PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : scooterdan gelen Vınlama sesi

ColdhearteD
03 Ağustos 2011, 11:08
hayırlı ramazanlar arkadaşlar. ilk defa scooter kullanıyorum ve motorda 80 km/h nin üzerine cıktığım zaman vın vın vın seklinde dalgalar halinde bi ses gelıyor. ses gelirken aynı anda dalgalar halinde titreşim yapıyor ayaklardan hissedilebiliyor. ve gazı sadece gaz verırken oluyor ,gazı bıraktıgım anda ses lerin aralıkları kısalıyor ve yok oluyor ( vınn vınn vınn vınn ,gazı bırakınca vınvınvınvın seklınde hızlanıp yok oluyor ve artcı varken daha fazla hissediliyor . bunun sebebi ne olabilir ?

selo001
03 Ağustos 2011, 11:42
Aynı sorunu bende yaşıyorum şu anda hıza göre değilde elciği çevirme durumuna göre geliyor o ses sanki lastik metale sürtüyormuş gibi oluyor.Hala çözemedim neden olduğunu

kujumax
03 Ağustos 2011, 12:02
Aynı Problem Bendede Var Akü Ayagımızın altında Oldugu için Fırlıcakmıs Gibi GEliyor Anlayamadım Gitti. :S

safakk
03 Ağustos 2011, 12:34
acaba çamurluk tekere sürtüyor olabilir mi aslında böyle bişi hiç yaşamadım ama artçı varken artıyorsa nedense aklıma ilk bu geldi :)

frenlere bi baktırın belki onlar sürtüyor olabilir ve hızlandıkça ses artabilir

Tekerlerin balansına baktırın balanssız tekerden de olabilir

Motordan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünki düzenli ve hızlanmaya bağlı bir ses ve eğer doğru anladıysam bir metalden çıkabilecek bi ses gibi gelmiyor bana ama tabi daha tecrübeli arkadaşları dinlemeniz daha faydalı olur

Felon
03 Ağustos 2011, 14:04
benim eski scooterımdada oluyodu kayışla ilgili bi problem olması lazım

RunemagicK
03 Ağustos 2011, 15:38
sorun varyatör kısmı ile ilgili bir sorun çünkü ne zaman varyatör kısmıyla ilgili bir değişiklik yapsam (kayış, bilye, vs değişimi) o titreşimin olduğu aralık değişiyor. bazen 60km civarı, bazen 70km civarı.
ayrıca 30bin kmdir kullanıyorum motorumu, ilk günden beri bu titreşim var ama önemli bir sorun yaşamadım. anca vidalar gevşer yada mesela zatlarda sürekli olan egzoz vida yerinde çatlak olur. belki o da. başkada bir sorun yaratacağını sanmıyorum.

maxi97
03 Ağustos 2011, 17:08
ön varyatör bilyaları aşınmışsa titreşim yapar. ses de çıkarır.

eğer motorunuz çok yakmaya başlamışsa arka varyatör de bitmiştir.

bu iki sorun bendeyken ön varyatör bilyalarıyla arka varyatörü komple değişerek hem titreşimden, hem 10 km düşen son hızdan hem de çok yakmadan kurtulmuştum.

tamirden önce 4 litre ile 110 kmyi zor gören motor şu an 4 litre ile 152 km yapıyor. karbüratör temizliği de katkı sağlanmıştır bu tüketime.

iyi bir ustanız varsa sorun kolay hallolur. Allah cahil ustaların eline düşürmesin.

ColdhearteD
03 Ağustos 2011, 17:24
motor daha 7500 kmde dediğiniz gibi yaıt tüketimide fazla. ama bu ses cok can sıkıcı 80 e gelmeden de başlamıyor

maxi97
03 Ağustos 2011, 17:30
motor daha 7500 kmde dediğiniz gibi yaıt tüketimide fazla. ama bu ses cok can sıkıcı 80 e gelmeden de başlamıyor

sanırım motoru 2. el almıştınız. kilometresine güveniyor musunuz?

maxi scooterların genelinde, arka varyatör ısınınca hep ses çıkarır diye öğrenmiştim forumlardan. belki de kronik sıkıntıdır.

1 litre benzin ile ne kadar yol alıyorsunuz?

ColdhearteD
03 Ağustos 2011, 19:14
litre olarak hesaplamadım ama 15 kuruş yakıyor ortalama . şuan ustamın yanından gelıyorum . sesin sebebi gevşeyen egzoz sacı vidalarıymış :) hiç aklıma gelmemişdi egzozdan olacağı . motor yuksek devirlere cıkınca titreşimin etkisiyle ortaya cıkıyormuş o ses . vidaları sıktım ses kesildi .herkese teşekkürler