PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : scooterimin hızı niye arttı...??

feliçita
14 Haziran 2011, 14:02
ramzey 150 lik bi scooterim var..hergün aynı yolu aynı rampayı aynı ışıkları geçiyorum...dip gaz hızım 65- 70 taş çatlasa.. ama bugün ne olduysa oldu sanki sihirli bi değnek değmişcesine motosikletim kendinden beklenmeyecek şekilde hızlandı...eskiden dip gaz çektiğimde aynı rampayı 50--55 km hızla çıkarken bugün 70-80 km hızla hemde çekişinden bişey kaybetmeden istikrarlı bi şekilde çıktı ..düz yolda 65-70 km hızla giden makinam 85-hatta 95 km yi gördü..motoruma herhangi bişey yapmadım..12.000 km ye geldi 2 seneden beri binerim ilk defa böyle bişey oluyor..böyle bi durumla karşılasan arkadaşlar var mı..bu bir sorun mudur yoksa scooterin sonumu dur...1000 km de yağını değiştiririm..herzaman bakımlarını aksatmam..lakin bu hızlara çıktığım tarihte vaki olmamıştı..çok şaşırdım..biyandan da endişelendim..bişeylermi eksikti ki şimdi rayına oturdu..yoksa motorum şimdimi açılıyor bilemedim..yorumlarınız var ise bekliyorum.

Volkan Serezli
14 Haziran 2011, 14:04
benzincini değiştir yakıt sorunlu olabilir..

yavzi
14 Haziran 2011, 14:21
ustalık dönemine girdi motorun.

KUVVETMİRA
14 Haziran 2011, 14:36
üzümü ye bağını sorma :)

tr100a
14 Haziran 2011, 14:45
sıkı olan birşeyler vardır kullanınca alışmıştır karbüratöründeki pislik gitmiştir bunun gibi şeyler olmuştur motor bozulacağı zaman hızlanmaz

srknbdm
14 Haziran 2011, 14:52
gaza gelmiştir :P

feliçita
14 Haziran 2011, 14:55
:queen::queen::queen:çokkk doğru

yesilius2
14 Haziran 2011, 15:12
En son nerden benzin aldıysan ordan almaya devam et.Ben Shell den alıyorum sürekli. başka bir benzinci kullandıgım zaman hemen fark bellı edıyor kendini.

motorcu48
14 Haziran 2011, 15:13
endişelenicek bi durum yok motorun artık delikanlı olmuş:D

jackonbir
14 Haziran 2011, 15:13
2 hafta sonraki mesajının başlığını yazıyorum scooterımın hızı neden düştü :mrgreen:

fat280
14 Haziran 2011, 15:24
ben hep motorumun hızı düştü diye başlıklar okumuştum burda hızı arttı diye şikayet görünce baya şaşırdım insan oğlu değişiyor galiba :cherry:

feliçita
14 Haziran 2011, 15:49
2 hafta sonraki mesajının başlığını yazıyorum scooterımın hızı neden düştü :mrgreen:

hayır yanılıyorsun 2 hafta sonra ki mesaj başlığım şöyle olacak parça parça scooter hemde uygun fiyata:queen::queen:
biraz önce yine denedim uçuyo mübarek...
sabah sakallı bi dedeyi yola kadar atmıştım ama aksakallı bi dede çok dua etti bana ondan mıdır acep!!!!!!!!!:queen:

srknbdm
14 Haziran 2011, 15:52
yakıtta fark varmı peki?? belki benzin bol bol gidiyodur karbürötöre...

tosbağa
14 Haziran 2011, 16:00
devir kesici taktır düzelir :)

srknbdm
14 Haziran 2011, 16:02
devir kesici taktır düzelir :)

süper fikir :queen:

kanucan
14 Haziran 2011, 16:04
Yavaş gitse sorun olur hızlı gitse sorun olur. :P

Bu motosiklet bize yaramıyor.

kurubuz
14 Haziran 2011, 16:14
Hava filitresini de kontrol et. Filtre yerinden çıktıysa yani filtresiz emiş yapıyorsa hızlanabilir ama bütün tozu da silindirlere çekip motoru kısa sürede kullanılma hale getirir.

Farukxtm
14 Haziran 2011, 16:21
iki kişi çık bide o yokuşu aynımı yoksa hız düşüyormu düşmezse senin motor ermiş demekki:queen:

maxi97
14 Haziran 2011, 16:34
bir kaç kişi haricinde doğru düzgün cevap verilmemiş. nedense çin malı motor sahiplerine hep böyle davranılıyor. adamın sıkıntısı ve çözümü olmadığı için burada sizden yardım beklerken böyle bir davranış "ayıp"tır.

150lik bir scooterin var. normal şartlarda 80-90 km yapması lazım. senin motorunda önceden bir sıkıntı varmış ve bir şekilde geçmiş.

birinci ihtimal karbüratörün tıkalıydı, o tıkanma açıldı. ikinci ihtimal ise hava filtren tıkalıydı, zamanla manifoldun gevşedi ve oradan ihtiyacı olan havayı almaya başladıktan sonra hızın arttı.

eğer bu ikinci ihtimalse sadece manifoldu sıktırıp yoluna devam etme. motor ihtiyacı olan havayı bir şekilde almalı. alamazsa, motoru da sıkıştırırsan motor bozulur. hava filtrene ve borularına da baktır.

üçüncü olarak eğer motorunda egzoza, manifolda ve hava filtresine bağlı bir boru sistemi varsa hepsine kör tıpa takmanı öneririm. güya egzoz emisyon değerlerini düşürmek için böyle bir sistem yapılmış. senin motor da 12 000de olduğundna bu sistem egzozdan gelen pis havayla kurum bağlamıştır. belki de bu borulardan biri açıldı da motorun rahatladı.

aklıma gelenler bunlar. en iyi yardımı sağlam bir usta yapacaktır.

alp_tunay
14 Haziran 2011, 17:16
Km saatin bozulmuş..... :cherry::cherry:

feliçita
14 Haziran 2011, 18:49
bir kaç kişi haricinde doğru düzgün cevap verilmemiş. nedense çin malı motor sahiplerine hep böyle davranılıyor. adamın sıkıntısı ve çözümü olmadığı için burada sizden yardım beklerken böyle bir davranış "ayıp"tır.

150lik bir scooterin var. normal şartlarda 80-90 km yapması lazım. senin motorunda önceden bir sıkıntı varmış ve bir şekilde geçmiş.

birinci ihtimal karbüratörün tıkalıydı, o tıkanma açıldı. ikinci ihtimal ise hava filtren tıkalıydı, zamanla manifoldun gevşedi ve oradan ihtiyacı olan havayı almaya başladıktan sonra hızın arttı.

eğer bu ikinci ihtimalse sadece manifoldu sıktırıp yoluna devam etme. motor ihtiyacı olan havayı bir şekilde almalı. alamazsa, motoru da sıkıştırırsan motor bozulur. hava filtrene ve borularına da baktır.

üçüncü olarak eğer motorunda egzoza, manifolda ve hava filtresine bağlı bir boru sistemi varsa hepsine kör tıpa takmanı öneririm. güya egzoz emisyon değerlerini düşürmek için böyle bir sistem yapılmış. senin motor da 12 000de olduğundna bu sistem egzozdan gelen pis havayla kurum bağlamıştır. belki de bu borulardan biri açıldı da motorun rahatladı.

öncelikle yardımların için teşekkür ederim..yoksa bu konu geyik muhabbetine dönecekti...
dediğin gibi hava filitresine,manifolta baktım bi sorun yok...aynı düzende devam ediyor..olay şöyle gelişti uzun bi rampa çıkmıştım bugün motorun hızı 45 civarı idi dip gaz gidiyorum 5-6 dakika böyle gittim..düzlüğe çıktım hızım 60 yine dip gaz,,5 dakika daha gittim motordan poff diye bir ses duydum derinden geldi bu ses,hala dip gaz gidiyorum,motor aniden ivmelenmeye başladı..bende hiç gaz kesmedim,yola devam kısacası tadını çıkarayım dedim...şaşkınlığım biraz daha arttı,,çünki rampa da düzde herzaman gittiğim yol sanki akıyordu..motoru stop ettim bir sigara yaktım..bi daha gazladım aynen motosiklet şahlanıyor..şimdi herkez neden motorum yavaş gidiyor diye hayıflanıyor şikayet ediyor ben hızlandı diye şikayet ediyormuşum..
arkadaşlar ben scooterimi hiç bu kadar hızlandığına şahit olmadım 2 sene bindim 12 000 km yaptım..90 -95 km yi motorumda görmedim..tabikii doğal olarak motosikletteki bu değişim beni şaşırttı..altımdaki makine kawa değilki şaşırmayayım..hiç bir modifikasyon yapmadım motoruma..
ama şunu belirtmek isterim isterseniz beni kınayın isterseniz bana hak verin isterseniz bazılarının damarına basayım gerçek şu forumdaki bazı arkadaşlar bazen işi geyiğe vuruyorlar..haa ben de mi yapmadım yaptım.ama doz kaçıyor bazen..2 ci husus ben açıkca bazı arkadaşların insanların motor modeline göre hüküm verdiğinin ya da abiyane tarzda desek iplemediğini tepeden baktığını düşünüyorum bu görüşüm forumdaki bütün arkadaşlar için değil kendine göre bi elit tabaka olduğunu sanan kendine göre forumlarda yorum yapan arkadaşlar var yok değil..forumun amacı bence öğretici olmasıdır geyik yapacaklar varsa başka forumlar da yapsınlar..ben sabah işyerimi açtığımda ilk olarak ilk işim foruma bakmaktır nekadar fazla bişey öğrensem kardır diye..ben çoğu teknik mevzuları bu forum sayesinde öğrendim..bu forum sayesinde arkadaşlar edindim..bu forum sayesinde bilinçlendim.biz bir aileyiz birbirimizi tanımasakta..

cbrl-ozkn
14 Haziran 2011, 19:11
hayır yanılıyorsun 2 hafta sonra ki mesaj başlığım şöyle olacak parça parça scooter hemde uygun fiyata:queen::queen:
biraz önce yine denedim uçuyo mübarek...
sabah sakallı bi dedeyi yola kadar atmıştım ama aksakallı bi dede çok dua etti bana ondan mıdır acep!!!!!!!!!:queen:

İMANA GELMİŞTİR :queen:

maxi97
14 Haziran 2011, 19:12
şimdi aklıma takıldı; senin motorun subapları aldığından beri sıkıydıdı da şimdi sen zorlayınca açıldı mı acaba? egzoz sesinde değişme var mı?

yakıt tüketimini takip et. çok artarsa iyi bir ustaya git, ona da böyle anlat.

utkan35
14 Haziran 2011, 20:08
daha ne istiyorsun millet hızlandırmaya çalışıyo sen hızlanmasından memnun deilsin :)

Ramazan Can
14 Haziran 2011, 20:14

:queen::queen::queen::queen::queen::queen::queen:: queen:

Felon
14 Haziran 2011, 20:17
Km saatin bozulmuş..... :cherry::cherry:

aynen katılıyorum:queen:

srknbdm
14 Haziran 2011, 20:45

ya kardeşim ne alakası var hemen çin malı motor sahiplerine böyle davranılıyor diye hüküm koyuyorsun. arkadaşa yardımcı olacak kadar bilgim yok bu konuda onun için tavsiyede bulunamıyorum aklımada bi espri geldi yazdım. asıl senin yaptığın biraz garip geldi bana

piranha dört
14 Haziran 2011, 23:43
Benim aklımada üçşey geliyor.1- Motorun son zamanlarını yaşıyor olabilir.Yağı bile bitmek üzere olabilir.Kontrol etmelisin.!..2- Rüzgar çok uygun olabilir.Arakadan esiyordur yada hiç yoktur.....3-Hava basıncı yükselmiştir ve diğer etkenlerle birlikte fark oluşmuştur......Umarım motorun gerçek hızını bulup seni mutlu eder hale gelmiştir.

extrem_015
14 Haziran 2011, 23:48
depoya senden habersiz bişey katmış olmasınlar :)

airhead
15 Haziran 2011, 00:09
Benim aklımada üçşey geliyor.1- Motorun son zamanlarını yaşıyor olabilir.Yağı bile bitmek üzere olabilir.Kontrol etmelisin.!..2- Rüzgar çok uygun olabilir.Arakadan esiyordur yada hiç yoktur.....3-Hava basıncı yükselmiştir ve diğer etkenlerle birlikte fark oluşmuştur......Umarım motorun gerçek hızını bulup seni mutlu eder hale gelmiştir.

Şerefsizim aklıma gelmişti.12000 km deki motorun silindir-pistonunda epeyce bi aşıntı olmuş,motor yağ yakmaya başlamıştır.Bazen yağ yakan motor iyi gider.Yani motordaki ölüm iyiligi olabilir.
Motorda rolantide bozukluk,geç çalışma varsa,subap sıkılıgı olabilir.Sıkı subap yüksek sıkıştırma demektir.

feliçita
15 Haziran 2011, 22:51
Şerefsizim aklıma gelmişti.12000 km deki motorun silindir-pistonunda epeyce bi aşıntı olmuş,motor yağ yakmaya başlamıştır.Bazen yağ yakan motor iyi gider.Yani motordaki ölüm iyiligi olabilir.
Motorda rolantide bozukluk,geç çalışma varsa,subap sıkılıgı olabilir.Sıkı subap yüksek sıkıştırma demektir.
motorumu bugün kontrol ettirdim..yağ seviyesine baktırdım..zaten 300 km olmuştu yağ seviyem..eksilme yok..aklıma gelen heryeri usta ile baktık herhangi bir aksaklık yok..yanlız usta bazı çalışan yerlerin artık yerine geldiğini söyledi..ya da ona öyle geliyor..ama motosikletim performansından bişey kaybetmedi..aynenn sadrazam motoru gibi oldu..mükemmel ..benzin konusunu dile getirecektim bakın onu unuttum..2 sefer 97 oktan benzin aldım..shell den..oktan farkı motorun çekişini hızını nekadar etkiler bilemiyorum..

acayüp
15 Haziran 2011, 23:32
Ustanı biraz daha zorlarsan ve hala bulamazsa nedenini sana diyeceği cevap bellidir.
Bu modeller böyle :)
Sıfır ford transitte fren patladı İStinyede otosan a gittim (zoraki) Adam baktı baktı abi bunlar böyle bazıları bunu çok yapıyor diyince baya bi dellenmiştim :) (öyle olsa bile denirmi be arkadaş )Bu arada ellerinde parçada yoktu oda ayrı hikaye. Başka bir sıfır araçtan söküp benimkine takmışlardı.

feliçita
15 Haziran 2011, 23:58
Ustanı biraz daha zorlarsan ve hala bulamazsa nedenini sana diyeceği cevap bellidir.
Bu modeller böyle :)
Sıfır ford transitte fren patladı İStinyede otosan a gittim (zoraki) Adam baktı baktı abi bunlar böyle bazıları bunu çok yapıyor diyince baya bi dellenmiştim :) (öyle olsa bile denirmi be arkadaş )Bu arada ellerinde parçada yoktu oda ayrı hikaye. Başka bir sıfır araçtan söküp benimkine takmışlardı.

yapacak bişee yok ustalar biliyor:salut::salut:ben ustanın yalancısıyım..ama haklısın piyasada adam gibi işini yapan yok..kasap usta çok..scooterimiz deneme tahtası...ustam şuraya da bakarmısın diyorum(başıma geldi de söylüyorum)tornavidayı atıp gidiyorr..geçiyo başka motora ..bunu da yaşadım ben..ama forum sağolsun..herkez yardımcı oluyor..

ozan_bursa
16 Haziran 2011, 11:49
yağ yakmaya başlamış olabilir

extrem_015
16 Haziran 2011, 11:57
yapacak bişee yok ustalar biliyor:salut::salut:ben ustanın yalancısıyım..ama haklısın piyasada adam gibi işini yapan yok..kasap usta çok..scooterimiz deneme tahtası...ustam şuraya da bakarmısın diyorum(başıma geldi de söylüyorum)tornavidayı atıp gidiyorr..geçiyo başka motora ..bunu da yaşadım ben..ama forum sağolsun..herkez yardımcı oluyor..

iyi usta yoksa burdura gel yakınız nasıl olsa usta konusunda yardımcı olurum :cat:

architect
16 Haziran 2011, 12:08
dostum, motorda sağda solda bir şey bulunamadığına göre en büyük ve tek neden egsozunun açılmasıdır. BiR arkadaş daha yazmıştı emisyon hikayelerine egsozun her yerine gaz çıkışını sınırlayan parçalar takıyorlar ve bunlar zamanlar sıcaktan, titreşimden bozuluytor. Ve duyduğun pof seside bunlardan birinin yada sonuncusunun bulunduğu yerden çıkarak gaz çıkışının rahatlamasına sebep olması olabilir. Bir kaç güne egsozundan daha fazla sesler gelmeye de başlayabilir bu arada. Belki egsozun gidebilirde ama bu süre zarfında motorun dehşet hızlı ve atik olacaktır.