PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuvvetli rüzgar altında motosiklet kullanmanın püf noktası nedir?

Atahualpa
19 Ağustos 2011, 22:32
İzmir ve çevresinde bir süredir fırtına şiddetinde rüzgar var (40-50 Km/s). Bugün İzmir-Karaburun arası yol yaptım. Bilen bilir çok virajlı firketelerle dolu bir yoldur. Bir tarafı uçurum denize doğru bir tarafı da dağdır. Sürekli Kuzey Kuzey Batıdan bahsettiğim şiddette rüzgarı sağdan yediğim için kulağına kar suyu kaçmış çağanoza döndüm diyebilirim. Resmen güreştim motosiklet ile. Alet sola gitmek istiyor ben sağa çekiyorum. İtalik gidiyordum yolda resmen. Devri azaltıp çekişi düşürmeye kalkarsam iyice sola gitmeye kalkıyor. Açıkcası çok zorlandım. Bunda motosikletin tipinin, hafifliğinin etkisi elbette var. Fakat bu durumlarda kullanmak zorunda kalırsak daha kontrollü sürebilmek için bir püf noktası var mıdır ?

pc-kopat
29 Ağustos 2011, 01:34
ben bu tip rüzgarlara yakalandığımda vitesi küçültürüm. yüksek vitesle az devirle gitmek her zaman daha çok savrulmaya sebep olur. örneğin boğaz köprüsünden geçerken hava rüzgarlıysa devri mümkün olduğu kadar yüksek tutarım.

Sinan Aksu
29 Ağustos 2011, 01:48
Kontra teknigi.

emre_tnl
29 Ağustos 2011, 01:51
ben de mümkün olduğu kadar devirli ve yavaş gidiyorum

takendy
29 Ağustos 2011, 01:53
devri düşürmek değilde , hani motor devri artık bir üst vitesi ister ya sürekli o şekilde birazda hedef küçülterek normal süratimden biraz daha fazla hızla seyrederim...

yamyamaha
29 Ağustos 2011, 02:12
ben bu gibi durumlarda önüme büyük araç alıyorum. takip mesafesine dikkat edin ama. öndeki vasıta kendi ayrı bir türbülas oluşturduğundan rüzgarın etkisi kırılıyor. rüzgar sağdan esiyorsa kendi şeridimde soldan, soldan esiyorsa kendi şeridimde sağdan devam ediyorum.
öndeki aracın fren lambalarının çalıştığından emin olun yoksa takip mesafesi kurtarmaz çıkartma olursunuz.

onur35
29 Ağustos 2011, 02:54
ah bu yarımadanın rüzgarı yok mu,otoyolda az kaza olmadı bu yüzden...rüzgarın ani dalgalanması (surfçülerin tabiri ile gast) yüzünden bir çok araç veya motor sık sık kontrolünü kaybediyor,hele ki büyük vasıta kullanıyorsanız otoyolda daha şiddetli hissediliyor(otobüsten biliyorum otoyolda gemi gibi sallanıyor) sırf bu rüzgar yüzünden geçmiş yıllarda rüzgarlı havalarda motoru dışarı çıkarmaya üşeniyordum,cbr 125 geri geri gidecekmiş gibi oluyordu hafif ve güçsüz bir motor olduğu için satmak zorunda kalmıştım,KLR de çok rüzgar tutuyor ama en azından daha ağır ve hacimli olduğu için şimdi daha rahatım.

Slayerrr
29 Ağustos 2011, 03:07
Bu konuda forumda güzel bir yazı mevcut http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/80475-yeni-suruculere-ruzgar-uyarilari.html

Atahualpa
29 Ağustos 2011, 12:02
ah bu yarımadanın rüzgarı yok mu,otoyolda az kaza olmadı bu yüzden...rüzgarın ani dalgalanması (surfçülerin tabiri ile gast) yüzünden bir çok araç veya motor sık sık kontrolünü kaybediyor,hele ki büyük vasıta kullanıyorsanız otoyolda daha şiddetli hissediliyor(otobüsten biliyorum otoyolda gemi gibi sallanıyor) sırf bu rüzgar yüzünden geçmiş yıllarda rüzgarlı havalarda motoru dışarı çıkarmaya üşeniyordum,cbr 125 geri geri gidecekmiş gibi oluyordu hafif ve güçsüz bir motor olduğu için satmak zorunda kalmıştım,KLR de çok rüzgar tutuyor ama en azından daha ağır ve hacimli olduğu için şimdi daha rahatım.

Ben otobana hiç girmiyorum zaten. Sürekli eski yolu kullanırım. Hem daha eğlenceli hem otoban ın sürekli rüzgarından uzak. En azından bana öyle geliyor.

Slayer sağol dostum kaçırmışım ben bu yazıyı

shi_bumi
29 Ağustos 2011, 13:10
Özellikle sollamalarda dikkat edin. Örneğin sağdan kuvvetli rüzgar alıyorsunuz. Siz de kontra tekniğini kullanarak hafif sağa yatmış bir vaziyette devam ediyorsunuz. Bu esnada bir kamyonu sollamaya çıktınız. Kamyonun etki alanına girer girmez rüzgar kesilir ve siz sağa yatık vaziyette olduğunuz için sağa sağa kamyonun altına doğru gidersiniz. Veya tam tersi olur. Sollama biter ve kamyonun etki alanından çıkınca birden yeniden rüzgar alırsınız ve motosiklet sola savrulur.

CygnusBursa
29 Ağustos 2011, 14:37
Bu konuda forumda güzel bir yazı mevcut http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/80475-yeni-suruculere-ruzgar-uyarilari.html

o zman su konuları güncel tutsanızda yeni gelen arkadaşlar tekrar tekrar konu acmasalar yeni oldukları için bulmakta zorlanıyorlar

VIA
29 Ağustos 2011, 16:30
Motosikletleri rüzgarın etkisinden korumanın en etkin yolu lastiklerin yerle daha kuvvetli tutunmasını ve jiroskobik etkiyi arttırmaktır. Bunuda hareket halindeyken sadece uygun hız ve viteste devirli kullanarak yapabilirsiniz. Motor devri üst vites isteyecek durumda giderken tekerleğe daha fazla tork aktaracak, dolayısıylada daha iyi zemine tutunma, dahada iyi bir jiroskobik denge etkisi yapacaktır. Bu arada jiroskobik denge etkisi ağırlık çemberde merkezleştiğinden alaşım jantlara göre tel jantlarda daha fazladır ve jantın çapıyla doğru orantılıdır. Yani 19"-21" jantlı motosikletlerde jiroskobik etki dengeye daha fazla katkı sağlamaktadır. Bu yüzden Dakar,Tenere, AfrikaTwin gibi enduro motosikletler yüksek yapılarına rağmen rüzgarda hızla ve daha az sarsıntıyla ilerleyebiliyorlar. Böyle havalarda güvensiz hissedilip gaz kesilmemeli çünkü gaz kesildiğinde rüzgar etkisini-sarsıntıyı artıracak hatta düşmeye sebep olabilecektir. Rüzgara karşı virajları kontrollü ve güvenli hale getirebilmenin bilinen en iyi yoluysa kontrayı etkin biçimde kullanabilmektir.

Atahualpa
29 Ağustos 2011, 20:20
Bu yazılanlardan sonra gerekli her şeyi yapmış olmama rağmen fazlası ile zorlandığımı anlıyorum. Bu da rüzgar fazlası ise sertmiş durup dinmesini beklemem ya da hiç çıkmamam gerekiyormuş o havada. Teşekkürler dostlar

AccessTr
29 Ağustos 2011, 21:33
Kontra teknigi.

en basit ve güzel teknik bende katılıyorum ayrıca pc-kopat arkadaşımızın dediği gibi devirin de önemi var! ama bence en önemlisi kontra tekniği ile rüzgarda direnç kazanmak

KARSAK_36
05 Eylül 2013, 11:54
Rüzgarlı havada benzin deposunu sağ ve sol dizlerle sıkmanın faydası olduğu kanısındayım.

C@LiMeRO
05 Eylül 2013, 12:08
Birde motosikletiniz ve kilonuz hafifse durum besberbat oluyor : ( ben ne yaparsam yapayım (söylenilenleri uyguluyorum) ama yine de rüzgarın etkisine karşı koyamıyorum..
Bir keresinde durmak için sağa çektiğimde rüzgardan dolayı, motosikletin üzerinde durur vaziyette bile beni sallayacak güçteydi rüzgar (abartıyorum diye düşünmeyin, yol tabelaları bile zıngırdıyordu)

Yalan yok..en çok rüzgarda tırsıyorum motosiklet kullanmaktan : (

ÖzLeMKaYrA
05 Eylül 2013, 12:15
Birde motosikletiniz ve kilonuz hafifse durum besberbat oluyor : ( ben ne yaparsam yapayım (söylenilenleri uyguluyorum) ama yine de rüzgarın etkisine karşı koyamıyorum..
Bir keresinde durmak için sağa çektiğimde rüzgardan dolayı, motosikletin üzerinde durur vaziyette bile beni sallayacak güçteydi rüzgar (abartıyorum diye düşünmeyin, yol tabelaları bile zıngırdıyordu)

Yalan yok..en çok rüzgarda tırsıyorum motosiklet kullanmaktan : (

Scooter kullandığım için şanslıyım o zaman muhakkak ağırlığı arttırıyorum ve kontra tekniği ile hızımı düşürmeden devam ediyorum...

C@LiMeRO
05 Eylül 2013, 12:34
Scooter kullandığım için şanslıyım o zaman muhakkak ağırlığı arttırıyorum ve kontra tekniği ile hızımı düşürmeden devam ediyorum...

Şartlar değiştikçe durumlar da değişiyor Özlem, mesela karşıdan ya da arkadan gelen rüzgarlar etkilemiyor ama ne yazık ki yandan esen şiddetli rüzgarlar konusunda yapabileceğim pek birşey yok..

Üstelik de tam da tırların ve kamyonların peşinpeşin tüm şeritlerde yer aldığı bir saatte şehirlerarası bir yoldan gidip gelmek durumunda kalıyorsan rüzgarlı havalarda hızlı giderek durumun vehametini azaltayım gibi bir lüksün de olmuyor..bu gibi durumlarda 70ya da 80 le gidebiliyorum.. Kilo olarak kullanmış olduğun motosikletin NX ten çok da ağır olduğunu sanmıyorum. Benim motosiklet + kilo toplamım 166 kiloya denk geliyor.

Senin motosikletin ağırlığı ne kadar?

ÖzLeMKaYrA
05 Eylül 2013, 13:10
Şartlar değiştikçe durumlar da değişiyor Özlem, mesela karşıdan ya da arkadan gelen rüzgarlar etkilemiyor ama ne yazık ki yandan esen şiddetli rüzgarlar konusunda yapabileceğim pek birşey yok..

Üstelik de tam da tırların ve kamyonların peşinpeşin tüm şeritlerde yer aldığı bir saatte şehirlerarası bir yoldan gidip gelmek durumunda kalıyorsan rüzgarlı havalarda hızlı giderek durumun vehametini azaltayım gibi bir lüksün de olmuyor..bu gibi durumlarda 70ya da 80 le gidebiliyorum.. Kilo olarak kullanmış olduğun motosikletin NX ten çok da ağır olduğunu sanmıyorum. Benim motosiklet + kilo toplamım 166 kiloya denk geliyor.

Senin motosikletin ağırlığı ne kadar?

Benim scooter değişti şuan farklı bir marka kullanıyorum, ağırlığı 134 kg... Evet haklısın yandan gelince gerçekten çok kötü ama kontra tekniği ile biraz daha üstesinden gelebilirsin diye düşünüyorum... Zaten çok rüzgarlı olduğunda gerçekten ağırlığı arttırıyorum :)

C@LiMeRO
05 Eylül 2013, 13:14
: )o zaman yeni moturpisikletin modeli ne? Senin ağırlık ne kadar?
Kontra tekniğine gelince söylemiş olduğum vaziyetlerde çok işime yaramaz sanıyorum..büyük araçların tirbülansları zaten ayrı bir sıkıntı..
Hepsi peşpeşeler..zaten arada derede gitmek zorundasın..

Bu arada rüzgarlı havalarda kullanmıyor değilim..mejbur kullanıyorum motosikletimle işe gidiş geliş yaptığım için..ama can sıkıcı olarak kullanıyorum..

ÖzLeMKaYrA
05 Eylül 2013, 13:26
Ağırlığı 134 kg olan bir moturpisiklet... Bende her daim kullanıyorum işe gidip gelirken, iş yerindeyken... Allahtan buranın trafiği o kadar yoğun değil... Ama gerçekten rüzgar fena esiyor...

kator
23 Ekim 2013, 15:22
Kuvvetli rüzgar altında motor kullanmak için Motou yüksek devirde kullanmak gereklidir. Ayrıca gidonu ileri iterek motoru yatırarak gitmek zaten olmassa olmaz gerekliliktir.

Juneeight
30 Eylül 2015, 10:44
Bu konuda size bir teknik verebilirim.
Scooter,Enduro,Racing hiç farketmez rüzgarın sizi sağa sola savurmasını engelleyebilirsiniz..
Rüzgarın etkisini incelersek önden yada arkadan gelen değil yan rüzgarlar bizi zora sokanlar.
Motorların aerodinamik yapısı gereği yan rüzgar motorun tekerleklerine vuruyormuş gibi etki yaparak motoru yatırmak ister.
Şöyle örneklemek mümkün; sağdan şiddetli esen rüzgar motoru sola doğru savurmak istediğinde motor aslında sağa yatar, tekerlekler sola kaymak ister. Ve siz eğri gidersiniz...
Şimdi bunu çözmek çok basit,gaz vites frenle işimiz yok...
Bunu aşağıdan kontra ile çözüyoruz...
Diyelim şiddetli rüzgar bizim sağımızdan eserek motoru sola itiyor ve bizi sağa yatırıyor.
Yapmamız gereken şu; sol ayağımızla bastığımız pedalı aşağı doğru itmek.Yani tekerlekleri sağa doğru itmek.
Aynı şey soldan esen rüzgara karşıda tam tersi olarak yapılır.
Diyelim rüzgar dalga dalga vuruyor, Sizde aynı şekilde çizginizi hiç bozmadan hızınızı hiç kesmeden dalga dalga aşağıdan kontrayı basarsınız...Motorun tekerleklerini rüzgara doğru itersiniz...Bunu gidondan değil aşağıdaki pedallardan yapmalısınız..
Önünüzde giden arabalar savrulur siz savrulmazsınız.
BMW,Transalp gibi endurolar yan rüzgardan çok etkilenir...
Bu metodu deneyin ...
Sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

iskender123
16 Temmuz 2016, 21:02
Abi benim bindigim motor cup 93-97 kilo bişey ruzgar bi sagdan bi soldan vuruyor hemen hemen hergun yasiyorum,kullanmak cok zorlasiyor,yeni motor alacagim rks titanik150veya drift bu motorlardadami aynini yaşarım ???

matrax33
16 Temmuz 2016, 22:04
Sağlam bilekler

aaygın
11 Ekim 2016, 00:34
arkadaşlar bende çok rüzgardan etkileniyordum, lastiklerin basıncını düşürdüm, 20 ps ye, hiç rüzgardan etkilenmez oldu, frenlememde çok düzeldi.

lityumiyon
01 Aralık 2016, 20:33
Dün İzmir'de ben de sağlam rüzgar dayağı yedim. Resmen rüzgar beni 10 km boyunca dövdü yolda. Ben hafifim motor hafif uçacaktım az daha :) İki defa aniden vuran sert rüzgar beni yolun solundan sağına attı. Peki ben ne yaptım ? Kenara çekip bir sigara yaktım heyecanımın dinmesini bekledim :D

patpop
17 Aralık 2017, 01:07
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/185582-lodosta-motosiklet-kullanimi.html
Boşuna geri kalmıyoruz.