PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk motor ve kullanım sorunu

caner6776
13 Eylül 2011, 22:15
Merhabalar. Ben 11.01.2012 tarihinden sonra motor ehliyeti alabiliyorum ve Allah nasip ederse alacağım.4-5 aylık bir scooter tecrübem var ve bu tecrübeye sığan 1de kaza :)

Ben daha önce hiç vitesli motor kullanmadım. Cbr 125, Cbr 250,Ninja 250, Hyonsung 250 gibi seçeneklerim var. Başlangıç olarak hangisini almalıyım ?

Ve karadeniz ereğlide oturuyorum. Acaba Vitesli motor konusunda eğitimde bana yardımcı olabilecek bir abimiz varmıdır :)

Konuray
13 Eylül 2011, 22:22
valla sana şunu soyleyım senın scooter tecrubende var 40 gun once motor aldım bu benım ilk motorum daha once ustune oturmuslugum bıle yoktu....vıtesın nasıl atıldıgını gosterdıler 2 saat ıcınde ogrendım korkacak bişey yok...araba ehlıyetımde var ama araba surmuslugum bıle yoktu sen hesapla ....

F54
13 Eylül 2011, 22:25
güzel kardeşim acaba neden ss tarzı bi motosikletle başlamak istiyorsun allah göstermesin bi kaza yapsan yan yatsan vay haline kendine mi acıyancan yoksa motora yapacağın masrafa mı? bence alışmak için başka bi model bak parçası ucuz bol olan bi model bak benden demesi ve ilk olarak 250cc fazla gelir

ixeywent
13 Eylül 2011, 22:26
cbr 125 r:cat:

caner6776
13 Eylül 2011, 22:42
güzel kardeşim acaba neden ss tarzı bi motosikletle başlamak istiyorsun allah göstermesin bi kaza yapsan yan yatsan vay haline kendine mi acıyancan yoksa motora yapacağın masrafa mı? bence alışmak için başka bi model bak parçası ucuz bol olan bi model bak benden demesi ve ilk olarak 250cc fazla gelir

Sadece tavsiye istedim yahu :)Gidipte 250 lik alacak halim yok tabi :) 125 600 1000 şeklinde büyütmek istiyorum???

cbr 125 r:cat:

Honda yedek parçası pahalı diyorlar.Zaten alışmalık alacağım. İkinci el olsun istiyorum.Satabileyim yani.

valla sana şunu soyleyım senın scooter tecrubende var 40 gun once motor aldım bu benım ilk motorum daha once ustune oturmuslugum bıle yoktu....vıtesın nasıl atıldıgını gosterdıler 2 saat ıcınde ogrendım korkacak bişey yok...araba ehlıyetımde var ama araba surmuslugum bıle yoktu sen hesapla ....

Scootor ile cc li motorlar apayrı bir dünya. Şimdi gidipte 250 cc bir motor alsam. Kenara birazda para ayırmam gerek. Cenaze işlemleri tabut falan masraflı şeyler bunlar.

Atahualpa
14 Eylül 2011, 00:04
İlla SS diyorsan bir Cbr 125 alıp başlayabilirsin. Ninja da Hyo da sana fazla gelebilir başlangıç için ki gelir.

Ama yok kardeşim ben vitesli motosiklet dinamiğini kavrayacağım diyorsan 2 el ucuz, temiz CG, CGL tarzı bir şey al. Kırılmaz dökülmez elinde kalmaz (ki bunlar illa ki düşecek) grenajı olmadığı için masrafı olmaz. AEA tabiri ile fıtı fıtı gidersin. Satarken de kolay satarsın. Ondan sonra istediğin tarz bir SS 250 ile devam edersin. Benim nacizane düşüncem bu.

Bu arada bilinçli yaklaşımın için tebrik ederim seni

brooklynnn
14 Eylül 2011, 00:32
düşük cc ile başlamanı tavsiye ederim şiddetle
bugün bunu daha iyi anladım
arkamda artçı ile yol alırken vitesleri karıştırdım yokuş yukarı çıkarken 2. vites ile çıkıcağımı sanıp 3 ile çıkmaya çalışmışım farkettim hemen ikiye aldım o da kaldırmadı 1 e aldım fakat debriyajı biraz kaçırdım heralde motor ön kaldırdı yokuşta
nasıl toparladım gelin bana sorun sakatlanma yaralanma motorda hasar olmadı fakat korkusu yetti

250lik motorları bence bir daha düşün 125 ile başla
ben 1 haftadır kullanıyorum halen daha viteslerde problemim var unutuyorum hangi vites olduğunu

caner6776
14 Eylül 2011, 16:37
Cbr 125 ile başlamak istiyorum temizler 4.000 tlye bulunabiliyor :) Satarkende fazla zorluk çıkarmaz umarım.

Zıpkıncı
14 Eylül 2011, 17:43
Hangi motoru alırsan al ilk olan trafikte motor nasıl kullanılır, her an tehlike nereden gelebilir, tehlikelerden nasıl kaçılır, suç sende olmasada ölenin sen olacağın gerçeğini öğrenmek önemlidir. Scooter kullan bir süre. 1-2 yıl. Bu arada eğitim al. Vitesli motor nasıl kullanılır. Hangi el hangi ayak nerde ne zaman fren gaz kombinasyonlar yokuşlar araba veya kamyon takipleri virajlar dönüşler duruşlar. Bu liste giderde gider. Her birinin kendine özgü sürüşleri tehlikeleri sonuçları vardır. Bu eğitimden sonra hangi motora bineceğini sormana bile gerek kalmayacak....

Asterix
14 Eylül 2011, 19:55
İlk başlangıç için inanki çok uzun bir süre bende motor araştırdım. Hani insan racing olduğu için birazda yapılı olsun istiyor fakat vitesli motor tecrübende olmadığı için sana ilk başlangıcın için honda cbr 125 öneririm kesinlikle. Resimlerdeki görüntüsüne aldanma ilk önce bir motoru gör derim araştır memnun kalacaksın 5-6 gün oldu alalı iyiki hondadan şaşmamışım diyorum performansı olarak görünüşü hele hele çok tatlı. Tavsiye ederim vites olayıda çokda zor değil zaten yukarıda arkadaşın dediği gibi 1-2 saatini alır.

caner6776
15 Eylül 2011, 16:10
Hepinize çok teşekkürler.En kısa zamanda ehliyeti alıp motor alacağım :) Cbr 125 olucak sanırım.