PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : gaz yemiyor

tezcan23
14 Haziran 2011, 18:30
bu gün motor çalışmadı bide rolanti düşerek stop ediyodu bu sabah denedim çalışmadı karbratörden benzin akıttı ve bende bi ustaya götürdüm karbrtörü söktü temizledi neredeyse heryerini söküp temizledi en sonunda motor oldu çok güzel çalışıyor gayet iyi neyse aldım yola çıktım normalde gazı yarım açınca motorun ucması birden hızlanması lazım ama şimdi 40 dan yukarı çıkmıyor gazı çerek açıyorum 30 felan oluyor daha fazla açsam bile yemiyor o şekşlde kalıyor bu usta ne yapmış olabilirki çok güzel giden motor böğle olsun???

srknbdm
14 Haziran 2011, 18:40
hadi koçum sen yaparsın, sen hepsini geçersin, onlar senin yanında motor bile değil, sen kralsın vs. vs. vs. ver gazı gitsin :queen:

şaka bi yana bu durumda ilk bakılacak yer karbüratör.

tezcan23
14 Haziran 2011, 18:43
hadi koçum sen yaparsın, sen hepsini geçersin, onlar senin yanında motor bile değil, sen kralsın vs. vs. vs. ver gazı gitsin :queen:

şaka bi yana bu durumda ilk bakılacak yer karbüratör.

iste nereye bakılacak :) zaten 25 lira verdik şimdi gene gitsem bi 20 daha ister
:)

151rsfa
14 Haziran 2011, 18:50
benim ki de öyle olmuştu. ustaya götürdüm 50cc lik motor gibi olmuş demişti havayı vakumlayan lastik parça vardı onu değiştirdi. 20 liraya halloldu.

tezcan23
14 Haziran 2011, 18:55
benim ki de öyle olmuştu. ustaya götürdüm 50cc lik motor gibi olmuş demişti havayı vakumlayan lastik parça vardı onu değiştirdi. 20 liraya halloldu.

sanırım karbratör monifordunu söylüyorsun ama temizlemeden önce böğle bi sorunum yoktu ki ne olduda böğle oldu

151rsfa
14 Haziran 2011, 18:57
o plastik parça yarılmıştı. onu değiştirdi düzeldi. hatta daha iyi oldu.

tezcan23
14 Haziran 2011, 18:58
o plastik parça yarılmıştı. onu değiştirdi düzeldi. hatta daha iyi oldu.

onda ufak bi delik olduğunu söyledi ama o yüzden kaynaklansa daha öncede olmazmıydı??

cbrl-ozkn
14 Haziran 2011, 19:01
iste nereye bakılacak :) zaten 25 lira verdik şimdi gene gitsem bi 20 daha ister
:)

yaptırdıgın yere tekrar git yaptıgın iş bu kadarmı filan laf söyle düzeltsin ben olsam bi kuruş vermem

maxi97
14 Haziran 2011, 19:03
karbüratörü temizledikten sonra jeti ve tırnaklarını doğru takmamıştır. bunu kontrol etmesi için karbüratörün üstündeki 2 vidayı sökünce jetin vakumlamayı yapan zar gibi siyah parçaya bakabilir. o delindiyse dediğin gibi benzin karbüratörden taşma yapar. diyafram sağlamsa tırnaklara baksın. az ileri geri gittiği için hızlanamıyor da olabilirsin.

eğer karbüratörün motora giden kısmı (manifold) düzgün bağlanmadıysa motor fazla hava alır ve gene hızlanmaz. aklıma gelenler bunlar.

tezcan23
14 Haziran 2011, 19:11
yaptırdıgın yere tekrar git yaptıgın iş bu kadarmı filan laf söyle düzeltsin ben olsam bi kuruş vermem

ama baya bi uğraştı ve çok güzel oldu monifordun delik dedi ama daha öncede delinmişti ama böle olmamıştı çok güzel gidiyodu şimdi ufacık bi delik yüzünden 40 ka kadar düşecek değil herlde

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:11 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:06 ----------

karbüratörü temizledikten sonra jeti ve tırnaklarını doğru takmamıştır. bunu kontrol etmesi için karbüratörün üstündeki 2 vidayı sökünce jetin vakumlamayı yapan zar gibi siyah parçaya bakabilir. o delindiyse dediğin gibi benzin karbüratörden taşma yapar. diyafram sağlamsa tırnaklara baksın. az ileri geri gittiği için hızlanamıyor da olabilirsin.

eğer karbüratörün motora giden kısmı (manifold) düzgün bağlanmadıysa motor fazla hava alır ve gene hızlanmaz. aklıma gelenler bunlar.

tırnak dediğiniz nerede oluyor birde o siyah zar dediğiniz kısım sağlam olmalı ki artık yapmıyor tırnaklara nasıl ayar yapılıyor?

maxi97
14 Haziran 2011, 19:21
ama baya bi uğraştı ve çok güzel oldu monifordun delik dedi ama daha öncede delinmişti ama böle olmamıştı çok güzel gidiyodu şimdi ufacık bi delik yüzünden 40 ka kadar düşecek değil herlde

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:11 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:06 ----------

tırnak dediğiniz nerede oluyor birde o siyah zar dediğiniz kısım sağlam olmalı ki artık yapmıyor tırnaklara nasıl ayar yapılıyor?

karbüratörün üstündeki 2 vidayı sökünce jetin vakumlamayı yapan zar gibi siyah parça diye yazmıştım. bunun üzerinde 2 tene pul yan yana gibi duran bir parçayı altta küçük bir yarım pul gibi bir parça tutuyor. takıldığı yer vida gibidir. o yarım pul takarken "çıt" diye ses çıkarır.

o ufacık delik senin hızını düşürebilir.

tezcan23
14 Haziran 2011, 19:31
karbüratörün üstündeki 2 vidayı sökünce jetin vakumlamayı yapan zar gibi siyah parça diye yazmıştım. bunun üzerinde 2 tene pul yan yana gibi duran bir parçayı altta küçük bir yarım pul gibi bir parça tutuyor. takıldığı yer vida gibidir. o yarım pul takarken "çıt" diye ses çıkarır.

o ufacık delik senin hızını düşürebilir.

peki bu jet vakuma nasıl bi ayar yapmam lazım birde madem delik var motoru tamire götürmeden önce çok güzel gidiyordu niye şimdi böğle yapsın ki?

maxi97
14 Haziran 2011, 20:18
peki bu jet vakuma nasıl bi ayar yapmam lazım birde madem delik var motoru tamire götürmeden önce çok güzel gidiyordu niye şimdi böğle yapsın ki?

takarken delinmiş olabilir.

tezcan23
14 Haziran 2011, 20:24
takarken delinmiş olabilir.

jet vakumun delinmesinden değil monifordun delinmesinden bahsediyorum

maxi97
14 Haziran 2011, 20:32
jet vakumun delinmesinden değil monifordun delinmesinden bahsediyorum

eğer malzeme plastik ise zaman bile yeterli bir sebep. özellikle vida yerleri yırtılabiliyor.

tezcan23
14 Haziran 2011, 20:35
eğer malzeme plastik ise zaman bile yeterli bir sebep. özellikle vida yerleri yırtılabiliyor.

zaten delik var ama önceden de yapardı o zaman bence başka bi sorun var aldığımdan beri sürekli sorun çıkarıyor bıktım artık motordan iyice soğudum:farao:

Acil112
14 Haziran 2011, 20:39
takıp çıkarırken şu parçayı yırtmış olabilir mi?

http://www.rialli.com/static/images/productimage-picture-sheng-wey-karburator-gaz-pistonu-scooter-125-cc-no05719.jpg

tezcan23
14 Haziran 2011, 20:42
takıp çıkarırken şu parçayı yırtmış olabilir mi?

http://www.ce-day.com/content_files/prd_images/karburator_gaz_pistonu_22mm.jpg
nasıl anlarım yırtık olup olmadığını

maxi97
14 Haziran 2011, 20:44
manifolda o delikten hava girince silindirin içinde fazla hava normal benzin girer ve yanma azalır. yanma azalırsa gücün düşer sonuç olarak hızın düşer. şu jet dediğim parça Acil112 arkadaşımızın gösterdiği parça. sen iyi bir usta bul. yaşadığın yerdeki mtciler seni yönlendirir.

karbüratörün üst kapağını açarsan o üstteki zar kısmı görürsün. yapabileceksen uğraş bence.

tezcan23
14 Haziran 2011, 20:51
manifolda o delikten hava girince silindirin içinde fazla hava normal benzin girer ve yanma azalır. yanma azalırsa gücün düşer sonuç olarak hızın düşer. şu jet dediğim parça Acil112 arkadaşımızın gösterdiği parça. sen iyi bir usta bul. yaşadığın yerdeki mtciler seni yönlendirir.

karbüratörün üst kapağını açarsan o üstteki zar kısmı görürsün. yapabileceksen uğraş bence.

elimden gelir bi bakarım yardımlarınız için çok sağolun