PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : aşırı titreme sorunu..

tezcan23
20 Kasım 2011, 19:03
leopar 100 motorum var ve titreme ile birlikte gelen ses sorunu yaşıyorum düşük devirlerde hiçbir şekilde titreme yok ama motor belli bir devire gelince aralıklı şekilde kuvvetli titremeler başlıyo ve ses , devir arttıkça titreme aralıkları sıklaşıyo ve mütiş bi titreme başlıyo ve gürültülü bi şekilde titriyor bunun bi çözümü varmı

A2+B
20 Kasım 2011, 19:16
Tek silindirli motorlarda olağan bir durum.

tezcan23
20 Kasım 2011, 19:21
bu titreme normal yani

immortalboss
20 Kasım 2011, 19:38
Tek silindirli ufak hacimli bu tarz motosikletlerde bu oluyor.Bunun çözümü bayağı zor.Biryerde okumuştum motorun bağlantı civataları vs değiştiriliyordu.Tabi bunda motorun yapısı önemli.Sanırım sohc veya dohc olması da büyük etken.Yapabileceğin tek şey motor bağlantı civatalarını kontrol et.Sıkı değilse sıktır.Sonra yola devam.

A2+B
20 Kasım 2011, 19:46
Tek çözüm mümkün olduğunda devri düşük tutmak. Tabi bu bir çözüm müdür, tartışılır. :) Ayrıca motosikletiniz yeniyse rodaj süresince devri yükseltmemek gerekir zaten. Buna kesin çözüm bulmak neredeyse imkânsız, ortada fizik kuralları var. Ancak dengeleyici bir parçayla mümkün olabilir ama onun yerine ikinci bir silindir koymak daha ucuza mâlolur. Tek silindirli motorun neden titrediğini anlamak için bir kolunuzu göğsünüzün önünde hızlıca aşağı-yukarı sallayın; sonuç, üst vücudunuz sallanıyor. Aynı hareketi bir de diğer kolunuzu işin içine katarak yapın ama sağ ile sol kolunuz birbirine zıt yönde hareket edecek. Yani sağ kolunuz aşağıdayken, sol kolunuz yukarda olacak. Şimdi ise vücudunuzda neredeyse hiç sarsıntı yok. :)

Mengu16
20 Kasım 2011, 19:56
Motor aslinda devamli titriyo fakat belirli devirlerde rezonansa gelip daha cok ses ve titresim yapiyor. konuda bahsi gecen motorun mondial markali bir benzerinden ben de var. orta devirlerde 5000 civari, 8000 devirde oldugundan daha fazla titriyor. benim hissettigim tek titresim de sol ayakliktaki titresim. ben acikcasi motor isindiktan sonraki titresimden sikayetci degilim neredeyse yok. fakat yokus asagi yuksek devirde kompresyon yaptirdigimda isuzu kamyonetlere benzer bi sekilde motor boru gibi otuyor.

marmarasiste
21 Kasım 2011, 02:56
ön dişlin muhtemelen 14 tür 16 ile değiştir en az %40 azalır ;)