır

search16
30 Kasım 2011, 18:55
Vites değiştime milinin nereden geçtiğini tam bilmiyorum seninkinde ama oradan süzülüp alta kadar inebiliyor. Bende cup vardı vites milinin motora girdiği yerde siyah yuvarlak bir keçe var. Oradan çok az sızdırıp aşşağı damlıyordu. Benimki bir tahmin sendede aynısı olabilir belki. Yağ yeni ise çok zor farkediliyor.

greyhorse
30 Kasım 2011, 19:33
bahsettigin yer : sok kapak zincir ise ;manyetonun bulundugu marş dişlisinin krankı çevirdigi zincir
orada 2 farklı boyda 2 keçe bulunmakta
manyetoyu soktururken kesinlikle çektirme kullandırtma.sonunda manyeto yamulur bu sefer arka kısımdaki keçe devamlı çıkar yerinden
manyetonun egrı olup olmadıgı kontrol et.kapagını takmadan bır mars'a bas yalpalıyormu?
keçelerin yuvasından cıkmasının dıger nedenıde içerideki basınc olabilir.kontrol etmekte fayda var
keçeyi orjinal ebadındaki keçeyle değiştir.ustanı dınleme keçeye , ılac yapıstırıcı surulmez oyle yapıyorsa dogrudan uzaklas oradan
orjinal keçesini al zarar vermeden yerine tak.baktın olmuyor tekrar nüksetti aynı sorun.keçenin yırtıldıgı bolgeye gore keçe arayışına gir.dış kısmı biraz dar biraz geniş yada iç çapındada farklılık olabilir
geçmiş olsun :P

lycantrophic
01 Aralık 2011, 11:25
Cevaplar için herkese teşekkür ederim. Bütün önerileri dikkate alacağım. Motor soğukken herhangi bişey yok, ısınıp da durunca damla damla gidiyor. Keçe bir kere İstanbul'a gittiğimde yırtıldı; onun sebebi de muhtemelen Yazgan motora gittiğimde keçeyi takamamışlardı, sonra yağ hepten boşalmıştı yukarda anlattığım gibi. Geri döndüm, o zaman da muhtemelen atık yağ tarzı bişey kullandılar ondan oldu. Sakarya'da güvenilir bir usta bulmam gerek, ya da kendim uğraşıp edip iyice öğreneceğim.

arkadaş sakarya isen garajları geçince show motor var cemil ona git dururmu anlat bir çare bulacaktır servise gidipte daha fazla para ödeme eğer yazgan motora gidiyorsan gitme bende 0 mondial vardı bir defa gitmedim neden mi ben ustaya veririm motoru bisikletçiye değil her defasında da sorun çözüldü deyipte çözülmediyse sen anla ne kadar usta olduğunu....

Dediğin gibi yazgan motor yeterli değil; işini bilen bir usta bulmam gerekiyor. Dediğin yere gitmek isterim de arattım netten bulamadım. Telefonu ya da adresi var mı? Sakarya'ya da temmuzda geldim, pek iyi bilemiyorum burayı; garajlar neresi pek bir fikrim yok.

F54
01 Aralık 2011, 19:37
garajlar dediğim yer çeşme meydanı yolundan güneşler tarafına doğru gidiyorsun 1.5 km iler eski un fabrikası var onun yanında zaten çeşme medanından hangi esnafa sorarsan sana yolu tarif eder tarif edilecek birşey yok çeşme meydanından çarşı istikametine değil tam terse gideceksin olay bu nette bulamassın çünkü sadece tamirat yaptığı için adresini nete yüklememiştir....

lycantrophic
02 Aralık 2011, 10:53
Yağcılar yolu üzerinde var bir un fabrikası bildiğim kadarıyla? Oradadır heralde. Yarın gidip gösteririm. Yardım için çok sağol.

F54
03 Aralık 2011, 01:11
evet orda tam bahsettiin yerin yan tarafı..

nomad20
05 Mart 2013, 04:24
arkadaşlar aynı sorun bende de var daha bugün bir keçe altına yarım kesilmiş keçe taktırdım eve gelince sonuş aynı ne yapabilirim

alemdar2442
06 Mart 2013, 21:17
http://i1009.photobucket.com/albums/af212/alemdar2442/Goumlruumlntuuml1469.jpg

Aynı sorun bende de var. Damlama olarak pek yok, genelde yayılıyo. Yıkıyom, temizliyom 2 haftaya kalma dan gene aynı. Pek sorun değil diyolar ama !

55AHMET
20 Ağustos 2015, 22:25
Arkadaşlar bende mondial zat aynı sorun bende de var yaptırdım tamam yaptık dediler az calsitirdim geri kaçırıyor aoktuler motoru tekrar yaptılar oldu gibiydi ama bir hafta geçmeden gene kaçırmaya başladı ne yapmalıyım usta com işten alayan birisi değilmiş arkadaş tavsiye etti ama hiç usta değilmiş maalesef izmit de

oguzhan06
20 Ağustos 2015, 22:57
Bende mondial xtreme var ilk aldigim gün sıfır olarak aldım baya bi gezdim vites kolunun dibindeki keceden yag damlatiyordu yeni motor diye onemsemedim sonradan geçti mondialin bütün motorlarinda illaki bi yerinden az veya çok da olsa atabiliyor