PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan Araba Aküsü Takviye

HaydarBıçak
08 Temmuz 2011, 15:44
bugün apartmanın otoparkında bmw 5 serisinden bir aracın aküsü tamamen boşalmış ve sahibi olan komşum takviye yapacak araç arıyor o an aklıma geldi
acaba motor aküsünden araba aküsüne takviye yapmak işe yarar mı yoksa zarar mı verir?

extrem_015
08 Temmuz 2011, 15:50
takviye yapsanızda bi işe yaramaz amperi düşük gelir.

E_N
08 Temmuz 2011, 16:20
takviye yapsanızda bi işe yaramaz amperi düşük gelir. Daha önce denedinmi?

bY_aLp
08 Temmuz 2011, 16:29
arabadan motora takviye yapmıştım olmuştu muhtemelen olur

dkan
08 Temmuz 2011, 16:37
biz kamyondan motra yapmıştık:queen:

HaydarBıçak
08 Temmuz 2011, 17:13
arabadan kamyondan yapılabilir ama sorun tam tersi motordan arabaya ya da başka bir araca

Slayerrr
08 Temmuz 2011, 17:13
Senin 5-6 amperlik akün aracın marş motorunu çalıştırmaya yetmez sanıyorum. Olur da çalıştırırsa bile bu sefer de senin akü bitmiş olur :mrgreen:

Samet Ağır
08 Temmuz 2011, 17:19
elektrikli aletler aküden ihtiyacı olan amperi çekerler...
yani motorunuzun marşı aküden yaklaşık 4-5 amper çekerki üstündeki akü ona yetiyordur..
ama abartarak söylüyorum motorunuzun üstündeki aküyü 500 ampere çıkarın farketmez..marşınız yine o akünün sadece 5 amperini kullanacaktır...

ancak arabalardaki marş motorları yaklaşık olarak 55-60 ampere yakın bir güç ile çalışır ve bu güce ihtiyaç duyarlar...sizin motosikletinizdeki 5-6 amperlik aküyü hissetmeyeceklerdir bile...isterseniz deneyebilirsiniz....
ama dönmeyen bir marş motoru akünüzü direk kısadevre yapmış pozisyonuna getirebilir haberiniz ola!!

extrem_015
08 Temmuz 2011, 17:20
Daha önce denedinmi?
bak kardeşim bu işlerle bayadır uğraşıyorum motosikletten tabikide denemedim çünkü olmaz olsa bile çok çok zor motosikletin aküsünü anında boşaltır,arabadan arabaya çok takviye yaptım takviye yapan arabanın aküsü 60 ah falandı fakat normal bir aküydü yani tam kondisyonunda değildi onu bile zorluyor zayıflatıyordu, ki sen motosiklet aküsünden baas ediyorsun...inanmıyorsan deneyip görebilirsin....

_pLay_06
08 Temmuz 2011, 18:18
bugün apartmanın otoparkında bmw 5 serisinden bir aracın aküsü tamamen boşalmış ve sahibi olan komşum takviye yapacak araç arıyor o an aklıma geldi
acaba motor aküsünden araba aküsüne takviye yapmak işe yarar mı yoksa zarar mı verir?

ne yazıkkı yapamazsın marsı bıle basmaz.

gokmenkurt
09 Temmuz 2011, 00:37
geçen sene arabamızın aküsü bozulduğunda ben motorumun aküsüyle arabayı çalıştırıyordum.
ancak bizim arabamız toyota yaris 1.3 ve üzerindeki akü 40 amperlik onuun şarj motorunu tıngır mıngır çalıştırıyordu alet biraz zorlanıyordu çalışırken.

bmwye yeteceğini sanmıyorum lakin sizin motorun üstünde akü varken takviye kabloları kullanın. motorunuzu 6-7 bin devire çıkarıp öyle sabitledikten sonra arabanın marşına basarsanız rahat alır. biz aynı yöntemle 151rsnin ürettiği elektrikle tofaş çalıştırdık.

abolgi
09 Temmuz 2011, 00:51
akülerin üzerinde xxAH yazar. buradaki xx rakamdır. AH ise o xx yerinde yazan rakam kadar akımı 1 saat boyunca verebileceğinin göstergesidir. orada yazan akımdan ki motosikletlerde kullanılan aküler 5-10ah arasındadır. takviye yaptığınızda ( araç marşa basınca ) yüksek akım çekilmeye çalışılacak ve sizin akünüz bu akımı üretemeyeceği için voltajı 12 volttan aşşağılara düşecektir. akünüz hasar görür, muhtemelen araçın marşı motoru çalışmaz. hatta sizin motorunuz çalışıyor vaziyette ise motorunuzun elektrik sistemi zarar görür.