PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sohbet havasında bir kaç soru

nrcnft
29 Haziran 2011, 18:38
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Ben de şu anda bir araç var. Ben bunu satıp motorsiklet almayı düşünüyorum. Ancak ehliyetim yok almayıda düşünüyorum. gel gelelim ki ben daha önce hiç motor kullanmadım. İlk defa kullanacağım. Ancak motorsiklete binmek korkutuyor. Daha doğrusu anlatılanlar korkutuyor. forumda gezerken vefat eden arkadaşları da gördüm hepsi gencecik içim burkuldu. Ben araçla dahi 100 km hızı geçmiyorum otoban dahil. ilk defa kullancak için hangi motoru tavsiye edersiniz. Ancak biraz gösterişli olsun. Birde motor kazalarından nasıl sakınırım:) mesela eğer motorla 60 ı geçmessen bişey olmaz diyebilirmisin. Şahsen araçla 100'ü geçmediğim sürece kendimi güvende hissediyorum. bu konu hakkında konuşabilirmiyiz. iyi forumlar

yürekçe
29 Haziran 2011, 18:41
hocam, size verebileceğim e-n mantıklı tavsiye, önce ehliyet alınız, sonra da eğer ileri sürüş eğitimi veren kurslara ulaşabilirseniz mutlaka o eğitimi alın ve o vakit kendinizi tartın.

en güvenli motosiklet, kontağı üstünde olmayan, garajda yatan motosiklettir...

murat0642
29 Haziran 2011, 18:43
abi sana şöle diyim scooterla baslaya bilirsin. bütceni belirtirsen güzel bi makıne tavsiyesinde bulunurlar. gel gelelim 60 km/h gecmemeye abi sen degil 60 mı 20 yide gecmesen arkadan gelen bi araba sana 10 lada bura bilir 100 lede . veya yan yoldan cıkan baska bi araba sana vura bilir . arabadada oldugu gibi kazayı bitek sen yapmıyosun . baskasıda yapıyor. bu baskalarının kurbanı sen ola bilirsin. abi kaliteli kask düzlik vs korumaların oldukca yaşama sansın kasksız gezmekten %100 daha fazla bunu unutma abi .

nrcnft
29 Haziran 2011, 18:49
forumlarda yeni başlayanlar için honda cbr ler tavisye ediliyor. tipide güzel. ancak yazında takıyormusunuz bu elbiseleri kaskı dizlik vs. merak ettim:)

c3nk
29 Haziran 2011, 18:57
size öncelikle ehliyet almanızı öneririm daha sonra ekipmanlarınızı tamamlamanız iyi olur (kask,mont,eldiven,dizlik). Ardından nekadar bütçe ayıracağınız ve tarzınız geliyor. Bu bilgiler dahilinde güzel motorlar önerilebilir. Diyelimki bütçeniz 4.000-5.000 arası, scooter olarak honda dylan yada honda psi 150, vitesli motosiklet olarakta honda cbf 150 yada cbr 125 tavsiye ederim.

nrcnft
29 Haziran 2011, 19:23
4.000 tl bütcem var. biraz havalı olsun ve beni sıkıntıya sokmayacak bir araç olsun. Hız yapması hiç önemli değil yani. Cbr ler hoşuma gidiyor. Ehliyet kolay. bulunduğum yer diyarbakırın küçük bir ilçesi zaten.

F54
29 Haziran 2011, 19:28
4.000 tl bütcem var. biraz havalı olsun ve beni sıkıntıya sokmayacak bir araç olsun. Hız yapması hiç önemli değil yani. Cbr ler hoşuma gidiyor. Ehliyet kolay. bulunduğum yer diyarbakırın küçük bir ilçesi zaten.

ehliyet alırken diyarbakırlı olanlara bi ayrıcalık mı yapılıyor veya herhangibi kolaylık mı sağlanıyor::yanliss:

c3nk
29 Haziran 2011, 19:38

diyarbakırda sistem farklı işliyor heralde?

COQ
29 Haziran 2011, 20:46
forumlarda yeni başlayanlar için honda cbr ler tavisye ediliyor. tipide güzel. ancak yazında takıyormusunuz bu elbiseleri kaskı dizlik vs. merak ettim:)

Sadece kisin takiyoruz.
Yazin kaza yaptigimizda bize hiç bir sey olmuyor.
ama kisin bünye hassas kafalarda karpuz gibi yarildigindan mecbur kask vs kullaniyoruz.:)

hckc_55
29 Haziran 2011, 21:39
hocam, size verebileceğim e-n mantıklı tavsiye, önce ehliyet alınız, sonra da eğer ileri sürüş eğitimi veren kurslara ulaşabilirseniz mutlaka o eğitimi alın ve o vakit kendinizi tartın.

en güvenli motosiklet, kontağı üstünde olmayan, garajda yatan motosiklettir...

Aynen dediklerine katılıyorum.

kalidor
29 Haziran 2011, 21:42
Sadece kisin takiyoruz.
ama kisin bünye hassas kafalarda karpuz gibi yarildigindan mecbur kask vs kullaniyoruz.:)

:):):) kışın soğuktan kırılganlaşıyoruz:)

gokmenkurt
30 Haziran 2011, 21:15
söylediğiniz şeyin garantisini kimse veremez. allah korusun siz kavşakta dururken sarhoşun biri arkadan gelip çarpar yine ölümle sonuçlanır
adanada 4 ay önce bir okulun önünde murat 131 130 km ile bir ford transite çarpmıştı. gece saat 2 gibi. fordun şoförü rahmetli oldu. aynı şey arabalar içinde geçerli.

şahsi görüşüm düşmediğimiz sürece motosiklet daha güvenlidir. çünkü hem duruş mesafesi kısa hemde çok rahat kaçabiliyor. ustalaşmış biri 50 ile giderken kontra tekniğiyle u dönüşü alabiliyor ama araba 50yle dreksiyon çevirmede split atıyor eğer hafifse takla ile sonuçlanabiliyor. ama düşersek ayvayı yedik =)

nrcnft
01 Temmuz 2011, 03:29
ehliyet alırken diyarbakırlı olanlara bi ayrıcalık mı yapılıyor veya herhangibi kolaylık mı sağlanıyor::yanliss:
Sana diyarbakırlı olduğumu kim söyledi.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:18 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:11 ----------

diyarbakırda sistem farklı işliyor heralde?
Diyarbakır da olduğumu söylememin sebebi yani çok kalabalık trafik yok onu diyorum anlarsınız diye düşündüm kısaca yazdım. O zaman açıklayım trafiği yoğun olmayan bir ilçede yaşıyorum. Sistem aynı ancak tıpkı araç ehliyeti almak gibi motor ehliyeti almakta çok kolay ancak ehliyetle iş bitmiyor aracı ehliyet sürmüyor.sadece sınava girsen direksiyonda da üstünde durmayı bilsen geçirirler. Ancak diğer arkadaşlar gibi özel ders al dersen ona diyecek birşeyim yok. Konunun sistemle veya diyarbakırlılıkla alakasıda yok. Siz sanki çok zor aşamalardan geçipmi aldınız ehliyeti. ilkokul mezunu sınırını bile yeni getirdiler. Sonuç olarak Diyarbakırlı diye kimse ayrım göstermiyor ve diyarbakırda da sistem farklı işlemiyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:22 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:18 ----------

Sadece kisin takiyoruz.

espiri anlayışınız çok hoş. Bilmediğimiz bir konuyu sorarak öğrenelim dedik ama karşımda cem yılmaz olma heveslisi bir çok insan çıkmış gördüğüm kadarıyla. Sorduğum sorunun hiç birine bi kaç kişi dışında kendi çapında eğlenme yoluna gitmiş.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:24 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:22 ----------

:):):) kışın soğuktan kırılganlaşıyoruz:)

:)) çok komik hahaha

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:24 ----------

söylediğiniz şeyin garantisini kimse veremez. allah korusun siz kavşakta dururken sarhoşun biri arkadan gelip çarpar yine ölümle sonuçlanır
adanada 4 ay önce bir okulun önünde murat 131 130 km ile bir ford transite çarpmıştı. gece saat 2 gibi. fordun şoförü rahmetli oldu. aynı şey arabalar içinde geçerli.

şahsi görüşüm düşmediğimiz sürece motosiklet daha güvenlidir. çünkü hem duruş mesafesi kısa hemde çok rahat kaçabiliyor. ustalaşmış biri 50 ile giderken kontra tekniğiyle u dönüşü alabiliyor ama araba 50yle dreksiyon çevirmede split atıyor eğer hafifse takla ile sonuçlanabiliyor. ama düşersek ayvayı yedik =)

teşekkür ederim bilgi için tabi sorun ustalaşmakta. usta olmadan düşersek:) birde bu işin ustası olur mu bilmem. yıllarını verenler de kaza yapabiliyor. Birazda nasip kısmet artık. neyse daha fazla soru sormayım ciddiye alan pek kimse yok zaten abuk subuk milliyetçilik yapmaya çalışmışlar. espiri yapmaya çalışmışlar. En iyisi soru sormamak siz kendi çapınızda takılın. Size teşekkür ederim adam gibi cevap verenlere

GorkeM
01 Temmuz 2011, 03:41
Cbr'ın parçaları pahalıdır ve yeni kasaların parça stoğu sorunu var sanırım , bu yüzden hele ki Diyarbakırda parça sorunu yaşayabilirsin. Yeni kasa cbr bulmanız da sorun. Ayrıca diyarbakırın küçük bir ilçesindeyseniz sanıyorum yollar da gıcır gıcır asfalt değil daha çok stabilizedir. Bu yüzden daha enduro tarzı bir motosiklet bakabilirsin.

Hız'a gelince. Hızın hayatta kalmak ile yakından uzaktan alakası yoktur. Korumalarınız yaz kış üzerinizde olmalıdır. 60 km ile çıplak deriyle asfalta düştüğünüzde derinizi asfalt üzerinde bırakırsınız. Kasksız bir sürüşte 40km ile düşüp kafanızı taşa vursanız hayatınızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden koruma şarttır. Yaz kış farketmez.

VIA
01 Temmuz 2011, 04:29
Aramızda hoşgeldiniz,önce A2 almalısınız sonra güvenli sürüş eğitimi!! (ille bir kurumdan almak şart değil bu işi iyi bilen birindende yardım alınabilir) ilk defa motosiklet kullanacaksınız birazda gösterişli birşey olsun istiyorsanız; hyosung gt250 fena bir alet değil,görselliği 125cc cbr dan daha üstün ve düşüp kalktığınızda grenaj masrafınız olmayacak. Korumalar yaz-kış kullanılır.

Motosiklette yavaş gitmek herzaman güvenli olmayabilir! Kazalardan yol trafik vb. içerisinde bulunduğunuz duruma uygun hızlarda ve motosiklet kullandığınızın farkında olarak sizle aynı yolu kullanan tüm sürücülerin hatalarını ve diğer olumsuzlukları öngörerek tolere etme tecrübesi kazanmakla korunabilirsiniz. Bukadar basit değil aslında ama en özet bu şekilde anlatabildim :)

Esp Explorer
01 Temmuz 2011, 04:49
2000 yılından beri A2 ehliyetimin olmasına karşın 3 ay once motor sahibi oldum.Başlarda bende oldukça düşünceliydim.Acaba trafikte nasıl olucak vs?.Şu an Side - Tekirova (yaklaşık 160 km) izin günlerimde gidip geliyorum (320 km anayol).Motor seçimi konusuna gelince olay tamamen bütçe ve zevk meselesi.Tabi Japon motorların sağlamlık ve az sorun çıkarma yönlerini gözönünde bulundurun.Bu arada ben Kanuni Ronny 150 kullanıyorum.Kask olarakta LS2 Diamond.
http://i104.photobucket.com/albums/m193/okanica/PICT2592.jpg
http://i104.photobucket.com/albums/m193/okanica/PICT2591.jpg
http://i104.photobucket.com/albums/m193/okanica/PICT2738copy.jpg

remzi_39
01 Temmuz 2011, 06:22
Sadece kisin takiyoruz.

Yahu yazin o sicakta kask mi takilirmis??? :pr::pr:
Delimi kovaladi beni???
Hic ugrasamam yazin kask falan...:farao:

Hem yazin asfalt cok cok daha yumusak sicaktan...:cherry:

Hey allahim... :pr::pr::pr:

kartal1439
01 Temmuz 2011, 10:18
Hocam d,rek kawasaki 1400 le başla. kısaca erken başla erken bitir.

Şaka şaka:)

BEKİR KARAAR
01 Temmuz 2011, 11:41
öncelikle ehliyetini al derim. Cezaları ağır ona göre...sonra zevkine göre ileriye yönelik büyük motor hayalin yoksa, sürüş deneyimi açısından scooter tavsiye ederim. Ileri dönük olarak hayellerin varsa küçük çaplı bir vitesli motor daha iyi olur. Cbf 150, ybr 125 gibi...şimdiden hayırlı olsun

Sinan Er
01 Temmuz 2011, 12:02
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Ben de şu anda bir araç var. Ben bunu satıp motorsiklet almayı düşünüyorum. Ancak ehliyetim yok almayıda düşünüyorum. gel gelelim ki ben daha önce hiç motor kullanmadım. İlk defa kullanacağım. Ancak motorsiklete binmek korkutuyor. Daha doğrusu anlatılanlar korkutuyor. forumda gezerken vefat eden arkadaşları da gördüm hepsi gencecik içim burkuldu. Ben araçla dahi 100 km hızı geçmiyorum otoban dahil. ilk defa kullancak için hangi motoru tavsiye edersiniz. Ancak biraz gösterişli olsun. Birde motor kazalarından nasıl sakınırım:) mesela eğer motorla 60 ı geçmessen bişey olmaz diyebilirmisin. Şahsen araçla 100'ü geçmediğim sürece kendimi güvende hissediyorum. bu konu hakkında konuşabilirmiyiz. iyi forumlar

Motosiklet üzerine kafana takılan ütün soruların cevabını bu sitede bulabilirsin. Lakin yukarıdada şahit olduğun üzere bütün topiclerde birçok gereksiz ve boş yazışmalar bulunmaktadır. İhtiyacın olan bilgileri gereksiz bilgilerden ayıklarken sıkılsanda eğlencelik olarak düşün ve aldırma.

Şimdiden hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin.

nrcnft
02 Temmuz 2011, 00:36
çok güzel bilgiler vermissiniz sağolun gerçekten iyi oldu. Yukarda gösterilen motor gerçekten çok hoşuma gitti çok mütevazi tam benlik gibi. çok havalı değil ama sevimli. Gözüme kestiriyorum. bunu sürebilirim. Sizinde de dediğiniz gibi ben araç ehliyeti almadan 5 6 saat özel ders aldım öyle sürdüm aracıda bilinçsiz bir insan değilim yani

ToLGa_09
02 Temmuz 2011, 00:40
önereceğim sukutır budur
Kymco Like 125 cc / 165 cc lik enjeksiyonlu olanı da var daha az yakar

http://img221.imageshack.us/img221/887/dsc03003tgzy.jpg

netten daha detaylı resimlerine/bilgilere/kullanıcı yorumlarına bakabilirsin
ben 3700 e aldım

nrcnft
02 Temmuz 2011, 00:44
önereceğim sukutır budur
Kymco Like 125 cc / 165 cc lik enjeksiyonlu olanı da var daha az yakar

http://img221.imageshack.us/img221/887/dsc03003tgzy.jpg

netten daha detaylı resimlerine/bilgilere/kullanıcı yorumlarına bakabilirsin
ben 3700 e aldım
buda güzelmiş ama tipi pek hoşuma gitmedi. uzun gibi geldi biraz. Hysung gt 250 baktım abi ben onun üzerinde durmam önce baya pişmem lazım çok havalı ama profluk ister o. Arkadaşın gösterdiği scooter hoşuma gitti ama kırmızı olan:)

ToLGa_09
02 Temmuz 2011, 00:46
buda güzelmiş ama tipi pek hoşuma gitmedi. uzun gibi geldi biraz. Hysung gt 250 baktım abi ben onun üzerinde durmam önce baya pişmem lazım çok havalı ama profluk ister o. Arkadaşın gösterdiği scooter hoşuma gitti ama kırmızı olan:)

ben mi hoşuna gitmedim ? :silent: uzun derken :queen::queen::cherry::mrgreen:

soldier02
02 Temmuz 2011, 00:58
al bi kymco straight150 bende para olsa bundan alırdım http://www.kymco.com.tr/html/urunler/motosiklet/straight/1.jpg

Bu da activ 100
http://www.kymco.com.tr/html/urunler/motosiklet/activ/activ100.JPG

kadirr26
02 Temmuz 2011, 01:00
adam adam gibi yazmiş adam gibi anlatmiş.ama d.bakırın bır ilçesinde yaşıyorum deyince, bazı arkadaşlar adamlıktan çıkıp iyice saçmalamışlar.
Ben insanların niyetini bukadar bozup,sırf adam d.bakırda yaşıyorum dediği için onun söyledikleri ile alay edip kendilerini bukadar küçük düşürmelerini anlamıyorum.
Ya adam d.bakırlıyım deseydi.!
Ayıp çok ayıp.

apache_48
02 Temmuz 2011, 01:22
kesnilikle önce ehliyet ben 5 yıl ehliyetsiz makina kullandım bedelini çok ağır ödedim sizde aynı sorunu yaşamayın ehliyetinizi alın çıkın yola ne olursa olsun kaderde varsa deyin ama önce ehliyet yoksa kesinlikle çıkmayın

nrcnft
02 Temmuz 2011, 01:54
ben mi hoşuna gitmedim ? :silent: uzun derken :queen::queen::cherry::mrgreen:

sen değilde makina pek hoşuma gitmedi. Deniz kenarında sürülesi bi havası var:)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:54 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:49 ----------

adam adam gibi yazmiş adam gibi anlatmiş.ama d.bakırın bır ilçesinde yaşıyorum deyince, bazı arkadaşlar adamlıktan çıkıp iyice saçmalamışlar.
Ben insanların niyetini bukadar bozup,sırf adam d.bakırda yaşıyorum dediği için onun söyledikleri ile alay edip kendilerini bukadar küçük düşürmelerini anlamıyorum.
Ya adam d.bakırlıyım deseydi.!
Ayıp çok ayıp.

ben zaten askeri personelim ankaralıyım. Lakin Diyarbakırlıda olabilirdim. hiçte gocunmazdım. Düşünürsek bizzat ehliyet kontrolü yapan ve yol güvenliği sağlayan birisiyim. Yani sistemin tam olarak parçası sayılırm. Neyse diğer arkadaşlar telafi etmişler sağolsunlar uzatmayalım kapatalım gitsin:) saygılar

Esp Explorer
02 Temmuz 2011, 01:57
çok güzel bilgiler vermissiniz sağolun gerçekten iyi oldu. Yukarda gösterilen motor gerçekten çok hoşuma gitti çok mütevazi tam benlik gibi. çok havalı değil ama sevimli. Gözüme kestiriyorum. bunu sürebilirim. Sizinde de dediğiniz gibi ben araç ehliyeti almadan 5 6 saat özel ders aldım öyle sürdüm aracıda bilinçsiz bir insan değilim yani

O zaman Kanuni Ronny 150 ile güzel bir başlangıç yapabilirsin.
http://i104.photobucket.com/albums/m193/okanica/PICT2759copy.jpg

kadirr26
02 Temmuz 2011, 02:12
kymco agility 125
ben de bunu alamayı düşünyom.tavsiye ederim.
Arkadaşlarım kullanıyo,araştırdım da çok sağlam motor.
4-5 sene kullanan arkadaşlarım var.
Hepsi çok memnun,kırılma dökülme paslanma gibi şeyler olmuyo.bakımları dışında servise gitmiyolar.
Fiyatı da 3000 tl.sıfır km.
Pek bilinen bir motor değil ama,honda yamaha gibi sağlamdır.
Sahil kesimlerinde çok yaygındır.
Araştırın istersenz.

-unnamed-
02 Temmuz 2011, 02:45
kullanım tarzınıza göre motor seçeneği değişir...
uzun yol yada şehir içi kullanım..
bunlarıda göz önüne alın...
scooter alacaksanız en önemlisi büyük çaplı lastiği olanlara yönelin..
viteslide kullanabilirim problem olmaz derseniz de YBR esd yada cbf 150 öneririm...
ikinci bir tavsiyem eliniz anahtar tutmuyorsa sürekli servise gidip gelecekseniz çin mallarından kesinlikle uzak durun...

ToLGa_09
02 Temmuz 2011, 10:09
sen değilde makina pek hoşuma gitmedi. Deniz kenarında sürülesi bi havası var:)[COLOR="Silver"]

evet asfalt motoru bu, çakıla-kuma-çukura-batağa gelmez.

nrcnft
02 Temmuz 2011, 13:25
kullanım tarzınıza göre motor seçeneği değişir...
uzun yol yada şehir içi kullanım..
bunlarıda göz önüne alın...
scooter alacaksanız en önemlisi büyük çaplı lastiği olanlara yönelin..
viteslide kullanabilirim problem olmaz derseniz de YBR esd yada cbf 150 öneririm...
ikinci bir tavsiyem eliniz anahtar tutmuyorsa sürekli servise gidip gelecekseniz çin mallarından kesinlikle uzak durun...

kullanım tarzı tam olarak hobi için. Yani ara sıra markete gitmek yada şöyle bi sürmek için alcam. Hevesim geçsin. Markete biraz uzağız mesela motorla gider gelirim. Onunla ilgilenirim. Yani kalabalık trafiğe çıkmam:) tam olarak kullanım amacım bu olcak. Ancak forum içinde gezindiğimde bir mod arkadaş eğer hiç binmediysen başlama sakın bırakamazsın demiş. Sevdiklerini kaybedersin motor üzerinde onun için hiç başlama demiş. Bir arkadaşda scooter alanlar hep neden vitesli almadık diye pişman oluyorlar demiş:) 3 gün sonra ankaraya gitcem bir motor kursu alcam hem hevesimi alırım hem kendimi test etmiş olurum. O zaman nasıl bişey alcamada karar veririm. viteslimi scootermi artık bakalım hayırlısı.