PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cup motorların vites oranları bilgi...

eby78
16 Haziran 2011, 22:08
Arkadaşlar hepinize merhaba..

sormak istediğim ve çok bilgi sahibi olmadığım bir konu bu cup motorların ilk ve son dişli oranları..yakın zamanda bir cup almak niyetındeyım az yaktıgı için gunluk kullanım amaçlı..sormak istediğim konu ilk ve son dişli oranları küçük olursa mı iyidir,yoksa büyük olursa mı? Örneğin;

Mondial 100MFM

ilk vites oranı:4.059
son vites oranı:2.652

Mondial 100MFH

ilk vites:2.833
son vites:0.958

şimdi bu iki motor da vites oranları dışında birebir aynı motorlar..ama yakıt ekonomisi,son hızı,çekişi hangisinin iyidir bu durmda..?

THE İMAM
17 Haziran 2011, 00:00
hayırlı geceler arkadaşım.ikisi aynı motor ama biri otomatik biri 4 vitesli,tabiki vitesli olan daha ekonomik .arabalarda dahi otomatik vites fazla yakar.(HERHANGİ BİR OTO SİTESİNDEN BAKABİLİRSİN) otomatik viteste hızlanmak için gaza basmak gerek ama viteslide çok az gaza basarak vites yükseltmen yeterli.ayrıca 4 vitesli model daha hızlı gidiyor,ve daha ekonomik.
150 cc scooterle,5 vitesli motosiklet arasındaki farka benzetebiliriz.
scooter 8hp güç (3lt yakıtla ) 100 km/s hız göremezken
vitesli motor 12 hp (2.5 lt yakıtla ) ve 125 civarı hızı görür.
ALKA NE DİYE SORABİLİRSİN AMA KIYASLAMA YAPMAN BAKIMINDAN YAZDIM

F54
17 Haziran 2011, 00:17
bence mondial alma arkadaşım kaportaları durup dururken çatlıyor benim çatladı 50 tl ye değiştirdim gene çatladı tamir ettim öyle duruyor sana tavsiyem mondial alma kuba al yuki al ama mondialden uzak dur sana tavsiyem cubtan şaşma ama marka olarak mndial alma mesala mekanik olarak bi aksilik olmadı ama kaporta caçık

THE İMAM
17 Haziran 2011, 00:56
hempsi çinli farketmez.kullanıcıma bağlı böyle hatalar.ama otomatikler biraz daha önce yıpranıyor.dvirli gittiklerinden.

eby78
17 Haziran 2011, 01:05
ikisi aynı motor ama biri otomatik biri 4 vitesli

ikiside yarı otomatik yanlışın var..sadece vites dişli oranları farklı..bu 2 cup motor arasında yakıt ve çekiş için hangisi iyidir onu merak ediyorum..dişli oranı buyuk olan mı yoksa küçük olan mı?

eby78
17 Haziran 2011, 19:36
ikiside yarı otomatik yanlışın var..sadece vites dişli oranları farklı..bu 2 cup motor arasında yakıt ve çekiş için hangisi iyidir onu merak ediyorum..dişli oranı buyuk olan mı yoksa küçük olan mı?

Senın değil benim yanlışım varmış :queen: dediğin gibi gittim baktım biri otomatikmiş:P

yigido_
17 Haziran 2011, 20:02
kardes hangisinin cekisi daha iyidir demisin vites oranına bakarak

vites oranı yuksek olan daha hızlıdır kucuk olan ıse cok az daha yavaş ancak bu 2 motorada binsen bu farkı göremezsin aynı motor sonucta 2 side

arkadasımızın biri kaportaların catladıgını söylemiş bunun nedeni hem dandik olması hemde kullanıcı ya bir süre sonra yetmeyen bu yüzden zorlanarak titremesinden kaynaklanan bi kırılmadır..

normal kullanım da böle bişey yok 2 gün önce yine 100 kh aldım bu 2.ci

1. si ile 35bin km devirdim cok az sorunla bakalım bu nekadar dayancak :) kaporta iyi olmasada sağlam motoru var...

Mengu16
26 Temmuz 2012, 01:59
Bu mondial 100MFM 2 vites otomatikmiş. Hangi hızda ve nasıl vites atıyor ?