PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yazlıkçılar sokakta...

boraerdin
27 Haziran 2011, 16:57
Türkiye'de motosiklet kültürü aynı cep telefonu kültürü gibi yanlış ve alışılmadık gelişti.
Toplantıda cep telefonunun sesini kısmayanlar,
Hastanede bağıra bağıra konuşanlar,
Otobüste çevresini rahatsız edenler...
Milyon dolarınız olabilir. 100 bin TL verip dünyanın size göre en güzel motorunu satın alabilirsiniz fakat bu para bu işin kültürünü satın almazsınız. Servetinizi yatırsanız yetiremezsiniz...
Yerli yersiz aragazı verenler,
Kaldırıma motosiklet parkedip üzerine oturanlar,
Kadınların yanında gaz vererek dikkat çekmeye çalışanlar...
Bakın bir örnek...
Geçtiğimiz hafta İnönü Stad'ının yanından Taksim yönüne doğru motosikletim tatsız bir arıza çıkardı.
Sağa çektim.
Karbüratöre bakmak için depoyu sökmem gerekti. Söktüm.
(Terbiye burada bozulur)
Ulan 100 tane motosikletli geçti biri de "Abi geçmiş olsun" demedi.
İşte bu durumda ben bunlara YAZLIKÇI desem yalan olmaz heralde.
Bu olay Şubat ayında olsa geçen 10 motordan 9'u sorardı.
HERKES MOTOSİKLETE BİNEBİLİR
AMA HERKES MOTORCU OLAMAZ.

Not: Yazlıkçılar kafanıza kask takın, valla durdurup ben TAKACAĞIM!!!

Felon
27 Haziran 2011, 17:07
aynen katılıyorum.Bende ufaktan bi kaza yaptım yere yatırdım motoru neyse ondan sonra motoru kaldırıp yan ayağa aldım motorda gidon,vites pedalı, ayna sinyal,debriyaj maneti gibi hasarlar var çizilen grenajda işin çabası.yani 500mt öteden görseniz bu adam kaza yapmış onun için orada kaldırımda oturuyor dersiniz.Yanımdan scooterdan tut fazer e kadar en az 5motosikletli geçti.bi tanesi de durup geçmiş olsun bişeyin varmı demedi.Ama ben öyle biri görsem ne işim olursa olsun en azından bi 5dk durur hal hatır sorarım. cc model tarz ne olursa olsun

Free_AnGeL
27 Haziran 2011, 17:08
HERKES MOTOSİKLETE BİNEBİLİR
AMA HERKES MOTORCU OLAMAZ.

Çok doğru demişsin hocam ... Katılıyorum

OguzhanCBR
27 Haziran 2011, 17:11
Çok doğru söylemişsin kardeşim...

Ben sağda bekleyen her motorcu kardeşimize dur bakarım durum nedir diye, yardımlaşmak lazım, motorcunun derdinden motorcu anlar...

jackonbir
27 Haziran 2011, 17:16
zengin semtte yolda kalırsan olacağı budur :)
şaka bi yana geçmiş olsun...

boraerdin
27 Haziran 2011, 17:19
aynen katılıyorum.Bende ufaktan bi kaza yaptım yere yatırdım motoru neyse ondan sonra motoru kaldırıp yan ayağa aldım motorda gidon,vites pedalı, ayna sinyal,debriyaj maneti gibi hasarlar var çizilen grenajda işin çabası.yani 500mt öteden görseniz bu adam kaza yapmış onun için orada kaldırımda oturuyor dersiniz.Yanımdan scooterdan tut fazer e kadar en az 5motosikletli geçti.bi tanesi de durup geçmiş olsun bişeyin varmı demedi.Ama ben öyle biri görsem ne işim olursa olsun en azından bi 5dk durur hal hatır sorarım. cc model tarz ne olursa olsun

Geçmiş olsun. Git gide duyarsızlaşıyoruz. Bazen burada "motor alcam yardım" yazanlara endişe ile bakıyorum.

Felon
27 Haziran 2011, 17:37
Geçmiş olsun. Git gide duyarsızlaşıyoruz. Bazen burada "motor alcam yardım" yazanlara endişe ile bakıyorum.

saolun:rendeer:
motosiklet kullanıcıları artmakta ama bilinçli motosiklet kullanıcıları git gide azalmakta sanırım.

Raphae1
27 Haziran 2011, 17:54
Tabi herkezde öyle değil. özetle ben köprüden geçerken bir otomobilin direksiyonunu üzerime kırmasıyla büyük bir kazadan son anda sıyırma taktıgı ile kurtuldum. Çok şükür ne motoruma nede bana en ufak bir zarar gelmedı. sağda adama napıyorsun dıye durdugumda önumdede biri çift olmak üzere 2 motorlu durdu önce şoföre sövdüler sonrada sağolsunlar birşeyım olup olmadıgını sordular.

bende aynı şekilde yolda kalmış bir motorcu veya kaza gecırmiş bir araba gördugumde hemen yanaşıp önce geçmiş olsun dileklerimi sonrada birşeylerinin olup olmadıgını sorarım. Yani sadece motorcu duracak diye birşey yok . Arabaların içindekilerde sonuçta insan ama sana denk gelmemiş. geçmiş olsun

algilama
27 Haziran 2011, 17:57
Kışın yoldaki motorcular bu tür durumlarda daha hassas olduğu çok doğru bir tespit. Basit bir örnek vermek isterim, Tem'de bir keresinde kask başağrısı yaptığı için yolun kenarına çekip dinleniyordum. Temde dip gaz gidenler bile yavaşlayıp niye durduğuma baktı, geri kalan normal hızda gidenler ise durup bir sorun olup olmadığını sormuşlardır. Bu yönden yaz vakti biraz daha insanlar değişiyor gibi.

Ama şöyle bir gerçekte var, (biraz özeleştiri gibi görebiliriz) bende yolda giderken (özellikle) kaskı, montu olmayanların yanında pek durmuyorum. Arızası varsa da, yoksa da yanından geçip gidiyorum. Biraz da dursam ne faydası olacak diye düşünüyorum. Belki de bencil ve ön yargılıyım bilemiyorum.

Felon
27 Haziran 2011, 18:04
Biraz da dursam ne faydası olacak diye düşünüyorum.

öyle düşünmemek lazım belki o anda yanında telefonu yoktur servisi yada yardım edecek arkadaşını arayamıyodur.Yada en basitinden benzini bitmiştir arkana alırsın 2dk bi kaç km ötedeki benzinciye götürür getirirsin ne olacak.

İbrahim Büyükcevher
27 Haziran 2011, 18:28
geçenlerde bi akşam sancaktepe tarafında arabayla eve gelirken yanımdan bi motor geçti baktım fren lambası ve arka lambalar yanmıyor...yetişmeye çalışıyorum ama aralardan falan geçince uzaklaştı..baya bi kastım yetişeyim diye en son ışıklarda durdu 3-4 araba arkasında durdum indim koşa koşa gittim lambalar yanmıyo dedim koştum geri geldim adam beni görmedi bile...yeşil yanınca sağa çekti baktı falan..ben geçtim gittim..az sonra yanımdan geçti 4'lüleri yakmış o şekilde gidiyo...içim rahatladı o an :)

Felon
27 Haziran 2011, 18:50
geçenlerde bi akşam sancaktepe tarafında arabayla eve gelirken yanımdan bi motor geçti baktım fren lambası ve arka lambalar yanmıyor...yetişmeye çalışıyorum ama aralardan falan geçince uzaklaştı..baya bi kastım yetişeyim diye en son ışıklarda durdu 3-4 araba arkasında durdum indim koşa koşa gittim lambalar yanmıyo dedim koştum geri geldim adam beni görmedi bile...yeşil yanınca sağa çekti baktı falan..ben geçtim gittim..az sonra yanımdan geçti 4'lüleri yakmış o şekilde gidiyo...içim rahatladı o an :)

helal olsun :cat:

kalidor
27 Haziran 2011, 19:22
Doğru söylemişsiniz. :cat:

jawa
27 Haziran 2011, 19:40
Başlığı görünce yazlıklarda şort ve terliklerle gazlayan tiplerden şikayet var sandım, değilmiş. :)

Türkiye'de motosiklet kültürü aynı cep telefonu kültürü gibi yanlış ve alışılmadık gelişti.

Yahu Türkiye'de doğru gelişmiş bir kültür var mı?

boraerdin
30 Haziran 2011, 18:10
Daha dün Bahçelievler çıkşında yolda kalan bir CBF150'nin yanında durdum.
Benzinleri bitmiş. Bir tanesi benzin almaya gitmiş. Ama ikiside "yedek depo"dan bihaber. Hatta ehliyet yok.
Bir tanesinin kaskını 4-5 geriye yere koymasını söyledim.
Siz siz olun emniyet şeridinde durduğunuzda reflektör ya da benzer bir uyarı koymadan durmayın.

KBC
30 Haziran 2011, 18:38
genelde durur diğer motor kullanıcıları ama sana denkgelmemiş üstad galiba geçmiş olsun, benimde bir kere çevre yolunda tekerleğim patladı scooter la , ordan geçen başka bi motorlu arkadaş 200 m gittikten sonra sorun olduğunu anladı heralde geri döndü emniyet şeridinden saolsun tekerleğin patladığını söyledim 5 dk da halletti saolsun spreyi varmış taş gibi oldu tekerlek , o olmasa kafadan 5 km elimle iktirerek götürücektim. Bende yaşlı bi amca için durup yardım etmiştim , aküsünde sorun vadı galiba pek anlamam motor arızalarından, manuel denedinmi dedim bilmiyomuş . Bastım pedala çalıştırdım gönderdim hayır duasını aldım yeter.

jawa
30 Haziran 2011, 23:53
Eskiden neredeyse yol kenarında bekleyen bütün motosikletliler için dururdum.Birkaç defa "sana ne kardeşim yürü git işine" benzeri bir tavırla karşılaştım.Artık elle işaret etmediği sürece kimse için durmuyorum.

Halen denk gelirsem benzin istasyonunda çocukların bisikletlerinin lastiklerini şişirmeye yardım ederim, yada el arabasının tekeri patlamış kağıt toplayan arkadaşa durup yardım ederim, yama yaparım tüp basarım. 1 kuruşu düşünüyorsam bir tarafıma girsin o tüpler.Ama yolda kalmış bir hobi motorcusu için durursam adiyim.Ne bok yerse yesin.Burnu 5 karış havada beni gördü mü başını öteki yana çeviren adam kaza yapsa durursam adiyim.Ki kaç kere gördüm, durmadım.

En yakın benzin istasyonu nerede, en yakın hastane nerede, en yakın taksi durağı nerede, en yakın motosiklet tamircisi nerede bunları hep ben bilirim.Ama beni gördün mü sen kafanı çevir öte tarafa hobici arkadaş. Ama zorda kalırsan da bende seni tanımıyorum haberin olsun.Benim çantamda her türlü tamir takımı, lastik tamir malzemesi var.Tamir etmeyi de biliyorum.Hatta yedek gaz telim debriyaj telim de var.En son ihtiyacım olan kişi de sensin, bundan emin ol.

boraerdin
01 Temmuz 2011, 17:49
Eskiden neredeyse yol kenarında bekleyen bütün motosikletliler için dururdum.Birkaç defa "sana ne kardeşim yürü git işine" benzeri bir tavırla karşılaştım.Artık elle işaret etmediği sürece kimse için durmuyorum.

Halen denk gelirsem benzin istasyonunda çocukların bisikletlerinin lastiklerini şişirmeye yardım ederim, yada el arabasının tekeri patlamış kağıt toplayan arkadaşa durup yardım ederim, yama yaparım tüp basarım. 1 kuruşu düşünüyorsam bir tarafıma girsin o tüpler.Ama yolda kalmış bir hobi motorcusu için durursam adiyim.Ne bok yerse yesin.Burnu 5 karış havada beni gördü mü başını öteki yana çeviren adam kaza yapsa durursam adiyim.Ki kaç kere gördüm, durmadım.

En yakın benzin istasyonu nerede, en yakın hastane nerede, en yakın taksi durağı nerede, en yakın motosiklet tamircisi nerede bunları hep ben bilirim.Ama beni gördün mü sen kafanı çevir öte tarafa hobici arkadaş. Ama zorda kalırsan da bende seni tanımıyorum haberin olsun.Benim çantamda her türlü tamir takımı, lastik tamir malzemesi var.Tamir etmeyi de biliyorum.Hatta yedek gaz telim debriyaj telim de var.En son ihtiyacım olan kişi de sensin, bundan emin ol.

Ben motosiklete 4 mevsim biniyorum. Hem hobim hem ulaşım aracım. Motosikleti iş olan arkadaşlara (Kuryeler) için de dururum, hobi için binene de yardım ederim. Bu bir kültürdür.