PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : elektrikten anlayanlar yardım lütfen...

BurakBasaran
22 Ağustos 2011, 20:28
merhaba arkadaşlar. geçenlerde bir konu açmıştım sinyal lambalarımdaki bi bi sorun nedeniyle. ben bi tamirciye gittim ve biraz gözattıktan sonra sorunun kısa devre olabileceğine karar kıldık. motorun flaşörünü çıkarıp sinyal lambalarının sabit şekilde yanmasını sağladık ve sağ sinyalı actıgımızda (sinyal lambasının baglı oldugu) sigorta atıyor. 10 larca sigorta koyup hatayı anlamaya çalıştık. şöyle bir durum daha var sinyal bazen açtıgımda sigortayı attırmadan yanabiliyor fakat yandıgı zamanda motora gaz verdiğimde lamba sönme derecesine gelecek kadar az yanıyor. sonra kafasına estigi bi anda sigorta atıyor. birde direksiyonu sağa çevirince motor istop ediyor. o sorun daha oncede vardı yaptırmıştım(kafa grenajının oldugu yerde kablolarda temassızlık var demişti usta) ama şimdi tekrar nüksetti ara ara. fakat sinyal lambasıyla bi alakası olabilirmi sizce? yani yanında falan bulunuyorsa onunda kablolarında temassızlık yada baska bişey olup kısa devre yaptırıyo olabilirmi acaba. yada boyle bi durumda sizin olası sorunlara fikirleriniz ne olur arkadaşlar? niye bizden yardım istiyosun git yaptır diceksiniz belki ama flaşör bana ait olacak şekilde içini acıp kısa devreyı bulup yapmaya 100 tl gibi komik bi rakam verdi ve zar zor biriktirip motoruma sahip olmuşken 100 tlyi odemem zor biraz(piyasadan anlamasamda boyle bi işe 100 tl istemek bana biraz garip geldi). o yuzden yardım edebilrseniz cok sevinirim cünkü boyle seylerde yapılmazsa o sorun kendi kendimi yiyorum:pr: geçen elime aldım aletleri kendim yapacaktım acıp yapabilirsem fakat bir kac adet alet yetersizliginden tam sokemedim:D yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar şimdiden teşekkürler

acayüp
22 Ağustos 2011, 20:47
Sağ sinyal kablolarıanda kısa devre oluşuyor bu kesin. Arayıp bulmak lazım. Yalnız elektrik tesisatı bir motorun en pahalı parçasıdır. Eğer bu işlerden anlamıyorsan 3 kuruştan kaçim derken 10 kuruş iş açabilirsin başına.

özcan1980
22 Ağustos 2011, 20:53
Sağ Sinyal lambalarını değiştir veya flaşörden itibaren kabloları takip et,kısa devreyi bulmaya çalış veya sinyal anahtarından itibaren kabloları takip et, kısa devreyi bulmaya çalış.Elinle yoklaya yoklaya ve temizleyerek ve lamba ile ışık tutarak kontrol etmeni tavsiye ederim. Bol şans

cakmak3306
22 Ağustos 2011, 21:13
Kardeşim sana bi tavsiye;
O kopuğu, kısa devre yapan yeri arayıp bunman gunler sürebilir. Benım nacızane fıkrım (ben olsam bunu yaparım) flaşorden sadece sağ sinyaller için ıkı kablo çek sinyallerın artısına bağla.
5 metre kablo gitse ki gitmez sana en fazla 5 tl malıyetı olur. cakmak_mustafa@hotmail.com yardım istersen bana buradan ulasabılırsın. Ben eskı ybr me 35w ampul yerıne 55w H4 taktım çift röleli.
Dörtlü olmayan Ybr ye 4 lü sistemi yaptım. Az biraz anlarım yani. Elimizden geldınce yardımcı olmaay çalısırım. Koaly gelsın...

Slayerrr
22 Ağustos 2011, 21:15
Sağ Sinyal lambalarını değiştir veya flaşörden itibaren kabloları takip et,kısa devreyi bulmaya çalış veya sinyal anahtarından itibaren kabloları takip et, kısa devreyi bulmaya çalış.Elinle yoklaya yoklaya ve temizleyerek ve lamba ile ışık tutarak kontrol etmeni tavsiye ederim. Bol şans

Kısa devre flaşör-sinyal kolu arasında değil, sinyal kolu-sinyal lambası arasındadır. Flaşör-sinyal kolu arasında zaten sürekli elektrik vardır. Kısa devre orada olsaydı sadece sağ sinyal verince değil, sürekli olurdu.

Eğer yapabileceğini düşünüyorsan, sağ sinyal ile sinyal kolu arasında kısa devreyi bulabilirsin. Büyük ihtimalle ön sinyal tarafındadır ama arka sinyalde de olabilir. Ama acaba dersen başka bir tamirciye git, ama o kadar para verme. Başka bir motorcuya gidersen, gittiğinde sağ sinyalde kısa devre var de, belki bir şeyler biliyorsun diye fazla para istemez. :mrgreen:

cakmak3306
22 Ağustos 2011, 21:20
Kısa devre flaşör-sinyal kolu arasında değil, sinyal kolu-sinyal lambası arasındadır. Flaşör-sinyal kolu arasında zaten sürekli elektrik vardır. Kısa devre orada olsaydı sadece sağ sinyal verince değil, sürekli olurdu.
. :mrgreen:

Bence yanlıs bılgılendırme yapıyorsunuz. Sınyal kolu ıle sınyal lambası arasında flaşör var. Dediğiniz gibi sinyal kolu ile flasor arasında kısa devre yoksa ki yok gibi. O zaman kısa devre flasorle sinyal lambası arasındadır.

AzRaİL42
22 Ağustos 2011, 21:28
Güzel Kardeşim Sana Daha Öncede Anlattım Bunu Sorunu Deponun Altındaki Ana Elektirik Kablolarında Ara 2 Tane İnce Kablo Var Sinyal Kablosu Onlar Zamanla Sıcaklıktan Eriyip Birbirlerine Yapışıyorlar Sonrada Kısa Devre Oluyor Aynı Şeyle Bende Uğraştım İyi Biliyorum...

Kardeşim Aynı Durumu Bende Yaşadım Sorun Flaşörden Kaynaklanmıyordu Bende Büyük İhtimal Sendede Öyle Biz 2 Gün Felan Sorunun Nerden Oldugun Araştırdık En Bulduk Ki Motorda Elektirik Şaşesi Varmış Sonra Motoru Grenajları Söktük Depoyu Felan Söktü Depoyu Söktükten Sonra Deponun Altında Ana Elektirik Kablolaları Var O Kablolardan Gelen İnce Kablolar Fazla Isıdan Dolayı Erimiş Ve Bir Birine Yapış Buda Şaşesi Sebeb Oluyor Neyse Kabloları İzole Bantla Tekrar Sardık Sorun Çözüldü Büyük İhtimal Sendede Şase Var Benimkide Seninki Gibiydı Vızırtı Wardı Sinyal Sönmüodu.

Eğer Antalyadaysan Elimden Gelen Yardımı Yparım :cat:

Buda Daha Önce Senin Açtıgın Konu...

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/92917-surekli-yanan-sinyal-lambasi-sorunu-acil-yardim-lutfen.html

Slayerrr
22 Ağustos 2011, 21:33
Bence yanlıs bılgılendırme yapıyorsunuz. Sınyal kolu ıle sınyal lambası arasında flaşör var.

Eğer öyle olsaydı, sağ ve sol sinyal için 2 adet flaşör olması gerekirdi.

cakmak3306
22 Ağustos 2011, 22:12
Eğer öyle olsaydı, sağ ve sol sinyal için 2 adet flaşör olması gerekirdi.
Eveet haklısınız. Özür dilerim. Dediğiniz gibi sıkıntı başka yerde.
Azrail arkadasımın basına gelmış. Umarım kısa sürede sorun çözülür.

BurakBasaran
22 Ağustos 2011, 22:23
Güzel Kardeşim Sana Daha Öncede Anlattım Bunu Sorunu Deponun Altındaki Ana Elektirik Kablolarında Ara 2 Tane İnce Kablo Var Sinyal Kablosu Onlar Zamanla Sıcaklıktan Eriyip Birbirlerine Yapışıyorlar Sonrada Kısa Devre Oluyor Aynı Şeyle Bende Uğraştım İyi Biliyorum...

Buda Daha Önce Senin Açtıgın Konu...

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/92917-surekli-yanan-sinyal-lambasi-sorunu-acil-yardim-lutfen.html

arkadaşlar bu kadar ilgilendiğiniz için çok hepinize teşekkür ederim cidden yemekten bi geldim birsürü msj gelmiş hiç ümidim yokken. dostum sanırım senınde basına gelmiş msj yazmıssın daha onceden ama gormedim ben onu neti kapadıgım için. haklı olabilirsin dediğin gibi yalnız şoyle bi durum var o senin dediğin kabloları bulmam kolay olurmu sence? yada nasıl bi yol izlemeliyim o kabloları bulmak için? ilk nereye bakmalıyım? elim işe yatkındır hani ama elektriktende pek anlamam ama bozacagımı falan zannetmiyorum.

AzRaİL42
22 Ağustos 2011, 22:49
arkadaşlar bu kadar ilgilendiğiniz için çok hepinize teşekkür ederim cidden yemekten bi geldim birsürü msj gelmiş hiç ümidim yokken. dostum sanırım senınde basına gelmiş msj yazmıssın daha onceden ama gormedim ben onu neti kapadıgım için. haklı olabilirsin dediğin gibi yalnız şoyle bi durum var o senin dediğin kabloları bulmam kolay olurmu sence? yada nasıl bi yol izlemeliyim o kabloları bulmak için? ilk nereye bakmalıyım? elim işe yatkındır hani ama elektriktende pek anlamam ama bozacagımı falan zannetmiyorum.

Sen Yapamazsın Ama Ben Kısaca Anlatıyım Sana...

Depoyu Söküyosun Deponun Altında 4 Tane Büyük Soket Var Bu Soketlere İnce Kablolar Giriyor Bu Kablolardan Kahverengi Olanlar Sinyal Kablolarıdır Kablolarda Bir Yırtınma Aşınma Varmı Gözünle Elinle Kontrol Et Zaten Varsa Hemen Görürsün Kablolalar Bir Birine Yapışmıştır Olay Bu...

Sen En Güzeli Motoru Motorcuya Götür Benim Dedigimi Ona Söyle Orlara Baksın %90 Ordan Problem Çünkü Motorun Üstü Oldugu İçin Kablolalar Aşırı Derece Isınıyor Buda Erimeye Sebeb Oluyor...5-10 Liraya Halleder Çok Bi Masrafın Olmaz...

BurakBasaran
22 Ağustos 2011, 22:56
tamam kardeşim eyw ben bi deniyeceğim şansımı olmadı dediğin gibi yaparım ama açmışken diğer kısa devre olabilecek yerlerede bakarım inş hemen bulunabilecek bi yerdedir yoksa bu motorcu beni deli etcek bulmak için birsuru para istiyecek.... nese tekrardan saolasın dostum;)

özcan1980
21 Eylül 2011, 19:47
Sorun ne oldu? Çözüldü mü? hala arızalı mı geziyorsun? o şekilde satıp kurtuldun mu? Şu açtığınız topiclerin bi de sonunu getirin yauw...!!!