PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 6 beygir marine motor gaz yemiyor (cigleyi açınca yiyor)

serkan.ist
09 Kasım 2011, 20:35
Arkadaşlar motorsiklet değil ama ustaların olduğu bir site olduğundan konuyu açıyorum.

6.hp dıştan takma 4 zamanlı İtalyan Selva marka 2006 model bir deniz motorum var. İkinci el aldım.

Karbüratatörü yeni temizlettim. Boşta gazı yiyor. Viteste gazı verince önce stop edecek gibi oluyor sonra biraz gaz yemeye başlıyor. Ama 6 beygir gibi değilde 3 beygir gibi bir güç ve hız üretiyor. Seside ona göre az tabi.

Bugün yolda giderken sinirden CİGLEYİ BİR ÇEKEYİM DEDİM.:pl: Şaşırıtıcı şekilde cigle açıkken motor birden gaz yemeye başladı. Sesi arttı. Hızı%25 artı. neredeysenormal gibi çalıştı. 6 beygir gibi olmasa da 5 beygir motor gibi gitmeye başladı. Cİgle açık giderken stop eder diye beklerken 25 dakika boyunca böyle gittim birşey olmadı.

İhtimaller hakkında bilgi verirseniz sevinirim?

Bir de marine motorcular bu işlerden fazla anlamıyorlar. Servisten yeni çıkmıştı halbuki. İstanbul Anadolu yakasında vakti olan ilgilenecek bir motorcu ustası biliyorsanız özelden ulaşabilirsiniz.

Saygılar.

zaferkarizma
09 Kasım 2011, 20:42
karburatör ile hava filtresi bağlantısında sorun var başka bişi yok dostum.

motorcu48
09 Kasım 2011, 20:53
bizdede 4 metre emma tekne ve 9.9 yamaha motor var
yazın şaşırtıcı derecede denizin ortasında istop etti sonra bida etti sonra geri dönmeye çalışırken gazı yemedi tekleme yaptı istop ve tekleme bi arada oldu neyse karaya çıktık

sorun yakıt beslemesinde bu kesin
bizdeki sorunsa çok ama çok basitmiş bunların yakıt tankları dıştaya birde ponpa yaptığın hortum var o hortumu ters takmışız bu kadar basitmiş meğer üzerinde ok işareti varmış motor yakıtı ememiyomuş

ilk önce yakıt besleme bağlantılarını kontrol et .dediğim gibi hortumu kontrol et
bunların deposunun dibi dikkatli bakarsan çok cabuk kumlanır karbüratörüne pislik çekmişte olabilir
karbüratörün de ayarsızlıkta olmuş olabilir

babaduru
09 Kasım 2011, 21:20
Silindire Hava Fazla Alınıyor Yani karizma zaferin dediği gibi yada Karbüratör temizliğinden soonra hava alabilecek yerler iyice skılımamış olabilir...

serkan.ist
09 Kasım 2011, 21:50
Anladım teşekkür ederim. benim yapabileceğim birşey değil sanırım. servise tekrar götüreyim. Götürdüğüm yer istanbulda büyük bir marine servisiydi. Bu zamanda usta bulmak çokzor sanırım.

Başka görüşleri olan varsa paylaşırsanız sevinrim tabiki.

patron_58
09 Kasım 2011, 22:13
Karbüratördeki iğneyi bir kademe kısalt.. ;D

serkan.ist
09 Kasım 2011, 22:27
birşey daha var aslında. cigleyi yarım çekince yine gazı yiyiordu ama tak tak tak diye bir ses geliyordu motordan. tam çekince o sesde gelmiyordu. o ses nereden geliyor olabilir acaba?

yamyamaha
09 Kasım 2011, 23:08
benzin pompasından olma ihtimali yüksek.jikleyi çektiğinde emiş manifoltundaki vakum artae pompa bozuksa bile daha rahat benzin gelmesine neden olur sen benzin pompasına vede karbüratora bir bak.
benzin pompasından olup olmadıgını anlaman için motorun ustunde kalacak ve kot farkından dolayı benzini kendiliğinden akabileceği bir kaptan karbürator benzin girişine benzin ver yani benzin beslemesini yerçekimi yapsın. eğer bu durunda sorunsuz çalışıyorsa sorun benzin pompasındandır. benzin pompası vakumlu tip ise pompa sağlam olsa bile bir yerlerinde çatlak hortum falan varsa sağlıklı çalışmaz.

serkan.ist
10 Kasım 2011, 11:11
benzin pompasından olma ihtimali yüksek.jikleyi çektiğinde emiş manifoltundaki vakum artae pompa bozuksa bile daha rahat benzin gelmesine neden olur sen benzin pompasına vede karbüratora bir bak.
benzin pompasından olup olmadıgını anlaman için motorun ustunde kalacak ve kot farkından dolayı benzini kendiliğinden akabileceği bir kaptan karbürator benzin girişine benzin ver yani benzin beslemesini yerçekimi yapsın. eğer bu durunda sorunsuz çalışıyorsa sorun benzin pompasındandır. benzin pompası vakumlu tip ise pompa sağlam olsa bile bir yerlerinde çatlak hortum falan varsa sağlıklı çalışmaz.

Çok teşekkür ederim. Biliyorsunuzdur sanırım bu motorların deposu harici depo. Önce hortumun ortasındaki pompayı elle sıkarak vakumlayıp benzini yukarı pompalarız. SOnra kendiliğinden gider. Motorda ayrıca pompa varmı bilemiyorum. Motorun yanına gider gitmez depoyu kaldırıp bir deneyeceğim.

ARKADAŞLAR BANA ANADOLU YAKASINDAN MOTOR TAMİRCİSİ LAZIM. İLLAKİ MARİNE MOTOR TAMİRCİSİ OLMASINA GEREK YOK. AMA VAKİT AYIRABİLEN BİR USTA OLMALI.
Az önce telefon açıp bakımdan çıkan servise sordum karbüratör değişecek dedi. Başından savdı yani. Karbüratör dünya para. O paraya ikinci el başka motor alınır. karbüratörün tamirinden anlayan biri lazım. özel mesajla da bilgi verebilirsiniz. saygılar.

serkan.ist
12 Kasım 2011, 19:30
güncel.....