PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ değişiminden sonra gaz yememesi

Blackeagletr
26 Haziran 2011, 19:32
Merhaba arkadaşlar.
Bugün motorumun yağını ve hava filtresini değiştirdim. Değiştirdikten 3 4 saat sonra biraz gezineyim dedim bindim motora. 1 2 3 viteslerde gaza basarken motoru sanki biri arkadan tutup bırakıyor gibi hızlanıyor ve gaz yemiyor. Mesela herhangi bir viteste giderken gazı kesip motoru kompresöre bindiriyorum tekrar gazı açarken motordan tekler gibi ses çıkıyor biri tutup bırakmış gibi oluyor ve sonra gidiyor. Bu olay çok sinirimi bozdu bu konuda herhangi bi fikri olan varmı? Koyduğum yağ 20W-40 Castrol.

RunemagicK
26 Haziran 2011, 19:42
yağla alakası yoktur ama hava filtresinden olabilir

Blackeagletr
26 Haziran 2011, 19:57
Hava filtresi dediğim bu uyduruk motorlarda bi sünger parçası. Aynı kalınlıkta sertlikte ve şekilde kesilmiş bi sünger verdi bana servis onu taktım ondan kaynaklanacağını pek sanmıyorum

eby78
26 Haziran 2011, 19:59
yağla ilgisi yok onun..aynı sorun benimde 0 km aldığım cup motorumda var..söylediğin gibi biri arkadan tutup bırakıyor sanki gaz yemiyor belli hızlarda :) çok yüksek ihtimal buji olabileceğini düşünüyorum..bir kontrol edip bize de bilgi ver ;)

ekremz
26 Haziran 2011, 20:12
buji yada karbüratör de pislik veyahut su vardır.

Blackeagletr
26 Haziran 2011, 20:52
Yarın bi servise göstericem herşeyi kurcaladım değişen bişey yok. Bende karbüratör yada bujiden şüphelenmeye başladım bakalım yarın yazarım buraya sorunu.

RunemagicK
26 Haziran 2011, 21:55
filtrede bişe yok diyosan karbüratördür kesin

martenmax
26 Haziran 2011, 22:12
aynı sorun benin arkadaşımda oldu o yanlışlıkla benzinli motor yagı yerine diesel motor yagı koymuş yagı degiştirdik sorun çözüldü

serimotorcu
27 Haziran 2011, 16:16
Aynı şey bende de oluyor. Hatta şuan devam ediyor. Ama sadece 1. viteste
1.viteste giderken gazı bırakıyorum bir süre sonra tekrar açtığımda kendini öne attırıyor. bırakınca da ani bi düşüş oluyor :silent: :silent:

Bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen yazsın . Çok dua ederim valla. :P

yigido_
27 Haziran 2011, 16:48
arkdaslar sorun ya giderken motor elektik kesiyordur yada karbüratörden dir bujilerin uclarına bakın yada degiştirin..

Devrim KAÇAN
27 Haziran 2011, 16:49
Aynı şey bende de oluyor. Hatta şuan devam ediyor. Ama sadece 1. viteste
1.viteste giderken gazı bırakıyorum bir süre sonra tekrar açtığımda kendini öne attırıyor. bırakınca da ani bi düşüş oluyor :silent: :silent:

Bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen yazsın . Çok dua ederim valla. :P

olur öyle :bounce:

Blackeagletr
27 Haziran 2011, 20:18
Bugün ustamın yanına gittim. Bujiye baktı sorun yok dedi test sürüşü yaptı. Karbüratöre pislik kaçmış büyük ihtimalle dedi. Yarın karbüratör açılacak bakalım.

Blackeagletr
28 Haziran 2011, 19:30
Bugün karbüratör temizlendi buji değişti katalizör değişti sübab ayarları yapıldı. Ve hiçbirşey düzelmedi. Sorunla ilgili başka fikri olan ? Böyle giderse yakıcam bu motoru :pr:

fat280
28 Haziran 2011, 19:36
Bugün karbüratör temizlendi buji değişti katalizör değişti sübab ayarları yapıldı. Ve hiçbirşey düzelmedi. Sorunla ilgili başka fikri olan ? Böyle giderse yakıcam bu motoru :pr:

beyin yada bobinden de olabilir bir ölçüm yaptır derim zayıf elektrik veriyor olabilir bobin ve ateşleme iyi olmadığından gaz yemez gibi yapabilir tabi bu bir öneri

Blackeagletr
28 Haziran 2011, 20:11
beyin yada bobinden de olabilir bir ölçüm yaptır derim zayıf elektrik veriyor olabilir bobin ve ateşleme iyi olmadığından gaz yemez gibi yapabilir tabi bu bir öneri

Başka birşey kalmadı zaten bide bunları elden geçireceğim olmadımı satacağım artık çok sinir oldum :pr:
Edit: Beyine de baktırdığımı hatırladım beyinde sorun yok

cakalaz
29 Haziran 2011, 00:22
Hava filtresini değiştirirken, herhangi bir kabloyu yerinden oynatmıs olabilrsin kardeşim. kontrol et :)

Blackeagletr
29 Haziran 2011, 00:31
Hava filtresini değiştirirken, herhangi bir kabloyu yerinden oynatmıs olabilrsin kardeşim. kontrol et :)

Gündüz bakıcam. Hortum falan çıkarıp geri takmıştım bi yanlışlık olabilir. İnce bir detay gerçekten :)

cakalaz
29 Haziran 2011, 00:34
Basıma gelmişti acemilik zamanlarımda da ordan biliyorum :) hortumu yanlıs yere takmıstım; rolantide bile stop ediyordu motor... Hortumdandır hortumdan :)

Blackeagletr
29 Haziran 2011, 00:59
İnşallah öyledir de daha büyük bir sorun çıkmaz. Yarın neticeyi yazarım buraya.

serimotorcu
29 Haziran 2011, 01:23
olur öyle :bounce:

O kadar anlattım anlattım olur öyle dedi devam ettim :queen:

Von_Pasther
29 Haziran 2011, 01:30
Karbüratöre bakıldı tamam benzin kanallarına bakıldımı nolur nolmaz.Bide 20 40 ın felsefesini anlamadım 10 40 koyulur motosiklete

Ayrıca aklınızda bulunsun çin mallarına iyi yağ koymayın motoru bozar :D

_pLay_06
29 Haziran 2011, 01:38
Hava filtresi dediğim bu uyduruk motorlarda bi sünger parçası. Aynı kalınlıkta sertlikte ve şekilde kesilmiş bi sünger verdi bana servis onu taktım ondan kaynaklanacağını pek sanmıyorum

o senın sunger olayını bende denedımde deneyecegıme pısman oldum hava fıltrenı cıkar olayın duzelı aynı olay xxxkorsan la basımıza gelmısdı :D

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:36 ----------

Karbüratöre bakıldı tamam benzin kanallarına bakıldımı nolur nolmaz.Bide 20 40 ın felsefesini anlamadım 10 40 koyulur motosiklete

:queen: :pr: :pr: :pr: çin malı motor kullanan bırı olarak yazdıgınız yazıyı kınıyorum. cın malı aldık dıye essege bıner gıbı bınecek halımız yok sonucta

Blackeagletr
29 Haziran 2011, 02:03
o senın sunger olayını bende denedımde deneyecegıme pısman oldum hava fıltrenı cıkar olayın duzelı aynı olay xxxkorsan la basımıza gelmısdı :D[COLOR="Silver"]

Nasıl yani hava filtresiz mi kullanıyorsun motoru :silent: Bildiğim kadarıyla çok zararlı bu motora.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:03 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:01 ----------

Benzin kanallarına bakıldı sorun yok. Sorun ya elektrikte yada hava filtresinin oralarda biyerde başka bişey kalmadı motorda kurcalanmadık.

fatih_995
29 Haziran 2011, 04:20
[QUOTE=Von_Pasther;2392948]Karbüratöre bakıldı tamam benzin kanallarına bakıldımı nolur nolmaz.Bide 20 40 ın felsefesini anlamadım 10 40 koyulur motosiklete

Ayrıca aklınızda bulunsun çin mallarına iyi yağ koymayın motoru bozar :D[/QUOTE[

von pastner: nasıl yani iyi yağ koyarsak motoru bozar demişsin.
bu konuya biraz daha açıklık getirebilirmisin teknik açıdan.

cappadoc
29 Haziran 2011, 09:36
motora gazı verince gaz yemiyor çekişten düşüyor ise ve gazı bırakırken motor kendini ileri atıp normale dönüyor ise.
gazı verince istenilen yakıt motora çekiliyor fakat havafilitresi istenilen havayı motora göndermiyor.BU olayı Karbüratörde yapar, Bunu elinizle dahi yaparsınız rolentideki motorun filirtresine eliniz tutun çok az bir hava emişiyle karşılaşırsınız ama gazı verince yüksek derecede hava emişi başlar. Emilen yakıt ile havayı dengeleyemeyen motor boğulur yani yakıt silindirde çoğalır havada olmayınca motor kendini toplayamaz gazı bıraktığında fazla benzin silindirden atılır ve motor kendine gelir.
Kısaca mutlaka ama mutlaka sizin hava filitreniz emişe göre havayı vermiyor.
Yada büyük bir ihtimal karbüratörünüzün hava problemi var. Emişle denge kuramıyor. Karbüratörün hava sirkülasyonunu kontrol edin.

Blackeagletr
29 Haziran 2011, 13:00
Hava filtresinin ordaki hortumlara baktım hepsini kontrol ettim hepsi yerli yerinde sorun yok.

motora gazı verince gaz yemiyor çekişten düşüyor ise ve gazı bırakırken motor kendini ileri atıp normale dönüyor ise.
gazı verince istenilen yakıt motora çekiliyor fakat havafilitresi istenilen havayı motora göndermiyor.BU olayı Karbüratörde yapar, Bunu elinizle dahi yaparsınız rolentideki motorun filirtresine eliniz tutun çok az bir hava emişiyle karşılaşırsınız ama gazı verince yüksek derecede hava emişi başlar. Emilen yakıt ile havayı dengeleyemeyen motor boğulur yani yakıt silindirde çoğalır havada olmayınca motor kendini toplayamaz gazı bıraktığında fazla benzin silindirden atılır ve motor kendine gelir.
Kısaca mutlaka ama mutlaka sizin hava filitreniz emişe göre havayı vermiyor.
Yada büyük bir ihtimal karbüratörünüzün hava problemi var. Emişle denge kuramıyor. Karbüratörün hava sirkülasyonunu kontrol edin.

Süngeri keserek 1 2 cm inceltip birdaha deniyeceğim. Teşekkürler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:00 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:38 ----------

Süngeri kesemedim fakat hava filtresini çıkarınca sorun düzeldi. Ama böyle de kullanılmazki. Sanırım ince bir hava filtresi yapmam lazım kendime. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

cappadoc
29 Haziran 2011, 13:12
>Rica ederim sorun düzeldiyse şimdi oraya güzel bir şekilde uyacak süngeri koymak gerek kolay gelsin.O şekilde Kullanma yine başına sorun açar heman olmaz ama o şekilde kullanma.

fat280
29 Haziran 2011, 15:09
Hava filtresinin ordaki hortumlara baktım hepsini kontrol ettim hepsi yerli yerinde sorun yok.

Süngeri keserek 1 2 cm inceltip birdaha deniyeceğim. Teşekkürler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:00 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:38 ----------

Süngeri kesemedim fakat hava filtresini çıkarınca sorun düzeldi. Ama böyle de kullanılmazki. Sanırım ince bir hava filtresi yapmam lazım kendime. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

kardeş sana bir tavsiyem daha var süngeri hava filtresine koyarkende nemli gibi olacak şekilde yağlı koy ki toz parçacıkları süngere yapışsın ve motorun içine gitmesin sizin motordan bende de vardı o süngeri kuru koyarsan azda olsa geçiyor toz