PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trenle Gidip Ankaradan CBR125R Alacağım - Plaka Hakkında Sorum Var - 750KM Dönüş Yolu

serkan_emp
21 Kasım 2011, 14:50
Merhaba arkadaşlar bugün resmen 2011 CBR125R almak için para biriktirmeye başladım. Yaza doğru almayı planlıyorum. Fakat kafamda birkaç soru var.

Ben Erzincanda oturuyorum. Hondanın sitesinden baktım. Buraya en yakın mersin, hatay, ankara bayileri var. Bana göre en mantıklısı ankara oldu tabi. Trenle gidersem sabahın köründe ordayım. (5-6 gibi) Ankaradan (Honda Efe) motoru alıp sürerek 750 KM yolu gelmeyi düşünüyorum.

Motorun parasını peşin vereğim;

Resmi işler ne kadar zaman ister?
Çok zor olabilir ama PLAKA yı aynı gün veya 1 gün sonra takıp geri dönebilir miyim? Hayır ise kaç gün?
Sizce sıfır motorda 750 KM yol gelmek sorun teşkil edermi motor açısından? Rodajın uzun yolda olanı makbuldür diye biliyorum. Yolda hangi aralıklarla motoru dinlendirmeliyim, nasıl sürmeliyim vs. tüyoları bekliyorum.
Ankaradan D100 karayoluna çıkıp gelmeyi düşünüyorum. Dinlenme tesisleri falan oluyor mu? Daha iyi alternatif güzergahlar var mıdır?

Acil olarak plaka işini öğrenmem gerekiyor

YOLCULUK PLANI

Dönüş yolunda lazım olabilecek araç gereçler :)

1 Adet Honda CBR125R Motosiklet
Nokia 5800 (Navigasyonlu Cep Telefonu)
Garmin XT (En Güncel Haritalı Sürümü İle Navigasyon Yazılımı)
Kulaklık (Navigasyon komutlarını kulaktan takip edebilmek için lazım. Kulak içi olmamalı ki trafkteki sesleri de alayım)
Orta Boy Sırt Çantası (İçinde yiyecek, içecek, su ve aşağıda yazılı olanlar bulunacak)
++Hafif Bir 12V Akü
++Telefon İçin Çakmaklıktan Şarz Cihazı
Sert Plastik Telefon Kılıfı

++ ile işaretlediğim şeyler ile telefonun şarjının bitmemesini sağlayacağım.
12V hafif bir aküyü, çakmaklıktan şarj cihazının + ve - kutuplarına lehimleyip güzelce izole bantla saracagım. Bu düzeneğide çantanın içinde güzel bir yere koyacağım. Telefon hep şarj cihazına bağlı kalarak şarj olacak. Yolda bitmesini göze alamam :) Telefonu kılıfına koyarım içerde şarj olur. Kulaklık ile navigasyon komutların dinleyerek giderim.

12v elektriği motordan al bide akü taşıma diyenler olacaktır. Parasının her lirasında emeğim olan ve daha sıfır olan motora böyle bir işlem yapmam tabi:)

PLAKA SORUNU VE YOLCULUKLA İLGİLİ YORUMLARINIZI BEKLİYORUM

Slayerrr
21 Kasım 2011, 14:58
Tavsiyem motorun parasını banka üzerinden gönderip, bütün işlemler halledildikten sonra gidip alman. Hatta bayiyle görüş onların gönderme ihtimali de olabilir. Orada bayi olmadığını düşünürsek göndermeleri gerekir hatta.

HaydarBıçak
21 Kasım 2011, 15:02
bayiyle anahtar teslim pazarlık yap plakanı bayi çıkarsın ya da
bayilerin kargo seçenekleri var o kadar yolu gidiş dönüş yol paranı ve zamanını hesapladığımızda
kargo aynı paraya gelir hiç uğraşmamış olursun

kurubuz
21 Kasım 2011, 15:16
Merhaba arkadaşlar bugün resmen 2011 CBR125R almak için para biriktirmeye başladım. Yaza doğru almayı planlıyorum. Fakat kafamda birkaç soru var.

Ben Erzincanda oturuyorum. Hondanın sitesinden baktım. Buraya en yakın mersin, hatay, ankara bayileri var. Bana göre en mantıklısı ankara oldu tabi. Trenle gidersem sabahın köründe ordayım. (5-6 gibi) Ankaradan (Honda Efe) motoru alıp sürerek 750 KM yolu gelmeyi düşünüyorum.

PLAKA SORUNU VE YOLCULUKLA İLGİLİ YORUMLARINIZI BEKLİYORUM

Vekaleti kargo ile parayı da banka ile önceden gönder. Onlar " motor , ruhsat, plaka, sigorta hazır gel al" dediklerinde gidip alırsın ... şarja gerek yok, yoldaki dinlenme tesislerinde şarja takarsın, yemeğini yiyip çayını içene kadar şarj olur zaten.

Zodium
21 Kasım 2011, 15:16
125 lik bir motor ile 750 km.cok yorulursun :)

HaydarBıçak
21 Kasım 2011, 15:19
üstelik motor rodajda olacak dikkatli gitmek gerekir sıkılırsın insan

GorkeM
21 Kasım 2011, 15:21
Eğer motosiklette uzun yol deneyimin yok ise bu işe kalkışmamalısın.
750km tecrübeli motorcular için bile uzun sayılabilecek bir mesafe.
Bir şekilde Erzincana gelen bir vasıta ile (otobüs , kamyon) getirme yolunu düşünmelisin.
Veya tren ile kargo yollanıyor mu bilemiyorum...

Ama kafaya koydum , canım çıksa da bu işi yapacağım diyorsan,
Akü taşımaktansa telefoncudan telefonun için 2. yedek bir batarya alabilirsin. Çok pahalı olmasa gerek.
Ayrıca sık sık mola vermelisin. Bu molalar yarım saatten az olmamalı, bu molalarda telefonunu şarj edebilirsin.
750km bir günde gidilmez , gidilmemeli. Bunu 2 güne bölmeli , arada bir şehirde konaklamalısın.
Sadece gündüzleri , erken saatte yola düşüp hava karardığında durmalısın.
Yoksa sana da , yeni motoruna da yazık olur...

Cihat Taygut
21 Kasım 2011, 17:35
CBF1000 Ankara EFE den almıştım, ilk öncelikle motorun parasını yatırman gerekiyor daha sonra nüfus ve ikamet bilgilerini yolluyorsun onlarda sana motorun faturasını ve gerekli evrakları gönderiyorlar sende bu evraklarla ikamet ettiğin ilin trafik şubesinden plaka işlemlerini yaptırıp plakanla birlikte Ankara EFE nin yolunu tutuyorsun.
Saygılar.

htmetin
21 Kasım 2011, 17:42
Erzincanlı heyecanlı hemşerim benimm... valla çok iyi bir seçim yapmışsın bu motoru almak ile.. otobüs fırmaları ile görüş. gidon sökülünce bagaja sığıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Kış günü zehir gibi soğukta gitme motorla.. zaten adrenalin hormonun üst düzeyde olacak bu yazdıklarından belli; birde yoldaki action seni hipotermiye sokmasın.. Erzincana selamlar..:king:

F54
21 Kasım 2011, 17:52
eğer yaz günü bu işi yapacaksan hiç kargo ile uğraşma bin üzerine tıngır mıngır geze geze git hatta bana haber ver müsait olursam ben alır gelirim rodaj konusuna gelince eğer 80km yol yapıp yarım saat dinlendirirsen sıkıntı olmaz sonuçta su soğutmalı motor olması lazım cbr 125

kurubuz
21 Kasım 2011, 18:32
CBF1000 Ankara EFE den almıştım, ilk öncelikle motorun parasını yatırman gerekiyor daha sonra nüfus ve ikamet bilgilerini yolluyorsun onlarda sana motorun faturasını ve gerekli evrakları gönderiyorlar sende bu evraklarla ikamet ettiğin ilin trafik şubesinden plaka işlemlerini yaptırıp plakanla birlikte Ankara EFE nin yolunu tutuyorsun.
Saygılar.

Doğru artık bu şekilde. Farklı ilde ikamet ettiğini unutmuştum.

safakk
21 Kasım 2011, 19:31
rodajı kitapçığında belirtilen motor devri üzerinde kullanmamalısın
Eğer ilk 300km sonunda yağ değişimi yapın gibi birşey yazıyorsa kullanım klavuzunda 10 40 yağ almayı unutmamalısın tabi yağ değişimi için gerekli takım taklavatıda
Yanında nakit taşımak yerine banka kartı yada kredi kartı alman daha iyi olur ancak cebinde her ihtimale karşı bir 50tl bulunsun
Yolda yanına yedek benzin almayı unutma maalum kırsalda birçok benzinlikde sadece mazot var
Ekipmanlarını almadan motora binme hele hele kasksız asla

Ruhsat plaka işlemlerin sabah erken gittiysen öğlene hallolur öğleden hemen önce verdiysen akşamına hallolur tabii bu aynı zamanda trafik şubenin yoğunluğuna da bağlı
Akşam yola çıkmaman daha iyi olur

Cep telefonunu daha ulaşılabilir bir yere koyman daha iyi olur bazen sesli yönlendirme yetersiz kalabiliyor bu durumda telefona bakmak için çantayla cebelleşme

Yedek batarya ve şarj aletide aynı işi görür mola verdiğin yerlerde şarja takarsın

Lastik tamir spreyide almanı öneririm yolda başına ne geleceği belli olmaz

Hayırlısı olsun şimdiden güle güle kullan :)

Not: motoru fazla yorma en fazla 1,5 saatde bi mola ver

serkan_emp
22 Kasım 2011, 17:36
Nisan 2012 de 18' e giri yorum. 18i bitirmeden plaka işlemlerini yapabilir miyim? Motor abimin üzerine olacak. Onun mu yapması gerek işlemleri?

Zodium
22 Kasım 2011, 18:06
Nisan 2012 de 18' e giri yorum. 18i bitirmeden plaka işlemlerini yapabilir miyim? Motor abimin üzerine olacak. Onun mu yapması gerek işlemleri?

plaka ruhsat islerini sende halledebilirsin yas problemi yok.

serkan_emp
22 Kasım 2011, 18:11
plaka ruhsat islerini sende halledebilirsin yas problemi yok.

Motorun parasını bayiye yollayacağım. onlarda evrakları bana yollarsa erzincandan 24 plakayı çıkarabileceğim. Peki ruhsat? abimin üzerine olacak. Ben nasıl onun yerine çıkaracağım? yaş 17,,,

safakk
22 Kasım 2011, 18:41
Motorun parasını bayiye yollayacağım. onlarda evrakları bana yollarsa erzincandan 24 plakayı çıkarabileceğim. Peki ruhsat? abimin üzerine olacak. Ben nasıl onun yerine çıkaracağım? yaş 17,,,

Plaka ruhsat işlemleri ayrıntılı olarak sitede var biraz gözgezdir. Abin sadece trafik şubeye bir imza için gitmesi gerekiyor kalanını sende halledersin yaş sorun değil

immortalboss
22 Kasım 2011, 22:00
Bence kasa içinde al motosikletini.Bir kamyon,kamyonet ne bulursan at kasaya.Kafan rahat olur.Hem de rodajda motosikleti çok zorlayamazsın.70-80 km ile gidersin.Ayrıca ben 300-500-1000 km içinde yağ değiştirdim.(Kitapçıkta öyle diyordu.) Senin motosikletin içinde aynı şey geçerli ise yolda yağı kendin değiştirirsin.Bu da garanti kısmını zora sokabilir.