PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Siyah Duman Atıyor...

alpay95
02 Ağustos 2011, 14:54
arkadaşlar öncelikle iyi günler . 2005 model asya motor as125t 45 binde motosikletim var. motorumun karbüratörünü dün değiştirttim. motosiklet karbüratör değiştirdikten sonra da siyah duman atmaya devam ediyor.usta yag yakıyor dedi fakat internette yag yaktıgında mavi duman çıkar yazıyor. siyah dumanın sebebi zengin karışımmış o da karbüratörün ayarsızlıgından kaynaklanıyor deniyor. karbüratör yeni ama usta direk taktı 0 karbüratörü ayar falan yapmadı .0 karbüratör ayarlı mı olur ? bu siyah dumanın sebebi nedir . yardım ederseniz sevinirim.

Re!S*33
02 Ağustos 2011, 14:59
bi an önce servise qötür.. motorun hava yag karısımını ayrlaması lazım..

Okan Sinan Ocan
02 Ağustos 2011, 15:03
"0" karbüratör ayarlı olmaz mutlaka montajdan sonra ayarlanması gerekir.

safakk
02 Ağustos 2011, 17:17
karbüratör ayarını yaptır düzelmezse otomatik jikleyi de kontrol ettir bazen jikleden de yapıyor

GÜNTEKİN
03 Ağustos 2011, 01:11
Buji tırnak açıklığını kontrol et. Büyük ihtimalle tırnak arası açıktır. 0,60mm-0,70 aralığında olması lazım.

alpay95
03 Ağustos 2011, 13:33
arkadaşlar motoru servise götüremem çünkü servis yok. köyde kalıyor motor ve sadece 1 tamirci var.karbüratörüde o değiştirdi fakat iyi bir usta degil.bana sürekli yag yakıtıgını söylüyor. peki karbüratörü nasıl ayarlayabilirim. sonuna kadar sık 3 tur aç falan deniliyor. doğru mu ?

monte986
03 Ağustos 2011, 14:11
o usta senden 400 - 500 yolmak istio !

eray_uluyazı
03 Ağustos 2011, 14:47
o usta senden 400 - 500 yolmak istio !

katılıyorum.
sadece montaj yapılıp bırakılmaz karbüratör de ayar da yapılması lazım...

cenkşenver
03 Ağustos 2011, 15:17
madem servis bulamıyon nerde tırak orda bırak dostum :pl:

GÜNTEKİN
03 Ağustos 2011, 15:23
Sevgili kardeşim;
1. Yukarıda yazdım, öncelikle buji tırnak aralığını kontrol et. yaklaşık 0,60--0,70 mm. Nasıl ayarlayacammm diyorsan tırnağı birazcık kapat. Siyah duman kesilmezse;
2. Yağ yaktığından emin olmak için, Her sabah kalktığında motorun pozisyonunu bozmadan ve motor soğukken yağ çubuğunu kontrol et. eksilme var mı bak.
3. Karbüratör ayarı nasıl yapılır?
-Karbüratöründe 2 adet vida vardır. Bir tanesi yaylı diğeri normal. Yaylı olan rolanti ayar vidası, normal olan hava ayar vidası. Motorun sıcakken (yaklaşık bir 10 dakika kullanım veya yoldan gelir gelmez) hava ayar vidasını tamamen sık. motor stop ediyorsa karbüratör hava almıyordur, bağlantı iyidir. stop etmiyorsa hava alan bir yer vardır. Bağlantıları kontrol etmen lazım. Motorun stop ettiyse yaklaşık 2.5 tur gevşet. Motorun kullanıcı el kitabındaki rolenti devri ne ise oraya kadar rolantisini ayarla. Daha sonra motorunun en rahat çalışma sesine göre hava ayarını yarım tur artırarak yada düşürerek ayarla.

Ben motorcuyum diyorsan motorunla kendin seviş, elinin değmediği yer kalmasın. O senin mahremin olsun. Başkasına elletMMEEE.(MOTOR, AVRAT, SİLAH)

alpay95
03 Ağustos 2011, 16:41
sagolasın.

maxi97
03 Ağustos 2011, 17:19
güntekin güzel paylaşım teşekkürler.

Diver07
14 Eylül 2020, 17:43
Konuyu hortlattık ama;

karbüratör de bir eksik parça varsa (montaj sırasında - emme yüzüğü gibi) bundan dolayı yeni karbüratör de aynı sorunu yapabilir. siyah duman fazla yakıt çektiğini ve yanmadan atıldığını gösteriyor, tecrübe ile sabit (4 zamanlı motorlar da )

RoofRoof
14 Eylül 2020, 17:48
Konuyu hortlattık ama;

karbüratör de bir eksik parça varsa (montaj sırasında - emme yüzüğü gibi) bundan dolayı yeni karbüratör de aynı sorunu yapabilir. siyah duman fazla yakıt çektiğini ve yanmadan atıldığını gösteriyor, tecrübe ile sabit (4 zamanlı motorlar da )

9 sene sonra sorunu çözmüştür tahminim.

greyhorse
14 Eylül 2020, 18:34
Emme yüzüğü ne ?Amazon da satılan çokomel paketi gibi renkli paketlerde satılan yüzüklerden mi?

Diver07
14 Eylül 2020, 18:39
adını getiremeyince ustalar bilir elbet, fotoğraftaki sarı prinç parça (ortada)
https://sun9-10.userapi.com/S9V0_yz4yB8X5T8j84QVYq89ZpgfBPEb5omfVg/sshbC_sZO2U.jpg

turkerboss
15 Eylül 2020, 10:54
ateşleme ve yakıtla ilgili ne varsa kontrol et(buji, buji piposu karbüratör havafiltresi karbüratör ekstra bir yerden hava alıyo mu bak hava ayarına bak)

bassturbin
15 Eylül 2020, 11:08
Karbüratör bozulmazki...O adamlara ve bazı servisim diye geçinenlere usta falan demeyin...Karbüratör ayarı yapmayı bilmiyorlar ki açıp temizlemesini hiç bilmiyorlar alıp komple karbüratörü değiştiriyorlar yazık günah...Şeyimin ustaları...