PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilginize İhtiyacım Var

Soykan67
01 Temmuz 2011, 03:03
Arkadaşlar umarım doğru yere yazıyorumdur, saçma olabilir ama birşey sormak istiyorum. Ben motosikleti 1. viteste elim debriyajda iterken zorlanıyor hafif ama çalışır durumdayken gitme gibi bir eylemi yok.Normalde boşta iterken ki gibi 1. vites debriyaja basılı halde itilmesi rahat olması gerekmiyor mu? Bu normal mi yoksa debriyaj ile ilgili bir sorun olabilir mi?
Şimdiden çok teşekkürler:)

cbr 125'm
01 Temmuz 2011, 03:12
Sanırım debriyaj tam olarak ayırmıyor.

Motor rölantideyken 1. vitese tak ve motor devrine bak. Çok az da olsa devirde düşme oluyomu?

Çalışırken gitme eylemi yok demişin. Birde motorun üstünden inip elin debriyajda vites 1 de deneyebilir misin?

Veya arka sehpan varsa sehpaya al bide öyle bak teker dönüyor mu?

Soykan67
01 Temmuz 2011, 03:23
Boşta iken rölanti devri ile viteste iken rölanti devri arasında azıcık fark var.Debriyaj en üstte kavrıyor tam ayırmıyordur diye.Birde trafikte ışıklarda durmadan hemen önce motor giderken tekliyor.Hafif hafif tak tak diye ses geliyor.Tabi bu durum ısınınca olmaya başlıyor :silent:

Şeyh Şamil
01 Temmuz 2011, 03:27
Tamirci'nin yolu gözükmüş. Balatalarını kontrol ettirmende yarar var..

cbr 125'm
01 Temmuz 2011, 03:30
Balatan bitmiş olabilir.

Teklemenin birçok sebebi olabilir. Rölanti devrine yaklaşıyorsa vitesteyken teklemesi normaldir. Onun haricinde bujine bakmanı öneririm.

piyanist_irf
01 Temmuz 2011, 03:44
birde arkadaşların söylediklerine ek olarak debriyaj telinin elcik ve alt kısımda olan ayar vidalarını biraz daha sıkıp denemelisin hala aynı durum söz konusu ise sanırım ustaya yol görünüyor ...

Soykan67
01 Temmuz 2011, 04:02
sanırsam usta yolu görünüyor cevaplarınız için çok teşekkürler :)

ayktcnknyr
01 Temmuz 2011, 04:03
Vala benim motorda ışıklara geldiğinde tak tak yapıyordu böle tekliyordu. Sonra bi gün yine ışıklardan geçiyorum tırın tekini solladım taaaaakk diye bi ses geldi motordan motor durdu pert 2000 TL masraf ! bence ihmal etme...

yürekçe
01 Temmuz 2011, 10:07
Vala benim motorda ışıklara geldiğinde tak tak yapıyordu böle tekliyordu. Sonra bi gün yine ışıklardan geçiyorum tırın tekini solladım taaaaakk diye bi ses geldi motordan motor durdu pert 2000 TL masraf ! bence ihmal etme...

ne güzerl moral verdin yahu, sağolasın :queen:

Soykan67
01 Temmuz 2011, 10:14
ne güzerl moral verdin yahu, sağolasın :queen:

olsun olsun:queen: yarın ustaya getireceğim direk ama şöyle birşey var işte benim motoda 2000 liralık masraf çıkmazı zor çinli sonuçta :mrgreen:

Okan Sinan Ocan
01 Temmuz 2011, 10:20
Sevgili kardeşim , motor yağını kontrol et , muhtemelen özelliğini yitirmiş yağ kullanıyorsun ya da motor yağını değiştirirken üreticinin önerdiği özellikte yağ koymamışsın. Otomobillerden farklı olarak motosikletlerimizde debriyaj balatası motor yağının içerisinde yüzerek çalışırlar bu nedenle yağ en önemli faktördür seninki gibi ufak hacimli motorlarda çok zorlamadığın sürece balata kolay kolay bitmez , bitsede belirtileri bu şekilde olmaz.
1. vites elin debriyajda iken motorun boş vitese göre daha zor ilerlemesi gayet normal bir durumdur özellikle soğuk motorda bu daha da sertleşecektir.

Saygılar