PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağmurlu Havalarda Kask Camınızı Nasıl Siliyorsunuz ?

Sayfa : [1] 2

Ertuğrul_Öz
04 Mart 2006, 12:48
Geçen gün, anayoldan evime gelirken yolda yağmura yakalandım. Önümde giden arabaların yerden kaldırdığı çamurlu su taneleri bir anda kaskımın camını kapladı. ben de refleks olarak elimle (elimde normal örgü eldiven vardı) camı sildim. Ama çamurlu tanecikler bu seferde cama tamamen yayıldı , hiçbirşey göremez oldum. İkinci hamle olarak camı yukarı kaldırdım ,bu seferde yaklaşık 65 km kızla gittiğim için yağmur taneleri patır patır yüzüme vurmaya başladı Arkam,sağım,solum araba olduğu için hiçbiryere kaçamadım . 5 dakika boyunca yolda maymun oldum desem yeridir.

Siz böyle durumlarda ne yapıyorsunuz. Yar bana bir tavsiyee::sos::

mostwanted_57
04 Mart 2006, 12:56
evet güzel bir soru :cat:

ama benim daha motorum yok. doğal olarak kaskımda yok :pr:

bende merak ettim. nasıl temizliyorsunuz :silent:

Prometheus
04 Mart 2006, 13:10
Kaliteli motosiklet eldivenlerinin iç kısımları bu suyu silebilecek bir maddeden kaplıdır. Elinizi sürdüğünüzde siliyor.

Olcay Avşar
04 Mart 2006, 13:20
Pro +1

Yada eldiveninizin baş parmak buduna süet dikin, buda fukara yolu :)

tubis
04 Mart 2006, 13:27
buda fukara yolu :)

bu fukara siz mi oluosunuz beyefendi :mrgreen:
haha inanmammmm :P

nydd
04 Mart 2006, 15:01
bide bi madde satılıyomus suyu kaydırıyomus kaskın camına sürülen bişimiş ama tam net bi bilgim yok

Khutuck
04 Mart 2006, 15:06
Otomobil camı için yarım çiğ patates kullanılıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Kaskta da işe yarayabilir.

tyler_durden
04 Mart 2006, 16:49
baba kolayca sökülüp takılan pilli( güneş enerjili olması biraz saçma olur zaten :p) bi silecek falan mı yapsak nasıl olur sizce. elektrikten anlayan arkadaşlar biraz düşünseler bununla ilgili iyi olur bence

Ertuğrul_Öz
05 Mart 2006, 14:44
Bil gi için teşekkürler:rendeer: . Bakalım bu eldivenlerden bulabilecekmiyim.

kuş bakışı
05 Mart 2006, 16:13
yolaçıkmadan önce kaskınızın camına en az iki kat şeffaf pvc ile kaplayın her kirlendiğinde bir katını çıkarıp atın :bounce:

Barış Şuşut
05 Mart 2006, 17:29
camın su tutmasını engelleyen sprey ler var ondan kullanın

baadir
05 Mart 2006, 17:38
gündüz idare edilobiliyo da gece visörde tutunan su tanelerine karşıdan gelen araçların farları ışık vurunca görüntü nerdeyse tamamen kesiliyo. bazı deri boyası satan yerlerde suyun tutunmasını engelleyen sıvılar var. onlar da işe yarayabilir.

MoToR
05 Mart 2006, 23:41
Sende yağmurlu havada motora binme kardeşim,araba minübüs dolmuş otobüs yokmu sizin köyde:queen:

özgür
08 Mart 2006, 15:13
Silikon bazlı spreyler var, onları kullanmanı tavsiye ederim. :cat:

Ertuğrul_Öz
08 Mart 2006, 15:19
Sende yağmurlu havada motora binme kardeşim,araba minübüs dolmuş otobüs yokmu sizin köyde:queen:

Yok, yağmura yolda yakalandım, motoru da dolmuşa almadılar mecbur kaldım:mrgreen:

Bu arada değerli bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler.

blackehrimen
08 Mart 2006, 15:42
silikon kumaş ayırıcı sprey var. aslında tekstilciler kullanıyor. 5 ytl. çok uzun süre gidiyor. ayrıca deri döşemelerde cila işi yapıyor. çok fonksiyonlu yani.

jameika34
08 Mart 2006, 15:43
Bunun en kolay yolu kaskın içine silecek motoru takdırıp camına silecek monte etmektir.:queen:

zuhtupasa
08 Mart 2006, 16:11
Yokmudur yaw silecekli kask?:silent:

Ertuğrul_Öz
08 Mart 2006, 16:18
Bu silikonlar için marka verebilirmisin

crazy_devil
08 Mart 2006, 17:32
Ya arkadaşlar ben vizörümü şimdiye kadar hiç kapatmadım.Yağmur,kar,soğuk...her zaman da maske kullandım.7,5-15YTL arasında maskeler var ve mükemmel derecede yüzünüzü soğuktan koruyor.Ve bu sayede vizörü kapatmana gerek kalmıyor.Haaa bana sorarsan neen kapatmıyorsun diye;henüz kaliteli bir kask alamadım ve vizör çizik içinde,görüş mesafesini mahvediyor;bu yüzden kapat-a-mıyorum.Daha ucuz yollu çözüm bunu buldum.:rendeer:

debbah
08 Mart 2006, 18:44
beyler bi yapı market veya carrefour cinsi büyük marketten cam yağmur kaydırıcı alınca. 5 milyondan daha ucuz. camda su kalmıyo kayıyo. zaten rüzgar kaska vuruyo kayması için ortam hazır. ben sağa bakıyorum bazen sularına sağa doğru süzülmesini seyrediyorum. camdan yağmur seyreder gibi...

sarcosucos
12 Mart 2006, 01:39
Kaporta cilası ile birkaç kat silerseniz su tutmadığını ve damlaların kaydığını görürsünüz.:bounce:

ylmzzz
12 Mart 2006, 01:42
doğal silecekle elle yani :mrgreen:

tekirdağ
12 Mart 2006, 01:46
Başını salla gitsin:queen:

delileoo
24 Ekim 2006, 22:57
arkadsm bıra zamn qecmıs ama badem yaqı sürüorm..yani biqün bende o halde yol alınca epey aklıma bu qeldı bı denım dedım..su durmuo akıo üzernden..tertemiz ama asla el vurma parmak izinden qöremıon çünkü:)

c@n
25 Ekim 2006, 00:37
yaa tek yağmur suyu dert değil + çok buhar yapıor yaa ben buhar olmasın die maske takıp yazlık kask lardan takıorum vallaha

giallorosso
25 Ekim 2006, 02:33
camın su tutmaması için özel spreyler satılıyo
kaska silecek falan takmak aşırı gereksiz bir iş motosiklet için yapılan eldivenlerin iç kısımları zaten suyu silmeye yarayan malzemelerden üretilmiş

ama buhar konusunda bir çözüm var mı bilmiyorum

watercolours
25 Ekim 2006, 05:00
Herkes iyi güzel çözüm önermiş de bir nüansı gözden kaçırmışsınız. Ertuğrul_Öz vizör su içinde kaldı demiyor, çamur içinde kaldı diyor. Eldivenler yağmur suyunu alabiliyor, çamuru ne yapacaksınız?

BİSANCI_42
25 Ekim 2006, 10:01
bişey sorcam ön camı oval değil de düz olan bi kask olsa onada pilli bi silecek aparatı yapılsa ama öle derme çatma değil orjinal böle bişey mümkünmü??

ABZAH
25 Ekim 2006, 10:57
yağmurlar gelince tabii bu tartışma başladı.bende bir kaç çözüm yolu göstermeye çalışayım:
1-öncelikle buhar ya da buğu sorunu; çoğunlukla hava sirkülasyonu iyi olmayan kasklarda yaşanıyor.bunun yanısıra maskeyi de ağıza kadar kapatmakta bunu yapabiliyor.eğer kaskınızdan yaşanan bir sorun varsa ya da vizör camından.. sorunu buğu önleyici sprey ya da vizörünüzü çok az bir şey kaldırabilirek çözebilirsiniz.ama asla tamamen değil.bir kaç santim yeterli olacaktır.bir arkadaşımız vizörü tamamen açık tutuyorum demiş.çok yanlış.yağmur damlaları gözünüze çarpacak ve görüşünüzü azaltacaktır.(taş,toprak,çamur parçalarının gözünüze hasar vermemesi mucize olur.)
2-oldu ya çamur vizörünüzü tamamen kapadı.kaskın içinden takılacak hani şu çalışma yaparken takılan gözlükler vardır.atış yapılırken de kullanılır.bunlar gayet ucuz yollu.ben bundan da takıyorum.eğer ki görüsüm bir anda engellenirse kaskın camını açıp bu gözlüğü idareten kullanıyorum.sonra hızı düşürüp güvenli bir yerde vizörümü temizlerim.(sakın güneş gözlüğü kullanmayın.uv filtreli güneş gözlükleri yoldaki yağı görmenize engel olur.)
3-vizörünüzü olur olmadık her şeyle silmeyin.elinizdeki bez parçası vizörünüzü çizebilir.ayrıca vizör üzerinde farklı bir kimyasal tabaka bulunabilir(çizik,ışığı kırmaya yarayan vb.)bunu da kolonyalı mendille silmeyinnnnnn.ben sildim mesela :) 30 avro'ya maloldu.kolonyalı mendil kimyasal tabakayı çözdü ve vizör gitti.

gece-ci
25 Ekim 2006, 15:40
sprey bunun için etkili çözüm.motor dergileri ayrıntılı bir şekilde reklamını yapıyorlar.

inci
25 Ekim 2006, 15:47
yeni bir eldiven var, iki işaret parmağın dış tarafına da suyu çeken bir lastik takılmış buna ,"çek" diyorlar çok işe yarıyo

watercolours
25 Ekim 2006, 15:49
Bisancı, iyi güzel diyorsun da düz cam aerodinamik olarak verimsiz olacaktır. Ayrıca teknoloji ilerledi, isterlerse eğimli cama bile silecek takabilirler ama uygulanabilir bir fikir olsaydı kask üreticilerinin çoktan bunu yapmış olacaklarını düşünüyorum.

XePoSt
25 Ekim 2006, 16:13
yeni bir eldiven var, iki işaret parmağın dış tarafına da suyu çeken bir lastik takılmış buna ,"çek" diyorlar çok işe yarıyo
yaww ii guzel hosta nerden buluruz bu eldivenlerden onu da soyleyebilirsen makbule gecer gecmez mi yani???:queen:
ayrıca o vizor için su kaydırıcı ve bugu engelleyiciler hic bi işe yaramiyor bosuna para harcamayın ben yaptim ole bi hata malesef
vizor uzerinde kimyasal kullanmak zarar wermez mi acep?????

watercolours
25 Ekim 2006, 16:23
XePost, Abzah'ın yazdıklarını oku. Sorunun cevabını vermiş zaten.

alp_tunay
28 Ekim 2006, 02:51
Sol eldiveninizin baş parmağıyla bileginiz arasına arabaların sileceklerinden yapıştırın. Demokrasilerde çareler tükenmez....

motocycleboyreigns
28 Ekim 2006, 23:27
Basit, arkada annem duruyo,'yavrııem su içinde kalmışın' diye siliyo,hem terimi de alıyo bezle,süper.

grimfandango
28 Ekim 2006, 23:36
Held'in kislik eldivenlerinin sol el isaret parmaginda bahsettiginiz "cek cek" denen parcadan var.

altan
29 Ekim 2006, 06:46
Yağmur kaydırıcı silikon bazlı sprayları kullanmayın. Sağlığa zararlı. Kask camından kayan hava havalandırmadan içeri giriyor ve bu havayı soluyorsunuz.

watercolours
29 Ekim 2006, 14:44
Kaskın üstünden terini nasıl alıyor? Düşündüm düşündüm, çözemedim bir türlü.

Gokhan2433
29 Ekim 2006, 15:47
valla ayakkabılarımı korumak için bi sprey sıkıyorum suya sokuyom ayakkabayı su tutmuyor.ACaba vizöre de sıksak olurmu?

cakidi
29 Ekim 2006, 15:47
ben held' in eldiveninden aldim..sol elin isaret parmaginda silecek var.

N_O_S
29 Ekim 2006, 16:06
silmeden gitmeğin öğren silip napıcan

Erfer
29 Ekim 2006, 16:30
ne kaskı yaw???
kask takmıyomkı :cherry: :P

watercolours
29 Ekim 2006, 17:49
"gitmeğin" ????

tkalfaoglu
29 Ekim 2006, 18:48
Yakınlarda bir bez bulundurabilirsin, ozellikle de chamois denilen güderi bu işe çok yarar. Ayrıca otomobil camları icin ön camdaki suyu atan sprayler var, arada bir sık bekle kurusun vizöründe.
son olarak, yolda giderken arada kafanı yana çevir, bütün biriken damlalar uçup gidiyor!

BIYIKLI
30 Ekim 2006, 03:34
"gitmeğin" ????

http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=23898 :)

Barış Şuşut
02 Kasım 2006, 02:32
camın su tutmasını engelleyen sprey ler var ondan kullanın

demişim ...normal şartlarda bu yeterli gibi görünsede özellikle otoban ve şehirlerarası yollarda kamyon ve diğer ağır vasıtalardan akan yağ, mazot yerdeki çamurla karışınca o eldivenin içinde ki kısım hiç bir işe yaramaz spreyinde bi işe yarayacağını zannetmiyorum ..sık mola verip vizörü bu yağ mazot karışımından temizlemek en akıllıca yöntem olacaktır..

jamaisvu
02 Kasım 2006, 02:51
elmayı kes cama sür buhar filan olmaz

cakidi
17 Kasım 2006, 23:21
yeni aldığım held marka eldiveni (parmağının kenarından silecek olan kışlık eldiven) ilk defa dün sabah işe giderken denedim.. ellerim dondu valla. bir eldiven bu kadar mı işe yaramaz ya? :( motosikletten indiğimde ellerimi hissetmiyordum artık. önceden kullandığım işporta malı dandirik deri eldiven soğuğu daha iyi engelliyordu valla. o kadar para verip, eldivenin hiçbir işe yaramadığını görmek canımı çok sıktı :((