PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Radyatör Suyu... ?

AzRaİL42
10 Haziran 2011, 10:48
Arkadaşlar CBR125 Motorumun Radyatör Suyuna Ne Katmalıyız Kafam Karıştı İyce Motor Tamircisi Diyor Ki Sadece Antifiriz Koy Diyor Başkasına Gidiyorum Antifirizle Saf Suyu Karıştır Diyor Saf Sudan Kastı Ne Onuda Anlamış Değilim Sizlere Sormak İstedim Sizler Ne Kullanıyosunuz Radyatör Suyuna ?

eray_uluyazı
10 Haziran 2011, 10:56
saf su genelde menzin istasyonlarının market kısmında satılan sulu akülere takviye olması azalan takviye suyunu tamamlamak için satılan üzerinde SAF SU yazan maddedir.
halk arasında akü suyu olarak da bilinir.
ama neden saf su koyma tavsiyesinde bulundular anlamış değilim.
normal musluk suyunun ne gibi bi zararı var ki?
ama saf anrifreez koymak pek faydalı değildir çünkü su ile karıştırıldığında antfreez işe yarar

AzRaİL42
10 Haziran 2011, 11:06
saf su genelde menzin istasyonlarının market kısmında satılan sulu akülere takviye olması azalan takviye suyunu tamamlamak için satılan üzerinde SAF SU yazan maddedir.
halk arasında akü suyu olarak da bilinir.
ama neden saf su koyma tavsiyesinde bulundular anlamış değilim.
normal musluk suyunun ne gibi bi zararı var ki?
ama saf anrifreez koymak pek faydalı değildir çünkü su ile karıştırıldığında antfreez işe yarar

Bende Su Olayını Araştırdım Kitapçıgındada Kesinlikle Musluk Suyu Koymayınız Yazıo Anlamış Değilim.

htmetin
10 Haziran 2011, 11:11
artılmış su veya marketlerde satılan içme suyunu (maksat kireçsiz olacak) antifrezz suyu ile karıştırmalısın sadece antifrezz olmaz zaten kutunun üzerinde de yazar %70 antifrezz % 30 saf su diye..

Ramazan Can
10 Haziran 2011, 11:17
bir litre suya 400 grm antifiriz katarak kullan.... komple antifiriz motoruna haralet yaptırır.... kaynama derecesi daha düşüktür antifirizin...

Acil112
10 Haziran 2011, 11:24
SAF SU(tıpta distile su) sadece "H2O" yani musluk suyundaki mineraller, kireç vs olmayan sudur. Kullanılması yönünde kesin gereklilik var mı bilemem ama kireçlenme olmaması için mantıklı bir çözüm.

ergün1968
10 Haziran 2011, 11:26
Fazla kireçli olmayan su ile 50-50,yani yarı yarıya antifiriz ile karıştırılır.

AzRaİL42
10 Haziran 2011, 11:27
Sizlere Kitapçıgında Yazan Bölümü Ekliyeyim Arkadaşlar Kafam İyice KARIŞTI Anlayanlar Banada Kısaca Özetlerse Çok Memnun Olurum...

http://i1106.hizliresim.com/2011/6/10/3663.jpg

Ayrıca Şöyle Bişey Daha Var Yedek Depodan Ekleme Yapın Diyor ...

http://i1106.hizliresim.com/2011/6/10/3709.jpg

Acil112
10 Haziran 2011, 11:41
mineral(tuz vb.) oranı düşük suya %50 antifriz koyacaksın diyor. antifriz oranını da %40ın altına düşürmeyeceksin, aşırı soğuk mevsimde de %60ın üzerine çıkarmayacaksın. Glikoz antifriz kullanılmalıdır(antifriz kutusunda yazar).

AzRaİL42
10 Haziran 2011, 11:44
mineral(tuz vb.) oranı düşük suya %50 antifriz koyacaksın diyor. antifriz oranını da %40ın altına düşürmeyeceksin, aşırı soğuk mevsimde de %60ın üzerine çıkarmayacaksın. Glikoz antifriz kullanılmalıdır(antifriz kutusunda yazar).

Yani 1 Lt SÜRAL Su Alıcaz Birazını Boşaltıp İçine Antifiriz Ekleyip Motora Ekliycez:cat::cat:

Bunu Sizin Gibi Söyleselerde O Kadar Bilimsel Konuşmasalar Nolur Sanki NASA Ya Uzay Mekigi Göndericek Gibi Yazmışlar...

Slayerrr
10 Haziran 2011, 11:45
Sana saf su koy denilmesi sadece kireçlenme olmaması için. Saf su koymak zorunda değilsin, içme suyu gayet kireçsiz ve radyatörde kullanılabilir bir su. Suyla antifirizi ne oranlarda koyacağın kullanım kılavuzunda yazar -ki zaten %50/%50 olacak diye yazmışlar. Suyu yedek depoya koyma olayı da, su zaten radyatör kapağı açılarak eklenmez. Genleşme kabında işaretli seviyeye kadar koyulur.

cengaver29
10 Haziran 2011, 11:47
içilebilicek temizlikte su+ birazda antifiriz ilave et o kadar :)

AzRaİL42
10 Haziran 2011, 11:50
Sana saf su koy denilmesi sadece kireçlenme olmaması için. Saf su koymak zorunda değilsin, içme suyu gayet kireçsiz ve radyatörde kullanılabilir bir su. Suyla antifirizi ne oranlarda koyacağın kullanım kılavuzunda yazar -ki zaten %50/%50 olacak diye yazmışlar. Suyu yedek depoya koyma olayı da, su zaten radyatör kapağı açılarak eklenmez. Genleşme kabında işaretli seviyeye kadar koyulur.

Bu Bahsettiğiniz Ekleme Yaparken Dimi Değişim Yaparken Gene Radyatör Kapağını Açıp İçindeki Suyu Tahliye Edip Radyatörden Ekliycez Dimi ?

< iLk@yy >
10 Haziran 2011, 11:56
içme suyu asla koymayın !!!

radyatör içerisinde ince kanallar vardır suyun geçtiği boydan boya. hem buraları tıkarsınız ve soğuma randımanı düşer motorunuzun
hemde bu sıvı motorunuzun iç yapısındada dolaştığından aşınma yapar zamanla.bu suyu kullanırsanız suyun geçtiği alanlarda; devir daim pompanız borular ve motorun içerisindeki kılcal soğutma kanalları, zamanla kireçlenmeden tıkanabilirler. yıpranma çok daha hızlı olur ve motorun sağlığını giderek bozar...

saf suy içerisinde hiç bir şekilde mineral bulunmaması ve suyun kendisi dışında aşındırıcı özellik bulundurmayan saf H20 molekülü olmasıdır.

radyatörüne direk saf antifreeze de kullanabilirsin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. suya göre fazla akışkan olmamasına rağmen ısındığında kıvamını bulur su gibi. fakat sadece saf suda koymayın ucuza kapatıcam diye. suyun kaynama noktası 100santigrat derecedir. ve unutmayınki su pek çok farklı değerdeki ısıda buharlaşabilme özelliğine sahiptir ve bu buharlaşama diğer pek çok sıvıya göre daha hızlıdır genel olarak. bu yüzden mutlaka antifreeze ile karıştırın.
ben kendi motoruma 2birim antifreeze'ye 1 birim saf su ölçeğinde radyator suyunu boşlattım ve yenisini koydum.

saf suyu benzincilerde ve sanyide bulabilirsiniz.
3lt mobil antifreeze'yi ben 18 liraya almıştım sanırım veya 28 lira yanlışım olmasın
saf sularıda lt'si 1 tl'den almıştım :cat:

motorunuza asla marketlerde satılan içme suyu musluk suyu gibi doğal kaynak sularından eklemeyin. tümüyle laboratuvar ortamında diğer minarellerden nötüralize edilmiş saf h2o molekülü bulunan saf suyu kullanın

cbrl-ozkn
10 Haziran 2011, 12:14
ben evdeki arıtıcıdan aldığım suyu kaynatıyorum ondan sonra radyotörü komple onunla dolduruyorum alttaki takviye kutusuna da yüzde 70 i antifiriz geri kalanını yine su ile dolduruyorum

< iLk@yy >
10 Haziran 2011, 12:19
ben evdeki arıtıcıdan aldığım suyu kaynatıyorum ondan sonra radyotörü komple onunla dolduruyorum alttaki takviye kutusuna da yüzde 70 i antifiriz geri kalanını yine su ile dolduruyorum

radyator ve devirdaim kısmında dolanan suyu asla saf su ile doldurmayın...
%70antifreeze %30 su olarak doldurun tümüyle radyatorüde ek takviye kutusunu da

Slayerrr
10 Haziran 2011, 12:28
Bu Bahsettiğiniz Ekleme Yaparken Dimi Değişim Yaparken Gene Radyatör Kapağını Açıp İçindeki Suyu Tahliye Edip Radyatörden Ekliycez Dimi ?

Soğutma sıvısı her zaman genleşme kabından konur. Değiştireceğin zaman da sistemdeki suyu boşalttıktan sonra yine genleşme kabından koymalısın.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:28 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:24 ----------

%70antifreeze %30 su olarak doldurun tümüyle radyatorüde ek takviye kutusunu da

Kullanım kılavuzunda yazan değerlerden farklı bir şey kullanmayın. Bu genellikle %50-%50 olur. Ayrıca kullanacağınız antifiriz kaliteli bir şey olsun. Ucuz antifirizler o kadar tartışmasını yaptığımız sudan (en kireçli olanından bile) daha fazla zarar verebilir motora. Özellikle alüminyum bloklarda uzun sürede su kanalları fare kemirmişe dönebilir.