PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : konserve kutusuna vida atıp sallamak

cbr 125'm
30 Temmuz 2011, 05:58
başlık garip gelmiş olabilir ama böyle bi sorunla karşı karşıyayım.

Motor buz gibiyken çalıştırdığımda aynen başlıktaki gibi ses geliyor takur tukur. Gaz verince veya ısınınca geçiyo bu ses. Sadece soğukken rölantide geliyor. 2 gündür oluyo bu ses. Çekişte sıkıntı yok ama egzoz normalinden fazla ısınmaya başladı.

Bu motür ne demeye çalışıyo?

cbr 125'm
30 Temmuz 2011, 11:34
cevap verebilecek yok mu? :(

serkanADH13
30 Temmuz 2011, 12:19
Çok Farklı Bi Sesten bahsediyorsun,
Senin Motor Yabancı Dil Konuşuyor :)
Ama SANA YABANCI :)
En Yakın Tamirciye Git Onun Dilinden O Anlayacaktır :)

davutyuksel
30 Temmuz 2011, 12:27
Bahsettiğiniz ses egzantrik zinciri sesi olabilir. Servise gidip bir baktırın gergisi yada zinciri değiştirmek gerekebilir. Tabi bu tahmini bir yorum. Arkadaşlar başka fikirler sunacaktır.

Samet Ağır
30 Temmuz 2011, 12:48
egzozun içi dağılmış kardeşim...
içinde porselenden bir parça var...incecik küçücük deliklerle dolu..arabalarda katalizörün içindeki parçanın aynısı ama çok
daha küçüğü....

o parça dağılınca bahsettiğin ses meydana çıkıyor.. ama senin sorunun ufaktan yerinden oynamasını işaret ediyor..motor rolentideyken titreşimden ses yapıyor..gaz verince o sesten ve nispeten azalan sarsıntıdan duyamıyorsun.motor ısınıncada egzoz genleştiği için olduğu yere sıkışıp kalıyor..
egzoz gazı olması gerekenden farklı yerlerden geçtiği içinde egzozun fazla ısınıyor...

Lucas
30 Temmuz 2011, 12:56
Subap ayari vakti de gelmis olabilir sankim..

AzRaİL42
30 Temmuz 2011, 13:07
Egzantirik Ola bilir Rölantide Geliyor Gaz Verince Kesiyorsa.Tamirciye Danış Bir An Önce.

htmetin
30 Temmuz 2011, 13:21
egzozun içi dağılmış kardeşim...
içinde porselenden bir parça var...incecik küçücük deliklerle dolu..arabalarda katalizörün içindeki parçanın aynısı ama çok
daha küçüğü....

o parça dağılınca bahsettiğin ses meydana çıkıyor.. ama senin sorunun ufaktan yerinden oynamasını işaret ediyor..motor rolentideyken titreşimden ses yapıyor..gaz verince o sesten ve nispeten azalan sarsıntıdan duyamıyorsun.motor ısınıncada egzoz genleştiği için olduğu yere sıkışıp kalıyor..
egzoz gazı olması gerekenden farklı yerlerden geçtiği içinde egzozun fazla ısınıyor...

Araç soğukken yapıyor diyor arkadaş ısınınca geçtiğini söylüyor. Bence katalizör ile alakalı olamaz. Subap ayarı kaçıktır motor yağlamayı tam yapana kadar ses yapar yağ ısınıp incelince geçer.

Samet Ağır
30 Temmuz 2011, 13:58
konserve kutusu ve vida ikilisinin çıkardığı sesi düşündüm ben...aynen o şekildedir egzozun bozulmuşnun sesi..
siboplar şıkırtı,zincir şırıltı sesi çıkarır...

ama kutudaki vidalar yorumsuz ve anlamsız bir sese sebep oluyorlar...:P

hatta benim oğlan şu anda metal kumbarasındaki bozuk paraları sallıyor..sesi duymalısınız..tıpkı bozuk egzoz gibi:queen::queen::queen:

cbr 125'm
30 Temmuz 2011, 14:15
Samet abi egzozdan olmadığına eminim.

Motora kulağımı dayıyorum sol taraftan (yani egzozun olmağı taraftan ) bariz şekilde ses belli oluyor fakat sağ taraftan dinlediğimde (egzozun olduğu kısımdan) ses çok az geliyor. Egzoz sesinden duyamadığımı düşünüp egzozu kapatıp dinledim ama sonuç aynı.

Sanki kartelde vida varmış da sağa sola çarpıp duruyormuş tarzında bi ses. motorun altından gelen bi ses.

Tamirciyede götüremiyorum. Götürene kadar ısınıyor ses gidiyor. buz gibi olmadanda yapmıyor o sesi. Gelde çık işin içinden.:salut:

---------- Post added at 13:15 ---------- Previous post was at 13:13 ----------

bu arada sübap ayarını yaptıralı 5000 km oldu. motor şuan 33.binde Sübaplardan da değildir diye düşünüyorum.

İçimden bi ses yağlama az oluyo diyo ama tabi içimden bi ses o :)

kartalizma07
30 Temmuz 2011, 14:36
ilginç bende merak ettim şimdi
bu konuyuda takip edicem
genelde ısınınca ses oluşur ama sesinki ısınınca geçiyo
benim arkadaşın cbf150 de ise ısınınca ani verildiğnde tarrrrt diye metal sesi geliyo bizde onu çözemedik

Samet Ağır
30 Temmuz 2011, 17:34
peki...debriyajın sol taraftamı???
şimdi motorun soğuk ve o sesi yaparken...
debriyajı sık-bırak....
vitese tak gaz vermeden hafif kavrama yaptır...

seste değişme kesilme oluyormu bi kontrol ediver bakalım...

debriyaj sorununu bir düşünelim...

daha kötüsünü sonra düşünmek istiyorum...

BIYIKLI
30 Temmuz 2011, 18:38
Çalıştıktan sonra 15-20 saniye içinde kaybolan bir ses değil mi? Tam soğukken yapar başka zamanda yapmaz. Servisin ilk 1000 bakımında koyduğu 20/50 yağdan olduğunu sonradan anladım! Önümüz yaz abi deyip tavsiye edilen 10/40 yerine koymuştu. Havalar iyice ısınana kadar o sesi yapmıştı. Motoru sıfır Kasım ayında almışım, tam acemilik zamanlarım yağdan olabileceğini hiç düşünememiştim, senin seste aynı sebepten olabilir.

cbr 125'm
30 Temmuz 2011, 19:52
Samet abi dediğini yaptım seste değişiklik olmadı.

Daha demin aldım elime ittim motoru burada bi tane motosiklet tamiri yapan bi yer var götürdüm oraya. Adam bi dinledi egzantrik zincirinden yapıyor dedi. Motorun ordan bi vida açtı bişeyler yaptı bak ses kayboldu dedi ama hala çıkıyodu ses. Beni kandırmaya çalışıyo zeki. 30 liraya hallederim ben onu dedi. Nasıl diye sorunca sen orasını bana bırak dedi. Bende selam bile vermeden çektim gittim.

@Bıyıklı abi yağımın markasını ve viskozitesini hiç değiştirmedim. Hep aynısını kullandım. Kullanım kılavuzunun dediği şekilde. Yağdan olabileceğini sanmıyorum.

Pazartesi günü bi pick-up arkasına atıp götürcem ustaya motoru.

Bakalım neymiş derdi.

Egzantirik değildir umarım.

inancalio
30 Temmuz 2011, 21:34
Arkadaşım motorumla değil ama eski bir arabamda başıma gelen hadiseyi anlatayım belki bir fikir verir. tamamen seninkiyle aynı bir sesle karşılaşmıştım. Evden yola çıkarken ve akşam işten eve dönmek isterken 2 kere yaşadım. Hemen tamirciye koşturdum. sübablar egzantirik filan heryere bakıldı. Motor segman gömlek vs yapılalı 6-7 ay olmuştu. Ama sorun nerden çıktı biliyor musun ? Piston kafasından kopan minik parcalar silindir blogunun içinde tangır tungur vurup parçalanıyormuş. Piston kafası ay yüzeyi gibi kraterli hale gelmişti. 7 sene önce 1500 TL ye patlamıştı bu iş bana... Yani kötü tamirci hatası çok pahalıya patladı bana. Hani gözün korkmasın ama bu bilgiyi de paylaşmakta fayda var diye düşündüm...

ek not: Benim motosiklettede sogukken cızırtılı bir ses geliyordu. Rastgele bir tamircinin önünden gecerken girdim sordum, egzantirik zinciri dedi. İnanmadım eve gelince silindirin üstündeki ince metal kapağa elimi bastırınca sesin yok olduğunu gördüm. 2 vida sıkılaştırınca tamam oldu...

Samet Ağır
30 Temmuz 2011, 21:41
umarım kötü bişey çıkmaz.en basitinden komiğinden halledersin inşallah.....

safakk
30 Temmuz 2011, 22:33
ustalar ve onların parça değiştirme merakı dikkatli olmak gerek..