PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kampana fren nasil ayarlanir?

Djnkt
07 Ağustos 2011, 03:47
Herkese selamlar frenlerimle ilgili sorunum var motorumun 2 frenide kampana ama bi turlu duzgun ayarlayamiyorum. Ondekini sonuna kadar sıkıyorum anca azcık tutuyor sıkılcak daha yeride yok 2 balatalarda yeni. Arka nerdeyse hiç tutmuyor. Biraz sıkıyorum bu seferde tekerleği kitliyor. Tekerleği kitlemicek gibi az gevsetincede bu sefer hiç tutmuyor ve fren koluda öyle sıkı durmuyor bu yüzdende stop lambası çogu zaman takılı kalıyor. Fren müşürleri saglam ama fren kolu gerilmediği için müşürün düğmesine basamıyor. sebebi ne olabilir? Aklıma gelen tek şey acaba zamanla fren tellerinin gevseyip uzamış olabilmesi gibi bi sebep olabilirmi? Balatalar yeni.

Slayerrr
07 Ağustos 2011, 04:00
Ya kampanada sorun var ya da balatalar çok dandik olduğu için düzgün frenleme yapamayıp çok basınca tekeri kilitliyor. Kampanada sorun dediğim yüzeyi düzgün olmayabilir, eğrilmiş olabilir gibi.

QM50
07 Ağustos 2011, 04:48
aynı sorunu bende yaşıyorum arka freni bir turlu ayarlyamadım denemedigim balata kalmadı kırılıyor surklı balatlar cok dandık bulabilirsen iyisinden al 10-15 tl ver ama için raht etsin benimde oyle hiç tutmuyor anca yavaşlatıyor

motorcu48
07 Ağustos 2011, 06:02
dostum kampananı değiştiriceksin balatan bitmiş
balatalarının bittiğini anlamanın en pratik yolu o somonu sıka sıka somonun baya bi içe gitmesidir arkada cubuğun boşluğu artmıştır..

engineers
07 Ağustos 2011, 06:24
balatalar yanlış olmasın , benzer balata vermişlerdir belki sana

safakk
07 Ağustos 2011, 10:37
bana kalırsa fren telin genleşmiş uzun zaman kullanılınca teller genleşir normalden fazla uzun olur bu da bu gibi sorunlara yol açacağını düşünüyorum

Djnkt
08 Ağustos 2011, 03:10
tesekkurler herkese yorumlariniz icin

RunemagicK
08 Ağustos 2011, 03:14
balata olayını bilmem ama fren lambası sürekli yanıyorsa manet geri gitmiyor demekki, yani kampanadaki yayla ilgili bir sorun olabilir.

zaferkarizma
08 Ağustos 2011, 03:15
herkez bişey sallamış ama kimse tutturamamış :) kampanada telin takılı olduğu levyeyi sökeceksin ve bir kaç diş ileri alacaksın sonra tekrar ayarlayacaksın ve işlem tamamdır (balatan yeniyse)

RunemagicK
08 Ağustos 2011, 12:26
herkez bişey sallamış ama kimse tutturamamış :) kampanada telin takılı olduğu levyeyi sökeceksin ve bir kaç diş ileri alacaksın sonra tekrar ayarlayacaksın ve işlem tamamdır (balatan yeniyse)

levye en kötü yerde bile olsa yay onu çeker ve manet yine ileride durur, stop ışığı kendi kendine yanmaz. daha 2 gün önce yaptığım iş.

Djnkt
09 Ağustos 2011, 01:50

onuda denedim bi ise yaramadi nekadar siksamda ugrassamda fren kolu gergin durmuyo o yuzdende fren lambasi takili kaliyor. Baktim yayida yerinde. Acaba fren teli zamanla uzamis olabilirmi fren telinimi degistirsem balatalar yeni ikiside

RunemagicK
09 Ağustos 2011, 02:26
onuda denedim bi ise yaramadi nekadar siksamda ugrassamda fren kolu gergin durmuyo o yuzdende fren lambasi takili kaliyor. Baktim yayida yerinde. Acaba fren teli zamanla uzamis olabilirmi fren telinimi degistirsem balatalar yeni ikiside

yayın durumundan emin isen tek seçenek telin uzun olması kalıyor. çünkü yay teli çeker, tel de levyeyi, başka malzeme yok arada.
ha birde telin içinden geçtiği hortumun içi pislik vs doldu ise tel içinde yapışıp kalabilir ama onu zaten levyeyi çekerken anlarsın.