PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sol taraf yağ kaçırıyor

mekan67
11 Kasım 2011, 15:34
arkadaşlar windy 125kullanıyorum.sol tarafta ön dişlinin üzerini kaplayan ve öne doğru devam eden kapaktan yağ sızıyor.motor seyir halindeyken bir kaç damla akıtıyor.stop halinde sızdırmıyor.neden olur??? daha yeniyim motorcu olara.maliyet ne kadar tutar bilgi lütfen

_w_
11 Kasım 2011, 16:42
zincirden olabilir mi ?

mekan67
11 Kasım 2011, 16:45
zincirden olacagına ihtimal vermiyorum.ama sol kapagın üzeri komple yağ oldu yani

fat280
11 Kasım 2011, 16:45
zincirden olabilir mi ?

bende tahmin ettim eğer zinciri yağlıyorsan zincirin yağı sıçradığından bir yerden yağ akar gibi oluyordur iyice bir bak derim nereden geldiğine silip

mekan67
11 Kasım 2011, 16:47
eminim zincir den değil

fat280
11 Kasım 2011, 16:48
eminim zincir den değil

o zaman servise gidip bir gösterecen kardeş başka ne diyelim :D

mekan67
11 Kasım 2011, 16:50
yağ keçesi falan olabilir mi acaba???

excavatus
11 Kasım 2011, 17:29
daha yeniyim motorcu olarak

Hem daha yeniyim motorcu olarak demişsin....

zincirden olacagına ihtimal vermiyorum.ama sol kapagın üzeri komple yağ oldu yani

eminim zincir den değil

Hem de ısrar ediyorsun yok zincirden değil diye...

Bi söyle bakalım nereden eminsin zincirden olmadığına... eldeki bilgilerle çünkü zincirden gibi duruyor.
İkincisi... bir ustaya göster en temizi...

fat280
11 Kasım 2011, 17:29
yağ keçesi falan olabilir mi acaba???

kardeş görmeden bir şey dyemeyiz anca resmini çekip koyarsan belki yorum yaparız ama yakından çekmen gerek

mekan67
11 Kasım 2011, 17:31
bunu anlamak için kör olmak lazım...zincir kupkuru yağsız çünkü.sonradan yağladım ama biraz benzinle temizledikten sonra

sarıdev
11 Kasım 2011, 18:25
Aynı sorun bendede vardı keçelerden kaçırıyor ya da motor terleme yapıyor sanmıştım, dün usta ön dişliyi değiştirene kadar.Dişliyi değiştirmek için ön tarafı sökünce silindir kapak contasının 2 vidasının gevşediğini görmüş sıkmış şimdi yağ falan kaçırmıyor.Bu konuyla ilgili bir konuda buldum inceleyebilirsin

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/40075-silindir-ust-kapak-contasi-yag-sizdiriyor.html

mekan67
11 Kasım 2011, 18:59
evet sarı dev aynen ole anlattıgın gibi durum

excavatus
11 Kasım 2011, 19:23
bunu anlamak için kör olmak lazım...zincir kupkuru yağsız çünkü.sonradan yağladım ama biraz benzinle temizledikten sonra

Aynen bundan bahsediyordum işte "eldeki verilerden" bahsederken.
Normal motorsiklet kullanıcıları olarak, bir motorun kullanılırken zincirinin "kupkuru ve yağsız" olabileceğine pek ihtimal vermiyoruz sanıyorum.
Kör olmakla da pek alakası yok sanırım. Çünkü motoru gören sen görmeyen biz. Zincirin yağsız olduğunu bilen sen, yağsız zincirle motora binilmeyeceği için, yağlı olduğunu var sayan biz.

Neyse konumuza dönelim.
Yukarda bahsedildiği gibi, silindir kapak contasından olabilir.
Veya ön dişlinin bağlandığı milin arkasındaki kapağın iç tarafından bir conta var, ondan da olabilir.
Açıp bakmak lazım özet olarak...

mekan67
11 Kasım 2011, 19:33
way bee vurdun yerden yere hee :D

sarıdev
11 Kasım 2011, 21:15
Veya ön dişlinin bağlandığı milin arkasındaki kapağın iç tarafından bir conta var, ondan da olabilir.
Açıp bakmak lazım özet olarak...[/QUOTE]

Sen bu işi biliyosun üstadım benim usta o contayıda değiştirdi,özetle silindir kapak contasından değilse kesinlikle ön dişlinin arkasındaki contadandır.

CİHAN
11 Kasım 2011, 21:37
keçelerden kaçırır,
ya keçelerin bitmiştir yenisini yaptırman lazım servise,
yada vidalarını kontrol et,
benim cbf de de kaçırıyordu vidaları gevşemiş sıktım,
kaçırmadı...

excavatus
11 Kasım 2011, 21:57
Sen bu işi biliyosun üstadım benim usta o contayıda değiştirdi,özetle silindir kapak contasından değilse kesinlikle ön dişlinin arkasındaki contadandır
.

Silindir kapak contası kaçırıyorsa, bahsedilen yer dışında da yağ olma ihtimali yüksek.
Senin usta ya açtıktan sonra başka bir şey gördü ya da garanti olsun diye değiştirdi.
Silindir kapak contasından kaçırırsa, genelde motorun her tarafında yağ olması lazım..
Tabi ne senin motorun ne de arkadaşın motorun, motor bloğunun yerleşimini bilmiyorum.
O yüzden silindir kapak contası değildir kesin diyemem. Görmek lazım.

ferhatkars
11 Kasım 2011, 22:42

arkadaş söylemiş işte...başka bırsey yazmaya gerek yok....
seyır halınde iken kacırmasının sebebi motorun içinde yag basıncı oldugu ıcın kacırıyor....
ustaya felan gıtmeden önce motorun ön dişliyi sökün ve motoru calıstırın bahsedılen yerden kacırıyorsa contayı pek parçalamadan sökun ve üstündeki ölçülerin aynısından alıp yerıne takın...2-3 lira bırseydir....

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:33 ----------

19 numara yani...:king:

http://img443.imageshack.us/img443/862/adszrke.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/443/adszrke.jpg/)

mekan67
11 Kasım 2011, 22:44
anladım ferhatkars arkadas.ilk fırsatta uygulamaya gececeğim inşallah.herkese tskler...sürüş takımlarınız zeval görmesin :)

excavatus
11 Kasım 2011, 22:45
eyvallah...

mekan67
11 Kasım 2011, 22:46
bu 18 numara da ön zincir dişlisi oluyor dimi

ferhatkars
11 Kasım 2011, 22:49
bu 18 numara da ön zincir dişlisi oluyor dimi
evet...onu sökünce arkasında görürsün....vites boşta ise onu elinle de çevirebilirsin....dişliyi söküp oraları bezle sil... motoru çalıştırıp vitese tak ordan yağ gelirse arıza bulunmustur...

mekan67
11 Kasım 2011, 23:07
arkadas dedi ya motorun üzeri komple yağlı olur die.sağ tarafa dogru yavas yavas ilerliyor yağ sızıntısı zaten.motorun sağından da belli biraz.contaya bakarım ordan kacırmıyorsa artık servisin yolunu tutarız.ferhatkars akrkadasım sanada ayrıyeten tşk ediyorum saolasın

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:55 ----------

motorun yagınıda değişeyim ben en iyisi.kaç numara yağ kullanmalıyım sizce kışlık olarak

ferhatkars
11 Kasım 2011, 23:21
kuralkanın sitesine girip ordan motorun kullanma klavuzunu indirip yag numaralarına bakabılırsın....
motorun yağlı yerlerını mazotla yada benzınle guzelce sılıp motoru calıstırıp bı bak tam olarak neresınden yag kacırıyor... ona göre belki servislik bir şey yoktur....bosyere paran gitmesin...

mekan67
11 Kasım 2011, 23:24
bilgilerin kapsamında uygulamaya koyulacagım inş.gazına guvvet :)

ferhatkars
12 Kasım 2011, 00:24
bilgilerin kapsamında uygulamaya koyulacagım inş.gazına guvvet :)

motora bişey yanlış birşey yapıp da senın yüzünden oldu demede....acaba servise mi gitsen :queen:

mekan67
12 Kasım 2011, 00:33
asla ve kat'a :) severim böyle şeylerle ugraşmayı.küçükken sağlam bisikletimi bozup tekrar yapmaya calısrdım.basarılı olurdum cogu zaman.zaten yapamayacagım işe kalkışmam :)

ferhatkars
12 Kasım 2011, 00:51
iyi uğraş bakalım.... ben de bisikletten yetmeyim....:)

mekan67
12 Kasım 2011, 01:46
bende eski bisikletçilerdenim ama motorda daha yeniyim.ufak tefek ilere elim yatkındır baka baka söke taka öğrencez.bide egsoz ve lastik deişmem lazım.bu konuda ne önerirsin.cıkma bulabılırmıyız acaba

mekan67
12 Kasım 2011, 15:39
bahsettiğim sol taraftaki keçenin ölçüleri nedir bilen varmı??? yada windye uygunluğunu nasıl anlarım

ferhatkars
12 Kasım 2011, 21:47
bahsettiğim sol taraftaki keçenin ölçüleri nedir bilen varmı??? yada windye uygunluğunu nasıl anlarım

kardeş bozuk keçeyi sök ... üzerinde ölçüleri yazar....yazmasa da keçeyi alacagın yerde eskisini kumpasla ölçüp aynısından verirler....

lastik 40-50 lira...100 liraya IRC felan 1 çift al tak...
ekzos için birşey diyemeyeceğim...

mekan67
12 Kasım 2011, 22:02
reis herşeye de sen yetişiyon ya eyv :)

ferhatkars
12 Kasım 2011, 22:05
ne demek hacım.... burda bulunma amacımız bu zaten... bilgi paylaşımı....
yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana....:flower:

mekan67
12 Kasım 2011, 22:07
anlattıklarını kafamda canlandırıyorum.gözlerimi kapayıp işe koyuluyorum.şu an gercek anlamda yapabilecek halde deilim.ayak kırık ama az kaldı yakında ayaklanırım Allahın izniyle.ozaman bakıcam o işlere :)

ferhatkars
12 Kasım 2011, 22:29
geçmiş olsun kardeş...hayırdır ne oldu ayagına...

mekan67
12 Kasım 2011, 22:41
kırıldı ayağım.ama motor kazası deil çok şukur.benım sahsi sakarlığım :)

ferhatkars
12 Kasım 2011, 22:48
kırıldı ayağım.ama motor kazası deil çok şukur.benım sahsi sakarlığım :)
inşallah tez zamanda iyileşir ve motörüne kavuşursun....

mekan67
12 Kasım 2011, 23:01
ahh motör dedin de bak motöre binesim geldi beww :)

mekan67
14 Kasım 2011, 15:52
ferhat kerdeş o yağ dişlinin ordan contadan kaçmıyorsa değişmem gereken parça bunun gibi bişeymihttp://www.denizmotortr.com/urun_detay.asp?id=3222

Seger125
14 Kasım 2011, 16:01
on dişli milinin motora girdi yerın donen kısmını degılde bır ust kısmını sıvı conta sür bekle kurusun baya bi idare eder benımkıde kacırıyordu

mekan67
18 Kasım 2011, 20:24
yağ kacırması dişliden değilmış.silindir alt contadanmış.ustaya gösterdim bugün.biri 55 diğeri 40tl çekti...müsait zamanda tekrar servisin yolunu tutacaz yani

mekan67
18 Kasım 2011, 20:27
yağ silindir alt contadan kaçırıyormuş.ustanınn biri 55 diğeri 40tl çekti.münasip bi zamanda servise ugramak şart oldu