PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : arkadaşlar yakıt depomla ilgili fikirlerinizi bekliyorum

737NG
06 Ağustos 2011, 19:57
arkadaşlar geçen gün yaptığım kazada deponun önceden çekilen macunu düştü ve depo biraz yamuldu. şimdi deponun içinde paslanma var ve ben deponun alt kısmını kesip içini temizlemek ve yamulan kısımlarını düzeltmek istiyorum daha sonrada alt kısmını tekrar kaynak yaptırıcam sizinde fikirlerinizi almak istiyorum şimdiden çok teşekkür ederim . kazasız belasız sürüşler...

QM50
06 Ağustos 2011, 21:12
Dostum bende yapmy calıştım ama kaportacı dostum bana bu kaynakların zamnla çürüyecegibini ve depodan benzin sızdırabileceğini söyledi içindeki pası temizlemnin bir cok yolu var ama cukurlarada macun cektirip boyatabilirsin açtırman şartdeğil çürükler içinde zincir ve sirke (elma sirkesı) depoyu ac sirkeyle doldur birz boşluk bırak zıncır at içine ve çalkala uzunc bi sre clkala sora bir gun daha beklesin oyle tekrar calkala yıkadımmı tamamdır

engineers
07 Ağustos 2011, 07:07
evet depo saçı ince olduğundan kaynak başarılı olmayabilir bu nedenle illa içini temizlemek istersen bi sürü pas sökücü kimyasal var yamukluğa gelince dışarıdan çekip düzeltin , illa açıp kurcalıcanmı yane :)

acayüp
07 Ağustos 2011, 07:13
Depoya herhangi bir yöntemle kaynak yapmak o deponun hızla paslanmasına sebep olmak demektir. Bu nedenle pas işini yeni bir depodan başkasının çözeceğini düşünme.
Depo içi sacı herhangi bir harici yöntemle engellemek neredeyse imkansızdır.

Benim gözlemlerime göre paslanmanın büyük nedenleri (doğal yaşlanma harici) depolarda ezilen yerlerin düzletilmeye çalışılması ve karbüratör -enjeksiyon temizleyici gibi metali ciddi derecede yıpratıcı etkisi olan kimyasallar kullanılmasıdır. Bunlar depo içindeki paslanmaz kaplamaya zarar verdiğinden artık paslanmayı engellemeye çalışmak boşunadır.
İçerisine metal , kum vs gibi maddelerle doldurup çalkalayarak temizlemek sadece mevcut pası alır. Sonrasında daha hızlı bir şekilde eski haline gelir. Hatta paslanma artarak çoğalır.

engineers
07 Ağustos 2011, 07:15
ayneeeeen katılıyorum

Depoya herhangi bir yöntemle kaynak yapmak o deponun hızla paslanmasına sebep olmak demektir. Bu nedenle pas işini yeni bir depodan başkasının çözeceğini düşünme.
Depo içi sacı herhangi bir harici yöntemle engellemek neredeyse imkansızdır.

Benim gözlemlerime göre paslanmanın büyük nedenleri (doğal yaşlanma harici) depolarda ezilen yerlerin düzletilmeye çalışılması ve karbüratör -enjeksiyon temizleyici gibi metali ciddi derecede yıpratıcı etkisi olan kimyasallar kullanılmasıdır. Bunlar depo içindeki paslanmaz kaplamaya zarar verdiğinden artık paslanmayı engellemeye çalışmak boşunadır.
İçerisine metal , kum vs gibi maddelerle doldurup çalkalayarak temizlemek sadece mevcut pası alır. Sonrasında daha hızlı bir şekilde eski haline gelir. Hatta paslanma artarak çoğalır.

cihanne
19 Ağustos 2011, 10:41
Benzinin içinde az miktarda yağ olduğundan, mümkün olduğunca full depo gezsek, paslanmayı önleyemezmiyiz ?

arifziyaar
19 Ağustos 2011, 11:41
plastik depo kullansın motor üreticileri ...

zeda3000
19 Ağustos 2011, 12:04
Bu sorunun benzerini ben kendi proje motorumda yasadim. Dogru islem ile cozulmeyecek bir sorun degil.

Birincisi kesinlikle ne sirke kullan nede icine zincir yada somun koyarak calkala. Bu islem sonucu icindeki metaller depoyu kucuk vuruk darbeleri ile doldurur. Sirke ise kulyen yalan, 60 sene bekler ise belki bir ise yarar.

Deponun icini yardir. Daha sonra kumlamaciya git ve iyice kumlat. Tum pas kir den arinacaktir.

Daha sonra mermer onarim malzemeleri satan bir yerden , 1kg epoxy recine al. Bunu dogru karisim ile deponun icine firca yardimi ile sur.

24 saat kuruma suresi sonrasinda, kaportaciya geri gotur, ve kaynat,

Sonrasinda kaynak ile yanan yerlerin tamir olmasi icin biraz daha epoxy recineyi , icine dok ve calkala.

Epoxy recine asla ve asla benzinden etkilenmez zamanla cozulmez.

Bu yontem ile uzun bir donem pas sorunu yasamaz sin.

Isin dogrusu budur. Kaynak yerlerini de merak etme, Epoxy recine sonrasi bir daha pas tutmalari imkansiz

GÜNTEKİN
19 Ağustos 2011, 12:38
En pratik ve sağlam yöntem; (o sıkıntıyı iyi biliyorum, iki yıl ezik depo ile gezdim) YENİSİNİ AL. Başka türlü ne yaparsan yap hikaye.