PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öncelikle Merhaba... Yardımm

cihanterzi
03 Kasım 2011, 23:53
Herkese selamlar...

B sınıfı sürücü ehliyetine sahibim. Dün 125 cc lik motorlumla tarafik ekibinden ceza yemiş bulunmaktayım.. Ruhsat kontrolunde sigortası eksik çıktı ve bu yüzden 91.maddeden 66 tl ceza yedim.. Sigortacının kağıdı getirmesiyle a2 ehliyetli arkadaşımı çağırdım ve motoru götürdü.

Elimde şuanda 91. maddeden 66 tl ceza makbuzu var..

Tanıdık trafik polislerinin demesine göre 600 küsür tl bana yani kullanana - 200 küsür tl de ruhsat sahibine gelir diyorlar..

Fakar internette yapmış olduğum araştırmaya göre 39/1a dan yani B-C-E ehliyetle yetersiz taşıt kullanmanın cezası 290 kullanana - 290 tl de ruhsat sahibine gelir diyorlar..

Sizlerin başına hiç böyle ir durum geldimi.. Şuanda bana ve ruhsat sahibine kaç tl ceza gelir savcılıktan bunu merak ediyorum...

İlginiz için şimdiden teşekkürler....

Zodium
04 Kasım 2011, 00:04
ehliyetin yokmu kardes senin.

cihanterzi
04 Kasım 2011, 00:05
a2 sahibi değilim ne yazıkki B var

6uven
04 Kasım 2011, 00:24
Dostum öncelikle geçmiş olsun ehliyetsiz araç kullandığın için 800 tl ceza ödeyeceksin artı araç senin değilse 250 lira bunda tam emin değilim tabi ki Cezayı ise hanghi il hangi ilçe de çevrildiysen oranın savcılıgı kesicek 600 lira olan ceza geçen senelerdeydi...

F54
04 Kasım 2011, 00:24
o senin dediğin yetersiz ehliyetten ceza yazması gereken polis neden acaba hiç ehliyet yokmuş gibi ceza yazıyor anlamıyorum hiç te başıma gelmedi ama bu konuyu bir allahın kulu mahkemeye taşımamış mı acaba sonuç ne yasal dayanağı ne diye merak ediyorum. sana da toplamda 900 tl yee yakın ceza gelir hiç dert etme yani...

cihanterzi
04 Kasım 2011, 00:30
bana ilginç gelen şey bu bana 39/1a maddesinden 290 tl ve ruhsat sahibinede 290 tl ceza yazması gerekir... yetersiz araç kullanmanın cezası bu geçiyor trafik cezaları kanunlarında bu nasıl bir adalettir anlamış değilim...

6uven
04 Kasım 2011, 00:34
Dostum haklısın sonuçta kanunda yetersiz ehliyetle araç kullanmak diye bir madde var B-E-D sınıfıyla motosiklet kullanmak gibi ama bunu uygulayan kaç tane trafik polisi vardır onu bilmiyorum direk ehliyetsiz araç kullanmaktan cezayı basıyorlar maalesef öyle

cihanterzi
04 Kasım 2011, 00:35
savcılıktan ceza gelince itiraz etsek acaba ne olur

6uven
04 Kasım 2011, 00:38
Trafik cezası falan gelse itiraz yolu var hani de böyle bi durum da varmıdır inşallah vardır ama sanmıyorum kardeş..Forumda Bu durumu yaşamış arkadaşlar gereken cevabı verirler bekleyelim

cihanterzi
04 Kasım 2011, 00:39
haklısın bencede bakalım beklemekten başka çare yok eminimki böle bi durumu yaşamış yada başına gelmiş kişiler muhakkak vardır konumda...

Slayerrr
04 Kasım 2011, 00:53
Trafik cezalarına göre polisin yazacağı ceza 290 TL. Ama aynı zamanda mahkemeye sevk edilirsin. Cezası da 1-2 ay hapistir. Ama ilk seferde 1 ay hapis cezası verilir ve bu kişinin ekonomik durumuna göre para cezasına çevrilir. Ama genelde günlüğü 25 TL'den hesaplanır ve toplamda 750 TL yapar. Polisin yazdığı ceza hariç tabi. Bu mahkemeden gelecek olan ceza zaman içinde gelecektir. 15 gün de olabilir, bir kaç sene de.

Sana sadece 91. maddeden ceza yazdıysa 290 TL olan ehliyetsiz kullanma cezasını yazmamış demektir. Nedendir bilmiyorum ama polisin ehliyetsiz kullanmaya (290 TL olan) ceza yazdığını hiç görmedim. Hep mahkemeye sevk verirler sadece. Yani toplamda mahkemenin vereceği + 66 TL olan cezayı ödeyeceksin.

o senin dediğin yetersiz ehliyetten ceza yazması gereken polis neden acaba hiç ehliyet yokmuş gibi ceza yazıyor anlamıyorum hiç te başıma gelmedi ama bu konuyu bir allahın kulu mahkemeye taşımamış mı acaba sonuç ne yasal dayanağı ne diye merak ediyorum. sana da toplamda 900 tl yee yakın ceza gelir hiç dert etme yani...

Yetersiz ehliyet (madde 39/1a) ve ehliyetsiz araç kullanma (madde 36) cezaları aynı. Ama yetersiz ehliyetten yazarsa cezadan hariç mevcut ehliyete 20 ceza puanı ekleniyor. Yani hiç ehliyetin yokmuş gibi yazması maddi olarak değilse de daha iyi. Ama başlığı açan arkadaşa muhtemelen yetersiz ehliyetten yazmıştır, sigortayla beraber 30 ceza puanı yazılmış oluyor.

safakk
04 Kasım 2011, 01:44
ödeyeceğin ceza ile 2 kere ehliyet alabileceğini hiç mi duymadın görmedin bilmiyordun yada sana o motosikleti veren bunun farkında değilmiydi bu kadar ihmalkar davranmanız çok yanlış umarım bundan sonra ehliyetinizin olmadığı araçlara dokunmak bile aklınızın ucundan geçmez

gorkemuls
04 Kasım 2011, 06:37
Deprem vergisi kesiyorlardir belkide :queen: :D

immortalboss
04 Kasım 2011, 15:26
ödeyeceğin ceza ile 2 kere ehliyet alabileceğini hiç mi duymadın görmedin bilmiyordun yada sana o motosikleti veren bunun farkında değilmiydi bu kadar ihmalkar davranmanız çok yanlış umarım bundan sonra ehliyetinizin olmadığı araçlara dokunmak bile aklınızın ucundan geçmez
:cat::rendeer: Harika.Mesela motosiklete binen her insan cezayı yedikten sonra ehliyet almaya çalışıyor.Halbuki yemeden önce alsalar hem bir hakları hem de daha az paraları gitmiş olacak.