PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk Motosiklet Seçimi..

Promethan
25 Ekim 2011, 17:37
Merhaba Arkadaşlar. 14 yaşındayım aydının küçük bir kasabasında yaşıyorum. Dayımla Beraber Bir Motosiklet Almaya Karar Verdik -Ondan çok benim kullanacağımı göz önünde bulunduracak olursak- HONDA CBR 125 mi Yoksa YAMAHA YZF-125 Mi önerirsiniz. Bu Arada 49 cc Motosiklet Kullanıyorum. Sadece İlk Vitesli Motosikletim Olacak :) Bu Arada Yaşıma Göre Biraz Kalıplıyım Sanırım. En Azından öyle Diyorlar Boy 1.80 65-70kg :) Şimdiden Teşekkür Ederim.

Lucas
25 Ekim 2011, 17:40
Elbet alırsın bir motor da, yazılarını büyük ve kirmizi yazarsan kızarlar sana bence :)

Promethan
25 Ekim 2011, 17:47
Tamam Orasını Hallettik :D Öneriyi De Alsak Hiç Fena Olmaz Hani :D

excavatus
25 Ekim 2011, 17:56
İkisi de birbirine yakın makinalar, tarz aynı zaten, çok fazla teknik bir fark yok. Doğal olarak senin tamamen göz zevkine ve imkanın olursa deneme sürüşüne bakar.
Pek çok yorum gelecektir belki, yedek parçayla, yok görüntüyle, yok kronik arızalarla vs vs...
Motor almak evlilik gibidir. %50-50 kumar yani.

Deneme fırsatın varsa ikisini de dene, yoksa git beğen mağazalardan, hengisi gönlüne yatarsa derim ben.
Bahsettiğin iki makina, başkalarının tavsiyeleri veya önerileri ile aralarında seçim yapılamayacak kadar yakınlar birbirlerine.

neyse, öneriyi verdik fena olmadı hani, gelelim yazıya...

Normal boyda yazalım, siyah yazalım di mi? hatta forum kurallarını da okuyalım arada... panayıra dönmesin ortalık...
Saygılar sevgiler..

< iLk@yy >
25 Ekim 2011, 18:15
bu arada yaşım 14 diye yazmışsın

motosiketi nerede kullanmayı panlıyorsun ?

Promethan
25 Ekim 2011, 18:23
Dediğim Gibi Küçük Bir Kasabada Yaşıyorum. Trafiğe Çıkmayacağım Sonuçta.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:21 ----------

Tavsiyeniz Üzerine Forum Kurallarını Okudum -Aslında Sadece İlgili Maddeyi :D- Bundan Sonra Özen Gösteririm Artık Ne Yapalım :) Düzenleme Şansım Yok :)

safakk
25 Ekim 2011, 18:26
trafiğe çıkmamak için biraz fazla lüks bir motosiklet olur ancak keyif senin

Bana kalırsa bir cub yada yamaha ybr tarzı bişi alırdım sonuçta kasaba ve çoğu zaman toprak yolda kullanacaksın hatta belki cross bile olabilir ancak toprak yolda racing sürmek o motosikleti harcamak demek bence

İlla 2si arasından diyorsan cbr 125 aynı özellik için yamaha ya o kadar para dökmenin gereği yok

Grhn
25 Ekim 2011, 18:27
Önce her türlü motosikleti kullanabileceğin ehliyet al.
Sonrada SS almadan önce enduro, naked. stret tarzı motosiklet al.
Yada dayın alsın sen bin...

Promethan
25 Ekim 2011, 18:32
Aslında Benim Dayıma Önerim Cbf-150 Veya Cross Bir Motor İdi. Ancak Görüntüye Önem Verdiği İçin SS Tercih Etti. Kasaba kasaba ama yolları toprak değil :) toprak yolda kullanmak için 49cc bir peugeot 103 var elimizde :) Dayım Aynı Zamanda Ara Ara İzmir-Kuşadası-Didim Falan Yapmayıda Düşündüğü İçin Bunu Tercih Ettiğini Sanıyorum. :) O motosikletin Sadece Onda Olmasını istiyor. :) Farklı olmayı Seviyor Sanırım :)

glock
25 Ekim 2011, 19:06
cbr 125, senin boy ve kilona göre uygun olmayabilir, altında ufak tefek kalır, imkanın varsa enduro tarzı modellere bakmalısın (sele ve pegleri yüksek olduğu için) ayrıca başlangıç olarak 150 değilde 250cc yi daha uygun buluyorum boy-kilo oranına göre, dayınıda hesap edecek olursak onunda boy ve kilosuna uygun olması her ikinize göre ortak bir seçim ideal.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:52 ----------

Not: 14 yaşında ve ehliyetsiz oluşundan dolayı trafik içinde kullanmak sen ve karşı taraf açısından sakıncalı ve tehlikelidir ayrıca yasalara uygun değildir! ancak, dayın reşit olmakla beraber onun izniyle trafiğe kapalı alanlarda full koruma ekipmanlarıyla kullanmanı tavsiye ederim.

drsteel
25 Ekim 2011, 19:07
gloack arkadaşım sen ciddimisin. adam diyo ki 14 yaşımdayım. sen 14 yaşında ki gençlerin ne kadar akıllarının havada olduğunu bilmiyorsun galiba. 125 cc bile bence fazla. kasabada belki trafik olmaz. ama ben adım kadar eminim arkadaş motoru alınca ilk yapacağı iş şehirlerarası yola cıkıp hız denemesi yapacak. kızlara hava atmaya kalkacak. arkadaşın önce güç ne omu öğrenmesi gerekecek.
arkadaşım ben senin dayının yerinde olsam sana bir skootor alırdım. sonra race motor düşünürdüm. herşey görünüşde bitmiyor. bence race motoru sürmek biraz daha tecrübe istiyor

DarkSeleCT93
25 Ekim 2011, 19:18
ybr al paranız varsa şuan için en mantıklı seçim

glock
25 Ekim 2011, 19:20
sn. drsteel yazımın altına not olarak uyarımı yaptım, ancak gerisi kardeşimizin insiyatifine ve velisinin sorumluluğuna kalmıştır, bir genç kardeşimizinde hevesine isteğine arzularına karşılık negatif yaklaşım içerisinde bulunmak muhalif olmak onu yıldırıp hevesini söndürmek olur diye düşünüyorum. ne diyebilirim ki? kişi zaten bilinçli bence, bu siteye üye olupta nice 14-16 yaşındaki arkadaşlarımızın 1000rr alma hayallerinide görmekteyiz forumlarda, 125 veya 250cc bir motosiklet uygundur boy ve kilosuna göre diye düşünüyorum. (race motor) derken 125 in 250 nin race mi olur? yarışlarda katagorileride olsa oradaki 125-250cc lerle karıştırmayınız!

eren1903
25 Ekim 2011, 19:31
YBR 125 al keyfine bak.

Promethan
25 Ekim 2011, 19:42
Yok 250cc Çok Fazla :) Zaten Ben Alıp Motoru Saatlerce Gezmeyeceğim Haftada 1 Bilemedin 2 Gün Alırım Motoru. Zaten Ben En Az 1 yıl Kullanıp Tecrübe Kazanmadıkça Bırak Şehirlerarası yola çıkmayı 55-60 km/h yi bile geçmem. Motor Tamamen Benim Olmayacak. Dayım Kendine Alacak. Fırsat Buldukça Artık. :) Bırak Hız Denemesi Yapmayı Daha Vites Geçişlerini Bile Bilmiyorum :)

MotoRizeli
25 Ekim 2011, 22:58
ybr al paranız varsa şuan için en mantıklı seçim 14 yaşında cocuğa nasıl YBR al diyebiliyorsunuz anlamıyorum ya ezbere konuşuyorsunuz yada kaza ihtimalini unutuyorsunuz.

Promethan
26 Ekim 2011, 12:37
14 yaşında cocuğa nasıl YBR al diyebiliyorsunuz anlamıyorum ya ezbere konuşuyorsunuz yada kaza ihtimalini unutuyorsunuz.
Bildiğim Kadarıyla "YBR" commutter(veya onun gibi bişeydi işte) sınıfı bir motosiklet. zaten başlangıç için bunları önermiyorlar mı?

DarkSeleCT93
26 Ekim 2011, 19:43
14 yaşında cocuğa nasıl YBR al diyebiliyorsunuz anlamıyorum ya ezbere konuşuyorsunuz yada kaza ihtimalini unutuyorsunuz.

arkadaş kalıplıyım cüsseliyim diyo ybr yi çok iyi kullanabiliir hem çabuk dökülmeyen bi motor

Promethan
26 Ekim 2011, 22:26
Arkadaşlar Konuyu Saptırmasak? Bu Arada Ne Yazık ki Dayımın Seçenekleri Arasında YBR Yok :D

MotoRizeli
26 Ekim 2011, 22:35
Bu iş kalıp işi değil dostum tecrube işi.. Sen en iyisi 100 Lük cup al..

Promethan
26 Ekim 2011, 22:44
Ben Aslında Onada razıyım Ama 125 Bence Daha iyi.

MotoRizeli
26 Ekim 2011, 22:55
O zaman honda İnnova 125 al.

Promethan
26 Ekim 2011, 23:26
İkisi de 125 lik değil mi zaten? Gerçi Biri Racing Ama.. Bence 1-2 Yıl Sonra Tekrar Motosiklet Değiştirmektense Direk CBR Almak Daha Mantıklı... Zaten Her İstediğimizde Motosiklet Değiştirebilecek Kadar Zengin Değiliz :D Aslında Amaç Sadece Ulaşım :) Ama Alırken de Görüntüye Bakıyoruz Tabii :D Sırf dayımın Görüntü Merakı Yüzünden Bunlar :D

Smyrnian
28 Ekim 2011, 04:28

14 yaşında bir genç kardeşimize nasıl şu motoru al bu motoru al diyebildiğinize şaşıyorum ben arkadaşlar.

Sevgili Promethan,senden bir ricam olacak. Kasaba yolu olsun olmasın,eğer senden başka tek bir araç bile o yola tekerleğini koyuyorsa orası trafiktir. Hevesini kırmayı kesinlikle istemem ama yasaların yapılmasında bir sebep var. Ve yasalara göre 17 yaşını doldurmadan motor kullanamazsın. Buraya üye olup fikir istemen yaşına göre olgun olduğunun bir göstergesi olsa da gel sen 3 senecik sabret,ondan sonra ufak cc'den güzel güzel başlar tecrüben ve isteğin doğrultusunda dilediğin motoru yasal olarak kullanırsın. Sevgilerle...

TutkuluAcemi
28 Ekim 2011, 17:56
Orası nasıl bir kasaba bimiyorum ama genel olarak kasabalar ve köyle topraktır(bizim kasabanın sadece girişi asvalt.) Söylediğin motosikletler genel olarak iyi kalite asvaltta kullanılması gereken motosikletler. Bence oralara kross tarzı bir motosiklet iyi gider(xt 125R gibi, hyosngun var RT) bunlar olabilir. Ha şekil yapıcam kasabadaki kızlara diyosan bindiğin gibi ilk dönüşte yapışırsın yere. Ama yinede alacağım diyorsan CBR al başlangıç için daha uygun bir motosiklet(altın elbiseli adam'ın yalancısıyım.)

Zippo's
28 Ekim 2011, 18:31
Ben 14 yaşında today aldım,3 sene kullandım.Şimdi de CBR 125 aldım.Bence bu yaşta ehliyetin olmadan hele ki köyde kullanacaksan cbr 125 gibi bir motosiklet alma.Ne cbr 125,ne de yzf 125.O yollar için üretilmiş motorlar değil

Canasil07
28 Ekim 2011, 19:12
Sen al bi R1 devam et... :cat: :pl::santa:

Promethan
29 Ekim 2011, 01:48
http://www.focafoca.com/resimler3/r_mugla_18090807.jpg
Yollarından Küçük Bir Örnek Eğer Googledan Aydın Atça vb. Gibi Arama Yaparsanız Gerekli Görüntülere Ulaşma İhtimaliniz Yüksek.

utuli
29 Ekim 2011, 02:21
O yaşta bisiklete biniyorduk biz! 14 yaşındaki çocuğa motor önermek mantıklı mı? Dayısına amcasına önerin ama kaza küçük kasabada da kaza büyük şehirde de aynı! Motora binip trafiğe çıkmıyacağım diyen 14 yaşındaki çocuğa inanıyorsanız bu da sizin tercihiniz.

o da olur
29 Ekim 2011, 03:04
atça'nın yolları trafiğe kapalı değil. dolayısıyla ehliyet lazım. üstelik atça, denizli-aydın karayolunun üzerinde. memleketin şeritleri en dar ve trafiği hızlı akan yollarından birisi. kazalar da o yolda gayet yaygındır. (eğer fake bir hesap değilse) denizli aydın karayolu üzerinde 14 yaşındaki bir çocuğun ölümüne sebep olmak istemiyorsanız bu çocuğa motosiklet önermeyi bırakın bence. çünkü ister ybr 125 ister cbr 125, hangi motosikleti alırsa alsın 14 yaşında bir çocuk motosiklet alır almaz son hızını merak edip o karayoluna çıkacak ve çok geçmeden ölecek. atça'nın içinde bir motosiklet üçünü vitese bile geçecek kadar yol bulamaz.

bu forumda kazalarda motosikletçi hatalarını görenler tarafından "gebersin bu salak zaten böyle embesiller hak ediyor böyle kazayı" minvalinden yorumlar yazılıyor. forumda 14 yaşında adama motosiklet önerileri okuyoruz. ardından aynı çocuk öldükten sonra "zaten bu haketmiş, kazaya davetiye çıkarmış, 14 yaşında trafikte ne işin var? velisini asmalı bunun." gibi yorumlar okuruz artık.

anadolu'da nerede trafiğe kapalı motosiklet pisti var da 14 yaşındaki çocuk trafiğe kapalı alanda motosiklet kullanacak?

SerhatSahin
29 Ekim 2011, 03:11
[QUOTE=Promethan;2479259O motosikletin Sadece Onda Olmasını istiyor. :) Farklı olmayı Seviyor Sanırım :)[/QUOTE]

O zaman dayın bir yerlerden 100 bin dolarcık ayarlasın, atlasın uçağa gitsin Amerika'ya. Orda kişiye özel üretim yapan firmalar var; tahminimce en ünlüsü de American Chopper®'dır. Bir motosikletin sadece bir kişide olmasının, yani emsalsiz bir motosiklete binmenin tek yolu bu çünkü...