PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir yağı hakkında ve zinciri sıkmak

Zippo's
04 Temmuz 2011, 01:03
Arkadaşlar öncelikle merhaba.4 Gün önce aldığım cbr 125 motorum 125 km oldu.Acaba zinciri yağlamalımıyım şuan ? Yarın zincir yağı alacağım hangi marka almalıyım sizce ? Ve zincirim şuan bol durumda gergin değil.Sizce bunu sıkmalımıyım,kendim sıkabilir miyim ? Veya herhangi bir motorcu sıkabilir mi bir sakıncası olur mu ? Yoksa çok önemli bir durum değil mi 1000 km bakımını beklemek mi gerekir..

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Slayerrr
04 Temmuz 2011, 01:09
Zincirin bol olmaması gerekir sana verilmeden önce servis kontrol etmiş olması lazım. Kullanım kılavuzunda yazar ama yaklaşık 2-3 cm esnemesi gerekir zincirin. Yani biraz esneme payı olması bol olması anlamına gelmiyor.

Zincir yağlamaya gelince, yine kullanım kılavuzunda yağlama zamanın yazar ama zincirin o-ringli olduğuna göre 1000 km'de bir yağlaman yeterli.

Zippo's
04 Temmuz 2011, 01:20
Zincirin bol olmaması gerekir sana verilmeden önce servis kontrol etmiş olması lazım. Kullanım kılavuzunda yazar ama yaklaşık 2-3 cm esnemesi gerekir zincirin. Yani biraz esneme payı olması bol olması anlamına gelmiyor.

Zincir yağlamaya gelince, yine kullanım kılavuzunda yağlama zamanın yazar ama zincirin o-ringli olduğuna göre 1000 km'de bir yağlaman yeterli.

Çok teşekkür ederim,peki hangi marka zincir yağı önerirsin ?

Slayerrr
04 Temmuz 2011, 01:33
Ben Berner kullanıyorum. Daha önce de Castrol kullanıyordum. İkisini de tavsiye ederim. Berner jantı daha temiz tutuyor. Sıçrama yapmıyor.

bassturbin
06 Temmuz 2011, 13:48
Gözle görünür yağ yoksa kuru gibi yağ kalmamışsa zincir baklalarında ve arka dişli üzerinde kendin yağlayabilirsin.Yağlama yaparken zincire fazla yağ sıkma özellikle iç kısmına yağ kullan.Önce gaz ile diş fırçası yardımıyla temizlersen yapışmış yağlı çamuruda temizlemiş olursun.

Zincir gevşekliğine şöyle bak; birisi motorunun üzerine otursun sürücü yerine kullanıyormuş gibi düz dursun, sonra elinle boş sallanan zincire yukarı aşağı oynat bu oynama mesela yukarıya doğru 1.5-2 cm gibi sorun yok olması gereken bolluk normaldir.Yukarı kaldırdığında parmağınla 5 cm gibi zincir bolluğu görünüyorsa o zaman arka tekerlekten gereken ayarı yaptırabilirsin.Bakıma götürdüğün kimseye baktırırsan söyle üzerine adam oturtupta kontrol etsinler çünkü böyle bakılır zincir boşluğuna ezbere iş yapmasınlar...Beni sinirlendirmesinler :pr: :)

emrello
06 Temmuz 2011, 14:51
Ben 250-300 km'de bir yağlıyorum; 500-600 km'de bir de temizliyorum. Castrol veya Valvoline'i tavsiye ederim.

serimotorcu
07 Temmuz 2011, 10:59
Arkadaşlar gres yağı sürsek nasıl olur sizce. Bi zararı dokunur mu ? :silent: