PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik kazası.

dj_karizma
30 Haziran 2011, 23:24
Arkadaşlar bugün Scooter Motorumla Kaza atlattım olay şöyle gelişti ; Işıklara gelirken 60/KM DEYDİM. Aniden Önümdeki Araba Durdu Frenleri sıktım ama nafile Önümdeki arabaya Çok yavaş çarptım duramadım. Sadece çamurluk kırıLdı bana birşey olmadı.
Sağ Şeritten gidiyordum bide. Sol veya ORtadan değiL. bir anda durdu ya millet antalyada deli gibi araba kullanıyor hiç Motorlara saygı veya Motoru bisiklet gibi görüyorlar. Bu gibi Ani önünde Duran arabalara Napmak Lazım NASIL Kurtulunur. merak ediyorum sürekli çünkü Aniden fren yapıp duranlar var Kısa mesafede Ne yapmak lazım ?? :pr:

memnunkygsz
30 Haziran 2011, 23:27
takip mesafesi diyolla...

dj_karizma
30 Haziran 2011, 23:29
takip mesafesi diyolla...

Takip mesafem Baya açıktı hemen arkasından gitmiyodum yaklaştım biraz arabaya ama ani fren yaptı

ekremz
30 Haziran 2011, 23:35
Takip mesafem Baya açıktı hemen arkasından gitmiyodum yaklaştım biraz arabaya ama ani fren yaptı

takip mesafesi deyince araya 3 mt mesafe koymak gelmesin arkadaş aklına.

takip mesafesi hızına , yol durumuna ve hava şartlarına göre değişir ama en sık kullanılan yöntem 88,89 yöntemidir. gerçi benim kullandığım yöntem kısaca şudur arkadaş hızın kaç senin misal 80 bu demektir 40 metre fren mesafen, 20 metrede takip mesafen. belki daha güzel uygulanabilir ve etkili yöntem kullanan arkadaşlar vardır.

oz.07
30 Haziran 2011, 23:39
Antalya da bu gibi durumlarla hergün karşılaşıyorum. Yapacağın şey, mümkün olduğunca uzaktan takip etmek, sürekli sağında-solunda kaçacak bir alan belirlemek, sadece frenle değil, kıvrak hareketlerle yanlara kaçarak kurtarmak.. Yani ben böyle yapıyorum, sana önerim bu. Kurtardıktan sonra ne yapacağın sana kalmış. Ben ne yaptığımı anlatırsam çok tepki alabilirim burda :D

dj_karizma
30 Haziran 2011, 23:43
takip mesafesi deyince araya 3 mt mesafe koymak gelmesin arkadaş aklına.

takip mesafesi hızına , yol durumuna ve hava şartlarına göre değişir ama en sık kullanılan yöntem 88,89 yöntemidir. gerçi benim kullandığım yöntem kısaca şudur arkadaş hızın kaç senin misal 80 bu demektir 40 metre fren mesafen, 20 metrede takip mesafen. belki daha güzel uygulanabilir ve etkili yöntem kullanan arkadaşlar vardır.

şehirler arası yolda takip ve fren mesafesi uygulanabilir ama. şehir içinde trafikte 80 le giderken 40 metre takip mesafe 40 metre fren mesafesi oLursa öndeki araçtan baya uzakda kalmış olmazmısın. Trafik akışını etkiler diye düşünüyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:43 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:41 ----------

Antalya da bu gibi durumlarla hergün karşılaşıyorum. Yapacağın şey, mümkün olduğunca uzaktan takip etmek, sürekli sağında-solunda kaçacak bir alan belirlemek, sadece frenle değil, kıvrak hareketlerle yanlara kaçarak kurtarmak.. Yani ben böyle yapıyorum, sana önerim bu. Kurtardıktan sonra ne yapacağın sana kalmış. Ben ne yaptığımı anlatırsam çok tepki alabilirim burda :D

Not ettim bunu kafama. Sağa sola kaçamadım arkadan araçlar geliyordu ön ve arka frene asıLdıysamda yinede kurtarmadı yaklaşık 5 KM Hızla çarptım önümdeki araca sadece çamurluk kırıLdı hafif çarpmayla çin malları ne kadar adiymiş arkadaş ya..

flying hellfish
30 Haziran 2011, 23:46
Oncelikle cok gecmis olsun arkadasim, en kotu kazan bu olsun.

60 km ile isiklara giderken yazmissin, ben bana yesil bile yansa hicbir isiga sahsen 60 km ile yaklasmam.

Zira sehir icinde neredeyse hicbir zaman 50'nin uzerine cikmamaya calisirim, TIN TIN giderim, cok sukur bu cok basit kisisel kurallarim beni bir cok zor olabilecek durumdan, cok kolay bir sekilde kurtarmistir. Insanin trafikte bu iradeyi gostermesi cok onemli.

Bu arada Turkiye genelinde, trafikte zaten kimsenin kimseye saygisi yok, malasef ulkemiz boyle.

my91
30 Haziran 2011, 23:46
Geçmiş olsun.Şehir içinde takip mesafesini uygulamak pek kolay değil. Bulduğu boşluğu dolduran
bir toplumuz vesselam :) Ben bırakıyorum mesafe, araya biri giriyor ,ona
bırakıyorum yine...

Geçen hafta şehiriçinde 30-40 gibi gidiyorum. Sol tarafta dar, yokuş bir arayoldan
bir mercedes, içinde elinde telefon direksiyon başında konuşan bir hanzo.

Önümdeki araba geçti adam aldırmadan atladı yola, farketmiştim yavaladım asıldım
kornaya kornayı da duymadı . Son anda farketti ama burnunu şeridime soktu..
Sağa yanaşarak geçtim. Geçerken adama baktım kafamı çevirip. O sırada da
ışıklarda önümdeki araba duruverdi. Son anda farkettim ama zor olcaktı durmak.
Frenledim ufak bi manevrayla sağına girdim. Zorlasam durabilirdim ama riske
atmadım sağındaki boşluğa girdim :)

frustrated
30 Haziran 2011, 23:47
yaw takip mesafesi deniyor ama uygun mesafeyi bıraktığınızda arkadaki kendini uyanık sanan öküzler sizi sollayıp araya giriyor.

dj_karizma
30 Haziran 2011, 23:50
IŞıklarla benim aramdaki mesafe epey vardı. Ama Telefonla konuşuyordu Önümdeki Araç Adam yana çekti arabayı bişey varmı dedim yok dedim sadece çamurluk kırıLdı dedim adam tınlamadı biLe yoluna gitti. Şehir içinde zaten Fren mesafesi Ve Takip mesafesi uygulanmaz my91 nickli arkadaşımızın dediği gibi Boşluk dolduran bir toplumuz. Ben asla ışıklardayken aracın solundan sağından ortasından Ön taraflara doğru gitmem çünkü çok dengesiz sürücüler var. birde motordan motora değişiyor Ani frenleme :S

umtglsr
30 Haziran 2011, 23:52
takip mesafesi önemli arkadaşların dediği gibi kurtulma senin reflekslerinle alakalı o an kendini kaybetmeyip freni kitlemeden sıkıp sagını solunu kontrol edip kendini saga veya sola atıcaksın bundan başka kurtuluş yolu yok.

dj_karizma
30 Haziran 2011, 23:53
yaw takip mesafesi deniyor ama uygun mesafeyi bıraktığınızda arkadaki kendini uyanık sanan öküzler sizi sollayıp araya giriyor.

Aynen usta. Sollayıp önünüze geçiyo sonra ani frenleme yapıyo yada sinyal vermeden sağa sola giriyor. Tr de Motor kullanmak bu kadar mı sıkıntılı olur :S ?

sysroot
01 Temmuz 2011, 00:13
Yıllardır savunduğum tek şey , hızlı ve sol şeritten gitmek.Bütün kazalarımı sağ şeritte yaptım.

Soykan67
01 Temmuz 2011, 00:17
Takip mesafeni iyice aç.Şöyle sayabilirsin önündeki araç bir ağacın yanından geçince 88-89 diye say.Sayman bitince o ağaca vardıysan takip mesafen uygundur eğer erken vardıysan yakınsın demektir.Bol bol da frenleme tekniği çalışman yararına olabilir.

oz.07
01 Temmuz 2011, 00:21
Bu arada, "ışıklar" derken, trafik lambalarını mı kastediyorsun? Yoksa ışıklar caddesini mi? Onu anlamadım :O :p

ekremz
01 Temmuz 2011, 00:22
[QUOTE=dj_karizma;2394548]şehirler arası yolda takip ve fren mesafesi uygulanabilir ama. şehir içinde trafikte 80 le giderken 40 metre takip mesafe 40 metre fren mesafesi oLursa öndeki araçtan baya uzakda kalmış olmazmısın. Trafik akışını etkiler diye düşünüyorum[COLOR="Silver"]

hayatlarımız trafiğin akışından daha değerlidir diye düşünüyorum herkes yanlış yapıyor olabilir ama benim yanlış yapma gibi bi lüksüm malesef yok özellikle 80 km ve üzeri hızlarda şehir içinde motorunun frenlerine güveniyor isen yol ve hava durumun müsait ise en azından hızının 1/3 ü kadar mesafe bırakmak bence gereklidir. tabiki bu benim düşüncem:rendeer:

emre_tnl
01 Temmuz 2011, 00:24
takip mesefesinde araya araba girmezse şaşarım zaten ama sen biraz daha geri açıl böylece korumuş olursun , bende sırf o yüzden kaza yapıyordum sağdaki boşlupa girerek zor kurtarmıştım. bunlar bizim için ders niteliğinde şeyler ciddiye almak lazım

Free_AnGeL
01 Temmuz 2011, 00:37
Hocam Çok geçmiş olsun ..

Bazı magandalar var Dikiz aynasına falan hiç Bir şeye Bakmıyor. asılıyor frenlere LAkin sonra suçlu arkadaki oluyor ..

Ben ana yollarda Takip mesafesini hızıma göre fazla tutmaya çalışıyorum lakin önümdeki aracada bakıyorum dikkat ediyorum başta sürücüsüne ...

Belki ön Yargı olacak ama .Doğan Şahin Serçe Anadol Kullananlar dan Olabildiğince Uzaklaşıyorum . Modifiye yapılmış araçlardan olabildiğince uzaklaşıyorum . Bayan sürücülerden olabildiğince uzaklaşıyorum .. bunlara dikkat etmeni öneririm .

dj_karizma
01 Temmuz 2011, 00:51
Teşekkür ediyorum arkadaşlar. ANTALYA Trafiğinde İstanbul trafiğinden bile çok Magandalar İnsan görünümlü Trafik canavarları var. Normal Bi açıklıktan İlerlerken Öndeki araç Hızını yavaşlatmadan Sinyal vermeden sağa veya soLa ani dönüş yapıyor. bundan sonra zaten 50/KM Yi geçmeyecem Şehir içinde İsterlerse Arkadakiler Sövsün ;)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:51 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:49 ----------

Bu arada, "ışıklar" derken, trafik lambalarını mı kastediyorsun? Yoksa ışıklar caddesini mi? Onu anlamadım :O :p

Eski Sanayi Kavşağındaki Işıklardan bahsediyorum

oz.07
10 Temmuz 2011, 16:32
Teşekkür ediyorum arkadaşlar. ANTALYA Trafiğinde İstanbul trafiğinden bile çok Magandalar İnsan görünümlü Trafik canavarları var. Normal Bi açıklıktan İlerlerken Öndeki araç Hızını yavaşlatmadan Sinyal vermeden sağa veya soLa ani dönüş yapıyor. bundan sonra zaten 50/KM Yi geçmeyecem Şehir içinde İsterlerse Arkadakiler Sövsün ;)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:51 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:49 ----------

Eski Sanayi Kavşağındaki Işıklardan bahsediyorum

O bölgedeki iki ayrı kavşakta 2 kaza yaptık bugüne kadar. Arabayla tabi. İkisinde de ben kullanmıyordum ama ikisi içinde bize 0/8 kusur verilirken karşı tarafa 8/8 kusur verilmişti. Mecbur kalmadıkça geçmem o kavşaklardan hala daha. Antalya'da var bir kaç tane kaza riski büyük bölge olarak belirlediğim yer. Kendimi mümkün olduğunca uzak tutuyorum oralardan. Yolumu birkaç km uzatmak sorun değil benim için. Yeterki tek parça kalayım..